Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

                                                     

08.04.2018

Jest druga niedziela wielkanocna czyli Święto Miłosierdzia Bożego. Główne uroczystości dziś w krakowskich Łagiewnikach. Rozpoczynamy także 74. Tydzień Miłosierdzia. Składka przeznaczona jest na Caritas.

Jutro uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeniesiona z 25 marca z racji Wielkiego Tygodnia oraz Oktawy Wielkanocnej. Ten dzień przeżywamy jako dzień świętości życia. Na wieczornej Mszy św. będzie można przystąpić do tzw. Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli codziennej troski modlitewnej przez 9 miesięcy w intencji jednego dziecka aby mogło się narodzić.

W poniedziałek po Mszy św. będzie na plebanii spotkanie wyjeżdżających na  pielgrzymkę do Lichenia oraz do źródeł chrzcielnych Polski w dniach od 23 do 25 kwietnia (pon-środa). Proszę przynieść wpłatę na ten wyjazd w wysokości 550 zł.

W najbliższą niedzielę na Mszy św. o 11.00 będzie uroczystość poświęcenia i rozdania książeczek do nabożeństwa dla dzieci z klas III.

Za tydzień będzie też możliwość nabycia płytki z nagraniem tegorocznego Misterium Drogi Krzyżowej na Czubrowickiej Kalwarii.

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. Za tydzień prosimy o tę posługę parafian z Racławic 11-20 przy kościele i z Czubrowic 26-30 przy kaplicy.

Dziś można nabyć pod schodami na chór Gościa Niedzielnego, który przybliża postać św. Faustyny i jej życiowego dzieła jakim jest szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia. Jest też kwietniowy numer Małego Gościa dla dzieci, jak zwykle z wieloma ciekawostkami na czas wielkanocny.

Wielkanoc 01.04.2018

Dziękujemy za wszelkie dobro jakie w minionym tygodniu działo się w naszej parafii. Za piękne palmy sprzed tygodnia, za liczny udział w nabożeństwach Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty, za waszą obecność podczas adoracji nocnych i w ciągu dnia, członkom Róż Różańcowych za podjęcie wyznaczonego czuwania, pani reżyser i aktorom za trud przygotowania i przedstawienia przepięknego misterium Męki Pańskiej na naszej Czubrowickiej Kalwarii. Uczestniczyło w nich ponad tysiąc osób. Za trwanie przy grobie Chrystusa, ks. Wikaremu za przygotowanie liturgii, a ministrantom i lektorom za posługę przy ołtarzu, p. Kościelnemu za przygotowanie ciemnicy i Grobu Pańskiego, p. Organiście i p. Katechecie za prowadzenie śpiewów i w kościele i w terenie, strażakom za podjęcie straży przy grobie, dziękuję za dekorację kwiatami.

Dziękuję wszystkim którzy włączyli się w uświetnienie naszej procesji Rezurekcyjnej, niosącym światła, feretrony, chorągwie i baldachim, orkiestrze ze swym dyrygentem, górnikom, pocztom sztandarowym, członkom Kół Gospodyń, dzieciom, szafarzom Eucharystii i wszystkim za udział w wielkiej radości Zmartwychwstania Pana.

Przez cały tydzień trwać będzie Oktawa Zmartwychwstania. Jutro Msze św. będą w układzie niedzielnym z wyjątkiem Mszy św. o 16.00, której nie będzie. W ten piątek nie będzie obowiązywał post. Za tydzień w niedzielę będziemy mieli Święto Miłosierdzia Bożego. Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach Nowenny będziemy odmawiać dziś po Mszy o 11.00 czyli o 12.00, jutro podobnie, a w dni powszednie po Mszach św. ( w środę na nowennie).

Od następnej niedzieli nie będzie już Mszy św. o 12.15 przez cały okres wiosenno-letni aż do listopada.

Od tego tygodnia Msze św. wieczorne w ciągu tygodnia czyli w poniedziałki, środy i piątki będziemy odprawiać o 19.00

W sezonie wiosenno-letnim środowe Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będą przed Mszą czyli o godz. 18.30, podobnie nabożeństwo w pierwszą sobotę będzie przed Mszą św. czyli o 18.30.

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy. Przed następną niedzielą prosimy o tę posługę parafian z Polesia 216-226 i numery Racławskie oraz przy kaplicy z Czubrowic 20-25.

Życzymy głębokiej wiary, byśmy wszyscy potrafili żyć pod okiem Pana Jezusa, stale pamiętając o Jego obecności, potrafiąc Go dostrzec w ludziach potrzebujących naszej pomocy, być dla nich dobrzy jak chleb. A Pan niech nas wszystkich obdarzy pokojem. Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. 

25.03.2018

Mamy Niedzielę Palmową. Dziś rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia. Uroczyste poświęcenie palm z procesją dookoła kościoła na Mszy św. o 12.15. Potem konkurs na najwyższą i najpiękniejszą palmę.

Do chorych udamy się w środę od 15.00. W środę dyżur w konfesjonale od 18.00 do 20.00. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę główne nabożeństwa będą o 18.00 w kościele parafialnym. Zachęcamy do licznego udziału i przyjmowania Komunii św. W piątek obowiązuje post ścisły, a w sobotę post jest jedynie zalecany. W sobotę na obchód Wigilii Paschalnej należy przynieść świece. Błogosławieństwo pokarmów w sobotę o 10.00, 11.00, i 12.00 w kościele oraz o 10.30 w kaplicy i o 11.30 na Polesiu. Bardzo prosimy stosować się do rozpisanych godzin adoracji w ciemnicy i przy grobie Pańskim, według programów dostarczonych do waszych domów. Dzieci szkolne niech przyjdą na adorację po święceniu pokarmów o 10.00. W piątek Droga Krzyżowa w kościele i w kaplicy o 15.00 natomiast Misterium pasyjne w terenie rozpoczniemy o 21.00 przy polowym ołtarzu.

Strażakom z Racławic dziękujemy za posprzątanie po zimie drogi w pobliżu kościoła. Jak co roku zapraszamy strażaków i innych mundurowych do pełnienia straży przy Grobie Pańskim.

Msza św. Rezurekcyjna w niedzielę o 6.00. Nie będzie za to Mszy św. o 8.00. Pozostałe Msze św. bez zmian. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uświetnienia tej największej w roku uroczystości.

 

Zmarł nasz rodak ks. Marian Fitacz. Pogrzeb będzie we wtorek o 12.00 w kaplicy Księży Emerytów w Kielcach. Polecajmy go Bożemu Miłosierdziu.

 

Młodzież bierzmowana będzie uczestniczyć w czwartek, piątek i sobotę w nabożeństwach Triduum Paschalnego o 18.00.

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. W Wielką Sobotę po liturgii prosimy o przygotowanie kościoła do Świąt parafian z Czubrowic 201-214  i przy kaplicy Czubrowice 11-15.

Dziś młodzież z Grupy Apostolskiej rozdaje kolejny numer „Dobrych Nowin”. Życzymy owocnej lektury. Jest również do nabycia Gość Niedzielny i Źródło.

Organizujemy parafialną pielgrzymkę do Lichenia oraz do źródeł chrzcielnych Polski. Trwać będzie trzy dni od 23 do 25 kwietnia (pon-środa). W programie Świebodzin, Poznań, Lednica, Gniezno, Biskupin, Licheń, Niepokalanów i Częstochowa. Cena z noclegami, obiadami, kolacjami i śniadaniami to 550 zł. Jest już około 20 osób chętnych. Prosimy o zapisy w zakrystii.

Bardzo prosimy w najbliższym czasie do środy przed świętami wielkanocnymi dostarczyć zamówione intencje: nr 90 – 175 – 286 i 302

 

 

18.03.2018

 

Mamy piątą niedzielę wielkiego postu. W poniedziałek będzie uroczystość św. Józefa oblubieńca NMP. Msza św. będzie wyjątkowo o 17.30.

 

We czwartek w sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach będzie Msza św. z procesją światła, na którą zaproszone są parafie naszego dekanatu. Chętnych prosimy o zapisy w zakrystii. Wyjazd o 15.00 spod kościoła.

 

Również w ten czwartek w GOK-u w Jerzmanowicach będzie o 19.00 koncert wielkopostny w wykonaniu Koła Gospodyń z Jerzmanowic, urozmaicony rozważaniami zaczerpniętymi ze spektaklu „Kielich Goryczy” autorstwa Adama Szafrańca.

 

Za tydzień będzie Niedziela Palmowa zwaną Niedzielą Męki Pańskiej.  Poświęcenie palm  na każdej Mszy św. natomiast przed Mszą o 12.15 będzie uroczyste święcenie palm przy ołtarzu polowym z procesją dookoła kościoła. Po Mszy św. konkurs z nagrodami na najwyższą i na najładniejszą palmę. Zapraszamy do udziału.

 

Ekstremalna Droga Krzyżowa to piesza, całonocna i odbywająca się w milczeniu i samotności wędrówka z cierpiącym Jezusem. Dla wielu jej przeżycie okazuje się momentem przełomowym w ich życiu, a intencje, w których podjęli trud zostały wysłuchane przez Ojca. W piątek 23 marca rozpocznie się w Przegini a zakończy poranną Eucharystią w Imbramowicach. Więcej szczegółów na ulotkach i plakatach.

 

Organizujemy parafialną pielgrzymkę do Lichenia oraz do źródeł chrzcielnych Polski. Trwać będzie trzy dni od 23 do 25 kwietnia (pon-środa). W programie Świebodzin, Poznań, Lednica, Gniezno, Biskupin, Licheń, Niepokalanów i Częstochowa. Cena z noclegami, obiadami, kolacjami i śniadaniami to 550 zł. Jest już około 20 osób chętnych. Prosimy o zapisy w zakrystii.

 

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. Za tydzień prosimy o tę posługę parafian z Czubrowic191-200 przy kościele i z Czubrowic 6-10 przy kaplicy.

 

Niedziela Palmowa to co roku Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w wymiarze diecezjalnym. Ksiądz arcybiskup zaprasza młodzież do Krakowa na Mszę św. o 9.45 w Katedrze Wawelskiej, a następnie do ogrodów Seminarium Duchownego na wspólny posiłek i koncert uwielbienia.

 

Cała diecezja przygotowuje się na beatyfikację pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej 28 kwietnia 2018 roku u Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Proszę zabrać sobie z przedsionka informatory o tym wydarzeniu. Szczególnie liczymy na obecność ludzi chorych. Dla nich organizowany będzie nawet specjalny transport oraz najlepsze miejsca na uroczystości. Chorych należy zgłaszać imiennie wraz z imiennym zgłoszeniem opiekuna do końca marca. Czekamy na chętnych. Wszyscy pozostali też są zaproszeni do udziału w uroczystości na błoniach okalających Bazylikę bez specjalnych kart wstępu.

 

W dzisiejszym Gościu o 5 latach Papieża Franciszka, o zakonnicach na bokserskim ringu, o przeżywaniu Mszy św. przez ojca Pio. Polecamy.

 

11.03.2018

Jest czwarta niedziela wielkiego postu. We wtorek wypada piąta rocznica wyboru papieża Franciszka. Prosimy o modlitwy w Jego intencji. W piątek drogę krzyżową poprowadzą animatorzy trzeźwości, dlatego prosimy o przyjście 15 minut wcześniej, czyli na 16.15. Później o 17.00 Msza św. za Ojczyznę w ramach nowenny miesięcy przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości i nabożeństwo z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

W sobotę wyjazd do Myślenic na przedstawienie oparte na Męce Pańskiej będzie o 16.00 z pierwszego przystanku od strony Paczółtowic. Można wsiadać na każdym przystanku. Spektakl zacznie się o 18.30. Powrót do Racławic około 22.00 .

W czwartek w następnym tygodniu, czyli 22 marca w Łagiewnikach o godz. 17.00 będzie tzw. Procesja Światła, na którą zaproszone są parafie naszego dekanatu. Chętnych na ten wyjazd prosimy o zapisy w zakrystii.

Organizujemy parafialną pielgrzymkę do Lichenia oraz do źródeł chrzcielnych Polski. Trwać będzie trzy dni od 23 do 25 kwietnia (pon-środa). W programie Świebodzin, Poznań, Lednica, Gniezno, Biskupin, Licheń, Niepokalanów i Częstochowa. Cena z noclegami, obiadami, kolacjami i śniadaniami to 550 zł. Chętnych prosimy o zapisy w zakrystii.

Za tydzień będzie niedziela składki inwestycyjnej do kopert i kolejnej raty opieki nad rodzinami syryjskimi. W lutym zebraliśmy 7 110 zł. Za ratowanie organów, wymianę zużytych mieszków, korektę intonacji i strojenie zapłaciliśmy 9 tys. zł. Za prąd z kaplicy i kościoła za ostatnie dwa miesiące zapłaciliśmy 2 883 zł.

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy. Za tydzień prosimy parafian z Czubrowic 181-190 przy kościele i z Czubrowic 1-5 przy kaplicy.

W czwartek ks. dziekan St. Kozieł z Bolechowic w obecności kapłanów z naszego dekanatu poświęcił w piwnicach plebańskich kolejne pomieszczenie, które będziemy nazywać „Zagroda”. To mała, kameralna salka kinowa z 20 miejscami siedzącymi. Zapraszamy do korzystania z niej różne grupy działające na terenie parafii. W wielkim poście szczególnie polecamy projekcję nagrania naszego misterium z wielkiego piątku 2016 r. Remont pomieszczenia i zakup wyposażenia czyli krzeseł, laptopu, nagłośnienia wraz z robocizną to koszt 7 406 zł.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Racławicach informuje, że przez cały marzec  trwa rekrutacja do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2018/2019.    Zapewniamy:  - naukę j. angielskiego poprzez piosenkę i zabawę, - zajęcia z rytmiki,- opiekę psychologa,- zajęcia logopedyczne,- bajkoterapię,- dogoterapię,- tradycyjne i nowatorskie metody pracy z dziećmi, - innowację czytelniczą we współpracy z rodzicami.  Karty zapisu do pobrania w kancelarii lub ze strony internetowej szkoły. Serdecznie zapraszamy!

W niedzielę o godz. 17.00 będzie próba Misterium Wielkiego Piątku. Obecność wszystkich występujących obowiązkowa.

W poniedziałek 12 marca w Przedszkolu Fundacji „Elementarz” w Czubrowicach odbędzie się „dzień otwarty”. Dyrektor szkoły i przedszkola wraz z całą społecznością przedszkolną serdecznie zaprasza do odwiedzenia przedszkola. Będzie też można od razu zapisać dziecko do przedszkola.

Sołtys Racławic zaprasza na zebranie wiejskie, które odbędzie się 18 marca w niedzielę o godz. 13.15 w Wiejskim Domu Kultury w Racławicach. Zapraszam i proszę o liczne przybycie.

04.03.2018

Mamy trzecią niedzielę wielkiego postu. Dziś rozpoczynamy rekolekcje parafialne. Poprowadzi je z nami ks. dr Szymon Tracz z Krakowa. Dziś nauki rekolekcyjne będą na każdej Mszy św. oraz na Gorzkich Żalach. Od poniedziałku do środy Msze św. z naukami rekol. będą do wyboru o 7.30 lub w kaplicy o 9.00 lub wieczorem o 18.00. Dzieci w te dni mają spotkania o 10.00 w kaplicy a o 11.00 w kościele. Młodzież zapraszamy na wieczorne Msze św. i potem na spotkania. Chorych odwiedzamy w domach w poniedziałek od 15.00. Msza św. dla chorych w kościele we wtorek o 16.30. Spowiedź rekolekcyjna będzie we środę.

Mamy jeszcze 13 wolnych miejsc na wyjazd do Myślenic 17 marca na Mękę Pańską. Zapisy w zakrystii.

Organizujemy parafialną pielgrzymkę do źródeł chrzcielnych Polski. Trwać będzie trzy dni od 23 do 25 kwietnia (pon-środa). W programie Świebodzin, Poznań, Lednica, Gniezno, Biskupin, Licheń, Niepokalanów i Częstochowa. Cena z noclegami, obiadami, kolacjami i śniadaniami to 550 zł. Chętnych prosimy o wstępne zgłoszenia do 10 marca.

Dziękujemy za posprzątanie naszego kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. Za tydzień prosimy o to Parafian z Czubrowic 171-180 przy kościele i z Czubrowic 211-214 przy kaplicy.

Polecamy do nabycia dzisiejszego Gościa Niedzielnego a w nim o tercjarzach czyli świeckich zakonnikach.

 

25.02.2018

Mamy drugą niedzielę wielkiego postu. Dziś Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 15.00. Msza św. wieczorna będzie bezpośrednio po zakończonym nabożeństwie Gorzkich Żali.

Radę Parafialną zapraszamy na spotkanie w poniedziałek na 19.00.

Dzieci przyjdą na swoją Drogę Krzyżową we środę o 16.00. Pozostałe drogi krzyżowe w piątek o 16.30 w kościele, o 17.30 w kaplicy oraz o 19.00 na Kalwarii Czubrowickiej.

Rekolekcje parafialne będą u nas za  tydzień. Wygłosi je ks. dr Szymon Tracz z UP JP II z Krakowa. Już teraz polecajmy go Bożej opiece. W niedzielę nauki rekolekcyjne będą podczas każdej Mszy św. ale wszystkie dzieci zapraszamy na 12.15, a młodzież na Gorzkie Żale o 15.00 i Mszę o 16.00. program rekolekcji jeszcze w tym tygodniu młodzież dostarczy do każdego domu. Dzieci w ramach rekolekcji będą prezentować całymi klasami swoje umiejętności i obycie religijne. Każda klasa przygotuje na poniedziałek jedną piosenkę religijną, a na wtorek krótkie 2-5 minutowe przedstawienie jakiejś scenki z Ewangelii. Liczyć się będzie zaangażowanie wszystkich uczniów, pomysłowość, wierność Ewangelii, użycie instrumentów i ogólne obycie sceniczne. Mamy więc tydzień na przygotowania.

Kandydaci do bierzmowania przyjdąw Racławicch w środę na 17.00 a w Czubrowicach w czwartek na 18.00

Dziękujemy za posprzątanie naszego kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. Za tydzień prosimy o to Parafian z Czubrowic 161-170 przy kościele i z Czubrowic 206-210 przy kaplicy.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota marca. W te dni Msze św. będą tylko wieczorem. Spowiadamy od 16.00 w kościele i od 17.30 w kaplicy. W czwartek w Czubrowicach modlitwy za wstawiennictwem Patrona św. Jana Vianney’a. Na sobotę na 17.00 zapraszamy wszystkich członków Kół Różańcowych. Będzie to już Msza z niedzieli.

Dziś gościmy na Mszach o 11.00 oraz o 12.15 chór  „Gaudium” ze Skomielnej Białej pod dyrekcją p. Kingi Skałki. Pięknym śpiewem będą nam pomagać w modlitwie pasyjnej.

W sobotę 3 marca 2018 Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży organizuje, jak co roku w Koninkach, Zimową Spartakiadę dla zawodników w wieku od 8 do 30 lat w zjeździe na nartach, na snowboardzie i w zjeździe na byle czym, oraz grupowe zmagania i zabawy dla całych rodzin. Propozycja skierowana jest do wszystkich, niezależnie od umiejętności. Trzeba poczuć tę atmosferę zmagań i zabawy, żeby złapać bakcyla na aktywne życie. Zapisy trwają w zakrystii jeszcze tylko dziś. Potrzebny pesel i adres zamieszkania. Przejazd 25 zł. Wyjazd rano o 6.00.

Organizujemy wspólny wyjazd autokarem do Myślenic na spektakl oparty na Misterium Męki Pańskiej. Mówi on o Miłości Najpiękniejszej, bo Boga do Człowieka, ale także o zagubionej miłości małżeństwa z Kany Galilejskiej. Mamy bilety na 17 marca o 18.30. Chętnych do wspólnego wyjazdu prosimy o zapisy w zakrystii i wpłatę 20 zł. na przejazd.

Polecamy Gościa Niedzielnego z płytką, na której ks. arcybiskup Marek Jędraszewski czyta ks. Tisznera w towarzystwie śpiewów góralskich. Jest już do nabycia nowy numer Małego Gościa pod hasłem: „Od brudu do cudu”. Cena 5 zł.

18.02.2018 

Mamy Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Jest to niedziela składki inwestycyjnej do kopert. Pozostała składka jest przeznaczona na Centrum Jana Pawła II ‘Nie lękajcie się”. Dziś Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 15.00. Msza św. wieczorna będzie bezpośrednio po zakończonym nabożeństwie Gorzkich Żali.

Radę Parafialną zapraszamy na spotkanie dopiero za tydzień w poniedziałek na 19.00.

Dzieci przyjdą na swoją Drogę Krzyżową we środę o 16.00. Za udział w tym nabożeństwie można uzbierać bardzo ładny dyptyk ze św. Jose Sanchezem del Rio – meksykańskim chłopcem, który w wieku 15 lat oddał życie za wiarę z okrzykiem na ustach: „Niech żyje Chrystus Król”. Pozostałe drogi krzyżowe w piątek o 16.30 w kościele, o 17.30 w kaplicy oraz o 19.00 na Kalwarii Czubrowickiej.

Rekolekcje parafialne będą u nas za dwa tygodnie czyli od trzeciej niedzieli wielkiego postu. Wygłosi je ks. dr Szymon Tracz z UP JP II z Krakowa. Już teraz polecajmy go Bożej opiece.

Dziękujemy za posprzątanie naszego kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. Za tydzień prosimy o to Parafian z Czubrowic 151-160 przy kościele i z Czubrowic 201-205 przy kaplicy.

Wolontariusze fundacji „Alma Spei” dziękują za dar serca dla swych podopiecznych. Tydzień temu zebrali u nas kwotę 2280 zł.

W przyszłą niedzielę będziemy gościć na Mszach o 11.00 oraz o 12.15 chór  „Gaudium” ze Skomielnej Białej. Pięknym śpiewem chcą nam pomóc w modlitwie pasyjnej. Będziemy mogli również przypomnieć sobie liturgię w języku łacińskim i docenić piękno śpiewów gregoriańskich. Zapraszamy. Może im pozazdrościmy i sami też spróbujemy.

 

W sobotę 3 marca 2018 Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży organizuje, jak co roku w Koninkach, Zimową Spartakiadę dla zawodników w wieku od 8 do 30 lat w zjeździe na nartach, na snowboardzie i w zjeździe na byle czym, oraz grupowe zmagania i zabawy dla całych rodzin. Propozycja skierowana jest do wszystkich, niezależnie od umiejętności. Trzeba poczuć tę atmosferę zmagań i zabawy, żeby złapać bakcyla na aktywne życie. Zapisy trwają w zakrystii do przyszłej niedzieli. Potrzebny pesel i adres zamieszkania. Opłata za przejazd 25 zł.

 

Organizujemy wspólny wyjazd autokarem do Myślenic na spektakl oparty na Misterium Męki Pańskiej. Mówi on o Miłości Najpiękniejszej, bo Boga do Człowieka, ale także o zagubionej miłości małżeństwa z Kany Galilejskiej. Mamy bilety na 17 marca o 18.30. Chętnych do wspólnego wyjazdu prosimy o zapisy w zakrystii i wpłatę 20 zł.

Polecamy Gościa Niedzielnego z tematem przewodnim – wielki post ze św. ojcem PIO. Jest już do nabycia nowy numer Małego Gościa pod hasłem: „Od brudu do cudu”. Cena 5 zł.

11.02.2018

Mamy szóstą niedzielę zwykłą oraz wspomnienie NMP z Lourdes obchodzone jako Światowy Dzień Chorego. Dobrze się składa, że właśnie dziś będziemy mogli wesprzeć swoją ofiarą do puszek przed kościołem hospicjum dla dzieci  chorych „Alma Spei”.

Rozpoczynamy dziś Nabożeństwo Czterdziestogodzinne przed wielkim postem. Przed Najświętszym Sakramentem prosić będziemy o dobre przeżycie czasu wielkiego postu dla wszystkich naszych parafian. Bezpośrednio po Mszy rannej do 10.00 prosimy róże św. Maksymiliana i św. Faustyny (p. Mariana Mitki i p. Marii Patyk), od 10.00 róże św. Bernadety i św. Franciszka (p. Heleny Mirek i p. Krystyny Moń), od 11.45 do 12.15 róże św. Rity, św. Alberta i bł Chiary Luce, od 13.15 róża MB Różańcowej (p. Zofii Skotnicznej), od 14.00  róża bł. Dzieci z Fatimy i św. Jadwigi (p. Janiny Krzynówek i p.  Zofii Kudła) i od 15.00 do 16.00 bł. Anieli Salawy (p. Marianny Skotnicznej).

W Czubrowicach od 10.30 róża św. Jana Vianney’a (p. Floriana Babiucha), od 11.30 róża św. Jana Pawła II (p. Stanisławy Wadowskie)j i od 12.30 do 13.30 róże św. Rafała Kalinowskiego i św. Teresy (p. Jolanty Heleny Mirek i p. Ireny Chochół).

W poniedziałek od 17.30 do 18.00 zapraszamy na trwanie na modlitwie przed Panem Jezusem kobiety (w kaplicy od 18.30 do 19.00). We wtorek od 7.30 do 8.00 zapraszamy mężczyzn (w kaplicy od 8.00do 8.30).

W środę Popielcem rozpoczynamy wielki post. Tego dnia obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msze św. będą o 8.00, potem w Czubrowicach o 9.30, następnie o 11.00 i po południu o 17.00 oraz o 18.00 w Czubrowicach.

Drogi krzyżowe będą w piątki o 16.30 w kościele, o 17.30 w kaplicy i o 19.00 na skałach w Czubrowicach. Dzieci szkolne będą miały Drogę Krzyżową w środy o 16.00 w kościele. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą w niedziele o 15.00. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach.

W piątek Mszą św. o godz. 17.00 w intencji Ojczyzny rozpoczniemy dziewięciomiesięczną nowennę przed jubileuszem setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Po Mszy św. modlić się będziemy przed Najświętszym Sakramentem koronką do Bożego Miłosierdzia o pomyślność naszej wolnej Ojczyzny. Takie nabożeństwa będziemy mieć zawsze w trzecie piątki miesiąca aż do listopada.

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy Bóg zapłać. Przed następną niedzielą prosimy o to parafian z Czubrowic 141-150 przy kościele i z Czubrowic 196-200 dołem przy kaplicy.

W gablocie wywieszone są listy rodzin naszej parafii wraz z nazwiskami rodzin syryjskich, które wspierać będziemy przez najbliższe sześć miesięcy. Zadeklarowane kwoty wsparcia możemy dołączyć do koperty składki inwestycyjnej już za tydzień. Składka ze stycznia wyniosła 6810 zł. Wpłaty można też dokonywać zleceniem stałym z konta na konto parafialne. Numer konta podany jest w zakładce kontakt na naszej stronie internetowej. 

04.02.2018

Mamy 5. Niedzielę zwykłą i pierwszą w miesiącu lutym, dlatego dziś po Mszach św. będzie adoracja Najśw. Sakramentu. Jutro wspominamy św. Agatę, we wtorek św. Pawła Miki i Towarzyszy, w sobotę św. Scholastyki. W niedzielę zaczniemy celebrować nabożeństwo czterdziestogodzinne w celu uproszenia dobrych owoców czekającego nas wielkiego postu. Bezpośrednio po Mszy rannej do 10.00 prosimy róże św. Maksymiliana i św. Faustyny (p. Mariana Mitki i p. Marii Patyk), od 10.00 róże św. Bernadety i św. Franciszka (p. Heleny Mirek i p. Krystyny Moń), od 11.45 do 12.15 nowe Róże św. Rity, św. brata Alberta i bł Chiary Luce, od 13.15 Róża MB Różańcowej (p. Zofii Skotnicznej), od 14.00  róża św. Dzieci z Fatimy i św. Jadwigi (p. Janiny Krzynówek i p.  Zofii Kudła) i od 15.00 do 16.00 bł. Anieli Salawy (p. Marianny Skotnicznej).

W Czubrowicach od 10.30 róża św. Jana Vianney’a (p. Floriana Babiucha), od 11.30 róża św. Jana Pawła II (p. Stanisławy Wadowskie)j i od 12.30 do 13.30 róże św. Rafała Kalinowskiego i św. Teresy (p. Jolanty Heleny Mirek i p. Ireny Chochół).

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. Przed następną niedzielą prosimy o tę troskę parafian z Czubrowic 131-140 przy kościele i z Czubrowic 196-200 przy kaplicy.

Informujemy, że do drugiej edycji naszego parafialnego programu, jako udział w akcji Caritas „Rodzina-rodzinie” zgłosiło się 73 rodziny, co daje nam możliwość objęcia comiesięczną opieką finansową sześć syryjskich chrześcijańskich rodzin. Do pełnej kwoty brakuje nam jeszcze około 150 zł, dlatego jeśli są jeszcze chętne rodziny to prosimy się zgłosić dzisiaj w zakrystii.

Za tydzień przed kościołem, jak co roku,  będziemy mieć zbiórkę do puszek na  hospicjum dla dzieci „Alma Spei”.

Fundacja Gość Niedzielny prosi o ofiarowanie im jednego procenta podatku. Odpowiednie ulotki można zabrać sobie z przedsionka.

Są również do zabrania ulotki Radia eM – kto słucha nie błądzi – katolickiego radia z Katowic na falach 107,6 FM. Polecamy, zwłaszcza do słuchania w samochodzie.

28.01.2018

Mamy czwartą niedzielę zwykłą i wspomnienie św. Tomasza z Akwinu. W środę św. Jana Bosko – patrona wychowawców. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota lutego. Spowiadamy w te dni od 16.00. Do chorych udamy się w sobotę. Prosimy o zapisywanie chętnych w zakrystii. W piątek będzie Matki Bożej Gromnicznej czyli święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone jako Dzień Życia Konsekrowanego. Przynosimy do kościoła świece gromnice koniecznie wyposażone w osłonki, które zabezpieczą przed zakapaniem kościoła woskiem. Msze św. będą o 8.00, potem o 9.30 w kaplicy, następnie o 11.00 oraz o 17.00. Składka z tego dnia będzie na zakony kontemplacyjne. Na Mszę o 17.00 zapraszamy dzieci przygotowujące się do I Komunii św wraz z rodzicami i chrzestnymi. Tego dnia kończymy śpiew kolęd i likwidujemy oznaki Bożego Narodzenia.

W sobotę Msza św. o 17.00 będzie odprawiana jako niedzielna, a po niej nabożeństwo pierwszej soboty, do którego tak usilnie wzywała Matka Boża objawiając się w Fatimie. To nabożeństwo będzie traktowane symbolicznie jako comiesięczna zmianka tajemnic różańcowych, chociaż w rzeczywistości zmieniamy tajemnice zawsze pierwszego dnia miesiąca - według grafiku.  Szczególnie zapraszamy wszystkich należących do Róż Różańcowych.  

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. Przed następną niedzielą prosimy o to parafian z Czubrowic 121-130  przy kościele i z Czubrowic 191-195 przy kaplicy.

Jeszcze tylko dziś przyjmujemy wasze deklaracje udziału w drugiej edycji parafialnej programu Caritas „Rodzina-Rodzinie”. Druczki można jeszcze dziś pobrać w zakrystii i od razu je wypełnić i pozostawić kościelnemu.

Dzisiaj młodzież z Grupy Apostolskiej rozdaje dziś przed kościołem darmowe egzemplarze gazety ewangelizacyjnej „Dobre Nowiny”. Jeśli macie takie życzenie możecie wrzucić jakiś grosz do puszek na koszty kolportażu.

Polecamy także Gościa Niedzielnego oraz lutowy numer Małego Gościa z płytką z piosenkami dziecięcego zespołu „Małe TGD”.

Młodzież przygotowująca się do bierzmowania przyjdzie w tym tygodniu we środę w Racławicach a w czwartek w Czubrowicach na Mszę św. z nabożeństwem oraz spotkanie formacyjne.

 

21.01.2018 

Mamy trzecią niedzielę zwykłą i wspomnienie św. Agnieszki. Trwa tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Jutro św. Wincentego, w środę św. Franciszka Salezego, w czwartek święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, w piątek św. Tymoteusza i Tytusa, w sobotę św. Anieli Merici, w niedzielę św. Tomasza z Akwinu.

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. Za tydzień prosimy o tę posługę parafian z Czubrowic 111-120 przy kościele i z Czubrowic 187-190 przy kaplicy.

Radę Parafialną zapraszamy na spotkanie wyjątkowo we wtorek o 19.00.

W sobotę udamy się na Zjazd Kolędników Misyjnych do krakowskich Łagiewnik.

W każdą środę zapraszamy na 17.00 na Mszę św. z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy. Przynosimy swoje prośby i podziękowania wypisane na karteczkach do odczytania i wspólnej modlitwy. Podczas kazania w dalszym ciągu poznajemy tajniki objawień MB w Fatimie.

Jeszcze przez tydzień aż do następnej niedzieli będziemy przyjmować wasze deklaracje udziału w drugiej edycji parafialnej programu Caritas „Rodzina-Rodzinie”. Druczki można jeszcze dziś pobrać w zakrystii.

Wójt Gminy, sołtys z Radą Sołecką, oraz radni miejscowości Racławice serdecznie zapraszają wszystkich właścicieli posiadających grunty w miejscowości Racławice na spotkanie dotyczące scaleń w najbliższą środę 24.01. 2018 r. na godz. 17.30 do Wiejskiego Domu Kultury w Racławicach. Prosi się o przekazanie tej informacji rodzinom zamieszkałym poza granicami Racławic, aby w spotkaniu uczestniczyło jak najwięcej właścicieli.

Na Dzień Babci i Dzień Dziadka składamy wszystkim Parafianom i Parafiankom cieszącym się posiadaniem wnucząt piękne życzenia długich lat w zdrowiu, niegasnącej wdzięczności, cierpliwości i samych radości z dorastających, ale też i z dorosłych już wnuków. Niech Wasz siwy włos będzie zawsze w wielkim poważaniu w Waszych rodzinach, a następne pokolenia niech zawsze z poszanowaniem uczą się od Was mądrości życiowej, wiary, pobożności i poświęcenia. Niech Was Bóg błogosławi, a św. Anna i św. Joachim – dziadkowie Pana Jezusa – niech Was zawsze mają w swojej opiece.

14.01.2018

Mamy drugą niedzielę zwykłą. Od tego tygodnia wracamy do zwyczajnych godzin odprawiania Mszy św. w ciągu tygodnia.  Jutro wspominać będziemy św. Pawła pustelnika, w środę św. Antoniego opata, w piątek św. Józefa Pelczara a w sobotę św. Sebastiana i Fabiana. Od czwartku rozpoczynamy tydzień modlitw o jedność chrześcijan.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na XIV KONCERT KOLĘD w wykonaniu JURAJSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ z Racławic i Czubrowic i Młodzieżowego Zespołu „MAZURECZEK”, który odbędzie się  dzisiaj w Wiejskim Domu Kultury w Racławicach o godz. 13.30.

Za tydzień zapraszamy na jasełka pt: „Książę Pokoju” w wykonaniu dzieci ze szkoły w Racławicach.  Po Mszy wieczornej czyli ok 16.45.

Składka inwestycyjna z grudnia wyniosła aż 16 055 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Za tydzień styczniowa niedziela składki inwestycyjnej oraz ostatniej wpłaty na fundusz Rodzina-Rodzinie.

Program Rodzina Rodzinie został uruchomiony w październiku 2016 r. i stał się największym programem pomocowym realizowanym przez Caritas Polska. Od chwili uruchomienia programu 6-miesięczną pomocą objętych zostało blisko 10 tysięcy rodzin dotkniętych skutkami wojny w Syrii. Zebrane środki za pośrednictwem partnerów lokalnych – lokalne kościoły i zgromadzenia zakonne – trafiają do konkretnych rodzin rozpaczliwie potrzebujących pomocy aby przeżyć. Za przekazane pieniądze rodziny syryjskie kupują wodę, opał do ogrzania mieszkań, żywność i leki.

Od lutego możemy kontynuować nasze wsparcie przez kolejne 6 miesięcy. Mogą też przystąpić do programu nowe rodziny, które przeoczyły taką możliwość w poprzedniej edycji. Wszystkich chętnych na nowo prosimy o wypełnienie deklaracji wsparcia i zadeklarowanie konkretnej kwoty, jaką chcielibyście składać przez kolejnych sześć miesięcy.

Dziękujemy wszystkim, którzy tydzień temu przyjęli w swoich domach małych kolędników misyjnych, którzy kolędując uzbierali na dzieci w Syrii kwotę 3859 zł.  Bóg zapłać dzieciom i ich opiekunom oraz wszystkim ofiarodawcom. Zjazd kolędników misyjnych z wszystkich parafii naszej diecezji będzie w tym roku w Łagiewnikach w sobotę 27 stycznia.

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. Za tydzień prosimy o to parafian z Czubrowic 101-110 przy kościele i z Czubrowic 181-186 przy kaplicy.

07.01.2018

Dziś jest niedziela Chrztu Pańskiego, która kończy obchód okresu Narodzenia Pańskiego. Zwyczajowo kolędować jednak możemy aż do M.B. Gromnicznej. W środę będzie wspomnienie św. Grzegorza z Nysy, w sobotę św. Hilarego. W tym tygodniu Msze św. będziemy nadal odprawiać tylko rano z racji na trwające odwiedziny duszpasterskie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na XIV KONCERT KOLĘD w wykonaniu JURAJSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ z Racławic i Czubrowic i Młodzieżowego Zespołu „MAZURECZEK”, który odbędzie się 14 stycznia 2018 r. (tj. niedziela - za tydzień) w Wiejskim Domu Kultury w Racławicach o godz. 13.30.

Dziękujemy za posprzątanie kościoła i kaplicy. Bóg zapłać. Za tydzień prosimy o to parafian z Czubrowic 91-100 przy kościele i z Czubrowic 176-180 przy kaplicy.

Dziękujemy wszystkim za włączenie się we wczorajszy orszak Trzech Króli: strażakom za czujność i bezpieczeństwo, p. Górolce za ciepłą strawę, paniom z Koła Gospodyń za posługę stołu, p. organiście i naszemu tubowemu za kolędowanie podczas drogi, pani Dyrektor i dzieciom za piękne scenki z Herodem i stajenką, wszystkim Parafianom za liczny udział i za przepiękne przebrania wyrażające prawdę, że Jezusa muszą szukać i odnaleźć ludzie wszystkich narodów, zawodów, stanów i ras. Dziś kontynuacja wczorajszego świętowania przez odwiedziny po domach tzw. Kolędników Misyjnych. Dzieci kolędując będą zbierać datki na dzieci z Syrii.

Odwiedziny duszpasterskie w tym tygodniu wyglądać będą następująco:

Poniedz.  8 stycz.   Czubrowice: 75 – 58 od 14.30    Racławice: 127 – 160B  od 9.00         

Wtorek  9 stycz.            Czubrowice: 55 – 39 od 14.30

Środa 10 stycz.               Czubrowice: 38 – 20  od 14.30         

Czwartek 11 stycz.         Czubrowice: 18 - 5 od 14.30

Piątek 12 stycz.     `     Czubrowice: Nowa Wieś, oraz 213 i 214 + 4-3-2-1-400 od 14.30

Sobota 13 stycz.             Czubrowice: POLESIE  od 9.00

31.12.2017

Mamy święto św. Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Jutro uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Składka jutrzejsza pójdzie na Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. We wtorek św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu. Od wtorku do czwartku Msze św. będą tylko rano z racji na kolędę. W I. piątek spowiadamy od 16.00. Do chorych będziemy chodzić dopiero w lutym. Nie będzie w tym miesiącu również spotkań przed bierzm.

W sobotę Trzech Króli czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego. Msze św. jak w niedzielę ale już bez 12.15 gdyż po Mszy o 11.00 wyruszymy orszakiem Trzech Króli w stronę Czubrowic. Składka z tego dnia przeznaczona jest na Misje. Jest to dzień modlitw dzieci i młodzieży w intencji misji. Przebrani za ludzi z całego świata i wszystkich nacji, stanów i zawodów będziemy po drodze szukać stajenki z Dzieciątkiem. Po dotarciu na plac przed remizą OSP pokłonimy się Dziecięciu i pozostaniemy tam na radosne świętowanie i ciepły żurek ze świąteczną wkładką. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w ten barwny i rozśpiewany orszak.  Składka z tego dnia jest przeznaczona na misje. Po południu mali kolędnicy misyjni wyruszą,  by kolędować po domach i zbierać datki na cele misji. Nabożeństwo Pierwszej soboty będzie po Mszy o 8.00. Już dziś można zabrać sobie z przedsionka za 1 zł. gotowe korony na Orszak. Bardziej ambitnych serdecznie zapraszamy do tego, by barwnym przebraniem zaznaczyć, że Jezus narodził się dla wszystkich narodów i stanów społecznych.

Bóg zapłać za posprzątanie naszego kościoła i kaplicy. Przed następną niedzielą prosimy o to parafian z Czubrowic 81-90 przy kościele i z Czubrowic 171-175  przy kaplicy.

W niedzielę będzie święto Chrztu Pańskiego.

Odwiedziny kolędowe w tym tygodniu będą wyglądać następująco:

Wtorek 2 stycznia  od 9.00 Racławice: 2 – 40       i od 9.00 Czubrowice: 132 - 106       

Środa  3 stycznia    od 9.00 Racławice: 41 - 85      i od 14.30  Czubrowice: 104 - 91       

Czwartek 4 stycz.  od 9.00 Racławice: 86 – 126     i od 14.30 Czubrowice: 90 - 77        

Piątek 5 stycz.        od 9.00 Racławice: Podskale i domy koło szkoły   

 

Podsumowanie roku 2017 w Parafii Narodzenia NMP w Racławicach.

 

Przychodzi chwila, aby Bogu podziękować za dar czasu, za wszystko, co udało się nam zrobić dobrego, ale też przeprosić, że ciągle nie dość dobrze Mu służyliśmy, nie dość dobrze Go uwielbialiśmy, nie wystarczająco dostrzegaliśmy Go w drugim człowieku. Wdzięczność, ale i poczucie niedosytu niech nas wszystkich mobilizuje do jeszcze bardziej intensywnej służby Bogu i ludziom.

Był to rok 100 rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Tę rocznicę uczciliśmy przez:

- zwiększenie frekwencji na Nabożeństwach Pierwszych Sobót miesiąca organizując je od tego roku wieczorem i łącząc z comiesięczną zmianką tajemnic Różańca św.

- cotygodniowe poznawanie historii objawień wplecionych w historię świata dzięki lekturze książki „Tajemnice Fatimy – największy sekret XX wieku”. Kolejne fragmenty tej fascynującej książki czytaliśmy podczas środowych Nowenn do MB. Nieustającej Pomocy.

- Nabożeństwa Fatimskie od maja do października z procesją różańcową. Na rozpoczęcie i zakończenie szliśmy z procesją aż do groty Matki Bożej na Skałach. Podczas wrześniowej procesji poświęciliśmy przywiezione z Fatimy i przyklejone na ścianie plebanii płytki ajulejos z namalowanym wizerunkiem MB Fatimskiej objawiającej się dzieciom.

- Przedstawienie „Światła Fatimy”, które w maju zaprezentowali w naszym kościele członkowie Instytutu św. Jadwigi z Krakowa według scenariusza naszego rodaka ks. prof. Józefa Pyrka.

- Obecność prawie stuosobową grupą Parafian 6 czerwca w Zakopanem na Krzeptówkach podczas odnowienia aktu poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi w obecności całego Episkopatu, pana Prezydenta i wielu członków Rządu. We wszystkich parafiach ten akt został ponowiony 8 września.

- Dwutygodniową pielgrzymkę parafialną w sierpniu do Portugali, do miejsca objawień, nawiedzając po drodze Lourdes, Santiago de Compostella, La Salette i Ars. Nasi Parafianie dostąpili zaszczytu niesienia figurki MB podczas procesji różańcowej po placu przed bazyliką w Fatimie.

- Wyjazd do kina Kijów w Krakowie grupą 170 osób na film „ Fatima – ostatnia tajemnica”.

- Wzięcie udziału 7. X.  w modlitewnej akcji „Różaniec do granic” odpowiadając na apel „Chodźmy z Maryją ratować świat”. Prawie sto osób z naszej Parafii udało się do Niedzicy na Mszę św. w tej intencji a potem część na szlaku na Trzy Korony, część na tratwach spływu Dunajcem, część na brzegach granicznej rzeki odmawialiśmy wszystkie cztery części różańca modląc się o ratunek dla naszej Ojczyzny a potem dla całego świata. Również w naszej parafii wiele osób modliło się tego dnia na różańcu gromadząc się przed kapliczkami a zwłaszcza na granicy Racławic i Czubrowic.

- Przez większą część roku wisiał w naszym kościele plakat z dziećmi z Fatimy wzywający nas do pokuty.

Oprócz tego nasi parafianie chętnie zgłaszali się i brali udział w wyjazdach organizowanych przez Parafię:

- W styczniu i lutym do Łagiewnik na rekolekcje „Ogień dla nas i całego świata”

- Podczas ferii zimowych i wakacji w tygodniowych rekolekcjach Grup Apostolskich.

- W lutym w spartakiadzie narciarskiej KSM-u w Koninkach

- W marcu w ekstremalnej drodze krzyżowej do Imbramowic

- w maju w rowerowych majówkach w terenie w Krzeszowicach, Zimnodole i Szklarach

- w czerwcu na gminnych obchodach rocznicy ŚDM na boisku w Jerzmanowicach

- w lipcu w pieszej pielgrzymce do MB Szkaplerznej w Czernej

- w sierpniu w pieszej pielgrzymce z Olkusza na Jasną Górę

- we wrześniu dzieci Pierwszokomunijne odwiedziły Czarną Madonnę w Częstochowie.

- w listopadzie znów byliśmy na Jasnej Górze oraz w katedrze częstochowskiej na modlitwach wstawienniczych o uzdrowienie i uwolnienie organizowanych przez wspólnotę MAMRE (120 osób)

- również w listopadzie około 110 osób swoimi środkami transportu udało się całymi rodzinami do Trzebini na spektakl teatru Misterium pt: „Zmiana”.

Nie wyjeżdżając z parafii również mieliśmy okazję uczestniczyć:

- w orszaku Trzech Króli z Czubrowic do Racławic

- wesprzeć kolędników misyjnych zbierających po domach na biedne dzieci z krajów misyjnych

- pośpiewać na koncercie kolęd Zespołu Mazureczek i Jurajskiej Orkiestry Dętej w Racławicach oraz na wyjeździe w parafii Pogorzyce.

- obejrzeć jasełka „Blask nad Judeą” w wykonaniu dzieci ze szkoły w Racławicach

- w każdy piątek wielkiego postu przemierzać po zmroku dróżki Kalwarii Czubrowickiej uczestnicząc w drogach krzyżowych w terenie

- razem z 850 osobami przeżywać w Wielki Piątek Misterium Drogi Krzyżowej odgrywane w terenie przez naszych parafian

- w rekolekcjach parafialnych przed Wielkanocą prowadzonych przez ks. Dariusza Nowaka

- w konkursie palm i procesji Niedzieli Palmowej oraz adoracjach Triduum Paschalnego

- w przedstawieniu Baśniowej Kapeli w ramach festiwalu „Muzyka zaklęta w drewnie”

- w świętowaniu 90 lecia OSP w Czubrowicach

- w dożynkach Gminnych w Czubrowicach biorąc udział w konkursie na  najoryginalniejszą dekorację domów.

- uczcić patronkę śpiewu kościelnego biorąc udział w Cecyliance

- wykazać się wrażliwością społeczną składając podpisy popierające akcje „Mama, Tata i Dzieci” do Komisji Europejskiej

- uratować życie chorych dzieci podpisując się pod obywatelskim projektem ustawy o obronie życia także dzieci chorych przed urodzeniem

Hasłem tego roku duszpasterskiego było: „Idźcie i głoście”. Młodzież z Grupy Apostolskiej realizowała to hasło rozdając każdego miesiąca po 350 egzemplarzy gazety ewangelizacyjnej „Dore Nowiny”.

Do godnego głoszenia Słowa Bożego w posłudze lektora zostało przygotowanych nowych 11 chłopców naszej parafii. Uroczyście zostali pobłogosławieni do tej posługi w grudniu tego roku. Przyjęliśmy także 9 młodych aspirantów do posługi ministranta. Na kursie przygotowawczym w Krakowie do posługi animatora Grup Apostolskich jest kolejnych 5 osób spośród naszej młodzieży. Kurs i praktyka na rekolekcjach potrwa do końca wakacji.

Nasza wrażliwość:

We wszelkiego rodzaju zbiórkach do puszek nasi parafianie złożyli w tym roku prawie 26 000 zł miedzy innymi na: hospicjum Alma Spei, Centrum „Nie lękajcie się”, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, z poświęcenia pojazdów na św. Krzysztofa, na pomoc poszkodowanym w wichurze, Dzieło III Tysiąclecia, Fundację AGAPE, za świece Caritas.

Oprócz tego 105 rodzin naszej parafii zadeklarowało chęć pomocy rodzinom w Syrii by mogły powrócić po zawierusze wojennej do normalnego życia we własnej ojczyźnie. Pomocą zostało objętych 8 rodzin syryjskich za pomocą programu  Caritas „Rodzina -rodzinie”. Każda z nich była przez pół roku co miesiąc wspierana kwotą 510 zł. W styczniu zapłacimy ostatnią transzę a suma naszych wpłat wyniesie 24 480 zł. Bóg zapłać wam za tę systematyczną i bardzo konkretną pomoc syryjskim chrześcijanom.

Pięknym przejawem gościnności i solidarności było przyjęcie do swoich domów grupy 45 osób polskiego pochodzenia z Litwy. Dziękujemy gospodarzom za wikt i kwaterunek, a szkole w Racławicach, zespołowi Mazureczek i paniom z Koła Gospodyń za godne ich powitanie i zagospodarowanie im wolnego czasu.

Owocem naszej sierpniowej pielgrzymki do Fatimy i Ars było otrzymanie relikwii w postaci fragmentu szaty św. Jana Vianney’a. Wśród pielgrzymów znaleźli się także sponsorzy relikwiarza. Umieściliśmy je w kaplicy w Czubrowicach pod obrazem Patrona. Jeszcze niżej został ustawiony nasz stary konfesjonał specjalnie wystylizowany na wzór oryginalnego konfesjonału św. Jana w Ars. W kaplicy w każdy pierwszy czwartek miesiąca mamy specjalne modlitwy do św. Jana Vianney’a i poznajemy jego życiorys z lektury książki pt: „Święty i diabeł”. Zapraszamy.

W tym roku nasi parafianie ofiarowali także:

- różaniec procesyjny do kaplicy

-obraz „Jezu ufam Tobie” na bocznym ołtarzu w kościele

- Mszał i nowe obrusy do kaplicy

- 3 nowe ornaty do kaplicy

- szopkę do kościoła

- odnowienie krzyża przy drodze na Szklary

Na składki inwestycyjne zebraliśmy w tym roku 103 475 zł. Z tych pieniążków spłacaliśmy zadłużenie za zeszłoroczne prace przy salkach, kancelarii i plebanii oraz:

- za wykarczowanie pni po wyciętych drzewach, wyrównanie skarpy, naprawę płotka i nasadzenie nowych drzew  12 470 zł.

- na koszty projektu dofinansowania unijnego czyli: projekty budowlane, projekty konserwatorskie, wycenę działek, opłaty za promesę bankową i wkład partnerski na konto lidera 28 370 zł

- nowe organy elektroniczne wraz z nagłośnieniem do kaplicy 12 500 zł

- ryczałt do kurii na budownictwo sakralne 1 920 zł

- nowe meble i wyposażenie do kuchni na plebani 17 750 zł

- zakup krokwi na wymianę drugiej połowy stropu na plebanii 4 000

- koszty ratowania organów w kościele, wymiana mieszków, regeneracja piszczałek, czyszczenie i strojenie

Na koniec statystyka duszpasterska.

W tym roku ochrzciliśmy 27 dzieci, pochowaliśmy 41 zmarłych. Jesteśmy więc demograficznie aż 14 osób do tyłu. Do I Komunii przystąpiło 34 dzieci. Ogółem rozdzieliliśmy w ciągu roku 53 800 Komunii św.  Do bierzmowania przystąpiło 68 osób z klas III gimnazjum i I pogimnazjalnej. Na ślubnym kobiercu stanęło 17 naszych parafian w 16 parach małżeńskich.

Panu Bogu, który nas stworzył i powołał do świętości niech będą dzięki za wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem w minionym roku. Niech nam Bóg błogosławi we wszystkich dobrych zamierzeniach i niech dodaje sił do wiernego trwania przy Jego łasce. A Maryja niech czuwa nad nami w nowym roku i uprasza wszystko to, czego nam potrzeba, by życie nasze  okazywało się wdzięczną wonią dziękczynienia składaną swemu Stwórcy. Amen.

 

 

Plan kolędy 27 – 31 XII 2017      2 – 13 stycznia 2018

Dzień

Kto

Domy

Godz.

Środa

27 XII

 

Ks. Proboszcz

 

Racławice: 161 - 210

 

900

Czwartek

28 XII

Ks. Proboszcz

Racławice: 211 – 259A

 

900

Ks. Ryszard

  Czubrowice: 206 - 185

 

Piątek

29 XII

Ks. Proboszcz

Racławice: 260 - 299

 

 

900

Ks. Ryszard

  Czubrowice: 198a–196a–195–194

i od 183 - 158

Sobota

30 XII

Ks. Proboszcz

Racławice: 300 - 328

 

900

Ks. Ryszard

  Czubrowice: 157 - 135

 

Wtorek

2 stycz.

Ks. Proboszcz

Racławice: 2 - 40

       900

Ks. Ryszard

  Czubrowice: 132 - 106

9.00

 

Środa

3 stycz.

Ks. Proboszcz

Racławice: 41 - 85

      900

Ks. Ryszard

  Czubrowice: 104 - 91

1430

 

Czwartek

4 stycz.

Ks. Proboszcz

Racławice: 86 - 126

      900

Ks. Ryszard

  Czubrowice: 90 - 77

 1430

Piątek

5 stycz.

 

Ks. Proboszcz

Racławice: Podskale

    i domy koło szkoły

 

      900

 

Poniedz.

8 stycz.

Ks. Proboszcz

Racławice: 127 – 160B

Msze św. w niedziele:


8.00,    11.00,   16.00

dodatkowo 12.15 od listopada do Wielkanocy


Kaplica w Czubrowicach:

sobota 18.00, niedziela 9.30

 

 

Dni powszednie:
             

W  Racławicach:

w poniedziałki, środy i piątki:
      17.00 (bądź 19.00)

(17.00 od września do Wielkanocy 

19.00 od Wielkanocy do sierpnia)

wtorki, czwartki i soboty:
       7.00 (przez cały rok)

 

KANCELARIA: czynna codziennie w dni powszednie, po Mszy św. w Racławicach

Wirtualny spacer