Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Query has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/mwolarek/raclawiceparafia.pl/public_html/include/sql.class.php on line 3

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; GetPage has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/mwolarek/raclawiceparafia.pl/public_html/include/getpage.class.php on line 3
 Ogłoszenia - Racławice Parafia Narodzenia NMP 

Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

                                                                 

01.10.2023

Jest XXVI niedziela zwykła i pierwsza w październiku. Dziś zamiast kazania będzie adoracja Najśw. Sakramentu. W poniedziałek będzie św. aniołów stróżów, w środę św. Franciszka, w czwartek św. Faustyny Kowalskiej, w piątek św. Brunona i w sobotę NMP Różańcowej.

Od dziś codziennie będziemy się gromadzić na modlitwie różańcowej w niedziele o 15.30 a w ciągu tygodnia o 16.30 w kościele lub o 18.30 w kaplicy. Liczymy na liczny udział dzieci. Dla nich przygotowane są specjalne naklejki na każdy dzień. Można je naklejać w swoim zeszycie z ziarenkami a można uzbierać je nie wklejając aż do soboty. Na wieczornym nabożeństwie Fatimskim będziemy rozdawać obecnym na nim dzieciom specjalne mini-książeczki, aby do nich wklejać naklejki z każdego dnia. Ta wieczora procesja różańcowa będzie około godz. 20.00. Przychodzimy na nią z rodzicami i ze świecami w rękach.

Dla dorosłych nie musimy stosować żadnych kontrolek różańcowych, ale kładę wam to na serce, że październik jest szczególnym miesiącem, a różaniec szczególną modlitwą, którą możemy skutecznie przyczynić się do pokoju na świecie i w nas. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

W I sobotę przed południem udam się z Komunią do chorych. Proszę zgłaszać chętnych w zakrystii.

W sobotę będzie różaniec o 16.30 ale tylko dla maluchów, które nie mogą przyjść na 20.00 bo idą spać. Wszystkich innych zapraszamy na tę wieczorną procesję z różańcem wokół kościoła. Dzieci z klas III będą miały wtedy poświęcenie różańców Komunijnych. To naprawdę gorąca prośba Proboszcza do wszystkich Parafian. Postarajcie się być w tę sobotę ze świecami w rękach na wieczornym nabożeństwie fatimskim. Dla członków Żywego Różańca to nabożeństwo traktujemy jako comiesięczną zmiankę tajemnic różańca.

Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci I Komunijnych będzie w niedzielę 8.X.  po Mszy o 11.00.

Proszę zabrać sobie do poczytania nowy numer Dobrych Nowin. Można tez zakupić dzisiejszego Gościa Niedzielnego oraz specjalne październikowe wydanie Gościa.

Strażacy z OSP w Czubrowicach zapraszają na poświęcenie nowo pozyskanego wozu strażackiego w piątek o 18.00 przy remizie.

24.09.2023

 

Jest XXV niedziela zwykła. We wtorek będzie św. Kosmy i Damiana, w środę św. Wincentego a Paulo, w czwartek św. Wacława, w piątek św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w sobotę św. Hieronima, w niedzielę rozpoczniemy miesiąc październik.

Nabożeństwa różańcowe w niedziele będą w kaplicy po Mszy św. o 9.30 a w kościele o 15.30. Natomiast od poniedziałku do soboty będą one przed Mszą wieczorną w Racławicach i po Mszy wieczornej w Czubrowicach, czyli o 16.30 w kościele, lub 18.30 w kaplicy. Dzieci codziennie już od niedzieli będą dostawały naklejki z wizerunkami świętych. Dobrze byłoby je wklejać do specjalnej książeczki, którą będzie można otrzymać za udział w specjalnym i wyjątkowym nabożeństwie w ramach I soboty miesiąca 7 października. Dzieci niech zachęcą swoich rodziców by razem przyjść ze świecami do kościoła na 20.00. Różaniec będziemy wtedy odmawiać na zewnątrz kościoła podczas procesji różańcowej na nabożeństwie Fatimskim. Ale to dopiero za dwa tygodnie.

 Dzisiaj obchodzimy Diecezjalny Dzień Modlitwy za Młodzież. Zachęcamy do objęcia swoją modlitwą młodych naszej parafii i diecezji oraz pracujących z nimi duszpasterzy. Po każdej Mszy Świętej będzie także możliwość złożenia ofiar, które przeznaczone zostaną na inicjatywy podejmowane dla młodzieży w naszej parafii i dekanacie (np. kurs lektorski, turniej piłkarski itp.) Prosimy o jakiś grosz do puszek.

         Za tydzień będzie I. niedziela października, dlatego o 11.00 będzie Msza św. dla dzieci. Proszę przynieść kupony z Ziarenek z dwóch ostatnich niedziel aby móc wylosować nagrodę. Na Mszę św. o 16.00 zapraszamy młodzież z klas VII i VIII wraz z rodzicami. Po Mszy św. krótkie spotkanie z rodzicami i młodzieżą.

         W najbliższą sobotę 30 września będzie XIV Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik. Organizujemy wyjazd o 8.00 sprzed kościoła a powrót około 15.00. Proszę chętnych o zapisywanie się tylko do środy włącznie. Wystarczy po trzy osoby z każdej Róży aby zapełnić cały autokar. Bardzo proszę skorzystać z tej okazji. Wyjazd jest różańcową modlitwą za OJCZYZNĘ w tym wyjątkowym czasie.

OSP w Czubrowicach informuje mieszkańców Racławic i Czubrowic, że od 18 września do 18 października odbywa się zbiórka elektrośmieci (stare pralki, lodówki, telewizory itp.) Sprzęt można zwozić na plac przed remizą w Czubrowicach.

17.09.2023

 Jest XXIV niedziela zwykła.

Jutro św. Stanisław Kostki patrona młodzieży, dlatego zapraszamy młodzież z klas VII i VIII do kościoła na Mszę o 17.00 i potem na spotkanie rozpoczynające przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Za tydzień w niedzielę będzie przed kościołem składka do puszek na duszpasterstwo młodzieży w naszej archidiecezji.

We wtorek św. Januarego, w czwartek św. Mateusza, w sobotę św. Pio z Pietrelciny i bł. Bernardyny Jabłońskiej. We środę 20 września po wieczornej Mszy św. i Nowennie do MB Nieustającej Pomocy będzie w naszym kościele koncert w ramach Małopolskiego Festiwalu „Muzyka w zabytkach”. Wcześniej o 18.00 profesjonalną prelekcję o naszym kościele wygłosi p. Roman Marcinek, natomiast koncertować będzie na akordeonie p. Krzysztof Madyda. W programie będą utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, D. Scarlattiego. Wstęp wolny. Zapraszamy.

W piątek 22 września o godz. 17.00 będzie Msza św. za Parafian i w intencjach, wypisanych na kartkach, przyniesionych na nabożeństwo do św. RITY. Po Mszy św. tradycyjnie poświęcać będziemy róże św. Rity i będzie można ucałować Jej relikwie.

Chłopców od III klasy szkoły podstawowej, pragnących zostać ministrantami zapraszam na pierwsze spotkanie w poniedziałek o 16.00 w kościele.

10.09.2023

Jest XIII Niedziela zwykła. W Markowej koło Łańcuta odbywa się dziś beatyfikacja całej rodziny Ulmów, którzy oddali życie za ukrywanie żydowskich sąsiadów.

W naszej parafii mamy dziś odpust ku czci Narodzenia NMP. Suma odpustowa będzie o 11.30. Zapraszamy wszystkich do uświetnienia naszego patronalnego święta.

We wtorek wsp. Najśw. Imienia Maryi, w środę św. Jana Chryzostoma, w czwartek święto Podwyższenia Krzyża św. w piątek MB Bolesnej, w sobotę św. Korneliusza i Cypriana.

Za tydzień w niedzielę będzie doroczna Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Rozpocznie się o 9.00 na dróżkach przy stacji „U Piłata”, następnie o 11.30 przy ołtarzu polowym będzie Msza św. sprawowana przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. To wyjątkowy rok, w którym ta pielgrzymka nie pokrywa się z naszym parafialnym odpustem. Może właśnie z tej przyczyny warto się tam udać w tym roku całymi rodzinami.

Podziękowania p. Wójta: Drodzy mieszkańcy Racławic, jestem wdzięczny za cały wysiłek włożony w organizację tegorocznych dożynek. Dziękuję, że ugościliście nas tak wspaniale i zadbaliście o każdy szczegół wydarzenia. Było pięknie i wiem, że włożyliście wiele pracy w to, aby tak się stało. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, ale szczególne wyrazy wdzięczności kieruję do pana Sołtysa i Rady Sołeckiej, Radnych, Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, Członków Klubu Seniora, Druhów z OSP, pani Dyrektor i społeczności szkolnej, Młodzieżowego Zespołu Mazureczek i Jurajskiej Orkiestry Dętej na czele z Dyrygentem, księdza Proboszcza, Starostów Dożynek, Stowarzyszenia Geo-His, Komitetu Inicjatyw Społecznych, Sponsorów, Kierowców ciągników rolniczych biorących udział w korowodzie i wszystkich rodzin, które poświęciły mnóstwo czasu i pracy, by tak oryginalnie udekorować swoje gospodarstwa. Dziękuję Wam za kultywowanie pięknych tradycji. Wasze zaangażowanie sprawiło, że Dożynki były świętem o niepowtarzalnej atmosferze. Jestem przekonany, że przybyli goście zapamiętają je na długo. Z wyrazami szacunku wójt Tomasz Gwizdała.

Dziękuje również rodzina  małej Natalki z Olkusza za uzbierane na dożynkach 2,5 tys. zł. na jej zagraniczną operację.

We środę 20 września po wieczornej Mszy św. będzie w naszym kościele koncert w ramach Małopolskiego Festiwalu „Muzyka w zabytkach”. Wcześniej o 18.00 profesjonalną prelekcję o naszym kościele wygłosi p. Roman Marcinek, natomiast koncertować będzie na akordeonie p. Krzysztof Madyda. W programie będą utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, D. Scarlattiego. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z ubiegłego miesiąca wyniosła ona 12 640 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

W III piątek miesiąca będzie po Mszy św. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, a potem adoracja w ciszy przed Najświętszym Sakramentem aż do 21.00. Zapraszamy.

03.09.2023

 

Jest XXII niedziela zwykła. We wtorek wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty, w I czwartek września w kaplicy modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Vianney’a, w piątek święto patronalne naszej Parafii Narodzenia NMP. Msze św. będą o 8.00 i 17.00 w kościele i o 9.30 w kaplicy. W sobotę możliwość skorzystania ze spowiedzi przed odpustem będzie od 16.00 do 17.30. Suma odpustowa w niedzielę będzie o 11.30. Przewodniczyć jej będzie i kazania wygłosi ks. Tadeusz Augustynek.

Zmieniamy godziny wieczornych Mszy św. Od tego tygodnia przez cały okres jesienno-zimowy w poniedziałki, środy i piątki będą one nie o 19.00 lecz o 17.00. We środy nabożeństwo do MB. Nieustającej Pomocy będzie po Mszy św.

Jutro rozpoczynamy nowy Rok Szkolny. Zapraszamy na Msze św. w intencji dzieci, nauczycieli i rodziców w Racławicach o 8.00 i w Czubrowicach o 8.45. Życzymy obfitości darów Ducha Św.

Już od dzisiaj będą rozdawane wszystkim dzieciom obecnym na niedzielnych Mszach św. małe karteczki nazywane „ziarenkami” z tekstem niedzielnej Ewangelii i z zadaniami do rozwiązania na drugiej stronie. Dzieci będą je wklejać do specjalnego zeszytu, tak by była możliwość zajrzenia na drugą stronę. Odcięte i wypełnione kupony z ziarenek dzieci przynosić będą na Mszę św. dla dzieci w pierwsze i trzecie niedziele miesiąca, aby mogły wziąć udział w losowaniu nagród.

Sołtysi informują o opłatach za podatek rolny i gospodarowanie odpadami komunalnymi. W Racławicach sołtys przyjmować będzie od soboty 9 września do piątku 15 września od 9.00 do 13.00 i dodatkowo po południu w piątek  od 15.00 do 17.00. W Czubrowicach sołtys będzie na was czekał cały tydzień od poniedziałku 4 września do 11 września od 17.00 do 19.00 i w sobotę od 10.00 do 13.00.

Pan Wójt, Radni i Sołtys z Radą Sołecką wsi Racławice serdecznie zapraszają dziś na Gminne Dożynki. Rozpoczną się one Mszą św. polową przy kościele o godz. 14.00. W programie Misterium Chleba, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci, poczęstunek oraz zabawa taneczna.

Dziś po Mszach św i na dożynkach będzie można wesprzeć zbiórkę z Siepomaga.pl na kosztowną, zagraniczną operację dla Natalki Kowalczyk z Olkusza.

27.08.2023

 

         Jest XXI niedziela zwykła. Dziś przypada św. Moniki, jutro św. Augustyna, we wtorek Męczeństwo św. Jana Chrzciciela, w piątek bł. Bronisławy, oraz pierwszy piątek września.

Dzieci i młodzież zapraszamy do spowiedzi przed rozpoczęciem roku szkolnego w piątek od 17.00 w kaplicy i od 18.30 w kościele. W pierwszą sobotę września udamy się od 9.00 do chorych. Proszę zgłaszać chętnych w zakrystii. Fatimę rozpoczniemy o 19.00 adoracją Najśw. Sakramentu, potem Msza św. już z niedzieli, a po niej procesja fatimska z figurką MB i odmawianiem różańca. Do niesienia figurki zapraszamy członków Róży św. Faustyny. Na Fatimę szczególnie zapraszamy wszystkich członków Żywego Różańca. Umówiliśmy się, że to nabożeństwo dedykowane jest szczególnie do was i traktowane jest jako comiesięczna zmianka tajemnic różańcowych.

Nasz Wójt Tomasz Gwizdała i Proboszcz z Jerzmanowic ks. Kazimierz Szczęsny, oraz Fundacja „Zatrzymać Czas” zapraszają na koncert „Dar i Tajemnica” poświęcony pamięci św. Jana Pawła II, który odbędzie się w sobotę 2 września w kościele św. Bartłomieja w Jerzmanowicach o godz. 19.00. W koncercie udział weźmie aktor Jerzy Zelnik, wokalista Mateusz Mijał i muzyk Wojciech Świętoński.

Pan Wójt, Radni i Sołtys z Radą Sołecką wsi Racławice serdecznie zapraszają na Gminne Dożynki w niedzielę 3 września. Rozpoczną się one Mszą św. polową przy kościele o godz. 14.00. W programie Misterium Chleba, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci, poczęstunek oraz zabawa taneczna. Więcej informacji na plakatach. Zachęcamy też do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniej udekorowaną zagrodę dożynkową.

W niedzielę za tydzień po Mszach św i na dożynkach będzie można wesprzeć zbiórkę z Siepomaga.pl na operację dla Natalki Kowalczyk z Olkusza. Natalka ma brak kości promieniowej lewej, skróconą kość w prawej ręce, niewykształcone kości kciuków obu dłoni, wrodzoną wada serca. Do 9 listopada rodzice robią wszystko, by uzbierać 400 tys. zł. na kosztowną zagraniczną operację.

Prosimy zabrać sobie do poczytania gazetę Dobre Nowiny. Gazeta jest bezpłatnie przygotowywana i redagowana przez zespół Rafael. Można więc ją odebrać zupełnie gratisowo. Można też wesprzeć ich dalszą działalność jakąkolwiek ofiarą do puszki. To samo Stowarzyszenie Rafael wyprodukowało film kinowy o Rodzinie Ulmów. Wykupiliśmy prawo do wielokrotnej projekcji tego filmu i będziemy go wyświetlać w naszym studyjnym kinie parafialnym w Zagrodzie jak tylko otrzymamy od Rafaela oryginalną płytkę z tym filmem. Plakat filmowy wisi już w gablocie.

Zachęcamy rodziców by za 7 zł. kupili dzieciom wrześniowy numer Małego Gościa z oryginalnym magnesem zakładką ze zdjęciem rodziny Ulmów i ciekawym wywiadem z Księdzem z TikToka Sebastianem Picurem. Małego Gościa i Gościa Niedzielnego można nabyć pod schodami na chór w przedsionku kościoła.

20.08.2023

Jest XX niedziela zwykła. W poniedziałek św. Piusa X, we wtorek NMP Królowej, w środę św. Róży z Limy, w czwartek św. Bartłomieja, w piątek św. Ludwika, a w sobotę NMP Częstochowskiej.

We wtorek Msza św. z nabożeństwem do św. Rity i poświęceniem róż o 19.00. W środę cotygodniowa Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o 18.30.

Mamy dziś składkę inwestycyjną do kopert. Przypominamy również zarówno mieszkańcom Racławic jak i Czubrowic o jednorazowej ofierze, raz na rok, na sprzątanie i dekorację kwiatami kościoła albo kaplicy. Najlepiej złożyć ją w osobnej kopercie opisanej z zewnątrz na jaki ma być cel.

Już tylko dwa tygodnie do Gminnych Dożynek, które w tym roku będą w Racławicach 3 września.  Przypominamy o konkursie z nagrodami, ogłoszonym przez pana Wójta na najpiękniej udekorowaną zagrodę dożynkową. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Racławic do udekorowania swoich posesji i wzięcia udziału w konkursie oraz włączenia się w organizację tej uroczystości poprzez pomoc w dekorowaniu ulic oraz placu dożynkowego. Więcej informacji dostępnych u sołtysa i w Gminnym Ośrodku Kultury w Jerzmanowicach. Regulamin Konkursu dostępny jest na tablicach ogłoszeń.

Za trzy tygodnie, w dzień naszego parafialnego odpustu 10 września, odbędzie się w Markowej beatyfikacja całej rodziny Ulmów, którzy na wiosnę 1944 roku zostali razem ze swymi dziećmi zastrzeleni przez żandarmów niemieckich za ukrywanie w swoim domu żydowskich sąsiadów. Żeby przybliżyć sobie postaci nowych błogosławionych sprowadziliśmy książeczki o tej rodzinie, ilustrowane zdjęciami wykonanymi przez samego Józefa Ulmę skonstruowanym przez siebie aparatem fotograficznym. Książeczki można zabrać sobie z przedsionka kościoła. Ofiarę około 10 zł proszę wrzucać do skarbony.

Członków Rady Parafialnej zapraszam na spotkanie we środę o 20.00 na plebanii.

13.08.2023

Jest XIX niedziela zwykła. Dziś w Szklarach odpust ku czci św. Maksymiliana. We wtorek MB Zielnej czyli Wniebowzięcie NMP. Msze św. będą w układzie niedzielnym. Na każdej Mszy św. będziemy poświęcali zioła i kwiaty. W środę św. Stefana, w czwartek św. Jacka, w piątek bł. Sancji Szymkowiak.

W poniedziałek 14 sierpnia o 18.00 w kaplicy będziemy modlić się za naszą Ojczyznę przez wstawiennictwo bł. kard Wyszyńskiego. W środę Msza św. zbiorowa za zmarłych będzie w kaplicy o 18.00. W trzeci piątek miesiąca w kościele o 19.00 będzie Msza św za zmarłych i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, a potem adoracja w ciszy aż do 21.00. W tym czasie będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z miesiąca lipca zebraliśmy na ten cel 11 379 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Aktualnie trwają prace przygotowawcze przy poszerzeniu cmentarza. Prosimy o wsparcie swymi ofiarami tego dzieła.

Wójt naszej gminy Tomasz Gwizdała i sołtys Racławic zapraszają na Gminne Dożynki w Racławicach 3 września. Uroczystości rozpoczną się Dziekczynna Mszą św. polową o godz. 14.00. W programie Misterium Chleba, występy artystyczne, zabawa taneczna. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konkurs z nagrodami na najpiękniej udekorowaną zagrodę dożynkową. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Racławic do udekorowania swoich posesjin i wzięcia udziału w konkursie oraz włączenia się w organizację tej uroczystości poprzez pomoc w dekorowaniu ulic oraz placu dożynkowego. Więcej informacji dostępnych u sołtysa i w Gminnym Ośrodku Kultury w Jerzmanowicach. Regulamin Konkursu dostępny jest na tablicach ogłoszeń.

06.08.2023 

Dzisiejszej niedzieli obchodzimy liturgiczne święto Przemienienia Pańskiego. Po każdej Mszy św. będzie dziś adoracja Najświętszego Sakramentu.

Natomiast w kaplicy w Czubrowicach mamy dziś odpust ku czci patrona kaplicy św. Jana Marii Vianney’a. Suma odpustowa w kaplicy będzie o 11.30 połączona z dożynkami czyli dziękczynieniem za plony ziemi.  Sumę odprawi i wygłosi kazanie o. Rafał z Czernej. Zapraszamy wszystkich chcących uzyskać odpust i uczcić św. Jana Vianney’a a szczególnie władze gminne, sołtysów, radnych, strażaków i górników w mundurach i ze sztandarami, członków Kół Gospodyń i grup śpiewaczych w strojach regionalnych i z wieńcami dożynkowymi, niosących feretrony, orkiestrę, dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia, dzieci w strojach pierwszokomunijnych, niosących światło, księży- zwłaszcza Proboszczów- dla których św. Jan jest szczególnym patronem.

W poniedziałek będzie św. Sykstusa i Kajetana, we wtorek św. Dominika, w środę św. Teresy Benedykty od Krzyża, w czwartek św. Wawrzyńca, w piątek św. Klary, w sobotę św. Joanny Franciszki de Chantal.

W sobotę 12 sierpnia w Przegini na boisku sportowym będzie ciekawa inicjatywa trzeźwościowa. Świętować będziemy 24 rocznicę powstania Grupy A.A. im. św. Antoniego w Przegini. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich. O godz. 14.00 będzie na boisku Msza św. w intencji wszystkich podejmujących walkę z nałogiem i ich rodzin, potem o 15.30 Miting otwarty, a po 17.00 zabawa taneczna i poczęstunek. Organizatorzy zapraszają do udziału.

Zapisy na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy będą w Przegini w poniedziałek i wtorek 7 i 8 sierpnia od 17.00 do 20.00 na organistówce. Bagaże nadajemy we wtorek.

W czwartym kwartale tego roku mają być zainstalowane w oknach naszej kaplicy witraże, nawiązujące do życia i posługi św. Jana Vianney’a. Zatwierdzone już projekty można obejrzeć w kaplicy. Są przyklejone na oknach, na których mają być umieszczone. Trzy okna będą przedstawiać trzy sposoby walki ze złym duchem czyli: post, modlitwę oraz jałmużnę z miłosierdziem. W dolnej części okien będą cytaty z św. Jana Vianney’a. Mamy już ofiarodawców na większość kwater. Są ofiarodawcy, którzy fundują całe kwatery (zwłaszcza pionowe), są też inni, którzy mniejszymi kwotami chcieli wesprzeć sprawę ufundowania witraży. Do ufundowania pozostały tylko dwie kwatery pionowe (po 3100 zł) i jedna pozioma (dowolne datki). Jeśli są jeszcze chętni to proszę dać znać do końca tygodnia.

30.07.2023

Jest XVII niedziela zwykła. W poniedziałek będzie św. Ignacego Loyoli, we wtorek św. Alfonsa, w środę św. Euzebiusza, w czwartek św. Lidii, w piątek św. Jana Marii Vianney’a, patrona kaplicy w Czubrowicach, w sobotę Rocznica poświęcenia rzymskiej Bazyliki NMP, w niedzielę święto Przemienienia Pańskiego.

W środę 2 sierpnia przypada odpust Porcjunkuli. Za nawiedzenie kościoła parafialnego, odmówienie „Wierzę w Boga”, „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

W tym tygodniu przypada też pierwszy czwartek, I piątek i I sobota sierpnia. Zarówno w czwartek jak i w piątek w kaplicy w Czubrowicach będą nabożeństwa za wstawiennictwem św. Jana Vianney’a, z uczczeniem relikwii świętego, natomiast suma odpustowa ku Jego czci będzie w niedzielę przy kaplicy o 11.30, dlatego o 9.30 w najbliższą niedzielę Msza św. będzie w kościele w Racławicach. Na uroczystość odpustową, którą zawsze łączymy z czubrowickimi dożynkami, zapraszamy całą społeczność Czubrowic i Racławic, jak również waszych gości i krewnych, oraz wszystkich, którzy chcą dodać splendoru tej uroczystości. Sumę będzie celebrował i wygłosi kazanie o. Rafał, karmelita z Czernej.

Spowiedź przed odpustem będzie w kaplicy w środę, czwartek, piątek i sobotę od 17.00.

Do chorych udamy się w sobotę od 9.00. Prosimy zgłaszać chętnych w zakrystii.

W sobotę Fatimę rozpoczniemy w kościele parafialnym o 19.00 adoracją Najśw. Sakramentu, potem Msza św. już z niedzieli i procesja różańcowa wokół kościoła. Do niesienia Figurki MB zapraszamy Różę św. Hiacynty i Franciszka – dzieci z Fatimy.

Zapraszamy do duchowej łączności z wydarzeniami Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. TVP3 transmitować będzie główne spotkania; w piątek o 19.00 Drogę Krzyżową z papieżem Franciszkiem, w sobotę o 21.30 czuwanie modlitewne z ojcem św. oraz w niedzielę o 10.00 Mszę św. pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i parafia św. Wojciecha w Krzeczowie zapraszają na Mszę świętą w niedzielę 6 sierpnia o 12:00 pod Krzyżem w Krzeczowie, która zostanie odprawiona w łączności z Papieżem Franciszkiem i uczestnikami Mszy Posłania kończącej w tym dniu Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Krzyż znajduje się przy nowej zakopiance między Lubniem a Skomielną Białą. Dojazd starą drogą.

Zapisy na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy będą w Przegini w poniedziałek i wtorek 7 i 8 sierpnia od 17.00 do 20.00 na organistówce. Bagaże nadajemy we wtorek. Koszt 120 zł.

Wzywając opieki św. Krzysztofa poświęcamy dziś po Mszach św. pojazdy, kierowców i podróżujących. Ofiary składane przy poświęceniu pójdą na MIVA Polska czyli na fundusz zakupu pojazdów dla polskich misjonarzy.

23.07.2023

Jest XVI niedziela zwykła i Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami  dziadkom, osobom starszym i wszystkim wiernym, którzy, motywowani prawdziwym duchem pokuty i miłosierdzia, 23 lipca 2023 r. wezmą udział w uroczystościach Trzeciego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Dotyczy to uroczystej celebracji, której Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył w bazylice watykańskiej, lub w różnych uroczystościach, które odbędą się na całym świecie. Może on być również stosowany jako odpust dla dusz czyśćcowych. Odpust ten będą też mogli uzyskać wierni, którzy poświęcą odpowiednią ilość czasu, aby odwiedzić swoich starszych braci i siostry w potrzebie lub w trudnej sytuacji (takich jak chorzy, opuszczeni, niepełnosprawni…) osobiście lub wirtualnie za pośrednictwem mediów.

Odpustu zupełnego mogą również dostąpić osoby chore, w podeszłym wieku i ci wszyscy, którzy nie mogąc opuścić swoich domów z poważnego powodu, zjednoczą się duchowo z nabożeństwami Światowych Dni, ofiarując Miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, smutki i cierpienia swojego życia, zwłaszcza gdy słowa Papieża i różne uroczystości są transmitowane przez media.

W poniedziałek św. Kingi, we wtorek św. Jakuba apostoła i św. Krzysztofa, w środę św. Joachima i Anny, w piątek św. Szarbela Makhlufa, w sobotę św. Marii, Marty i Łazarza.

Z racji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, które przypada w tym tygodniu, będziemy w najbliższą niedzielę po każdej Mszy św. poświęcać pojazdy, kierowców i pasażerów. Ofiary przy tym składane pójdą na fundację MIVA Polska, która dostarcza środki transportu dla polskich misjonarzy.

Dziękujemy strażakom z Czubrowic i Racławic za opiekę nad nami podczas wczorajszej pielgrzymiej drogi do Czernej. Na pielgrzymi szlak wybrało się 110 naszych parafian.

Pragnę poinformować, że za resztę pieniędzy ze składki od rodziców młodzieży bierzmowanej, został zakupiony nowy odkurzacz przemysłowy do kościoła. Dziękujemy rodzicom.

16.07.2023

Jest XV niedziela zwykła. W Czernej dziś jest odpust ku czci MB. Szkaplerznej. We wtorek św. Szymona z Lipnicy, w czwartek bł. Czesława, w piątek św. Apolinarego i św. Wawrzyńca, w sobotę św. Marii Magdaleny, w niedzielę ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.

W trzeci piątek miesiąca o 19.00 będzie Msza św. zbiorowa i Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z koronką a następnie adoracja w ciszy aż do 21.00. W tym czasie będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi. Zapraszamy zwłaszcza wybierających się nazajutrz na pieszą pielgrzymkę do Czernej.

Na pielgrzymi szlak zapraszamy szczególnie tych, którzy mają w tym roku szczególne powody do dziękczynienia lub w intencjach pokuty: młodzież, która przyjęła bierzmowanie, rodziców i dzieci, które przyjęły w tym roku Pierwszą Komunię św, rodziny i przyjaciół zmarłych w tym roku, obchodzących jubileusze i rocznice, młodzież, która w tym roku wkracza w dorosłość, tegorocznych i przyszłorocznych maturzystów, nowożeńców i ogólnie wszystkich, którzy pragną schować się pod płaszcz Maryi zwany szkaplerzem. Wyruszamy w sobotę o 7.30 spod kaplicy w Czubrowicach. Można też dołączać się do grupy na całej długości naszej parafii. Prosimy zorganizować sobie powrót indywidualnie. Druhów strażaków pięknie prosimy by zadbali o nasze bezpieczeństwo podczas drogi.

W sobotę wieczorem 22 lipca będzie Msza św o 19.00 w intencjach czcicieli św. RITY z poświęceniem róż. Prosimy zostawiać karteczki z intencjami modlitewnymi u pań rozprowadzających róże. Będzie to już Msza św. z niedzieli.

Jak widzicie, ukończone zostały prace renowacyjne przy polichromii na ścianie tęczowej przedstawiającej Sąd Ostateczny i rozebrano już rusztowania. Powróciła też odczyszczona i odrestaurowana miedziana przykrywa do naszej chrzcielnicy. W najbliższych tygodniach spodziewamy się wizyty Komisji Odbioru tych prac. Otrzymaliśmy też dofinansowanie od Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 60 tys. zł. na odnowienie ołtarza bocznego św. Andrzeja. Wraz z dotacją od Marszałka, którą przyznano nam już wcześniej w wysokości 20 tys. zł i naszym wkładem własnym, uda się nam, z Bożym błogosławieństwem,  w tym roku odnowić ten ołtarz i powróci na swoje miejsce po czterech latach nieobecności. Niestety boczny ołtarz Ukrzyżowania będzie musiał czekać kolejny rok na wsparcie ze środków publicznych, by mógł powrócić a swoje miejsce w kościele.

Dzięki życzliwości pana Wójta, nasza Gmina wystąpiła, w imieniu właścicieli obiektów zabytkowych znajdujących się na jej terenie, o dofinansowanie do prac renowacyjnych i konserwatorskich przy tych zabytkach, ze środków z rządowego programu „Polski Ład” przeznaczonych na zabytki. W piątek pan Wójt poinformował nas, że dla prac przy naszym kościele zostało przyznane 441 tys. zł. na „Remont konserwatorski ogrodzenia wokół drewnianego kościoła parafialnego w Racławicach”. Chodzi o sprawy kamieniarskie wokół kościoła oraz na schodach i dzwonnicy. Zanim jednak ruszymy z pracami czekają nas jeszcze procedury formalne, które w naszym imieniu będzie przeprowadzać Gmina Jerzmanowice-Przeginia. Potrzeba jeszcze cierpliwości. Wielkie Bóg zapłać włodarzom naszej Gminy za życzliwość i troskę o dziedzictwo kulturowe obecne na naszym terenie.

02.07.2023

 

Jest XIII niedziela zwykła. W poniedziałek św. Tomasza, we wtorek św. Elżbiety, w środę św. Marii Goretti, we czwartek bł Marii Teresy Ledóchowskiej, w piątek I piątek lipca, w sobotę św. Jana z Dukli. W I czwartek i I piątek spowiedź będzie na pół godziny przed Mszą św.

W środę rano wyruszamy na tygodniową, parafialną pielgrzymkę autokarową do sanktuariów Polski północno-wschodniej oraz na Litwę do Ostrej Bramy. Zbiórka przed kościołem już od 5.00, natomiast odjazd z Racławic o 5.30.

Dla wielu młodych ludzi nadchodzący czas jest momentem refleksji nad swoją dalszą życiową drogą. Zapewne niejeden młody człowiek zadaje sobie pytanie, czy Pan Bóg nie zaprasza mnie do tego, żeby szczególnie pójść za Nim i wejść na drogę formacji ku kapłaństwu. Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie informuje o rozpoczynającej się rekrutacji: Termin lipcowy do 7 lipca – złożenie dokumentów i rozmowa z Ks. Przełożonym (WSD, Kraków, ul. Podzamcze 8). Termin wrześniowy  do 8 września.

Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Rodzin Szkaplerza św. w Czernej będzie w sobotę 22 lipca. Wtedy też tradycyjnie wyruszymy pieszo, jako wspólnota parafialna, do Matki Bożej Szkaplerznej. Na pielgrzymi szlak zapraszamy wszystkich, ale szczególnie tych, którzy mają w tym roku szczególne powody do dziękczynienia lub w intencjach pokuty: młodzież, która przyjęła bierzmowanie, rodziców i dzieci, które przyjęły w tym roku Pierwszą Komunię św, rodziny i przyjaciół zmarłych w tym roku, obchodzących jubileusze i rocznice, młodzież, która w tym roku wkracza w dorosłość, tegorocznych i przyszłorocznych maturzystów, nowożeńców i ogólnie wszystkich, którzy pragną schować się pod płaszcz Maryi zwany szkaplerzem. Wyruszymy o 7.30 spod kaplicy w Czubrowicach, natomiast powrót na własną rękę.

 

25.06.2023

 

Jest XII niedziela zwykła. Jutro św. Zygmunta Gorazdowskiego, we wtorek św. Cyryla Aleksandryjskiego, w środę św. Ireneusza, a w czwartek Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. będą o 8.00 w kościele, o 9.30 w kaplicy oraz o 17.00 w kościele. W piątek św. Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego. W pierwszą sobotę miesiąca lipca o 19.00 będzie Fatima. Najpierw adoracja Najśw. Sakramentu z medytacją treści tajemnic różańcowych, później Msza św i na koniec procesja wokół kościoła z figurką MB Fatimskiej i modlitwą różańcową za naszą Ojczyznę. Do niesienia figurki zapraszam osoby z Róży św. Jadwigi.

Życzymy wszystkim udanych wakacji. Zachęcamy rodziców by nabyli dla swoich dzieci nowy, wakacyjny numer Małego Gościa Niedzielnego, a w nim wiele ciekawych propozycji miejsc do odwiedzenia podczas wakacji, również w naszej okolicy. Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała wszystkie dzieci otrzymały w gratisie numer czerwcowy. Mam nadzieję, że się wam spodobał i nie będzie problemu z jego dystrybucją w następnych miesiącach.

 

18.06.2023

Jest XI niedziela zwykła. Jutro św. Romualda, we środę św. Alojzego, w czwartek św. Paulina z Noli i św. Tomasza Morusa, w sobotę uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Dziś na terenie Szkoły w Czubrowicach odbędzie się Święto Sportu CzubrowickieGo. Początek o 14.00. Serdecznie zaprasza Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czubrowicach.

W czwartek o 19.00 będzie Msza św. i nabożeństwo do św. Rity, wraz z poświęceniem róż. Zapraszamy wszystkich czcicieli św. Rity. Msza św. będzie odprawiana w intencji Parafian i wszystkich przyniesionych przez was prośbach i podziękowaniach.

W piątek Msze św. na zakończenie roku szkolnego będą o 8.00 w Racławicach i o 8.45 w Czubrowicach. Spowiedź przed zakończeniem roku będzie dzień wcześniej, czyli w czwartek od 18.00 w kościele.

W niedzielę 25 czerwca przejdzie ulicami Krakowa „Marsz dla Życia i Rodziny”. To próba pokazania, że najlepszym lekarstwem na zagrożenia ze strony negatywnych zjawisk i uzależnień wśród dzieci jest zdrowa i kochająca się Rodzina.. Hasło tegorocznego marszu brzmi:  „Polsko! Walcz o swoje dzieci!”. Marsz wyruszy o 12.00 z Placu Matejki i przejdzie Starym Miastem na Kazimierz na Plac Wolnica. Szczegóły na plakacie w gablotce.

Dzieciom, młodzieży i nauczycielom życzymy udanych wakacji, spędzonych w świadomości obecności Boga w przyrodzie i w drugim człowieku. Przypominamy, że Msze św. w niedziele będą w tych samych godzinach co w ciągu roku szkolnego.

 

11.06.2023

Jest 10. Niedziela zwykła, przypadająca w oktawie Bożego Ciała. We wtorek św. Antoniego z Padwy, w środę bł. Michała Kozala, w piątek Najśw. Serca Pana Jezusa  - uroczystość, która znosi post piątkowy. Z racji trzeciego piątku czerwca po Mszy będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja w ciszy aż do 21.00. W tym czasie można skorzystać ze spowiedzi. W sobotę Niepokalanego Serca NMP i wspomnienie św. Brata Alberta.

Dziś procesja z Oktawy będzie o 15.30, natomiast od poniedziałku do środy o 17.30 w kaplicy i o 18.30 w kościele. W czwartek uroczyste zakończenie Oktawy. Nabożeństwo będzie tylko jedno w kościele parafialnym w Racławicach o 18.00 Msza św i po niej Procesja. Serdecznie zapraszamy każdego dnia dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia. Dla wytrwałych będą słodkie upominki.

Chłopców z klas III i IV, a może też i starszych zapraszamy do grona ministrantów. Przychodźcie  codziennie na procesję w strojach I Komunijnych, natomiast po Mszy św. w poniedziałek, wtorek i środę będzie krótkie wprowadzenie do posługi ministranta i tak rozpoczniemy okres przygotowania.

W środę będzie Msza św. za Ojczyznę o 18.00 w kaplicy.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z miesiąca maja wyniosła ona 9 570 zł. Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

Tydzień temu nasza Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic wzięła udział w 24 Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Więcławicach, gdzie zdobyła wyróżnienie. Cieszymy się i gratulujemy młodym muzykom i Panu Dyrygentowi.

Nasz Parafianin z VIII klasy Mateusz Stachowicz odebrał w tym tygodniu we wtorek w pałacu arcybiskupim w Krakowie dyplom Laureata Konkursu Biblijnego ze znajomości  Ewangelii św. Jana. Nagrodę wręczał ks. Arcybiskup Krakowski i pani Kurator Małopolska. Cieszymy się i dziękujemy laureatowi, rodzicom i panu katechecie.

Za tydzień w niedzielę 18 czerwca na terenie Szkoły w Czubrowicach odbędzie się Święto Sportu CzubrowickieGo. Początek o 14.00. Serdecznie zaprasza Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czubrowicach.

04.06.2023

Ta niedziela jest uroczystością Najświętszej Trójcy. Dziś zamiast kazania będzie adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszach św. Jutro św. Bonifacego, we wtorek św. Norberta.

Właśnie dziś na Mszy św. 9.30 w Czubrowicach dziękować będziemy dobremu Bogu za 20 lat posługi kapłańskiej naszego rodaka ks. Norberta Saroty, który obecnie jest wikariuszem w parafii św. Jadwigi w Krakowie na Krowodrzy. Dziękujemy również ks. Norbertowi za ufundowanie z tej okazji nowego kielicha do kaplicy w Czubrowicach.

Na Krakowskim Rynku w wigilię Bożego Ciała  czyli w środę 7 czerwca zabrzmi uwielbienie “Jestem!” prowadzone przez Marcina Zielińskiego i Michała Króla. Uwielbienie prowadzone będzie ze sceny przy Kościele Mariackim w godzinach 19.00 do 22.30. Serdecznie zapraszamy.

We czwartek będzie Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja wyruszy tego roku po Mszy św. w kościele parafialnym w Racławicach  o 9.30 w stronę kaplicy. Msza św. w środku w kaplicy będzie dopiero po dotarciu procesji czyli około 11.30. Ołtarze będą w tych samych miejscach co zwykle. Prosimy o ich przygotowanie. Pozostałe Msze św. w tym dniu będą o 8.00 i 16.00 w kościele. Do udziału w procesji, która jest manifestacją naszej wiary zapraszamy wszystkich parafian i gości, szczególnie strażaków, górników, orkiestrę dętą, Koła Gospodyń, noszących feretrony i chorągwie, ministrantów i lektorów, dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące, dzieci w strojach I Komunii św. Krakowiaków i Górali w strojach regionalnych. Przez osiem dni po Bożym Ciele trwać będzie Oktawa tego święta z codziennym nabożeństwem  i procesją dookoła kościoła w Racławicach o 18.30 i kaplicy w Czubrowicach o 17.30. W niedzielę procesja Oktawy Bożego Ciała będzie o 15.30, oraz w Czubrowicach po Mszy św.

Bardzo dziękujemy rodzicom młodzieży bierzmowanej za dar ołtarza w wysokości 8 400 zł. Po dodaniu 900 zł ze składki z Mszy dla bierzmowanych uzyskaliśmy kwotę 9 300, które są kwotą dla ufundowania trzech kwater witrażów w oknie kaplicy w Czubrowicach. Po dodaniu daru ołtarza od rodziców dzieci I Komunijnych, oraz daru od czterech rodzin mamy już fundację na witraż w całym środkowym oknie i jednej kwatery pionowej w oknie następnym. Przypominamy, że w każdym z trzech okien są trzy kwatery pionowe i dwie poziome. Cena witraża do jednej kwatery pionowej to 3 100 zł, a do jednej kwatery poziomej to 2 500 zł. Chętni mogą się zgłaszać bądź do ufundowania całej kwatery, bądź zbiorczo z innymi rodzinami w kwocie na jaką ich stać.

Prosimy zabrać sobie do poczytania Dobre Nowiny. Dobrowolny datek na pokrycie kolportażu gazety można wrzucić do skarbonki.

Pielgrzymów do Ostrej Bramy zapraszam we wtorek o 19.00 na spotkanie informacyjne.

Wczoraj dzieci z naszej szkoły w Racławicach wystąpiły w Festiwalu Piosenki Religijnej im. Helenki Kmieć w Libiążu. Zdobyły tam II miejsce i nagrodę specjalną za „Radość śpiewania”. Bardzo się cieszymy i gratulujemy dzieciom i opiekunom.

28.05.2023

 Mamy Zielone Świątki czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt czyli NMP Matki Kościoła. Msze św. jutro będą o 8.00 w kościele, o 9.30 w kaplicy w Czubrowicach, oraz o 17.00 w kościele. Majówka w kaplicy będzie po Mszy o 9.30, a w kościele po Mszy o 17.00. We wtorek św. Jana Sarkandra, W środę  Nawiedzenie NMP i zakończenie nabożeństw majowych z procesją dokoła kościoła i kaplicy.

W pierwszy czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w pierwszy piątek św. Marcelina i Piotra, w pierwszą sobotę miesiąca św. Karola Lwangi i Towarzyszy. W pierwszą sobotę od 9.00 udamy się do chorych. Proszę zgłaszać chętnych w zakrystii.

Fatimę w sobotę rozpoczniemy o 19.00 adoracją Najśw. Sakramentu, potem Msza św. a następnie procesja z figurką MB Fatimskiej i odmawianie różańca wokół kościoła w intencji naszej Ojczyzny. O niesienie Figurki prosimy członków Róży św. Maksymiliana.

Po raz 27. na Polach Lednickich młodzież z całej Polski 2 czerwca spotka się, aby w kilkudziesięciotysięcznej wspólnocie wyznać swoją wiarę. Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego wyjazdu w charakterze uczestnika spotkania lub tancerza. Zapisy do wyczerpania miejsc przez formularz: https://forms.gle/vnSrHFeWzL5zaRju8

Na Krakowskim Rynku w wigilię Bożego Ciała  czyli w środę 7 czerwca zabrzmi uwielbienie “Jestem!” prowadzone przez Marcina Zielińskiego i Michała Króla. Uwielbienie prowadzone będzie ze sceny przy Kościele Mariackim w godzinach 19.00 do 22.30. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Pan Marszałek naszego Województwa zaprasza do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego. Do niedzieli 18 czerwca można zagłosować na stronie www.bo.malopolska.pl . Zaproszenie Pana Marszałka wywieszone jest w gablocie.

Zakład Kominiarski informuje, że w naszych wioskach w dniach 31 maja do 2 czerwca będą czyszczone i sprawdzane przewody kominowe i wentylacyjne.

 

Powitanie ks. biskupa Roberta Chrząszcza

w parafii Narodzenia NMP w Racławicach

dnia 21.05.2023 r.

przez Proboszcza ks. Jacka Miodka

 

         Witamy księdza Biskupa na kolejnej wizytacji kanonicznej naszej Parafii. Ostatnia wizytacja była na początku adwentu 2015 roku. Przez te dziewięć lat udało nam się bardziej rozmodlić naszą Parafię. Zaczęliśmy codziennie odmawiać różaniec przed Mszami zarówno w Czubrowicach jak i w Racławicach. Powstały trzy nowe Róże Różańcowe: św. Rity, św. brata Alberta i bł. Chiary Luce. Razem mamy ich w Parafii teraz 15. Nabożeństwa I soboty miesiąca połączyliśmy z procesją Fatimską. Rozwija się kult św. Rity w każdy 22 dzień miesiąca. Jako owoc Misji Parafialnych sprzed dwóch lat pozostało u nas nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w trzecie piątki miesiąca z adoracją w ciszy aż do Apelu Jasnogórskiego.

         Nasza społeczność parafialna jednoczy się nie tylko na modlitwie, ale również w akcjach charytatywnych. Staramy się włączać w każdą akcję Caritas, jak i reagować na lokalne potrzeby. Ostatnio kilkakrotnie wspieraliśmy poszkodowanych przez wojnę na wschodzie zarówno wsparciem pieniężnym, jak i zbiórką lekarstw, a ostatnio paczkami żywnościowymi.  Największym jednak dziełem i najtrwalszym było zaangażowanie około 100 rodzin w akcję Rodzina-Rodzinie w latach 2017-2019. Przez trzy półroczne sezony tej akcji wsparliśmy konkretne rodziny w Syrii kwotą, która urosła aż do 69 tys. zł.

         Jesteśmy otwarci na potrzeby innych, choć sami mamy ogromne potrzeby finansowe, związane z troską o naszą  500 letnią drewnianą świątynię. Kto daje temu będzie też dane. Dzięki dotacjom od Konserwatora Zabytków z Krakowa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Warszawy, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Lokalnej Grupy Działania podjęliśmy w ostatnich 5 latach ogromne dzieła konserwatorskie: konserwacja dachu i zieleni wokół kościoła, wymiana podłogi drewnianej, rekonstrukcja posadzki w prezbiterium, odnowienie polichromii na ścianie północnej ze scenami Męki Pańskiej, polichromia na wszystkich ścianach w prezbiterium, odnowienie chrzcielnicy z marmuru dębnickiego oraz pierwszy etap prac przy parkanie wokół kościoła. Pracy czeka nas jeszcze wiele. Już jutro rozpoczniemy renowację polichromii ściany tęczowej z Sądem Ostatecznym, oraz bocznego ołtarza św. Andrzeja. Dzięki współpracy z Wójtem naszej Gminy złożyliśmy w tym roku wniosek o dofinansowanie z Polskiego Ładu na dokończenie prac konserwatorskich. Na wszystkie te prace potrzebny był oczywiście niemały wkład własny, który na razie, dzięki ofiarności naszych Parafian, udawało się nam uzbierać.

         Cieszymy się też, że na terenie naszej parafii posiadamy kaplicę w Czubrowicach, której patronuje św. Jan Maria Vianney. To bodaj jedyne miejsce w naszej diecezji pod patronatem tego francuskiego świętego – patrona księży duszpasterzy, a zwłaszcza proboszczów. Obecnie przez cały maj na czytankach majówkowych przypominamy sobie jego postać i niesamowicie skuteczne duszpasterstwo, poparte przykładem swego życia. Chcemy również ufundować witraże do okien kaplicy przypominające o poście, modlitwie i jałmużnie jako skutecznych metodach walki ze złym duchem.

Cieszymy się, że w naszej Parafii działa przy GOK-u Młodzieżowy Zespół Mazureczek i Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic prowadzone przez naszego pana Organistę. Cieszymy się z Mszy św. dla dzieci z oprawą muzyczną scholii parafialnej. Spośród ministrantów i lektorów aż 14 chłopaków przystąpi dziś do sakramentu bierzmowania. Gorzej jest z młodszymi ministrantami, bo i roczniki niestety coraz mniej liczne. Cieszymy się z Koła Biblijnego dorosłych. Możemy się pochwalić tradycją kultywowaną od ponad 30 lat cotygodniowych Dróg Krzyżowych w każdy piątek wielkiego postu na dróżkach naszej Kalwarii Czubrowickiej. Fenomenem naszej Parafii jest Misterium Męki Pańskiej odprawiane w nocy Wielkiego Piątku po liturgii w kościele. Wszystkie postaci tego misterium odgrywane są przez naszych Parafian a reżyserem jest pani Dyrektor naszej szkoły. Bywały lata, że w tym Misterium uczestniczyło ponad tysiąc osób od nas i z okolicy.

         Oczywiście, nie wszystko jest piękne w naszej Parafii. Są spory sąsiedzkie o miedzę i dojazd do domostw. Jest wiele rodzin pokłóconych, są sprawy sądowe, jest pijaństwo i przemoc domowa, są „niebieskie karty”. Jest wiele powodów, aby się zawstydzić, ale całą naszą ufność pokładamy w łasce Bożej i opiece naszej Pani Racławickiej. Wiele zła dzieje się w rodzinach i w tzw. złych towarzystwach, dlatego staramy się czynić tym więcej dobra, aby Boga przebłagać i wyprosić łaskę nawrócenia.

         Prosimy Cię Księże Biskupie, abyś ogarnął sercem tę naszą Parafię i pozostawił wśród nas Boże błogosławieństwo, które niech obficie spłynie przez posługę Twych biskupich rąk.