Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Query has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/mwolarek/raclawiceparafia.pl/public_html/include/sql.class.php on line 3

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; GetPage has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/mwolarek/raclawiceparafia.pl/public_html/include/getpage.class.php on line 3
 Ogłoszenia - Racławice Parafia Narodzenia NMP 

Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

                                                             

09.06.2024

 

Jest 10 niedziela zwykła. We wtorek będzie św. Barnaby, w czwartek św. Antoniego z Padwy, w piątek bł. Michała Kozala.

W sobotę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach o 11.00 będzie miała miejsce beatyfikacja ks. Michała Rapacza – proboszcza z okolicznych Płok, zamordowanego przez komunistyczną bezpiekę w 1946 roku. Trwa właśnie nowenna przed tą uroczystością. Osoby zapisane na wspólny wyjazd prosimy o zebranie się przy kościele o 8.00. Pozostali chętni mogą dojechać swoimi pojazdami. Parkingi przygotowane są przy ul. Tadeusza Motarskiego, oraz przy Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Wracamy do tradycyjnego układu Mszy św. w ciągu tygodnia czyli w poniedziałki, środy i piątki będą one wieczorem o 18.00 w kaplicy i o 19.00 w kościele, natomiast we wtorki i czwartki  rano o 7.00 w kościele i o 7.30 w kaplicy. W soboty o 7.00 rano w kościele i o 18.00 w kaplicy Msza św. niedzielna.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z miesiąca maja wyniosła ona niecałe 13 tys. zł. Wszystkim ofiarodawcom składamy ogromne Bóg zapłać.

W zakrystii można nabyć za 12 zł. kolejny numer Historii Kościoła, a w nim mało znane fakty o inkwizycji, o zdobyciu Jerozolimy przez Rzymian, o zamku w Malborku i wiele innych ciekawych informacji historycznych.

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, Parafia św. Bartłomieja oraz GOK w Jerzmanowicach zapraszają na Piknik Integracyjny - "Jak pięknie byc RAZEM" 16 czerwca do Jerzmanowic. Otwarcie pikniku o 13.30 na boisku sportowym. W programie prezentacje artystyczne, animacje dla dzieci i imprezy towarzyszące. Szczegóły na plakatach.

Tej samej niedzieli 16.06. na terenie Szkoły w Czubrowicach odbędzie się kolejne już "Czubrowickie GO". Na to swoiste święto sportu zaprasza pani Dyrektor i społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czubrowicach już od 14.00.

W ramach Nowenny przed beatyfikacją ks. Rapacza dziś modlimy się za rodziny i o nowe, święte powołania kapłańskie, które w rodzinach wzrastają.

 

 

 

02.06.2024

Jest 9. Niedziela Zwykła i pierwsza w czerwcu, dlatego zamiast kazań mamy dziś adorację Najświętszego Sakramentu. W poniedziałek będzie św. Karola Lwangi i Towarzyszy, w czwartek św. Norberta, w piątek Uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa. Msze św. w piątek będą o 7.00 w kościele, o 18.00 w kaplicy i o 19.00 w kościele. Z racji uroczystości nie będzie obowiązywał post piątkowy. W sobotę Niepokalanego Serca NMP.

Dziś procesja z Oktawy będzie o 15.30, natomiast od poniedziałku do środy o 17.15 w kaplicy i o 18.30 w kościele. W czwartek uroczyste zakończenie Oktawy. Nabożeństwo będzie tylko jedno w kościele parafialnym w Racławicach o 18.00 Msza św i po niej Procesja (ok. 18.30). Serdecznie zapraszamy każdego dnia dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia. Dla wytrwałych będą słodkie upominki.

Dziś po Mszy św. o 16.00 będzie spotkanie dla przygotowujących się do sakramentu bierzmowania.

Decyzją Metropolity Krakowskiego, Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego od 6 czerwca do 14 czerwca w naszej Archidiecezji trwać będzie nowenna przed beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Michała Rapacza. W tym czasie we wszystkich świątyniach będą odbywały się nabożeństwa czerwcowe połączone z przygotowanymi na tę okazję rozważaniami. Każdego dnia do modlitwy zaproszone powinny być wyznaczone grupy wiernych:

6 czerwca – róże różańcowe i apostolat „Margaretka”,

7 czerwca – młodzież i studenci,

8 czerwca – dzieci,

9 czerwca – rodziny,

Przypominam, że organizujemy wspólny przejazd do Krakowa na beatyfikację ks. Michała Rapacza w sobotę 15 czerwca. Chętnych prosimy o zapisanie się w zakrystii

W dniach 15-16 czerwca 2024  odbędzie się 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę.

26.05.2024

 

    Mamy uroczystość Najświętszej Trójcy. W środę św. Urszuli Ledóchowskiej.

    W czwartek Boże Ciało czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja wyruszy z kaplicy w Czubrowicach po Mszy o 9.30. Po dotarciu do kościoła Msza św. na zakończenie będzie około 11.30. Ołtarze będą w tych samych miejscach co zwykle. Prosimy o ich przygotowanie. Pozostałe Msze św. w tym dniu będą o 8.00 i 16.00 w kościele. Do udziału w procesji, która jest manifestacją naszej wiary zapraszamy wszystkich parafian i gości, szczególnie strażaków, górników, orkiestrę dętą, Koła Gospodyń, noszących feretrony i chorągwie, ministrantów i lektorów, dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące, dzieci w strojach I Komunii św. Krakowiaków i Górali w strojach regionalnych. Za udział w procesji tego dnia można uzyskać odpust zupełny. Przez osiem dni po Bożym Ciele trwać będzie Oktawa tego święta z codziennym nabożeństwem  i procesją dookoła kościoła w Racławicach o 18.30 i kaplicy w Czubrowicach o 17.15. W niedzielę procesja Oktawy Bożego Ciała będzie o 15.30 wokół kościoła, oraz w Czubrowicach po Mszy św. o 9.30.

    W piątek święto Nawiedzenia NMP i zakończenie Nabożeństw majowych. 

    W sobotę w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach będzie VII już Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych.

     W sobotę udam się od 9.00 z posługą sakramentów do chorych. Proszę zgłaszać chętnych w zakrystii.

    Nabożeństwo Pierwszej Soboty połączone z Procesją Fatimską rozpoczniemy o 19.00 adoracją Najśw. Sakramentu. Potem Msza św. już z niedzieli, a następnie procesja dookoła kościoła z Figurką MB Fatimskiej. Do niesienia Figurki zapraszam członków Róży św. Maksymiliana.

    Mamy nowy, czerwcowy numer Dobrych Nowin. Proszę zabrać do domu do poczytania. Może znajdzie się chwilka wolnego czasu. Gazeta jest darmowa. Można jednakże wrzucić czasem do skarbonki jakąś ofiarę na koszty kolportażu. Bóg zapłać. Jest też czerwcowy numer Małego Gościa dla dzieci z dodatkiem, jakim jest ozdoba na okno na procesję Bożego Ciała.

19.05.2024

 

Świętujemy Uroczystość Zesłania Ducha Św. Dziś można uzyskać odpust za pobożne odśpiewanie lub recytację hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź”.

Jutro drugi dzień Zielonych Świąt czyli NMP Matki Kościoła. Msze św. będą jutro o 7.00 rano, oraz o 19.00 w kościele, natomiast w kaplicy bezpośrednio po majówce, którą rozpoczniemy o 17.15 (czyli około 17.45).

W środę 22 maja we wspomnienie św. Rity zapraszam o 19.00 na Mszę św z poświęceniem róż i modlitwy za wstawiennictwem tej patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Przynosimy wypisane na kartkach prośby i podziękowania do św. Rity. Będą one odczytane i w tych intencjach sprawowana będzie Msza św. Po Mszy św. będzie można na plebanii oglądnąć dalszą część filmu o św. Ricie.

W czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W piątek NMP Wspomożycielki Wiernych. W przyszłą niedzielę będzie uroczystość Najświętszej Trójcy.

Chłopców od III klasy wzwyż,  którzy chcą zostać ministrantami zapraszam na pierwsze spotkanie przygotowawcze w poniedziałek o 16.00 do kościoła.

Bardzo prosimy rodziców o posyłanie dzieci na nabożeństwa majowe. Niestety, po zakończonym białym tygodniu, uczestniczy ich zaledwie mała garstka. Przez wdzięczność Matce Bożej dzieci uczą się wdzięczności wobec ziemskich rodziców. Warto w to inwestować, zwłaszcza przed zbliżającym się Dniem Matki.

W zakrystii można nabyć za 14 zł. nowy numer Gościa Extra pod tytułem „Święte matki – matki świętych” – 100 stron bardzo ciekawej lektury.

12.05.2024

Mamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jutro wsp. NMP z Fatimy, we wtorek św. Macieja, w środę św. Zofii, w czwartek św. Andrzeja Boboli, w niedzielę za tydzień Zesłanie Ducha Św. czyli Zielone Świątki.

W środę dzieci I Komunijne z rodzicami wyjadą na pielgrzymkę wdzięczności do Łagiewnik, oraz do parku Wioski Świata u ks. Salezjanów.

Również w środę wieczorem o 20.00 w Krakowie wyruszy Akademicka Droga Światła z Wawelu na Skałkę. Zapraszamy wszystkich młodych duchem.

W trzeci piątek maja Nabożeństwo majowe będzie normalnie o 18.30, natomiast po Mszy św. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i adoracja P. Jezusa w ciszy aż do 21.00. W tym czasie można skorzystać ze spowiedzi.

         Dziękujemy rodzicom dzieci I Komunijnych za dar ołtarza, za który ufundowany został obraz bł. Pauliny Jaricott. Do końca maja będzie on w kościele parafialnym, natomiast od czerwca znajdzie on miejsce w ołtarzu głównym w kaplicy w Czubrowicach obok św. Jana Vianney’a. Codziennie czytamy na majówkach historię jej życia i działalności. Zachęcamy wszystkich do tej wspólnej lektury.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. W miesiącu kwietniu wyniosła ona 14 870 zł.  Bóg zapłać wszystkim.

W poniedziałek będzie pogrzeb śp. Rafała Kudły o 15.00.

05.05.2024

 

Jest VI niedziela wielkanocna. Dziś zamiast kazania mamy adorację Najśw. Sakramentu. W poniedziałek będzie  św. Filipa i Jakuba, we środę św. Stanisława – głównego Patrona Polski (imieniny ks. kard. Dziwisza). W niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Dziś mamy uroczystość I KOMUNII św. dzieci z klas III na dodatkowej Mszy św. o 12.15. Przez cały tydzień dzieci w strojach komunijnych będą uczestniczyć w kościele w majówkach i Mszy św. aby móc karmić się Chrystusem każdego dnia.  Zapraszamy razem z rodzicami i bliskimi.

Dziś po Mszy św. o 16.00 będzie spotkanie z przygotowującymi się do bierzmowania.

W poniedziałek, wtorek i środę będą tzw. dni krzyżowe czyli modlitwy o dobre urodzaje i za kraje głodujące.

Zapraszamy na codzienne nabożeństwa majowe bądź do kaplicy o 17.15, bądź do kościoła na 18.30. Msze św. w kaplicy będziemy zaczynać zaraz po skończonej majówce. Może to być kilka minut przed 18.00. Podczas majówek czytamy obszerne fragmenty książki o bł. Paulinie Jaricot – założycielce Żywego Różańca i Dzieł Misyjnych. Jej obraz ufundowany został z daru ołtarza rodziców dzieci I Komunijnych.

Za tydzień w niedzielę na Mszy św. o 12.15 dzieci z klas IV obchodzić będą rocznicę swojej I Komunii św. Prosimy dzieci by przyszły na próbę w czwartek na godz. 17.00 do kościoła. Spowiedź dla dzieci i ich rodzin będzie w piątek po wieczornej Mszy św. czyli ok. 19.30.

Ks. Arcybiskup zaprasza do wzięcia udziału w corocznej procesji św. Stanisława z Wawelu na Skałkę w najbliższą niedzielę Początek o 9.00 w Katedrze.

Sołtys Racławic będzie przyjmował II ratę podatku rolnego oraz za wywóz śmieci od piątku 10 maja do środy 15 maja w godz. 9.00 – 13.00 (również w sobotę). Dodatkowo po południu w środę 15 maja od 15.00 do 17.00.

28.04.2024

Jest 5. Niedziela wielkanocna. Jutro św. Katarzyny za Sieny i rozpoczęcie Nowenny do św. Stanisława, w środę św. Józefa robotnika, w czwartek św. Atanazego, w piątek 3 maja  Uroczystość NMP Królowej Polski – nie obowiązuje post tego dnia, w sobotę św. Floriana, w niedzielę św. Stanisława Kazimierczyka.

W środę 1 maja rozpoczniemy majówki uroczystą procesją dookoła kościoła i kaplicy. Wszystkie Msze św w dni powszednie w maju będą tylko wieczorami. Nabożeństwa majowe będą przed Mszami św. czyli o 17.15 w Czubrowicach i o 18.30 w Racławicach.  3 maja i w niedziele majówki będą o 15.30. W ramach czytanki majowej będziemy czytać obszerne fragmenty książki „Ciasna brama” opowiadającej o życiu i dziełach bł. Pauliny Jaricot – założycielki Kół Żywego Różańca. Dlatego zapraszamy na majówki szczególnie wszystkich członków  Róż Różańcowych modlących się w naszej parafii. Niezwykła jest postać waszej założycielki. Warto ją bliżej poznać.

W piątek 3 maja w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, Dnia Flagi i pamiątki uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na parkingu przy kościele po Mszy świętej o godzinie 11.00 odbędzie się koncert Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic. Serdecznie zapraszamy wszystkie nasze organizacje, służby mundurowe wraz z przedstawicielami naszej gminy oraz wszystkich mieszkańców naszych wiosek. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała.

W tym tygodniu wypada Pierwszy czwartek, piątek i sobota maja. Stosowne nabożeństwa będą podczas majówek. Natomiast w sobotę FATIMA rozpocznie się dopiero o 19.00 adoracją N. Sakramentu i Litanią Loretańską, później Msza św. już z niedzieli, a następnie procesja różańcowa wokół kościoła z figurką MB Fatimskiej. Do niesienia figurki zapraszamy panie z Róży św. Bernadetty (zel. Heleny Mirek).

Tegorocznych maturzystów serdecznie zapraszamy na Mszę św w sobotę 4 maja o godz. 19.00. Modlić się będziemy dla Was o światło Ducha Św. na czas egzaminów oraz dobrych i mądrych wyborów dalszej drogi życia.

Jest nowy numer Dobrych Nowin a w nim o św. Monice  patronce modlących się o powrót bliskich do wiary. W sytuacji częstych odejść dorastających dzieci od wiary i Kościoła jest ona wielkim wsparciem w przeżywaniu tego ogromnego bólu rodziców. Poczytajcie.

Spowiedź przed I Komunią św. będzie w sobotę o 8.30, a Msza św. Pierwszokomunijna będzie w niedzielę na dodatkowej Mszy św. o 12.15, na którą zapraszamy tylko dzieci z klas III, ich rodziców i bliskich zaproszonych na tę uroczystość.

W sobotę do chorych udam się dopiero od 10.00. Proszę o zapisywanie chętnych w zakrystii.

21.04.2024

 

Dziś wypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Jutro 22 kwietnia comiesięczne nabożeństwo do św. RITY z poświęceniem róż o 19.00. Przynosimy prośby i podziękowania wypisane na kartkach do odczytania podczas Mszy św. W tych intencjach i za wszystkich Parafian będzie sprawowana Eucharystia.

We wtorek św. Wojciecha. Odpust w Modlnicy. W czwartek św. Marka – imieniny naszego ks. Arcybiskupa.

Dzieci z klas III zapraszamy na próby przed uroczystością I Komunii św. w poniedziałek, środę i piątek o 17.00 w kościele.

W zakrystii można nabyć za 12 zł. trzeci już numer HISTORII KOŚCIOŁA przygotowany przez redakcję Gościa Niedzielnego. W numerze: Kiedy zaczął się kult Maryjny, Skąd wzięły się rysy na ikonie jasnogórskiej, Dlaczego w średniowieczu biskupi stali się inkwizytorami, oraz kulisy pierwszej pielgrzymki JP II do Polski. Polecamy.

Planowany na sierpień nasz wyjazd pielgrzymkowy do Rumunii nie dojdzie do skutku. Dołączymy za to do innej grupy mającej podobny program ale w terminie lipcowym od 17 do 26.VII. Wyjazd jest na pełne 10 dni z dwoma dniami wypoczynku nad Morzem Czarnym. Gdyby jeszcze ktoś chciał wyjechać z nami w tym nowym terminie to proszę o kontakt w zakrystii.

W gablocie wywieszony jest plan „Wakacji z Bogiem” dla poszczególnych grup wiekowych dzieci i młodzieży, organizowanych przez Grupy Apostolskie naszej archidiecezji. Zapisy ruszą 6 maja przez Internet. Jest też możliwość dla dorosłej młodzieży wyjazdu na święto młodych do Medjugorie na przełomie lipca i sierpnia, lub na festiwal Camp Back w Suchem w sierpniu.

14.04.2024

 

      Mamy Niedzielę Biblijną. Dziś jest Narodowy Dzień czytania Biblii. Przed każdą Mszą św. mamy możliwość wysłuchania kilkunastu minut czytania z księgi Dziejów Apostolskich. Prosimy również o wylosowanie sobie karteczki z adresem biblijnym konkretnego fragmentu z Dziejów Apostolskich, do odszukania w Piśmie św. w domu i przyjęcia do serca otrzymanego dziś Słowa Bożego.

      Przez trzy kolejne niedziele w ramach trwającego Kongresu Eucharystycznego będziemy słuchać kazań katechetycznych o Eucharystii.

      W trzeci piątek miesiąca zapraszamy na 19.00 na Mszę św. i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Potem będzie możliwość adoracji w ciszy aż do 21.00. W tym czasie służę wam w konfesjonale.

       Za tydzień będziemy mieć  Dzień Modlitw  Powołania.

       W przyszłą niedzielę będzie też składka inwestycyjna do kopert. Z poprzedniego miesiąca wyniosła ona 11 970 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Dzięki temu z długu w wysokości 76 tys. zł, jaki mieliśmy na zakończenie roku, spłaciliśmy już w trzy miesiące 45 440 zł. Pozostało tylko 30,5 tys. zł. Przypominamy również każdej rodzinie o wpłacie raz na rok składki na kwiaty i sprzątanie kościoła lub kaplicy w wysokości co najmniej 50 zł na rok. Wszystkim składamy Bóg zapłać za chęć włączenia się w troskę o nasz kościół i kaplicę.

        Wobec nacisków ze strony Unii Europejskiej, jak również w czasie procedowania w naszym Sejmie ustaw dopuszczających zabijanie nienarodzonych i jednocześnie dziś, w dniu wielkiego Marszu za Życiem w Warszawie, chcemy powtórzyć Akt Zawierzenia Życia nienarodzonych dzieci Bożemu Miłosierdziu. Zachęcamy również do złożenia swojego podpisu pod tym Aktem. Wszystkie listy z podpisami będą złożone Matce Bożej Fatimskiej w dniu 13 maja w Narodowym Sanktuarium Fatimskim w Zakopanem.

07.04.2024

 

Mamy dziś Święto Miłosierdzia Bożego, które rozpoczyna cały Tydzień Miłosierdzia. Składka dzisiejsza przeznaczona jest na cele charytatywne. Odpust główny dziś w krakowskich Łagiewnikach. Dziś jest też odpust w parafii w Bęble i Modlniczce. Zamiast kazania mamy dziś adorację Najśw. Sakramentu z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Dziś po Mszy o 16.00 będzie spotkanie z przygotowującymi się do bierzmowania.

Jutro przypada, przeniesiona w tym roku z 25 marca, uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Ten dzień od lat przeżywamy jako Dzień Świętości Życia. Również w tym roku można tego dnia podjąć tzw. Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, czyli zobowiązanie do codziennej modlitwy przez 9 miesięcy za jedno konkretne dziecko nienarodzone, Bogu wiadome, którego życie jest zagrożone. Będziemy go otaczać modlitwą, aby mogło szczęśliwie przyjść na świat i być kochane przez rodziców.  Stosowne deklaracje będzie można złożyć jutro na Mszach św. wieczornych w Kaplicy i w kościele. Zapraszam do osobistego zaangażowania, zwłaszcza, że właśnie tego dnia nasz Sejm ma rozważać sprawę dopuszczalności aborcji w naszej Ojczyźnie.

Wielkanoc 31.03.2024

 

Dziękujemy za wszelkie dobro jakie w minionym tygodniu działo się w naszej parafii. Za piękne palmy sprzed tygodnia, za liczny udział w nabożeństwach Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty, członkom Róż Różańcowych za podjęcie czuwania, reżyserom i aktorom za  przepiękne misterium Męki Pańskiej na skałach. Uczestniczyło w około 1500 osób. Ministrantom i lektorom za posługę przy ołtarzu, pani zakrystiance za przygotowanie ciemnicy i Grobu Pańskiego, p. Organiście i p. Katechecie za prowadzenie śpiewów i w kościele i w terenie, strażakom za podjęcie straży przy grobie.

Dziękuję wszystkim którzy włączyli się w uświetnienie naszej procesji Rezurekcyjnej, niosącym światła, feretrony, chorągwie i baldachim, orkiestrze z panem dyrygentem, górnikom, pocztom sztandarowym, członkom Kół Gospodyń, dzieciom, szafarzom Eucharystii i wszystkim za udział w wielkiej radości Zmartwychwstania Pana.

Przez cały tydzień trwać będzie Oktawa Zmartwychwstania. Jutro Msze św. będą w układzie niedzielnym z wyjątkiem Mszy św. o 16.00, której nie będzie. W ten piątek nie będzie obowiązywał post. Za tydzień w niedzielę będziemy mieli Święto Miłosierdzia Bożego. Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach Nowenny będziemy odmawiać dziś po Mszy o 11.00 czyli ok. 12.00, jutro podobnie, a w dni powszednie po Mszach św. Od tego tygodnie Msze św. wieczorne w kościele będą nie o 17.00 lecz o 19.00.

W tym tygodniu będzie pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca kwietnia. Spowiedź będzie na pół godziny przed Mszami św. Stosowne nabożeństwa będą odprawiana po Mszach św.

Sołtysi z Czubrowic i Racławic wraz z Radnymi zapraszają na poczęstunek  po Mszy rezurekcyjnej w okolicach krzyża misyjnego przed kościołem, oraz składają życzenia wielu łask od Chrystusa Zmartwychwstałego, aby radość Wielkanocy napełniła nasze serca nadzieją i miłością.

Życzymy pokoju w sercach i na świecie. Niech Zmartwychwstały Chrystus rozerwie wszelkie kajdany zła, chciwości, pychy i egoizmu. Niech cały świat ogarnie Jego Miłosierdzie.

 

24.03.2024 Niedziela Palmowa

 

Rozpoczęliśmy obchód Wielkiego Tygodnia. W tym tygodniu będę dyżurował w konfesjonale wieczorami w poniedziałek, wtorek i środę od 19.00 do 21.00. Zapraszam do spowiedzi, aby Triduum Paschalne móc przeżyć w łasce uświęcającej.

Dziś w kaplicy w Czubrowicach będzie dodatkowa Msza św. o 14.00 z poświęceniem nowego sztandaru Szkoły i ceremonią nadania Szkole imienia Komisji Edukacji Narodowej. Zapraszamy całą społeczność szkoły w Czubrowicach.

Również dziś na Mszy św. o 16.00 gościć będziemy Chór Akademicki Politechniki Krakowskiej „Cantata” pod dyr. Marty Stós. Po Mszy św. zapraszamy na koncert wokalny Stabat Mater w wykonaniu chóru Cantata.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego z 25 marca została w tym roku przeniesiona na 8  kwietnia z racji Wielkiego Tygodnia.

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę nabożeństwa wieczorne będą tylko  w kościele parafialnym o 18.00. W piątek Droga Krzyżowa i rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzia Bożego przy kościele i w kaplicy o 15.00, natomiast wieczorem na Kalwarii Czubrowickiej Misterium Męki Pańskiej o 21.00. Rozpoczniemy od kościoła.

Błogosławieństwo pokarmów w sobotę o 10.00, 11.00, 12.00 w kościele oraz o 10.30 w kaplicy i o 11.30 na Polesiu. Bardzo prosimy stosować się do rozpisanych godzin adoracji w ciemnicy i przy grobie Pańskim. Program adoracji będzie dostarczony do każdego domu przez młodzież. Jest też dostępny w Internecie. W sobotę na wieczorny obchód Wigilii Paschalnej należy przynieść świece.

Jak co roku zapraszamy strażaków i innych mundurowych do pełnienia straży przy Grobie Pańskim. Jednocześnie dziękujemy im za wiosenne mycie otoczenia kościoła.

Msza św. Rezurekcyjna w niedzielę o 6.00. Nie będzie za to Mszy św. o 8.00. Pozostałe Msze św. bez zmian. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uświetnienia tej największej w roku uroczystości. Szczególnie liczymy na obecność naszej Orkiestry, mundurowych, Kół Gospodyń, dzieci, służby liturgicznej i licznej rzeszy wiernych. Pamiętajmy, że będzie świeżo po wiosennej zmianie czasu, więc przed rezurekcją będziemy spali godzinę krócej.

W Wielki Czwartek, Mszą św. Krzyżma odprawioną pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, rozpocznie się pierwszy w historii naszej archidiecezji Kongres Eucharystyczny. Trwać będzie do 15 czerwca. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do uczestnictwa w nim, a bogaty program kongresu zawiera wydarzenia dedykowane dla wszystkich wiernych. Szczegółowy program można znaleźć na www.eucharystyczny.diecezja.pl. Módlmy się, aby ten święty czas przyczynił się do umocnienia i pogłębienia naszej wiary i był natchnieniem  do nawrócenia.

17.03.2024

Jest 5. Niedziela wielkiego postu, wspomnienie św. Patryka. We wtorek uroczystość św. Józefa, dlatego Msze św. będą wieczorem o 17.00 w kościele i o 18.oo w kaplicy.

W piątek 22 marca Msza św. o 17.00 z nabożeństwem do św. RITY i poświęceniem róż.

W ten piątek tysiące pielgrzymów wyruszy w nocy na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W naszej okolicy trasy EDK rozpoczynają się albo w Przegini, albo w Krzeszowicach. Należy wybrać jedną z wielu propozycji i zarezerwować swój udział na stronie edk.org.pl

Za tydzień będzie  Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm na każdej Mszy św. a uroczyste, z procesją dookoła kościoła, przed Mszą św. o 11.00 przy ołtarzu polowym. Po tej Mszy św. będzie konkurs na najwyższą i na najpiękniejszą palmę. Startują tylko palmy własnoręcznie wykonane.

W Niedzielę Palmową w kaplicy w Czubrowicach będzie dodatkowa Msza św. o 14.00 z poświęceniem nowego sztandaru Szkoły i ceremonią nadania Szkole imienia Komisji Edukacji Narodowej. Zapraszamy całą społeczność szkoły w Czubrowicach.

Również za tydzień na Mszy św. o 16.00 gościć będziemy Chór Akademicki Politechniki Krakowskiej „Cantata” pod dyr. Marty Stós. Po Mszy św. zapraszamy na koncert wokalny Stabat Mater w wykonaniu chóru Cantata.

Dziś jest ostatni dzień wpłaty na składkę inwestycyjną za marzec. Z poprzedniego miesiąca wyniosła ona 11 300 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.

Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski od wczoraj do Niedzieli Palmowej trwa Nowenna modlitw w intencji Ojczyny, zgody narodowej i poszanowania Życia ludzkiego za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki

 

10.03.2024

Jest IV niedziela wielkiego Postu.

Rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne. Rekolekcjonistą jest ks. Piotr Wieczorek - aktualny proboszcz w Szklarach, którego witamy bardzo serdecznie w naszej parafii. Nauki rekolekcyjne będą dziś na każdej Mszy św. i Gorzkich Żalach. Młodzież specjalnie zapraszamy na Mszę o 16.00. Od poniedziałku do środy codziennie Msze św. z naukami rekolekcyjnymi będą o 8.00 i 18.00 w kościele, a o 9.30 w kaplicy. Msza św. dla chorych z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia będzie w środę o 16.00, natomiast do chorych nie wychodzących z domów udamy się z posługą sakramentalną w poniedziałek od 15.00. Prosimy zgłaszać chętnych w zakrystii. W poniedziałek i wtorek po Mszy wieczornej będą nauki stanowe, obydwie dla małżeństw. Tegoroczne rekolekcje mają nas zachęcić do rozwoju duchowości małżeństwa i mam nadzieję, że zaowocują powstaniem w naszej parafii kręgów Oazy Rodzin. Serdecznie zapraszamy. Dzieci młodsze będą miały nauki rekolekcyjne w pon. i wtorek o 11.00, a starsze o 12.00. Wspólna Msza św. na zakończenie rekolekcji dla dzieci w środę o 12.00. Uczniowie klas VII i VIII będą mogli po naukach obejrzeć na plebani kolejne odcinki filmu o Jezusie i uczniach „The Chosen”.  Po filmie powrót do domu we własnym zakresie.

Droga Krzyżowa dla dzieci będzie w tym tygodniu wyjątkowo w środę o 17.00, a nie jak zwykle o 16.00.

Spowiedź rekolekcyjna będzie w środę   7.00-8.00,  (w kaplicy: 8.30- 9.30),   w kościele od 11.00 -12.00 dla dzieci, oraz  14.00 - 16.00,   16.30-18.00. Składka z Mszy świętych we środę będzie naszą ofiarą rekolekcyjną.

         We wtorek o 15.00 będzie pogrzeb śp. Wiesławy Furman z Czubrowic.

W III piątek miesiąca Msza św. o Bożym Miłosierdziu i nabożeństwo z Koronką oraz z adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy aż do 21.00 będzie w kaplicy w Czubrowicach.

W przyszłą niedzielę będzie składka inwestycyjna do kopert. To będzie ostatni dzień wpłat przed całorocznym rozliczeniem i podziękowaniami jakie roześlemy do waszych domów wraz z życzeniami Wielkanocnymi.

W czwartek 14 marca o 10.00 w kaplicy św. Jana Chrzciciela w Jerzmanowicach (przy drodze olkuskiej) odbędzie się konferencja naukowa z wykładem prof. Andrzeja Nowaka z UJ. Będzie można wtedy podziwiać część odnowionych obrazów autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego z polichromii kościoła parafialnego w Jerzmanowicach. Zwiedzanie kaplicy dla Mieszkańców będzie też w następną niedzielę od 15.00. Wtedy też będzie można podziwiać freski jednego z największych współczesnych polskich malarzy.

03.03.2024

Jest III niedziela wielkiego postu. Dziś Gorzkie Żale o 15.00. Serdecznie zapraszamy. Po Gorzkich Żalach o godz. 16.00 będzie odjazd autokaru sprzed kościoła do Myślenic na Misterium Męki Pańskiej. Będzie można też wsiąść w Czubrowicach przy kaplicy. Powrót dopiero około 21.00.

W poniedziałek będzie św. Kazimierza Królewicza. W tym tygodniu będzie I czwartek miesiąca. Zapraszamy na modlitwę za kapłanów i o powołania. W kaplicy w Czubrowicach będą to modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Vianney’a z ucałowaniem Jego relikwii.

Drogi Krzyżowe dla dzieci są w środy o 16.00, dla dorosłych w piątki o 16.30 w kościele i o 17.30 w kaplicy. Natomiast młodzież zapraszamy co tydzień w piątki na Skały o 19.00.

Za tydzień rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne będą na każdej Mszy św. i Gorzkich Żalach. Młodzież specjalnie zapraszamy na Mszę o 16.00. Rekolekcjonistą będzie ks. Piotr Wieczorek - aktualny proboszcz w Szklarach. Od poniedziałku do środy codziennie Msze św. z naukami rekolekcyjnymi będą o 8.00 i 18.00 w kościele, a o 9.30 w kaplicy. Msza św. dla chorych z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia będzie w środę o 16.00, natomiast do chorych nie wychodzących z domów udamy się z posługą sakramentalną w poniedziałek od 15.00. Prosimy już zgłaszać chętnych. W poniedziałek i wtorek po Mszy wieczornej będą nauki stanowe obydwie dla małżeństw. Tegoroczne rekolekcje mają nas zachęcić do rozwoju duchowości małżeństwa i mam nadzieję, że zaowocują powstaniem w naszej parafii kręgu Oazy Rodzin. Serdecznie zapraszamy. Dzieci młodsze będą miały nauki rekolekcyjne o 11.00 a starsze o 12.00. Wszystko to dopiero w następnym tygodniu czyli od 10 marca. Spowiedź rekolekcyjna będzie w środę.

Polecamy w cenie 10 zł. cukrowe baranki wielkanocne CARITAS. Pieniądze proszę wrzucać do skarbony.

W zakrystii można nabyć za 12 zł specjalny numer Gościa z Historią Kościoła, a w nim o historii inkwizycji i celibatu.

Sołtys Czubrowic informuje, że będzie przyjmował opłaty za podatek i wywóz śmieci od 4.III. do 16.III. w godz. 17.00 do 19.00 a w soboty w godz. 11.00 do 13.00.

25.02.2024 

Jest II niedziela wielkiego postu. Dziś o 15.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

W tym tygodniu będzie pierwszy piątek i sobota marca. Spowiadać będziemy od 16.00.

Na nabożeństwo I soboty na godz. 16.15 zapraszamy, jak co miesiąc, szczególnie członków i członkinie Róż Różańcowych. Po nabożeństwie będzie Msza św. niedzielna.

Do chorych udamy się w marcu dopiero podczas rekolekcji parafialnych.

Bardzo proszę aby zabrać do poczytania w domu nowy numer Dobrych Nowin a w nim o ks. Michale Rapaczu, proboszczu z Płok, który ma być beatyfikowany w tym roku, oraz o wchodzącym na ekrany kin od 1 marca filmie „Powołany 2”. To całkowicie polska produkcja, której pierwszą odsłonę obejrzało w Internecie 4 miliony osób. Film godny polecenia.

Za tydzień w niedzielę wyjeżdżamy autokarem do Myślenic na Misterium Męki Pańskiej. Jest jeszcze parę wolnych miejsc. Koszt przejazdu  autokarem 35 zł płatne przy zapisie.

Sołtys Racławic będzie przyjmował opłaty podatku i za wywóz śmieci od 1 marca (piątek) do 15 marca w godz. 9.00 – 13.00 włącznie z sobotami, a dodatkowo po południu w piątek 15 marca w godz. 15.00 – 17.00

 

Zapraszamy na parafialną 9-dniową, autokarową pielgrzymkę do Rumunii – perły Karpat. TERMIN: 14.08 - 22.08.2024 r. CENA: 3590 zł.

 

ORADEA - KLUŻ -  NAPOKA -  ALBA JULIA -  SYBIN -  BUKARESZT -  KONSTANCA -  SINAIA

 BRASZOW -  BRAN RASNOV -  SIGHISOARA -  TOKAJ

 

 TERMIN: 14 .08 - 22 08.2024

 CENA: 3 590 PLN/os. (grupa 46 os.)  3 850 PLN/os. (grupa 36 osób)

 

 PROGRAM

 

 Dzień 1: WYJAZD Z POLSKI - ORADEA

 W godzinach porannych spotykamy się na wyznaczonym parkingu, skąd wyjedziemy autokarem w kierunku Węgier. Całodzienny przejazd. Po południu przyjedziemy do Oradei – krótki spacer po mieście – zobaczymy (z zewnątrz) Teatr Miejski, Pałac Vulturul Negru oraz przejdziemy tętniącą ulicą Republicii. Wieczorem przejedziemy na obiadokolację i nocleg do hotelu w Oradea. 

 Dzień 2: KLUŻ-NAPOKA – ALBA JULIA

 Po śniadaniu przejedziemy do Kluż Napoka centrum życia Siedmiogrodu krótki postój podczas którego zobaczymy kościół św. Michała i pomnik króla Macieja Korwina Hunyadiego. Następnie udamy się do Alba Julia , historycznej stolicy Królestwa Rumunii oraz ważnej nekropolii monarszej . Zobaczymy imponującą cytadelę Alba Carolina (z zewnątrz). Nawiedzimy X III wieczną katedrę św. Michała oraz wzniesiony na początku XX wieku Sobór Koronacyjny. Wieczorem przejedziemy na obiadokolację. Nocleg w hotelu w okolicy miasta Sybin.

 Dzień 3: SYBIN

 Po śniadaniu przejedziemy do Sybina miasta , którego znaczenie dla Transylwanii jest tak duże jak Krakowa dla Polski. Sybin jest jednym z największych rumuńskich średniowiecznych kompleksów miejskich, który w 2007 roku został wybrany na Europejską Stolicę Kultury. Miasto to leży na skrzyżowaniu kul tur, zachwyca kolorowymi, bajkowymi domami zobaczymy m.in.: starówkę, Magistrat z XV wieku, wieżę ratuszową oraz Most Kłamców. Wieczorem przejedziemy do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 4: BUKARESZT

 Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Rumunii. Bukareszt to metropolia która posiada wiele zabytków, choć nie ma zwartego starego miasta. Eklektyczna architektura, która stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej, odzwierciedla historię miasta. Megalomańskie socrealistyczne budowle z epoki Ceausescu sąsiadują z bardzo eleganckimi, reprezentacyjnymi gmachami z drugiej połowy XIX wieku naśladującymi architekturę Paryża. z bardzo eleganckimi, reprezentacyjnymi gmachami z drugiej połowy XIX wieku naśladującymi architekturę Paryża. W programie (z zewnW programie (z zewnątrz) m.in.: Pałac Parlamentu,ątrz) m.in.: Pałac Parlamentu, Łuk Triumfalny, rumuńskie Ateneum (sala koncertowa), Ratusz, Łuk Triumfalny, rumuńskie Ateneum (sala koncertowa), Ratusz, OgrodOgrody Cișmigiu. Następnie przejedziemy autokarem reprezentacyjną ulicą Calea Victoriei wzdłuż znajduje się wiele y Cișmigiu. Następnie przejedziemy autokarem reprezentacyjną ulicą Calea Victoriei wzdłuż znajduje się wiele secesyjnych budowli, cerkwi, teatrów, sklepów i restauracji. Wieczorem przejedziemy do hotelu w okolicach secesyjnych budowli, cerkwi, teatrów, sklepów i restauracji. Wieczorem przejedziemy do hotelu w okolicach Konstanca, obiadokolacja, noclegKonstanca, obiadokolacja, nocleg..

 Dzień 5: KONSTANCA – ODPOCZYNEK

 Śniadanie. Tego dnia zobaczymy największy port Rumunii – Konstanca, nazywanej dawnej Tomi. Przejdziemy do Piata Ovidiu, gdzie zobaczymy pomnik Publiusza Owidiusza Nazo oraz prawosławną katedra św. Piotra i Pawła. Po południu czas wolny – odpoczynek. Obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 6: SINAIA – BRASZÓW

 Po śniadaniu udamy się do miejscowości Sinaia, która nazywana jest perłą Karpat. Zobaczymy pałac Peleş Zobaczymy pałac Peleş –– bajkową bajkową letnią rezydencję rodziny królewskiej. Po południu udamy się doletnią rezydencję rodziny królewskiej. Po południu udamy się do Braszowowa, miejscowości położonej w środkowej Rumunii, gdzie zobaczymy słynny Czarny Kościół. Jest to największy kościół w Rumunii i południowo-wschodniej Europie, a jednocześnie największy późnogotycki kościół na wschód od Wiednia, jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich Rumunii. Może pomieścić 5 tysięcy wiernych, a na jego wieży wisi największy w Rumunii dzwon, który waży aż 6 ton.. Wieczorem dotrzemy na obiadokolację i nocleg do hotelu.

 Dzień 7: BRAN – RASNOV – SIGHISOARA

 Śniadanie, po którym zobaczymy zamek w Bran, czyli legendarną siedzibę Vlada Drakuli. Zwiedzanie malowniczego, znanego na całym świecie zamku, położonego na wysokiej skale. Następnie przejedziemy do Rasnova – spacer malowniczymi uliczkami miasteczka z piękną panoramą na jeden z największych tzw. zamków chłopskich. Po południu dotrzemy do Sighişoary, uznawanej za najpiękniejsze miasto Rumunii, w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z licznymi fortyfikacjami i basztami. Spacer po historycznym centrum, gdzie zobaczymy gmach cytadeli z XII wieku(z zewnątrz), wieżę zegarową i kościół górny. Wieczorem dotrzemy na obiadokolację i nocleg.

 Dzień 8: TOKAJ

 Śniadanie, po którym przejedziemy na Węgry. Krótkie zwiedzanie miejscowości Tokaj – to niekłamana stolica najsłynniejszego węgierskiego wina, a zarazem piękne barokowe miasteczko. Degustacja lokalnych produktów winiarskich. Obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 9: POWRÓT DO POLSKI

 Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Dalsza podróż przez Węgry i Słowację, w kierunku Polski. Do kraju przyjedziemy w godzinach wieczornych. Pożegnanie z pilotem i zakończenie pielgrzymki.

 

CENA ZAWIERA:

  przejazd komfortowym autokarem 

  8 noclegów w hotelach 3* lub 4* (pokoje 2 lub 3  osobowe z łazienkam)

  wyżywienie 2 wyżywienie 2 x dziennie: 8 śniadań, 8 obiadokolacji (w hotelach lub restauracjach na mieście)

  ubezpieczenie Signal Iduna: KL (30 000 EUR), NNW (15 000 PLN), bagaż (1 000 PLN) z uwzględnieniem ryzyka ubezpieczenie Signal Iduna: KL (30 000 EUR), NNW (15 000 PLN), bagaż (1 000 PLN) z uwzględnieniem ryzyka chorób przewlekłych oraz Sarschorób przewlekłych oraz Sars--CovCov--1, Sars1, Sars--CovCov--2 z ich mutacjami2 z ich mutacjami

  opiekęopiekę doświadczonego pilota 

  składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 PLN) i Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 PLN)

  przedstawiony program zwiedzania 

  podatek VATpodatek VAT

 

  CENA NIE ZAWIERA:

  biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, wjazdów dbiletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, wjazdów do miast i innych opłat o miast i innych opłat związanych z realizacją programu, słuchawek podczas zwiedzania, taks klimatyczwiązanych, obligatoryjnych napiwków –– łącznie około łącznie około 140 -150 EUR/os. (w zależności od wielkości grupy) - kwota płatna u pilota w autokarze; podana kwota jest orientacyjna i może ulec zmianie  ––  w trakcie trwania sezonu ceny biletów wstępu zmieniają się dynamicznie, niezależnie od Orlando

  napojów do obiadokolacjinapojów do obiadokolacji

  dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (w tym rezygnacji spowodowanych dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (w tym rezygnacji spowodowanych zazachorowaniem wskutek Sars--Cov1  i Sars--Cov2) oraz przerwania imprezy turystycznej spowodowanego Cov2)  (260 PLN/os.. –– płatne w dniu zapisu na pielgrzymkę)

 wydatków własnychwydatków własnych

  dopłaty do pokoju jednoosobowego (na zapytanie)dopłaty do pokoju jednoosobowego (na zapytanie)

  świadczeń niewymieświadczeń niewymienionych w ofercienionych w ofercie