Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Query has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/mwolarek/raclawiceparafia.pl/public_html/include/sql.class.php on line 3

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; GetPage has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/mwolarek/raclawiceparafia.pl/public_html/include/getpage.class.php on line 3
 Ogłoszenia - Racławice Parafia Narodzenia NMP 

Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

                                                                 

04.06.2023

Ta niedziela jest uroczystością Najświętszej Trójcy. Dziś zamiast kazania będzie adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszach św. Jutro św. Bonifacego, we wtorek św. Norberta.

Właśnie dziś na Mszy św. 9.30 w Czubrowicach dziękować będziemy dobremu Bogu za 20 lat posługi kapłańskiej naszego rodaka ks. Norberta Saroty, który obecnie jest wikariuszem w parafii św. Jadwigi w Krakowie na Krowodrzy. Dziękujemy również ks. Norbertowi za ufundowanie z tej okazji nowego kielicha do kaplicy w Czubrowicach.

Na Krakowskim Rynku w wigilię Bożego Ciała  czyli w środę 7 czerwca zabrzmi uwielbienie “Jestem!” prowadzone przez Marcina Zielińskiego i Michała Króla. Uwielbienie prowadzone będzie ze sceny przy Kościele Mariackim w godzinach 19.00 do 22.30. Serdecznie zapraszamy.

We czwartek będzie Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja wyruszy tego roku po Mszy św. w kościele parafialnym w Racławicach  o 9.30 w stronę kaplicy. Msza św. w środku w kaplicy będzie dopiero po dotarciu procesji czyli około 11.30. Ołtarze będą w tych samych miejscach co zwykle. Prosimy o ich przygotowanie. Pozostałe Msze św. w tym dniu będą o 8.00 i 16.00 w kościele. Do udziału w procesji, która jest manifestacją naszej wiary zapraszamy wszystkich parafian i gości, szczególnie strażaków, górników, orkiestrę dętą, Koła Gospodyń, noszących feretrony i chorągwie, ministrantów i lektorów, dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące, dzieci w strojach I Komunii św. Krakowiaków i Górali w strojach regionalnych. Przez osiem dni po Bożym Ciele trwać będzie Oktawa tego święta z codziennym nabożeństwem  i procesją dookoła kościoła w Racławicach o 18.30 i kaplicy w Czubrowicach o 17.30. W niedzielę procesja Oktawy Bożego Ciała będzie o 15.30, oraz w Czubrowicach po Mszy św.

Bardzo dziękujemy rodzicom młodzieży bierzmowanej za dar ołtarza w wysokości 8 400 zł. Po dodaniu 900 zł ze składki z Mszy dla bierzmowanych uzyskaliśmy kwotę 9 300, które są kwotą dla ufundowania trzech kwater witrażów w oknie kaplicy w Czubrowicach. Po dodaniu daru ołtarza od rodziców dzieci I Komunijnych, oraz daru od czterech rodzin mamy już fundację na witraż w całym środkowym oknie i jednej kwatery pionowej w oknie następnym. Przypominamy, że w każdym z trzech okien są trzy kwatery pionowe i dwie poziome. Cena witraża do jednej kwatery pionowej to 3 100 zł, a do jednej kwatery poziomej to 2 500 zł. Chętni mogą się zgłaszać bądź do ufundowania całej kwatery, bądź zbiorczo z innymi rodzinami w kwocie na jaką ich stać.

Prosimy zabrać sobie do poczytania Dobre Nowiny. Dobrowolny datek na pokrycie kolportażu gazety można wrzucić do skarbonki.

Pielgrzymów do Ostrej Bramy zapraszam we wtorek o 19.00 na spotkanie informacyjne.

Wczoraj dzieci z naszej szkoły w Racławicach wystąpiły w Festiwalu Piosenki Religijnej im. Helenki Kmieć w Libiążu. Zdobyły tam II miejsce i nagrodę specjalną za „Radość śpiewania”. Bardzo się cieszymy i gratulujemy dzieciom i opiekunom.

28.05.2023

 Mamy Zielone Świątki czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt czyli NMP Matki Kościoła. Msze św. jutro będą o 8.00 w kościele, o 9.30 w kaplicy w Czubrowicach, oraz o 17.00 w kościele. Majówka w kaplicy będzie po Mszy o 9.30, a w kościele po Mszy o 17.00. We wtorek św. Jana Sarkandra, W środę  Nawiedzenie NMP i zakończenie nabożeństw majowych z procesją dokoła kościoła i kaplicy.

W pierwszy czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w pierwszy piątek św. Marcelina i Piotra, w pierwszą sobotę miesiąca św. Karola Lwangi i Towarzyszy. W pierwszą sobotę od 9.00 udamy się do chorych. Proszę zgłaszać chętnych w zakrystii.

Fatimę w sobotę rozpoczniemy o 19.00 adoracją Najśw. Sakramentu, potem Msza św. a następnie procesja z figurką MB Fatimskiej i odmawianie różańca wokół kościoła w intencji naszej Ojczyzny. O niesienie Figurki prosimy członków Róży św. Maksymiliana.

Po raz 27. na Polach Lednickich młodzież z całej Polski 2 czerwca spotka się, aby w kilkudziesięciotysięcznej wspólnocie wyznać swoją wiarę. Duszpasterstwo Młodzieży zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego wyjazdu w charakterze uczestnika spotkania lub tancerza. Zapisy do wyczerpania miejsc przez formularz: https://forms.gle/vnSrHFeWzL5zaRju8

Na Krakowskim Rynku w wigilię Bożego Ciała  czyli w środę 7 czerwca zabrzmi uwielbienie “Jestem!” prowadzone przez Marcina Zielińskiego i Michała Króla. Uwielbienie prowadzone będzie ze sceny przy Kościele Mariackim w godzinach 19.00 do 22.30. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Pan Marszałek naszego Województwa zaprasza do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego. Do niedzieli 18 czerwca można zagłosować na stronie www.bo.malopolska.pl . Zaproszenie Pana Marszałka wywieszone jest w gablocie.

Zakład Kominiarski informuje, że w naszych wioskach w dniach 31 maja do 2 czerwca będą czyszczone i sprawdzane przewody kominowe i wentylacyjne.

 

Powitanie ks. biskupa Roberta Chrząszcza

w parafii Narodzenia NMP w Racławicach

dnia 21.05.2023 r.

przez Proboszcza ks. Jacka Miodka

 

         Witamy księdza Biskupa na kolejnej wizytacji kanonicznej naszej Parafii. Ostatnia wizytacja była na początku adwentu 2015 roku. Przez te dziewięć lat udało nam się bardziej rozmodlić naszą Parafię. Zaczęliśmy codziennie odmawiać różaniec przed Mszami zarówno w Czubrowicach jak i w Racławicach. Powstały trzy nowe Róże Różańcowe: św. Rity, św. brata Alberta i bł. Chiary Luce. Razem mamy ich w Parafii teraz 15. Nabożeństwa I soboty miesiąca połączyliśmy z procesją Fatimską. Rozwija się kult św. Rity w każdy 22 dzień miesiąca. Jako owoc Misji Parafialnych sprzed dwóch lat pozostało u nas nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w trzecie piątki miesiąca z adoracją w ciszy aż do Apelu Jasnogórskiego.

         Nasza społeczność parafialna jednoczy się nie tylko na modlitwie, ale również w akcjach charytatywnych. Staramy się włączać w każdą akcję Caritas, jak i reagować na lokalne potrzeby. Ostatnio kilkakrotnie wspieraliśmy poszkodowanych przez wojnę na wschodzie zarówno wsparciem pieniężnym, jak i zbiórką lekarstw, a ostatnio paczkami żywnościowymi.  Największym jednak dziełem i najtrwalszym było zaangażowanie około 100 rodzin w akcję Rodzina-Rodzinie w latach 2017-2019. Przez trzy półroczne sezony tej akcji wsparliśmy konkretne rodziny w Syrii kwotą, która urosła aż do 69 tys. zł.

         Jesteśmy otwarci na potrzeby innych, choć sami mamy ogromne potrzeby finansowe, związane z troską o naszą  500 letnią drewnianą świątynię. Kto daje temu będzie też dane. Dzięki dotacjom od Konserwatora Zabytków z Krakowa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Warszawy, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Lokalnej Grupy Działania podjęliśmy w ostatnich 5 latach ogromne dzieła konserwatorskie: konserwacja dachu i zieleni wokół kościoła, wymiana podłogi drewnianej, rekonstrukcja posadzki w prezbiterium, odnowienie polichromii na ścianie północnej ze scenami Męki Pańskiej, polichromia na wszystkich ścianach w prezbiterium, odnowienie chrzcielnicy z marmuru dębnickiego oraz pierwszy etap prac przy parkanie wokół kościoła. Pracy czeka nas jeszcze wiele. Już jutro rozpoczniemy renowację polichromii ściany tęczowej z Sądem Ostatecznym, oraz bocznego ołtarza św. Andrzeja. Dzięki współpracy z Wójtem naszej Gminy złożyliśmy w tym roku wniosek o dofinansowanie z Polskiego Ładu na dokończenie prac konserwatorskich. Na wszystkie te prace potrzebny był oczywiście niemały wkład własny, który na razie, dzięki ofiarności naszych Parafian, udawało się nam uzbierać.

         Cieszymy się też, że na terenie naszej parafii posiadamy kaplicę w Czubrowicach, której patronuje św. Jan Maria Vianney. To bodaj jedyne miejsce w naszej diecezji pod patronatem tego francuskiego świętego – patrona księży duszpasterzy, a zwłaszcza proboszczów. Obecnie przez cały maj na czytankach majówkowych przypominamy sobie jego postać i niesamowicie skuteczne duszpasterstwo, poparte przykładem swego życia. Chcemy również ufundować witraże do okien kaplicy przypominające o poście, modlitwie i jałmużnie jako skutecznych metodach walki ze złym duchem.

Cieszymy się, że w naszej Parafii działa przy GOK-u Młodzieżowy Zespół Mazureczek i Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic prowadzone przez naszego pana Organistę. Cieszymy się z Mszy św. dla dzieci z oprawą muzyczną scholii parafialnej. Spośród ministrantów i lektorów aż 14 chłopaków przystąpi dziś do sakramentu bierzmowania. Gorzej jest z młodszymi ministrantami, bo i roczniki niestety coraz mniej liczne. Cieszymy się z Koła Biblijnego dorosłych. Możemy się pochwalić tradycją kultywowaną od ponad 30 lat cotygodniowych Dróg Krzyżowych w każdy piątek wielkiego postu na dróżkach naszej Kalwarii Czubrowickiej. Fenomenem naszej Parafii jest Misterium Męki Pańskiej odprawiane w nocy Wielkiego Piątku po liturgii w kościele. Wszystkie postaci tego misterium odgrywane są przez naszych Parafian a reżyserem jest pani Dyrektor naszej szkoły. Bywały lata, że w tym Misterium uczestniczyło ponad tysiąc osób od nas i z okolicy.

         Oczywiście, nie wszystko jest piękne w naszej Parafii. Są spory sąsiedzkie o miedzę i dojazd do domostw. Jest wiele rodzin pokłóconych, są sprawy sądowe, jest pijaństwo i przemoc domowa, są „niebieskie karty”. Jest wiele powodów, aby się zawstydzić, ale całą naszą ufność pokładamy w łasce Bożej i opiece naszej Pani Racławickiej. Wiele zła dzieje się w rodzinach i w tzw. złych towarzystwach, dlatego staramy się czynić tym więcej dobra, aby Boga przebłagać i wyprosić łaskę nawrócenia.

         Prosimy Cię Księże Biskupie, abyś ogarnął sercem tę naszą Parafię i pozostawił wśród nas Boże błogosławieństwo, które niech obficie spłynie przez posługę Twych biskupich rąk.

21.05.2023 

Mamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, podczas której przeżywamy w naszej parafii wizytację kanoniczną. Gościmy u nas ks. bpa Roberta Chrząszcza, którego osobę polecam modlitwie wszystkich Parafian. Ks. biskup poświęci dziś odnowioną ścianę ołtarzową w kaplicy w Czubrowicach na Mszy o 9.30. W kaplicy przybyły nam też nowe drzwi wejściowe główne, oraz nowy krzyż misyjny ufundowany i wykonany przez jedną z rodzin z Czubrowic. Serdeczne Bóg zapłać. Na Mszy o 16.00 ks. biskup udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Wszystkich Parafian zapraszamy na 15.00 na cmentarz na modlitwy za naszych zmarłych oraz poświęcenie nowej części cmentarza. Nabożeństwo majowe w kościele o 15.30.

Dziękujemy również za odnowienie zniszczonego krzyża przydrożnego przy drodze na cmentarz. Krzyż został zrekonstruowany z ofiar górników składanych przy okazji Barbórki. Bóg zapłać braci górniczej.

Jutro dzień św. RITY. Zapraszamy do kościoła na 19.00 na Mszę św w intencji naszych Parafian i w intencjach jakie przyniesiecie na to nabożeństwo. Szczególnie polecać będziemy osoby należące do Róży św. Rity i ich rodziny.

Za tydzień w niedzielę będzie uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Światki, którymi zakończymy Okres Wielkanocny w liturgii Kościoła.

         Za tydzień będziemy mieć również uroczystość poświęcenia nowej remizy w Racławicach. Msza św. w intencji druhów strażaków i ich rodzin będzie o 14.00 w kościele, następnie przemarsz do remizy i dalszy ciąg świętowania. Strażacy zapraszają wszystkich Parafian do wspólnego świętowania zarówno w kościele jak i w remizie, gdzie przygotowany będzie skromny poczęstunek.

14.05.2023

 Jest VI niedziela wielkanocna. Dziś w Krakowie doroczna procesja z Wawelu na Skałkę ku czci św. Stanisława. U nas Rocznica I Komunii na Mszy o 12.15, natomiast wieczorem o 16.00 Msza św. w intencji naszej Ojczyzny. Majówka w kościele dziś o 15.30 natomiast w terenie spotkamy się dziś w Nieporazie przy figurkach MB Fatimskiej oraz Łucji, Franciszka i Hiacynty. Początek o 18.00. Wcześniej można nawiedzić odnowione ruiny zamku w Rudnie i obok przepiękne muzeum malachitów.

We wtorek będzie św. Andrzeja Boboli kapłana i męczennika, patrona Polski.

W trzeci piątek miesiąca po Mszy św. o 19.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i adoracja Pana Jezusa w ciszy aż do 21.00. W tym czasie będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi, zwłaszcza dla mających przyjąć bierzmowanie, ich świadków i rodzin.

Kandydaci do bierzmowania będą mieli Triduum przygotowujące do przyjęcia tego sakramentu w czwartek, piątek i sobotę. W tych dniach będą uczestniczyć w nabożeństwach majowych o 18.30, później we Mszy św. a następnie w próbach i modlitwach do Ducha Św.

W niedzielę 21 maja będzie u nas ks. biskup Robert Chrząszcz z wizytacją biskupią. Ostatnia taka wizytacja była w 2014 roku. Powitamy ks. Biskupa przed Mszą o 8.00. Po tej Mszy św. będzie spotkanie z członkami Róż Różańcowych. Na Mszy o 9.30 ks. Biskup poświęci odnowione prezbiterium w kaplicy w Czubrowicach w 35 rocznicę poświęcenia całej kaplicy. Po Mszy o 11.00 będzie spotkanie z ministrantami i lektorami, następnie obiad na plebani z członkami Rady Parafialnej. Po obiedzie ks. Biskup uda się z posługą do dwóch chorych, a o 15.00 spotkamy się na cmentarzu na modlitwach za naszych zmarłych i poświęceniu nowej części cmentarza. O 15.30 nabożeństwo majowe i potem na Mszy o 16.00 młodzież z klas VIII i I szkół średnich przyjmie sakrament bierzmowania. Proszę o modlitwę w intencji dobrych owoców tej wizytacji.

Członków Rady Parafialnej zapraszam na spotkanie w poniedziałek o 19.30.

Dziękujemy za ofiary ze składki inwestycyjnej, która w kwietni wyniosła 12 165 zł. Bóg zapłać za dar ołtarza od rodziców dzieci I Komunijnych w wysokości 2 600 zł. na witraż w kaplicy św. Jana Vianney’a. Same dzieci I Komunijne ze swoich prezentów komunijnych złożyły w tym tygodniu kwotę 1 240 zł. na Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci. Dziękujemy również za ufundowanie nowych wykładzin podłogowych pod ławki, które sfinansowane zostały z drobnych ofiar składanych przy różnych okazjach. Grosz do grosza… Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom i zbierającym.  

Nabożeństwo do św. RITY będzie u nas za tydzień w poniedziałek, ale już od dziś jest możliwość nabycia w zakrystii książki z modlitwami na każdy dzień do tej świętej.

07.05.2023

Mamy V niedzielę wielkanocną i pierwszą w maju dlatego po Mszach będzie adoracja Najśw. Sakramentu. Dziś w naszej parafii jest uroczystość Pierwszej Komunii św dzieci z kas III na specjalnej, dodatkowej Mszy św. o 12.15. Proszę, aby na tę Mszę św. przyszli tylko rodzice , rodzina i zaproszeni goście dzieci Pierwszokominijnych.

Dziś majówka w kościele o 15.30. Na godzinę 17.30 zapraszam na majówkę w terenie przy MB na dróżkach Kalwarii Czubrowickiej. Młodzież bierzmowaną zapraszam tam zamiast dzisiejszego spotkania.

Przez siedem dni trwać będzie biały tydzień dla dzieci, które dziś przystąpią do I Komunii św. Zapraszamy codziennie już na 18.30 na majówkę i potem na Mszę św. Majówki w kaplicy będą od poniedziałku 15 minut wcześniej, czyli już o 17.15.

W poniedziałek św. Stanisława głównego Patrona Polski, w sobotę NMP z Fatimy, w niedzielę za tydzień Msza św. za Ojczyznę o 16.00. Natomiast na dodatkowej Mszy św. o 12.15 będzie Rocznica I Komunii św.

Sołtys Racławic będzie zbierał  opłaty za odpady komunalne i podatek za II kwartał w dniach 9 do 15 maja w godz. 9.00 do 13.00 również w sobotę, i dodatkowo w poniedziałek 15 maja po południu od 15.00 do 17.00.

Sołtys Czubrowic w tej samej sprawie czeka w Szkole w Czubrowicach od 10 do 15 maja od 17.00 do 19.00 i w sobotę od 11.00 do 13.00.

Centrum Rehabilitacji VITA MED w Jerzmanowicach zaprasza na DNI ZDROWIA od 16 do 20 maja. Będzie możliwość darmowych konsultacji fizjoterapeutycznych, porad dietetycznych, konsultacji lekarskich kardiologa, neurologa, badania USG jamy brzusznej, badanie słuchu, psychologa dla dzieci. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny od wtorku 9 maja.

30.04.2023

         Jest IV niedziela wielkanocna (Dobrego Pasterza) obchodzona jako Dzień Powołań. Klerycy i diakoni z krakowskiego Seminarium Duchownego goszczą dziś nas i będą głosili homilie podczas Mszy św. oraz poprowadzą spotkanie z ministrantami i lektorami po Mszy o 11.00 oraz z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania po Mszy św. o 16.00. Witamy w naszej Parafii i razem z wami modlimy się za Was i o dobre powołania do kapłaństwa spośród naszej młodzieży.

         Dziś w klasztorze w Czernej, po Mszy św. o godz.13-tej odbędzie się koncert charytatywny  dla 5-letniej Zosi Mędrali z Krzeszowic, dotkniętej chorobą nowotworową. Wykonawcami będą artyści Filharmonii Krakowskiej, Teatru Dramatycznego w Poznaniu i pedagodzy szkół muzycznych. W programie m. in. utwory Bacha, Mozarta i Morricone, oraz poezja m.in. ks. Jana Twardowskiego.

         Jutro św. Józefa Robotnika- odpust w Ojcowie, we wtorek św. Atanazego, w środę Uroczystość MB Królowej Polski- odpust w Giebułtowie, w czwartek św. Floriana- patrona strażaków, w piątek św. Stanisława Kazimierczyka, w sobotę św. Apostołów Filipa i Jakuba.

Jutro rozpoczniemy majówki uroczystą procesją dookoła kościoła i kaplicy. Wszystkie Msze św w ciągu tygodnia w miesiącu maju będą tylko wieczorami o 18.00 w kaplicy i o 19.00 w kościele. Nabożeństwa majowe będą na pół godziny przed Mszami św. W ramach czytanki majowej będziemy czytać obszerne fragmenty książki „Święty i diabeł” opowiadającej o życiu i posłudze św. Jana Vianney’a - patrona kaplicy w Czubrowicach.

Tegorocznych maturzystów serdecznie zapraszamy na Mszę św w ich intencji 3 maja o godz. 11.00. Modlić się będziemy dla Was o światło Ducha Św. na czas egzaminów oraz dobrych i mądrych wyborów dalszej drogi życia.

W uroczystość M.B. Królowej Polski i pamiątki Konstytucji 3 Maja, na parkingu przy kościele po Mszy świętej o godzinie 11.00 odbędzie się koncert Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału wszystkie nasze organizacje, służby mundurowe wraz z przedstawicielami naszej gminy oraz wszystkich mieszkańców naszych wiosek.

Spowiedź przed I Komunią św. będzie w sobotę o 8.30, natomiast po południu o 16.00 strażacy z Czubrowic czcić będą swojego Patrona św. Floriana i upraszać jego opiekę.

W tym tygodniu wypada Pierwszy czwartek, piątek i sobota maja. Stosowne nabożeństwa będą podczas majówek. Natomiast w sobotę FATIMA rozpocznie się dopiero o 19.00 adoracją N. Sakramentu i Litanią Loretańską, później Msza św. już z niedzieli, a następnie procesja różańcowa wokół kościoła z figurką MB Fatimskiej. Do niesienia figurki zapraszamy panie z Róży bł. Anieli Salawy. Natomiast na to nabożeństwo zapraszamy wszystkich członków Róż Różańcowych. Przypominam, że udział w nim zastępuje nam comiesięczne zmianki tajemnic różańcowych.

Jest nowy numer Dobrych Nowin z promocją filmu o Carlo Acutisie. Poczytajcie.

23.04.2023 

Jest III Niedziela Wielkanocna, która rozpoczyna 15. Tydzień Biblijny. Na jutro przeniesiona jest uroczystość  św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. We wtorek św. Marka ewangelisty – imieniny ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W sobotę św. Katarzyny ze Sieny – będzie to również dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej.

W niedzielę 30 kwietnia 2023 roku wspólnota krakowskiego seminarium, podejmie dzieło tzw. „Niedzieli Powołań” w naszej parafii. Klerycy i diakoni odwiedzą nas i będą głosili homilie podczas Mszy św. Będą też mieć spotkanie z ministrantami i lektorami po Mszy o 11.00 oraz z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania po Mszy św. o 16.00. Już teraz  prosimy o modlitwę o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

We środę zapraszamy na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy na 18.30.

Polecamy do poczytania Gościa Niedzielnego. Jest już nowy Mały Gość dla dzieci, który świetnie może przygotować dzieci do udziału w majówkach przez cały nadchodzący miesiąc. Gazety można nabyć pod schodami na chór.

16.04.2023

Jest tydzień po Wielkanocy, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego. Dziś główne uroczystości odbywają się w Łagiewnikach. Warto wybrać się tam na godzinę Miłosierdzia o 15.00. Dziś też odpust w naszym dekanacie w parafii w Bęble, gdzie  wczoraj został uroczyście konsekrowany kościół parafialny.

Niedziela dzisiejsza rozpoczyna cały tydzień miłosierdzia. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Bądźmy otwarci na potrzeby innych ludzi, szczególnie w tym tygodniu. Dziś można też wesprzeć dzieła miłosierdzia organizowane przez Krakowski CARITAS ofiarą do puszek przed kościołem.

W środę Nowenna do MB Nieustającej Pomocy będzie przed Mszą św. czyli o 18.30. W piątek nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego będzie po Mszy o 19.00, a następnie adoracja w ciszy aż do Apelu Jasnogórskiego o 21.00. W sobotę 22 kwietnia Msza św. w intencjach czcicieli św. RITY będzie o 19.00 a po niej poświęcenie róż i nabożeństwo przed figurką świętej Rity.

Dziś mamy składkę inwestycyjną do kopert. Z ubiegłego miesiąca zebraliśmy na ten cel 14 990 zł. Naszą bieżącą inwestycją był remont prezbiterium i ściany ołtarzowej w kaplicy w Czubrowicach, czyli nowy wystrój ołtarza, posadzka kamienna w poszerzonym prezbiterium, malowanie całej kaplicy. Razem 41 100 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.

Dziś po Mszy o 16.00 będzie spotkanie z młodzieżą bierzmowaną, natomiast na godz. 15.00 zapraszam do kościoła rodziców uczniów klas VIII i I aby omówić sprawy organizacyjne związane z bierzmowaniem, które będzie 21 maja.

Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Krakowie zaprasza wszystkich chętnych, a w szczególności tegorocznych ósmoklasistów, do udziału w Dniu Otwartym Liceum Pijarów, który odbędzie się 22 kwietnia w godz. 9:00-14:00 w budynku szkoły przy ul. Akacjowej 5 w Krakowie.

Wielkanoc 09.04.2022 

Dziękujemy za wszelkie dobro jakie w minionym tygodniu działo się w naszej parafii. Za piękne palmy sprzed tygodnia, za liczny udział w nabożeństwach Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty, członkom Róż Różańcowych za podjęcie czuwania, pani reżyser i aktorom za  przepiękne misterium Męki Pańskiej na skałach. Uczestniczyło w około 500 osób. Ministrantom i lektorom za posługę przy ołtarzu, pani zakrystiance za przygotowanie ciemnicy i Grobu Pańskiego, p. Organiście i p. Katechecie za prowadzenie śpiewów i w kościele i w terenie, strażakom za podjęcie straży przy grobie.

Dziękuję wszystkim którzy włączyli się w uświetnienie naszej procesji Rezurekcyjnej, niosącym światła, feretrony, chorągwie i baldachim, orkiestrze z panem dyrygentem, górnikom, pocztom sztandarowym, członkom Kół Gospodyń, dzieciom, szafarzom Eucharystii i wszystkim za udział w wielkiej radości Zmartwychwstania Pana.

Przez cały tydzień trwać będzie Oktawa Zmartwychwstania. Jutro Msze św. będą w układzie niedzielnym z wyjątkiem Mszy św. o 16.00, której nie będzie. W ten piątek nie będzie obowiązywał post. Za tydzień w niedzielę będziemy mieli Święto Miłosierdzia Bożego. Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach Nowenny będziemy odmawiać dziś po Mszy o 11.00 czyli ok. 12.00, jutro podobnie, a w dni powszednie po Mszach św. Od tego tygodnie Msze św. wieczorne w kościele będą nie o 17.00 lecz o 19.00.

Sołtysi z Czubrowic i Racławic wraz z Radnymi zapraszają na poczęstunek babką  wielkanocną po Mszy rezurekcyjnej w okolicach krzyża misyjnego przed kościołem, oraz składają życzenia wielu łask od Chrystusa Zmartwychwstałego, aby radość Wielkanocy napełniła nasze serca nadzieją i miłością.

Życzymy pokoju w sercach i na świecie. Niech Zmartwychwstały Chrystus rozerwie wszelkie kajdany zła, chciwości, pychy i egoizmu. Niech cały świat ogarnie Jego Miłosierdzie.

 

02.04.2023 Niedziela Palmowa

  

Rozpoczęliśmy obchód Wielkiego Tygodnia.

 W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę nabożeństwa będą tylko  w kościele parafialnym o 18.00. W piątek Droga Krzyżowa i rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzia Bożego przy kościele i w kaplicy o 15.00, natomiast wieczorem na Kalwarii Czubrowickiej Misterium Męki Pańskiej o 21.00. Rozpoczniemy od kościoła.

 W sobotę na obchód Wigilii Paschalnej należy przynieść świece. Błogosławieństwo pokarmów w sobotę o 9.00, 9.30, 10.30, 11.00, i 12.00 w kościele oraz o 10.00 w kaplicy i o 11.30 na Polesiu. Bardzo prosimy stosować się do rozpisanych godzin adoracji w ciemnicy i przy grobie Pańskim. Program adoracji będzie dostarczony do każdego domu przez młodzież. Jest też dostępny w internecie.

Jak co roku zapraszamy strażaków i innych mundurowych do pełnienia straży przy Grobie Pańskim.

 Msza św. Rezurekcyjna w niedzielę o 6.00. Nie będzie za to Mszy św. o 8.00. Pozostałe Msze św. bez zmian. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uświetnienia tej największej w roku uroczystości. Szczególnie liczymy na obecność naszej Orkiestry, mundurowych, Kół Gospodyń, dzieci, służby liturgicznej i licznej rzeszy wiernych.

 Dziś po Mszy św. o 16.00 będzie spotkanie z przygotowującymi się do bierzmowania.

Dziś przypada 18 rocznicą odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II. Z tej okazji „Dobre Nowiny” przygotowały ponad milion egzemplarzy nadzwyczajnego numeru swojej gazety ewangelizacyjnej z hasłem: „Mówił do nas i za nas – dziś my musimy mówić za niego”. Gazety będą rozdawane dziś przed kościołem. Oprócz tego można się wybrać na:

 - Koncert "Nie zastąpi Ciebie nikt" realizowany przez TVP oraz Polskie Radio i Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II na rynku w Wadowicach od godz. 18.00.

 -Spotkanie pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie organizowane przez Archidiecezję Krakowską od godz. 20.00. 

 - Modlitwy w kościele w Racławicach od 21.00 w intencji obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Wszystkich zachęcamy do duchowej łączności i do zapalenia świec w oknach domów o godz. 21.37. Ten drobny gest będzie znakiem pamięci i wdzięczności Papieżowi Polakowi.

 

26.03.2023

Jest V niedziela wielkiego postu. Dziś rozpoczynamy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne. Wygłosi je nam ks. Tadeusz Augustynek. Nauki rekolekcyjne dziś na wszystkich Mszach św. i na Gorzkich Żalach.

W poniedziałek, wtorek i środę będziemy mieć do wyboru Msze św. z naukami o 8.00 w kościele, o 9.30 w kaplicy albo o 18.00 w kościele. Nauka stanowa dla mężczyzn w poniedziałek po Mszy wieczornej a dla kobiet we wtorek również po Mszy św. wieczornej. Chorych odwiedzać będziemy w domach w poniedziałek od 15.00. Proszę zgłaszać chętnych w zakrystii. W pierwszą sobotę nie będziemy już w tym tygodniu szli do chorych. Msza św. dla chorych mogących wyjść z domu, z udzieleniem sakramentu Namaszczenia Chorych, będzie w środę o 16.00.

Spowiedź będzie w środę w kościele w godzinach 7.00-8.00,  11.00-12.00,  14.30-16.00,    16.30-18.00, natomiast w kaplicy 8.30-9.30.

Dzieci młodsze w poniedziałek i wtorek przyjdą na 11.00 a starsze na 12.00. W środę spowiedź dla nich od 11.30 i wspólna Msza św. o 12.00.

We środę, na zakończenie rekolekcji, składka ze wszystkich Mszy św. przeznaczona będzie do dyspozycji ks. Rekolekcjonisty.

W ten piątek tysiące pielgrzymów wyruszy w nocy na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Zachęcamy do tej formy pobożności i doświadczenia zjednoczenia z cierpiącym Jezusem poprzez trud, wysiłek, pokonywanie własnych zniechęceń, słabości i lęków. W naszej okolicy trasy EDK rozpoczynają się albo w Przegini, albo w Krzeszowicach. Można też zacząć w Krakowie lub Chrzanowie i iść do Czernej. Będzie bliżej wracać. Należy wybrać jedną z wielu propozycji i zarezerwować swój udział na stronie edk.org.pl

W I sobotę kwietnia zapraszamy na nabożeństwo o 16.15 a później Różaniec w intencji Ojczyzny i Mszę św. już z Niedzieli Palmowej. Poświęcenie palm na każdej Mszy św. a uroczyste z procesją dookoła kościoła przed Mszą św. o 11.00 przy ołtarzu polowym. Po tej Mszy św. będzie konkurs na najwyższą i na najpiękniejszą palmę. Startują tylko palmy własnoręcznie wykonane.

Nie mamy jeszcze gotowego projektu wyglądu witraży do okien w kaplicy w Czubrowicach ale mamy już wycenę. Cały koszt to 42 900 zł. Jeden segment to 14 300 zł, czyli za każdą ramę okienną pionową będzie 3 100 zł, a za każdą poziomą 2 500 zł. Można się ewentualnie przymierzać bądź indywidualnie , bądź do spółki z rodziną czy sąsiadami.  Projekt będzie do wglądu w drugiej połowie kwietnia.

W niedzielę 2 kwietnia w naszym kościele modlić się będziemy od 21.00 do godziny śmierci śp. Jana Pawła II czyli 21.37 o obronę dobrego imienia naszego Papieża. Zapraszamy.

List o czuwaniu 2.IV. pod oknem Papieskim.

 

19.03.2023

 

Jest czwarta niedziela wielkiego postu. Liturgiczna uroczystość św. Józefa przeniesiona jest na dzień jutrzejszy.

Dziś wyjeżdżamy autokarem na Misterium Męki Pańskiej do Myślenic. Wyjazd spod kościoła o 16.45. Mamy jeszcze cztery wejściówki ale z dojazdem indywidualnym, bo miejsca w autokarze już brak.

We środę 22 marca będzie nabożeństwo do św. RITY z poświęceniem róż. Przynosimy prośby i podziękowania wypisane na kartkach. W tych intencjach będzie sprawowana Msza św. o 17.00.

W sobotę Zwiastowanie Pańskie – Dzień świętości życia. Msze św. będą o 8.00 i 17.00 oraz w kaplicy o 18.00. Po każdej Mszy św. tego dnia będzie można podjąć dziewięciomiesięczną duchową adopcję dziecka poczętego. Specjalne deklaracje można sobie pobrać z ołtarza bocznego i złożyć wypełnione na ołtarzu w sobotę. Dzieci z klas III wraz z rodzicami zapraszamy na 17.00 na poświęcenie książeczek.

W niedzielę rozpoczniemy parafialne rekolekcje wielkopostne. Wygłosi je nam ks. Tadeusz Augustynek, który już od kilku miesięcy pomaga w duszpasterstwie w naszej parafii. Nauki będą na każdej mszy św. Młodzież szczególnie zapraszamy na 16.00.19.03.2023

 

12.03.2023

Jest III niedziela Wielkiego Postu. Dzisiaj zapraszamy jeszcze przed Gorzkimi Żalami na 14.30 na Koncert Pasyjny pt: „Poetycka Droga Krzyżowa” w wykonaniu chrzanowskiego barda Janusza Saługi z zespołem. Po koncercie odśpiewamy tylko Gorzkie Żale ale już bez kazania pasyjnego. Podczas koncertu zbierać będziemy dodatkowo datki na pokrycie kosztów zorganizowania koncertu.

We wtorek 14 marca, jak co miesiąc będzie Msza św. w intencji naszej Ojczyzny o 18.00 w kaplicy. Patronem będzie bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Myślę, że w obecnym czasie szczególnie powinniśmy się dużo modlić za naszą biedną Ojczyznę.

W piątek św. Patryka. Będzie to trzeci piątek miesiąca, ale Msza  św. zbiorowa za zmarłych i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego będzie w kaplicy o 18.00. Potem adoracja w ciszy aż do Apelu o 21.00. W tym czasie można skorzystać ze spowiedzi.

W tym roku wypada 35 rocznica poświęcenia kaplicy w Czubrowicach, warto więc zadbać troszkę o jej upiększenie. Rozpoczęliśmy już remont ściany ołtarzowej w kaplicy w Czubrowicach według wzoru, jaki został zatwierdzony podczas ostatniej Rady Parafialnej. W trakcie prac wyszła jeszcze potrzeba wyłożenia kamieniem posadzki w prezbiterium, oraz wymiany drzwi wejściowych do kaplicy. Prace trwają.

Jest też propozycja wykonania witraży w kaplicy. Tematyką witraży będą trzy sposoby walki z pokusami złego ducha czyli post, modlitwa i miłosierdzie w wydaniu św. Jana Vianney’a. Wizualizacja będzie dostępna do wglądu za jakiś czas. Wykonanie witraży zależeć będzie od indywidualnych fundatorów. Jeżeli znajdą się chętni sponsorzy to podejmiemy się ich wykonania.

Mamy jeszcze kilkanaście wolnych miejsc w autokarze na wyjazd na Misterium do Myślenic w przyszłą niedzielę. Odjeżdżamy o 16.45 sprzed kościoła. Cena za przejazd 35 zł. Polecam z całego serca to Misterium. Potrafi zmienić nasze podejście do tego co dzieje się podczas każdej Mszy św.      

Z lutego składka do kopert wyniosła 10 810 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom. Za tydzień będzie ostatnia już składka inwestycyjna do kopert przed rozliczeniem, jakie dostaniecie do swoich domów z ostatnich 11 miesięcy, wraz z życzeniami Wielkanocnymi. Jest jeszcze wiele rodzin i singli, którzy w tym okresie nie zdążyli złożyć jakiejkolwiek ofiary na ten cel. Prosimy, dołóżcie się do nas.

Proszę zabrać sobie z przedsionka ulotki o portalu OPOKA i zachęcam do korzystania z niego na stronie www.opoka.org.pl . Właśnie tam można znaleźć odpowiedź Kurii Krakowskiej na ostatnie zarzuty wobec osoby św. Jana Pawła II. Ksiądz Kanclerz zaprasza również w niedzielę 2 kwietnia pod Okno Papieskie w Krakowie na tradycyjne czuwanie w rocznicę śmierci, które rozpocznie się o godz. 20.00.

 

05.03.2023

 Jest Druga Niedziela Wielkiego Postu i pierwsza w marcu, dlatego dziś zamiast kazania będzie adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy św. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o 15.00. Składka z Gorzkich Żali idzie na kwiaty do Bożego Grobu. Zapraszamy na Drogi Krzyżowe: dzieci w środę na 16.00, dorosłych w piątek na 16.30 w kościele i 17.30 w kaplicy. Na drogę Krzyżową na Skałach Czubrowickiej Kalwarii zapraszamy w piątek na 19.00.

Dziś po Mszy św. o 16.00 będzie spotkanie z młodzieżą bierzmowaną. Proszę nie zapomnieć przynieść zgody rodziców na wyjazd na Misterium w Myślenicach 19 marca i opłatę za przejazd 35 zł.

Za tydzień w niedzielę będzie mała zmiana w programie. Zapraszamy jeszcze przed Gorzkimi Żalami na 14.30 na Koncert Pasyjny pt: „Poetycka Droga Krzyżowa” w wykonaniu chrzanowskiego barda Janusza Saługi z zespołem. Po koncercie odśpiewamy tylko gorzkie Żale ale już bez kazania pasyjnego. Podczas koncertu zbierać będziemy dodatkowo datki na pokrycie kosztów zorganizowania koncertu.

Cukrowe baranki wielkanocne Caritas można nabywać za kwotę co najmniej 8 zł w przedsionku kościoła. Pieniądze proszę wrzucać do skarbony.

W tym tygodniu rozpoczniemy remont ściany ołtarzowej w kaplicy w Czubrowicach według wzoru, jaki został zatwierdzony podczas ostatniej Rady Parafialnej. W tym roku wypada 35 rocznica poświęcenia kaplicy, warto więc zadbać troszkę o jej upiększenie.

Jest też propozycja wykonania witraży w kaplicy, ale to już będzie kwestia indywidualnych fundatorów. Jeżeli znajdą się chętni sponsorzy to podejmiemy się ich wykonania.

Rekolekcje wielkopostne będą w naszej parafii od V niedzieli wielkopostnej czyli od 26 marca. Wygłosi je dla nas ks. Tadeusz Augustynek.

Trwajmy z Bożą pomocą w wypełnianiu swoich wielkopostnych postanowień, pamiętając, że post, modlitwa i jałmużna to najlepsza broń w walce z pokusami złego.