Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Query has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/mwolarek/raclawiceparafia.pl/public_html/include/sql.class.php on line 3

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; GetPage has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/mwolarek/raclawiceparafia.pl/public_html/include/getpage.class.php on line 3
 Ogłoszenia - Racławice Parafia Narodzenia NMP 

Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

                                                                 

03.12.2023

     Adwentem rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. Zapraszamy na codzienne roraty. W tym tygodniu będą one przeważnie wieczorem o 17.00 w kościele i o 18.00 w kaplicy. Rano będą  tylko we wtorek o 6.30 w kościele i o 7.15 w kaplicy, i w sobotę w kościele. Dzieci niech przynoszą lampiony. Rozważaniom roratnim przewodzić będzie św. Franciszek z Asyżu, czyli twórca pierwszej szopki w historii Kościoła. Dla dzieci mamy fajne  naklejki.

     Jutro będzie św. Barbary. Górników i ich rodziny zapraszamy na Mszę św. o 10.00. W środę św. Mikołaja, w czwartek św. Ambrożego, w piątek uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. będą o 8.00, o 9.30 w kaplicy oraz o 17.00. Na wieczorną Mszę św. szczególnie zapraszamy rodziców i dzieci I Komunijne na poświęcenie medalików.

    Dzisiaj na Mszy świętej o godzinie 11:00 zostaną poświęcone opłatki na nasze stoły wigilijne. A w najbliższym tygodniu nasz organista rozpocznie ich roznoszenie:

- we wtorek (5 grudnia): Racławice od nr 2 – 100a,

- w środę (6 grudnia): Racławice od nr 101 – 200,

- w czwartek (7 grudnia): Racławice od nr 201 – 300,

- w piątek (8 grudnia): Racławice od nr 301 – 328, Racławice - okolice cmentarza i "Pod Skałą" oraz Czubrowice-Polesie i Czubrowice-Nowa Wieś.

         Panie z KGW z Racławic urządziły dziś obok kościoła kiermasz ozdób świątecznych i stroików. Jak co roku dochód przeznaczą na paczki świąteczne dla ubogich. Za tydzień  taki kiermasz urządza społeczność szkoły w Czubrowicach. Dzieci i rodzice przygotują stroiki, które będą do nabycia przy kaplicy po Mszy o 9.30.

       Ochotnicza Straż Pożarna w Racławicach ogłasza NABÓR i serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do włączenia się  w strażackie szeregi . Zachęcamy dzieci od 12-go roku życia , które chcą rozpocząć przygodę z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą do odwiedzin w remizie . Zapraszamy również osoby dorosłe . Termin spotkania  09.12.2023 w godzinach  12.00 – 14.00.

       W poniedziałek 4 grudnia ruszy nowa, autobusowa linia aglomeracyjna o numerze „200”, która połączy Kraków z naszą gminą. Uroczysty start linii zaplanowany został na godz. 10.00 z przystanku Przeginia Kościół. Linia kursować będzie do Bronowic Małych przez Gotkowice, Jerzmanowice, ul. Jasnogórską, ul. Armii Krajowej, ul. Balicką – ul. Balicka – ul. Armii Krajowej, ul. Jasnogórska, Jerzmanowice, Gotkowice Przeginia Kościół. Autobusy będą kursować co godzinę, tylko w dni powszednie, a do obsługi tej linii zastanie wysłany tabor standardowy, 12 metrowy.

        Udało nam się przesunąć o dwa dni termin wakacyjnego wyjazdu na pielgrzymkę po Rumunii, tak by piesi pielgrzymi mogli powrócić z Częstochowy i wsiąść do autokaru. Pielgrzymka będzie więc w dniach 14-22 VIII 2024 roku. Wszystkich chętnych zapraszam do zakrystii po odbiór dokumentów do wypełnienia i podpisania.

        Zaczyna wychodzić nowy dwumiesięcznik Gościa Niedzielnego pt „Historia Kościoła”. W pierwszym numerze jest o dowodach na istnienie Chrystusa, o apokryfach i o inkwizycji. Cena 12 zł.

26.11.2023

 

Jest ostatnia niedziela roku liturgicznego. Obchodzimy ją zawsze jako uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Młodzież z Salwatorskiego Wolontariatu Misyjnego, która gościła u nas w zeszłą niedzielę, serdecznie dziękuje za miłe przyjęcie i za ofiary złożone na kiermaszu misyjnym. Zebrali u nas 2 721 zł. i 5 koron czeskich. Bóg zapłać wszystkim.

Wczoraj, po dwumiesięcznym kursie przygotowawczym, sześciu naszych ministrantów zostało w Modlnicy pobłogosławionych przez ks. Dziekana St. Gutta do posługi lektora. Dziś w Racławicach na Mszy św. o 11.00 zostaną im wręczone krzyże lektorskie. Dla Kacpra, Jasia, Filipa, Krzyśka, Miłosza i Konrada mamy życzenia zadowolenia z pełnionej służby, obyście ją sprawowali zawsze ochotnie, radośnie i odpowiedzialnie, ku naszemu wspólnemu pożytkowi.

Dziś na Mszy o 16.00 tradycyjna, bo już XIX Cecylianka. Przypominamy o możliwości otrzymania po każdej Mszy świętej, zarówno w kościele parafialnym jak i w kaplicy w Czubrowicach okolicznościowego Kalendarza na rok 2024, wydanego przez Stowarzyszenie „MAZURECZEK”. Członkowie Zespołów są gotowi przedstawić efekty prac Stowarzyszenia.

W czwartek będzie św. Andrzeja, a w piątek rozpoczniemy miesiąc grudzień. Spowiedź na I piątek od 16.00. W I sobotę udam się do chorych od 9.00. Proszę zgłaszać chętnych w zakrystii. Nabożeństwo I soboty rozpocznie się już o 16.15 adoracją i różańcem, a potem o 17.00 Msza św. z I niedzieli adwentu. Na nabożeństwo zapraszam wszystkich członków Róż Różańcowych. Zelatorów proszę o dostarczenie mi w tym tygodniu zapotrzebowania na nowe rozpiski na rok 2024.

W niedzielę rozpoczniemy adwent. Przygotujcie sobie w domach wieńce z czterema świecami, aby przy nich gromadzić rodzinę na wieczorną modlitwę. Dzieci przyniosą do poświęcenia swoje wieńce na Mszę św. o godz. 11.00. Młodzież bierzmowana zaproszona jest na Mszę o 16.00 a potem na spotkanie.

Zachęcam do nabycia i poczytania dzisiejszego Gościa Niedzielnego w cenie 10 zł. Mamy też adwentowego Małego Gościa dla dzieci w cenie 7 zł. z wieloma propozycjami ciekawego przeżycia czasu oczekiwania na Boże Narodzenie.

Zmarła nasza Parafianka śp. Maria Sosur. Pogrzeb będzie jutro o 13.00. Świeć Panie nad jej duszą.

19.11.2023

Jest już XXXIII niedziela zwykła. W poniedziałek będzie św. Rafała Kalinowskiego, we wtorek Ofiarowanie NMP, w środę św. Cecylii, w czwartek św. Klemensa, w piątek św. Andrzeja Dung-Lac, w sobotę św. Katarzyny, a w niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata.

Dziś gościmy młodzież z Salwatorskiego Wolontariatu Misyjnego. Opowiedzą nam o swoim zaangażowaniu w dzieło misyjne, a po Mszy św. zapraszają na kiermasz misyjny, z którego dochód ma wesprzeć ich posługę misyjną. Warto ich wesprzeć.

W środę 22 listopada Na Mszy św. modlić się będziemy za wstawiennictwem św. RITY. O 17.00 będzie Msza św. z poświęceniem róż, a potem nabożeństwo do św. Rity połączone z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.

Za tydzień, w niedzielę Chrystusa Króla w całym Kościele obchodzony jest diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży. Obchody tego dnia w Archidiecezji Krakowskiej trwają przez cały weekend w formie SMAK-u, czyli Spotkania Młodych Archidiecezji Krakowskiej, a ich najważniejszym punktem jest sama niedziela, podczas której na otwarte wydarzenia zaproszeni są wszyscy młodzi. O 10:00 Msza Święta w Katedrze na Wawelu pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po Mszy Świętej zapraszamy wszystkich do budynku Wyższego Seminarium Duchownego na ciąg dalszy obchodów:  świadectwo Edzia – rapera i tiktokera, spotkanie autorskie z ks. Michelem Remery’m, autorem książki Bóg mieszka obok (http://www.bogmieszkaobok.pl/) oraz Targi Wspólnot prezentujące ruchy, stowarzyszenia i wolontariaty młodzieżowe naszej archidiecezji.

Uprzejmie informujemy, iż tegoroczne obchody święta św. Cecylii w niedzielę 26 listopada 2023 roku, organizowane są po raz XIX przez Stowarzyszenie „MAZURECZEK”. Rozpoczniemy je od wspólnej modlitwy na Mszy świętej o godz. 16:00, której oprawę wokalno - instrumentalną zapewni Młodzieżowy Zespół „MAZURECZEK”, a po Mszy  świętej w Wiejskim Domu Kultury będziemy mogli wysłuchać koncertu Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic. Jak co roku nasze stowarzyszenie wydało na tę uroczystość okolicznościowy Kalendarz na 2024 rok, który będzie można otrzymać po każdej Mszy świętej przy kościele w Racławicach i przy kaplicy w Czubrowicach. Wszelkie środki finansowe pozyskane z kolportażu Kalendarza zostaną przeznaczone na dalszy rozwój naszych Młodych Talentów.  Dziękujemy za życzliwość, z którą spotykamy się od początku istnienia. Prosimy o wyrozumiałość i zapraszamy chętnych do pomocy w rozwoju Zespołów.

Zapraszamy na parafialną 9-dniową, autokarową pielgrzymkę do Rumunii – perły Karpat. TERMIN: 12.08 - 20.08.2024 r. CENA: 3590 zł. Szczegółowy program podajemy na stronie internetowej naszej parafii.

 

ORADEA - KLUŻ -  NAPOKA -  ALBA JULIA -  SYBIN -  BUKARESZT -  KONSTANCA -  SINAIA

 

BRASZOW -  BRAN RASNOV -  SIGHISOARA -  TOKAJ

 

TERMIN: 12 .08 - 20 08.2024

 

CENA: 3 590 PLN/os. (grupa 46 os.)  3 850 PLN/os. (grupa 36 osób)

 

|

 

PROGRAM

 

Dzień 1: WYJAZD Z POLSKI - ORADEA

 

W godzinach porannych spotykamy się na wyznaczonym parkingu, skąd wyjedziemy autokarem w kierunku Węgier. Całodzienny przejazd. Po południu przyjedziemy do Oradei – krótki spacer po mieście – zobaczymy (z zewnątrz) Teatr Miejski, Pałac Vulturul Negru oraz przejdziemy tętniącą ulicą Republicii. Wieczorem przejedziemy na obiadokolację i nocleg do hotelu w Oradea.

 

Dzień 2: KLUŻ-NAPOKA – ALBA JULIA

 

Po śniadaniu przejedziemy do Kluż Napoka centrum życia Siedmiogrodu krótki postój podczas którego zobaczymy kościół św. Michała i pomnik króla Macieja Korwina Hunyadiego. Następnie udamy się do Alba Julia , historycznej stolicy Królestwa Rumunii oraz ważnej nekropolii monarszej . Zobaczymy imponującą cytadelę Alba Carolina (z zewnątrz). Nawiedzimy X III wieczną katedrę św. Michała oraz wzniesiony na początku XX wieku Sobór Koronacyjny. Wieczorem przejedziemy na obiadokolację. Nocleg w hotelu w okolicy miasta Sybin.

 

Dzień 3: SYBIN

 

Po śniadaniu przejedziemy do Sybina miasta , którego znaczenie dla Transylwanii jest tak duże jak Krakowa dla Polski. Sybin jest jednym z największych rumuńskich średniowiecznych kompleksów miejskich, który w 2007 roku został wybrany na Europejską Stolicę Kultury. Miasto to leży na skrzyżowaniu kul tur, zachwyca kolorowymi, bajkowymi domami zobaczymy m.in.: starówkę, Magistrat z XV wieku, wieżę ratuszową oraz Most Kłamców. Wieczorem przejedziemy do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 4: BUKARESZT

 

Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Rumunii. Bukareszt to metropolia która posiada wiele zabytków, choć nie ma zwartego starego miasta. Eklektyczna architektura, która stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej, odzwierciedla historię miasta. Megalomańskie socrealistyczne budowle z epoki Ceausescu sąsiadują z bardzo eleganckimi, reprezentacyjnymi gmachami z drugiej połowy XIX wieku naśladującymi architekturę Paryża. z bardzo eleganckimi, reprezentacyjnymi gmachami z drugiej połowy XIX wieku naśladującymi architekturę Paryża. W programie (z zewnW programie (z zewnątrz) m.in.: Pałac Parlamentu,ątrz) m.in.: Pałac Parlamentu, Łuk Triumfalny, rumuńskie Ateneum (sala koncertowa), Ratusz, Łuk Triumfalny, rumuńskie Ateneum (sala koncertowa), Ratusz, OgrodOgrody Cișmigiu. Następnie przejedziemy autokarem reprezentacyjną ulicą Calea Victoriei wzdłuż znajduje się wiele y Cișmigiu. Następnie przejedziemy autokarem reprezentacyjną ulicą Calea Victoriei wzdłuż znajduje się wiele secesyjnych budowli, cerkwi, teatrów, sklepów i restauracji. Wieczorem przejedziemy do hotelu w okolicach secesyjnych budowli, cerkwi, teatrów, sklepów i restauracji. Wieczorem przejedziemy do hotelu w okolicach Konstanca, obiadokolacja, noclegKonstanca, obiadokolacja, nocleg..

 

Dzień 5: KONSTANCA – ODPOCZYNEK

 

Śniadanie. Tego dnia zobaczymy największy port Rumunii – Konstanca, nazywanej dawnej Tomi. Przejdziemy do Piata Ovidiu, gdzie zobaczymy pomnik Publiusza Owidiusza Nazo oraz prawosławną katedra św. Piotra i Pawła. Po południu czas wolny – odpoczynek. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 6: SINAIA – BRASZÓW

 

Po śniadaniu udamy się do miejscowości Sinaia, która nazywana jest perłą Karpat. Zobaczymy pałac Peleş Zobaczymy pałac Peleş –– bajkową bajkową letnią rezydencję rodziny królewskiej. Po południu udamy się doletnią rezydencję rodziny królewskiej. Po południu udamy się do Braszowowa, miejscowości położonej w środkowej Rumunii, gdzie zobaczymy słynny Czarny Kościół. Jest to największy kościół w Rumunii i południowo-wschodniej Europie, a jednocześnie największy późnogotycki kościół na wschód od Wiednia, jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich Rumunii. Może pomieścić 5 tysięcy wiernych, a na jego wieży wisi największy w Rumunii dzwon, który waży aż 6 ton.. Wieczorem dotrzemy na obiadokolację i nocleg do hotelu.

 

Dzień 7: BRAN – RASNOV – SIGHISOARA

 

Śniadanie, po którym zobaczymy zamek w Bran, czyli legendarną siedzibę Vlada Drakuli. Zwiedzanie malowniczego, znanego na całym świecie zamku, położonego na wysokiej skale. Następnie przejedziemy do Rasnova – spacer malowniczymi uliczkami miasteczka z piękną panoramą na jeden z największych tzw. zamków chłopskich. Po południu dotrzemy do Sighişoary, uznawanej za najpiękniejsze miasto Rumunii, w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z licznymi fortyfikacjami i basztami. Spacer po historycznym centrum, gdzie zobaczymy gmach cytadeli z XII wieku(z zewnątrz), wieżę zegarową i kościół górny. Wieczorem dotrzemy na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 8: TOKAJ

 

Śniadanie, po którym przejedziemy na Węgry. Krótkie zwiedzanie miejscowości Tokaj – to niekłamana stolica najsłynniejszego węgierskiego wina, a zarazem piękne barokowe miasteczko. Degustacja lokalnych produktów winiarskich. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień 9: POWRÓT DO POLSKI

 

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Dalsza podróż przez Węgry i Słowację, w kierunku Polski. Do kraju przyjedziemy w godzinach wieczornych. Pożegnanie z pilotem i zakończenie pielgrzymki.

 

|

 

| CENA ZAWIERA:CENA ZAWIERA:

 

 przejazd komfortowym autokarem przejazd komfortowym autokarem

 

 8 noclegów w hotelach 3*8 noclegów w hotelach 3* lub 4*lub 4* (pokoje 2(pokoje 2-- lub 3lub 3-- osobowe z łazienkami)osobowe z łazienkami)

 

 wyżywienie 2 wyżywienie 2 x dziennie: 8 śniadań, 8 obiadokolacji (w hotelach lub restauracjach na mieście)x dziennie: 8 śniadań, 8 obiadokolacji (w hotelach lub restauracjach na mieście)

 

 ubezpieczenie Signal Iduna: KL (30 000 EUR), NNW (15 000 PLN), bagaż (1 000 PLN) z uwzględnieniem ryzyka ubezpieczenie Signal Iduna: KL (30 000 EUR), NNW (15 000 PLN), bagaż (1 000 PLN) z uwzględnieniem ryzyka chorób przewlekłych oraz Sarschorób przewlekłych oraz Sars--CovCov--1, Sars1, Sars--CovCov--2 z ich mutacjami2 z ich mutacjami

 

 opiekęopiekę doświadczonego pilota doświadczonego pilota

 

 składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 PLN) i Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 PLN)składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 PLN) i Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 PLN)

 

 przedstawiony program zwiedzaniaprzedstawiony program zwiedzania

 

 podatek VATpodatek VAT

 

|

 

| CENA NIE ZAWIERA:

 

 biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, wjazdów dbiletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, wjazdów do miast i innych opłat o miast i innych opłat związanych z realizacją programu, słuchawek podczas zwiedzania, taks klimatyczwiązanych, obligatoryjnych napiwków –– łącznie około łącznie około 140 -150 EUR/os. (w zależności od wielkości grupy) - kwota płatna u pilota w autokarze; podana kwota jest orientacyjna i może ulec zmianie  ––  w trakcie trwania sezonu ceny biletów wstępu zmieniają się dynamicznie, niezależnie od Orlando

 

 napojów do obiadokolacjinapojów do obiadokolacji

 

 dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (w tym rezygnacji spowodowanych dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (w tym rezygnacji spowodowanych zazachorowaniem wskutek Sars--Cov1  i Sars--Cov2) oraz przerwania imprezy turystycznej spowodowanego Cov2)  (260 PLN/os.. –– płatne w dniu zapisu na pielgrzymkę)

 

 wydatków własnychwydatków własnych

 

 dopłaty do pokoju jednoosobowego (na zapytanie)dopłaty do pokoju jednoosobowego (na zapytanie)

 

 świadczeń niewymieświadczeń niewymienionych w ofercienionych w ofercie

 

|

 

 

12.11.2023

 

         Jest XXXII niedziela zwykła. W poniedziałek będzie wspomnienie św. Pierwszych Męczenników Polski, we środę św. Alberta Wielkiego, w czwartek MB Ostrobramskiej, w piątek św. Elżbiety Węgierskiej, w sobotę bł. Karoliny Kózkówny.

         W trzeci piątek listopada będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy aż do godziny Apelu Jasnogórskiego. W tym czasie od 19.00 do 21.00 będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi św.

W niedzielę za tydzień wolontariusze z Salwatorskiego Wolontariatu Misyjnego będą mieli przy naszym kościele kiermasz, z którego dochód przeznaczony będzie na misje.

Pięknie dziękujemy fundatorom witrażów jakie pojawiły się w tym tygodniu w trzech oknach kaplicy w Czubrowicach. Witraż w każdym oknie kosztował 14 300 zł a dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe razem 3 100 zł. Wypłaciliśmy więc wykonawcy, czyli firmie Glassini Art z Chorzowa 46 000 zł.

Fundatorami witraży w pierwszym oknie są: Rodzice Bierzmowanych z Czubrowic, Rodzice Bierzmowanych z Racławic, Emeryci Kopalni Klimontów (Stanisław Babiuch, Kazimierz Redel, Tadeusz Stach, Stanisław Baran, Kazimierz Sioła i żona +Bolesława Hrabi- Maria)  oraz: Dzieci I-Komunijne, Danuta i Marian Tomczyk, Justyna i Kamil Sądeccy, Maria Figura. 

Witraż drugi ufundowali: Maria i Janusz Pączek, Sabina i Andrzej Babiuch, Patrycja i Adrian Woźniak oraz Krystyna i Julian Mirek, Anna i Andrzej Kozioł, Iwona i Marian Karcz, Ryszard i Krystyna Skotniczni, Anna i Zbigniew Sioła, Aneta i Grzegorz Stach, Magdalena i Michał Klimczyk.

Trzeci witraż sponsorowali Helena i Stanisław Mirek, Elżbieta i Rafał Mirek, Rodzina Pyrków, Zakład Pogrzebowy Sarota, oraz Józefa i Zygmund Zmysło, Zofia i Stanisław Sioła, Stanisława Moń, Dorota i Stanisław Mirek, Iwona i Krzysztof Woźniak, Maria i Józef Mitka.

Na witraże do następnych okien mamy już chętnych ofiarodawców na kwotę 10400 zł. Do ich wykonania przymierzamy się w przyszłym roku. Chętni fundatorzy mogą już zgłaszać  propozycje swoich ofiar na przyszły rok.

Bardzo prosimy zabrać do poczytania gazetę ewangelizacyjną Dobre Nowiny. Drobne ofiary można wrzucić do skarbonki na koszty kolportażu.

05.11.2023

Jest XXXI niedziela zwykła. Dziś zamiast kazania będzie adoracja Najśw. Sakramentu. W środę będzie św Elżbiety, w czwartek Rocznice pośw. Bazyliki Laterańskiej, w piątek św. Leona, w sobotę św. Marcina.

Dziś o 17.00 w Sokole w Trzebini będzie spektakl „Prace społeczne” wystawiany przez Grupę MISTERIUM. Około 160 wejściówek zostało rozprowadzonych między naszymi parafianami. Proszę przybyć na miejsce odpowiednio wcześniej aby zająć lepsze miejsca na parkingu i na widowni.

We wtorek mają być zakładane gotowe witraże do 3 okien w kaplicy w Czubrowicach. Sceny z życia św. Jana Vianney’a przedstawiać będą kolejno: post i umartwienie, modlitwę i adorację, oraz jałmużnę i miłosierdzie. To trzy sprawdzone formy walki ze złym duchem pozwalające zapanować nad pożądliwością ciała, pożądliwością oczu i pychą tego świata. Zadeklarowanych fundatorów prosimy o wpłatę ustalonych ofiar w tym tygodniu.

Sołtys Racławic informuje, że IV rata podatku i opłaty wywóz odpadów będą przyjmowane w sołtysówce w dniach od 10.XI. (piątek) do 15.XI. w godz. 9.00 do 13.00 włącznie z sobotą oraz dodatkowo po południu 15.XI. (środa) od 15.00 do 17.00. Sołtys Czubrowic w tej samej sprawie przyjmuje w szkole w Czubrowicach w dniach 10 do 15 XI od 17.00 di 19.00, w sobotę od 11.00 do 13.00

Stowarzyszenie GEO-HIS serdecznie zaprasza na uroczystość 105 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość odbędzie się 11 listopada w Racławicach.

 

         Przypominamy o wywieszeniu flag biało-czerwonych na swoich domostwach i zapraszamy do modlitwy za Ojczyznę, by nigdy nie utraciła swej suwerenności.

29.10.2023

 

Jest XXX niedziela zwykła, którą obchodzimy jako umowną rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Dzisiaj będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi przed świętem zmarłych od 17.00 do 18.00 w kościele.

Wczoraj 47 dzieci z naszej parafii uczestniczyło w krakowskich Łagiewnikach w diecezjalnym Synodzie Misyjnym Dzieci. Wśród 1200 dzieci z całej diecezji uczestniczyli oni we wszystkich strefach tego spotkania. A była strefa misjonarza, zabawy, kuchni misjonarskiej, baśni, ciszy, ewangelizacji, targów i konkursów. Zakończyliśmy wspólną Mszą św. i rozesłaniem, jakie otrzymaliśmy z rąk ks. bpa Roberta Chrząszcza – byłego misjonarza.  

Przypominam, że od listopada będą podniesione stawki ofiar za miejsce na cmentarzu o 100 zł na 20 lat, do wysokości 400 zł. za grób ziemny i 500 zł za piwniczkę. Kto chce uzupełnić ofiary po starych kwotach proszę to dokonać do wtorku. W poniedziałek i wtorek czynna będzie kancelaria od 16.00 do różańca o 16.30 oraz od 17.30 do 18.00 i po nabożeństwie w Czubrowicach czyli 19.00 do 20.00.

We środę będzie Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. będą jak w niedzielę, jednak zamiast Mszy św. o 16.00 będzie Msza św. na cmentarzu o godz. 13.00 (a nie o 14.00 jak bywało przez lata). Pół godziny wcześniej czyli o 12.30 będzie procesja po cmentarzu z modlitwami wypominkowymi za naszych zmarłych. Składka ze wszystkich Mszy św. tego dnia, zarówno w kościele jak i na cmentarzu będzie na ogrodzenie nowej części cmentarza. Można składać ofiary w kopertach.

W dzień zaduszny Msze św. będą o 7.00, 17.00 i o 18.00 w kaplicy z modlitwami za wstawiennictwem św. Jana Vianney’a. Będzie to pierwszy czwartek listopada. Spowiedź od 16.00. W I piątek spowiedź będzie również od 16.00

W I sobotę listopada zapraszamy na nabożeństwo od 16.15. Będzie adoracja i różaniec a potem Msza św. o 17.00 już z niedzieli.

Za tydzień w niedzielę młodzież bierzmowana przyjdzie na Msze św. przed południem, gdyż po południu o 17.00 będą ze swoimi rodzinami na przedstawieniu w Trzebini pt. „Prace społeczne”. Proszę wszystkich, którzy odebrali wejściówki, aby wyjechać trochę wcześniej żeby zająć lepsze miejsca. Młodzież zostawi w kościele swoje indeksy, które będą do odbioru dopiero w następną niedzielę.

Dzieci dostaną ostatnią naklejkę z różańców w poniedziałek, a na wtorek przyniosą do kościoła wyklejoną całą książeczkę różańcową podpisaną i z zaznaczeniem do której uczęszczają klasy i szkoły. Nagrody będą wręczane w niedzielę 5 listopada na Mszy św. dla dzieci o 11.00.

22.10.2023

 

Jest XIX niedziela – Światowy Dzień Misyjny i Uroczystość św. Jana Pawła II.

W sobotę udamy się z chętnymi dziećmi na Synod Misyjny Dzieci do Łagiewnik.

Na ostatniej Radzie Parafialnej ustaliliśmy podniesienie stawek ofiar za miejsca na naszym cmentarzu. Z tych ofiar opłacane są rachunki za wywóz śmieci.  Wywiezienie jednego kontenera ze śmieciami to obecnie koszt 810 zł. Za ostatnie 12 miesięcy wywieźliśmy 25 kontenerów za cenę prawie 20 tys. zl. Oprócz tego zalaliśmy murki pod ogrodzenie na nowym cmentarzu i wysypaliśmy kamieniem dwie alejki. Rozebraliśmy rozsypujący się murek starego ogrodzenia przy kaplicy cmentarnej i wypionowaliśmy jego przęsła. Zamontowaliśmy nową bramę z furtką. Te wszystkie wydatki wyczerpały kasę cmentarną, a do wykonania mamy przecież wszystkie przęsła ogrodzenia na nowym cmentarzu. Na Radzie Parafialnej postanowiliśmy, aby cała składka z uroczystości Wszystkich Świętych z kościoła i z cmentarza była przeznaczona na ten cel. Można ją składać w podpisanych kopertach. Podniesione opłaty za miejsca na cmentarzu będą wynosić 400 zł za grób ziemny i 500 zł. za piwniczkę murowaną na 20 lat, ewentualnie połowa tych opłat na lat 10. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 listopada. Do tego czasu można uzupełniać opłaty w starych kwotach.

Na nowo powstającej części cmentarza groby będą ułożone do siebie głowami, tak aby co dwa rzędy było jednometrowej szerokości dojście do każdego grobu. Nagrobki nie będą mogły przekraczać wymiarów ściśle określonych w regulaminie pod rygorem rozebrania ich i oddania do korekty, co właściciele będą musieli wcześniej podpisać w stosownym oświadczeniu. Groby ziemne nigdy nie będą mogły być zamienione na murowane, gdyż będą miały mniejszą powierzchnię. Przypominamy, że tylko administracja cmentarza ma prawo do wycinania i nasadzania nowych drzew i krzewów. Na nowej części cmentarza ustawiliśmy krzyż, który wcześniej stał na szczycie naszej Kalwarii.

Policja ostrzega przed oszustami działającymi metodami „na wypadek”, „na wnuczka”, czy „na policjanta”. W zeszłym roku fałszywy policjant próbował „zabezpieczyć” nawet konto naszej parafii, z którego niby ktoś zaczął wypłacać pieniądze. Przedstawił się z imienia i nazwiska, podał swój numer służbowy i aby się uwiarygodnić proponował zadzwonić na numer 112 by potwierdzić jego dane, jednak nie rozłączając się, bo – jak twierdził - numer parafii i mój osobisty jest już przejęty przez hakerów, którzy chcą niby przejąć wszystkie środki z naszego konta parafialnego. Miało to miejsce parę dni po tym jak na nasze konto wpłynęła duża suma dofinansowania z Ministerstwa Kultury na polichromię na ścianach prezbiterium. Był naprawdę przekonujący i groza zaglądała w moje oczy. Dobrze że się rozłączyłem i zadzwoniłem do banku by sprawdzili nasze konto. Potem zgłosiłem sprawę na prawdziwą policję. Zawsze w takich sytuacjach, zanim podejmiemy jakieś działania, zwłaszcza związane z wypłatą pieniędzy z konta, należy najpierw rozłączyć się i zadzwonić do zaufanej osoby z rodziny.

15.10.2023

 

Jest XXVIII niedziela zwykła obchodzona jako Dzień Papieski. Już po raz 23 budujemy dziś żywy pomnik dla św. Jana Pawła II jakim jest zbieranie ofiar na fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Ofiary zbieramy do specjalnych skarbonek koło kościoła.

Jutro św. Jadwigi Śląskiej, we wtorek św. Ignacego Antiocheńskiego, w środę św. Łukasza, w czwartek sw. Pawła od Krzyża i bł. Jerzego Popiełuszki, w piątek św. Jana Kantego, w sobotę bł. Jakuba Strzemię.

W tym tygodniu będzie III piątek października dlatego po Mszy św. zbiorowej za zmarłych będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego a później adoracja w ciszy aż do 21.00. Od 19.00 do 21.00 będzie można skorzystać ze spowiedzi.

W niedzielę do św. Rity modlić się będziemy i poświęcać róże na Mszy św. o 16.00. Przynosimy swoje prośby i intencje wypisane na kartkach.

Członków Rady Parafialnej zapraszam na spotkanie we środę o 19.00 na plebanii.

W polskich kinach można już oglądać film „Oblicze Jezusa” – piękny i głęboki, którego twórcy prowadzą widza na spotkanie z Jezusem przed cudowne wizerunki „nie uczynione ludzką ręką” z Turynu i z Manopello. Gorąco zachęcamy do wybrania się do kina.

08.10.2023

Jest XXVII niedziela zwykła. Jutro św. Dionizego, we środę św. Jana XXIII, w czwartek św. Jana Beyzyma i bł. Carlo Acutisa, w piątek bł. Honorata Koźmińskiego, w sobotę św. Kaliksta i św. Małgorzaty Marii Alacoque. Za tydzień w niedzielę Dzień Papieski.

Cieszymy się z licznego udziału dzieci w nabożeństwach różańcowych. Zachęcamy do wytrwałości. Zapraszamy również dorosłych do gorliwej modlitwy o pokój na świecie i pomyślność naszej ojczyzny.

Zostało nam jeszcze z poprzedniej niedzieli około 40 bezpłatnych wejściówek na spektakl „Prace społeczne” wystawiany przez Grupę Misterium w Kinie Sokół w Trzebini w niedzielę 05.11.2023 o godz. 17.00. Wejściówki można odebrać w zakrystii.

W sobotę, jak co miesiąc każdego 14 dnia miesiąca, zapraszamy na Mszę św. za Ojczyznę o 18.00 w Czubrowicach.

Zaczynamy przyjmować na wypominki. Przypominamy, że wypominki jednorazowe będą odczytywane 1 i 2 listopada, natomiast roczne co tydzień w niedziele przez cały rok, przed Mszą, której godzinę musicie wybrać i zaznaczyć dokładnie na kartce. Ofiary jak przy zamawianiu Mszy św. Ostatnio średnie stypendium mszalne  u nas to 80 zł. Każdego miesiąca w I piątek odprawiana jest Msza św. za zmarłych z wypominków rocznych.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z września wyniosła ona 14 270 zł.  Bóg zapłać za ofiary. Przypominamy również o składce raz na rok w wysokości 50 zł od rodziny na kwiaty i sprzątanie kościoła i kaplicy.

Z inicjatywy naszego wójta Tomasza Gwizdały przystąpiliśmy do konkursu na odnowę zabytków w ramach Polskiego Ładu również w drugim rozdaniu. Udało się i tym razem. Naszej gminie zostało przyznane 210 tys. na prace przy naszym racławickim kościele. Z tych pieniędzy będzie zrobione nowoczesne odgromienie kościoła (90 tys. zł) oraz odnowienie ołtarza Ukrzyżowania Pana Jezusa (120 tys. zł). Wyrażamy ogromną wdzięczność włodarzom naszej gminy i jej pracownikom za troskę o nasz piękny, zabytkowy kościół. Bóg zapłać.

01.10.2023

Jest XXVI niedziela zwykła i pierwsza w październiku. Dziś zamiast kazania będzie adoracja Najśw. Sakramentu. W poniedziałek będzie św. aniołów stróżów, w środę św. Franciszka, w czwartek św. Faustyny Kowalskiej, w piątek św. Brunona i w sobotę NMP Różańcowej.

Od dziś codziennie będziemy się gromadzić na modlitwie różańcowej w niedziele o 15.30 a w ciągu tygodnia o 16.30 w kościele lub o 18.30 w kaplicy. Liczymy na liczny udział dzieci. Dla nich przygotowane są specjalne naklejki na każdy dzień. Można je naklejać w swoim zeszycie z ziarenkami a można uzbierać je nie wklejając aż do soboty. Na wieczornym nabożeństwie Fatimskim będziemy rozdawać obecnym na nim dzieciom specjalne mini-książeczki, aby do nich wklejać naklejki z każdego dnia. Ta wieczora procesja różańcowa będzie około godz. 20.00. Przychodzimy na nią z rodzicami i ze świecami w rękach.

Dla dorosłych nie musimy stosować żadnych kontrolek różańcowych, ale kładę wam to na serce, że październik jest szczególnym miesiącem, a różaniec szczególną modlitwą, którą możemy skutecznie przyczynić się do pokoju na świecie i w nas. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

W I sobotę przed południem udam się z Komunią do chorych. Proszę zgłaszać chętnych w zakrystii.

W sobotę będzie różaniec o 16.30 ale tylko dla maluchów, które nie mogą przyjść na 20.00 bo idą spać. Wszystkich innych zapraszamy na tę wieczorną procesję z różańcem wokół kościoła. Dzieci z klas III będą miały wtedy poświęcenie różańców Komunijnych. To naprawdę gorąca prośba Proboszcza do wszystkich Parafian. Postarajcie się być w tę sobotę ze świecami w rękach na wieczornym nabożeństwie fatimskim. Dla członków Żywego Różańca to nabożeństwo traktujemy jako comiesięczną zmiankę tajemnic różańca.

Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci I Komunijnych będzie w niedzielę 8.X.  po Mszy o 11.00.

Proszę zabrać sobie do poczytania nowy numer Dobrych Nowin. Można tez zakupić dzisiejszego Gościa Niedzielnego oraz specjalne październikowe wydanie Gościa.

Strażacy z OSP w Czubrowicach zapraszają na poświęcenie nowo pozyskanego wozu strażackiego w piątek o 18.00 przy remizie.

24.09.2023

 

Jest XXV niedziela zwykła. We wtorek będzie św. Kosmy i Damiana, w środę św. Wincentego a Paulo, w czwartek św. Wacława, w piątek św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w sobotę św. Hieronima, w niedzielę rozpoczniemy miesiąc październik.

Nabożeństwa różańcowe w niedziele będą w kaplicy po Mszy św. o 9.30 a w kościele o 15.30. Natomiast od poniedziałku do soboty będą one przed Mszą wieczorną w Racławicach i po Mszy wieczornej w Czubrowicach, czyli o 16.30 w kościele, lub 18.30 w kaplicy. Dzieci codziennie już od niedzieli będą dostawały naklejki z wizerunkami świętych. Dobrze byłoby je wklejać do specjalnej książeczki, którą będzie można otrzymać za udział w specjalnym i wyjątkowym nabożeństwie w ramach I soboty miesiąca 7 października. Dzieci niech zachęcą swoich rodziców by razem przyjść ze świecami do kościoła na 20.00. Różaniec będziemy wtedy odmawiać na zewnątrz kościoła podczas procesji różańcowej na nabożeństwie Fatimskim. Ale to dopiero za dwa tygodnie.

 Dzisiaj obchodzimy Diecezjalny Dzień Modlitwy za Młodzież. Zachęcamy do objęcia swoją modlitwą młodych naszej parafii i diecezji oraz pracujących z nimi duszpasterzy. Po każdej Mszy Świętej będzie także możliwość złożenia ofiar, które przeznaczone zostaną na inicjatywy podejmowane dla młodzieży w naszej parafii i dekanacie (np. kurs lektorski, turniej piłkarski itp.) Prosimy o jakiś grosz do puszek.

         Za tydzień będzie I. niedziela października, dlatego o 11.00 będzie Msza św. dla dzieci. Proszę przynieść kupony z Ziarenek z dwóch ostatnich niedziel aby móc wylosować nagrodę. Na Mszę św. o 16.00 zapraszamy młodzież z klas VII i VIII wraz z rodzicami. Po Mszy św. krótkie spotkanie z rodzicami i młodzieżą.

         W najbliższą sobotę 30 września będzie XIV Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik. Organizujemy wyjazd o 8.00 sprzed kościoła a powrót około 15.00. Proszę chętnych o zapisywanie się tylko do środy włącznie. Wystarczy po trzy osoby z każdej Róży aby zapełnić cały autokar. Bardzo proszę skorzystać z tej okazji. Wyjazd jest różańcową modlitwą za OJCZYZNĘ w tym wyjątkowym czasie.

OSP w Czubrowicach informuje mieszkańców Racławic i Czubrowic, że od 18 września do 18 października odbywa się zbiórka elektrośmieci (stare pralki, lodówki, telewizory itp.) Sprzęt można zwozić na plac przed remizą w Czubrowicach.

17.09.2023

 Jest XXIV niedziela zwykła.

Jutro św. Stanisław Kostki patrona młodzieży, dlatego zapraszamy młodzież z klas VII i VIII do kościoła na Mszę o 17.00 i potem na spotkanie rozpoczynające przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Za tydzień w niedzielę będzie przed kościołem składka do puszek na duszpasterstwo młodzieży w naszej archidiecezji.

We wtorek św. Januarego, w czwartek św. Mateusza, w sobotę św. Pio z Pietrelciny i bł. Bernardyny Jabłońskiej. We środę 20 września po wieczornej Mszy św. i Nowennie do MB Nieustającej Pomocy będzie w naszym kościele koncert w ramach Małopolskiego Festiwalu „Muzyka w zabytkach”. Wcześniej o 18.00 profesjonalną prelekcję o naszym kościele wygłosi p. Roman Marcinek, natomiast koncertować będzie na akordeonie p. Krzysztof Madyda. W programie będą utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, D. Scarlattiego. Wstęp wolny. Zapraszamy.

W piątek 22 września o godz. 17.00 będzie Msza św. za Parafian i w intencjach, wypisanych na kartkach, przyniesionych na nabożeństwo do św. RITY. Po Mszy św. tradycyjnie poświęcać będziemy róże św. Rity i będzie można ucałować Jej relikwie.

Chłopców od III klasy szkoły podstawowej, pragnących zostać ministrantami zapraszam na pierwsze spotkanie w poniedziałek o 16.00 w kościele.

10.09.2023

Jest XIII Niedziela zwykła. W Markowej koło Łańcuta odbywa się dziś beatyfikacja całej rodziny Ulmów, którzy oddali życie za ukrywanie żydowskich sąsiadów.

W naszej parafii mamy dziś odpust ku czci Narodzenia NMP. Suma odpustowa będzie o 11.30. Zapraszamy wszystkich do uświetnienia naszego patronalnego święta.

We wtorek wsp. Najśw. Imienia Maryi, w środę św. Jana Chryzostoma, w czwartek święto Podwyższenia Krzyża św. w piątek MB Bolesnej, w sobotę św. Korneliusza i Cypriana.

Za tydzień w niedzielę będzie doroczna Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Rozpocznie się o 9.00 na dróżkach przy stacji „U Piłata”, następnie o 11.30 przy ołtarzu polowym będzie Msza św. sprawowana przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. To wyjątkowy rok, w którym ta pielgrzymka nie pokrywa się z naszym parafialnym odpustem. Może właśnie z tej przyczyny warto się tam udać w tym roku całymi rodzinami.

Podziękowania p. Wójta: Drodzy mieszkańcy Racławic, jestem wdzięczny za cały wysiłek włożony w organizację tegorocznych dożynek. Dziękuję, że ugościliście nas tak wspaniale i zadbaliście o każdy szczegół wydarzenia. Było pięknie i wiem, że włożyliście wiele pracy w to, aby tak się stało. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, ale szczególne wyrazy wdzięczności kieruję do pana Sołtysa i Rady Sołeckiej, Radnych, Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, Członków Klubu Seniora, Druhów z OSP, pani Dyrektor i społeczności szkolnej, Młodzieżowego Zespołu Mazureczek i Jurajskiej Orkiestry Dętej na czele z Dyrygentem, księdza Proboszcza, Starostów Dożynek, Stowarzyszenia Geo-His, Komitetu Inicjatyw Społecznych, Sponsorów, Kierowców ciągników rolniczych biorących udział w korowodzie i wszystkich rodzin, które poświęciły mnóstwo czasu i pracy, by tak oryginalnie udekorować swoje gospodarstwa. Dziękuję Wam za kultywowanie pięknych tradycji. Wasze zaangażowanie sprawiło, że Dożynki były świętem o niepowtarzalnej atmosferze. Jestem przekonany, że przybyli goście zapamiętają je na długo. Z wyrazami szacunku wójt Tomasz Gwizdała.

Dziękuje również rodzina  małej Natalki z Olkusza za uzbierane na dożynkach 2,5 tys. zł. na jej zagraniczną operację.

We środę 20 września po wieczornej Mszy św. będzie w naszym kościele koncert w ramach Małopolskiego Festiwalu „Muzyka w zabytkach”. Wcześniej o 18.00 profesjonalną prelekcję o naszym kościele wygłosi p. Roman Marcinek, natomiast koncertować będzie na akordeonie p. Krzysztof Madyda. W programie będą utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, D. Scarlattiego. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z ubiegłego miesiąca wyniosła ona 12 640 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

W III piątek miesiąca będzie po Mszy św. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, a potem adoracja w ciszy przed Najświętszym Sakramentem aż do 21.00. Zapraszamy.

03.09.2023

 

Jest XXII niedziela zwykła. We wtorek wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty, w I czwartek września w kaplicy modlitwy za wstawiennictwem św. Jana Vianney’a, w piątek święto patronalne naszej Parafii Narodzenia NMP. Msze św. będą o 8.00 i 17.00 w kościele i o 9.30 w kaplicy. W sobotę możliwość skorzystania ze spowiedzi przed odpustem będzie od 16.00 do 17.30. Suma odpustowa w niedzielę będzie o 11.30. Przewodniczyć jej będzie i kazania wygłosi ks. Tadeusz Augustynek.

Zmieniamy godziny wieczornych Mszy św. Od tego tygodnia przez cały okres jesienno-zimowy w poniedziałki, środy i piątki będą one nie o 19.00 lecz o 17.00. We środy nabożeństwo do MB. Nieustającej Pomocy będzie po Mszy św.

Jutro rozpoczynamy nowy Rok Szkolny. Zapraszamy na Msze św. w intencji dzieci, nauczycieli i rodziców w Racławicach o 8.00 i w Czubrowicach o 8.45. Życzymy obfitości darów Ducha Św.

Już od dzisiaj będą rozdawane wszystkim dzieciom obecnym na niedzielnych Mszach św. małe karteczki nazywane „ziarenkami” z tekstem niedzielnej Ewangelii i z zadaniami do rozwiązania na drugiej stronie. Dzieci będą je wklejać do specjalnego zeszytu, tak by była możliwość zajrzenia na drugą stronę. Odcięte i wypełnione kupony z ziarenek dzieci przynosić będą na Mszę św. dla dzieci w pierwsze i trzecie niedziele miesiąca, aby mogły wziąć udział w losowaniu nagród.

Sołtysi informują o opłatach za podatek rolny i gospodarowanie odpadami komunalnymi. W Racławicach sołtys przyjmować będzie od soboty 9 września do piątku 15 września od 9.00 do 13.00 i dodatkowo po południu w piątek  od 15.00 do 17.00. W Czubrowicach sołtys będzie na was czekał cały tydzień od poniedziałku 4 września do 11 września od 17.00 do 19.00 i w sobotę od 10.00 do 13.00.

Pan Wójt, Radni i Sołtys z Radą Sołecką wsi Racławice serdecznie zapraszają dziś na Gminne Dożynki. Rozpoczną się one Mszą św. polową przy kościele o godz. 14.00. W programie Misterium Chleba, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci, poczęstunek oraz zabawa taneczna.

Dziś po Mszach św i na dożynkach będzie można wesprzeć zbiórkę z Siepomaga.pl na kosztowną, zagraniczną operację dla Natalki Kowalczyk z Olkusza.