Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

 

16.02.2020 

Mamy szóstą niedzielę zwykłą. W tym tygodniu będzie tłusty czwartek, w piątek, jako trzeci w miesiącu, będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego,  a w sobotę święto Katedry św. Piotra.

Tradycja to rzecz święta, ale niekiedy graniczy bardzo blisko z głupotą, często tę granicę nawet przekracza.  Chodzi o tradycje związane z tłustym czwartkiem. Dlatego zamiast bez opamiętania zajadać się pączkami, bracia kapucyni zapraszają do akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Przyłączając się do misjonarzy podarujesz afrykańskim dzieciom zdrowie, zapewnisz im pomoc lekarską. Twój pączek sprawi też, że zjedzą ciepły posiłek i będą pić czystą wodę z nowych studni. Dzięki tobie powstaną: szkoła, plac zabaw, boisko i kaplice. Zapoznaj się z akcją na stronie www.pączek.kapucyni.pl i przyłącz się do misjonarzy. Plakat z adresem mailowym wisi w gablotce.

Nasza parafia w tym roku została zaproszona na nocną adorację w kaplicy wieczystej adoracji w Łagiewnikach na 29 lutego. Tak się składa, że jest to sobota i jednocześnie tej nocy, obok, w Bazylice Miłosierdzia, będzie diecezjalne Nocne Czuwanie w Intencji Trzeźwości Polaków. Można więc połączyć dwie intencje i wybrać na tę bezsenną noc do krakowskich Łagiewnik. Można się tam udać indywidualnie. Wspólny wyjazd będzie o 20.00 z Racławic a zakończymy adorację około 4.00 rano. W zakrystii przyjmujemy zapisy na wspólny wyjazd.

Przypominamy również o pielgrzymce do Ostrej Bramy, na Litwę i północno-wschodnie kresy Polski. W programie: Gietrzwałd, św. Lipka, Kowno, Wilno z Ostrą Bramą, Troki, Studzieniczna i Sokółka. Termin 8-12.07.2020 r. Cena 1150 zł i 30 euro. Przyjmujemy zapisy chętnych w zakrystii.

W niedzielę zaczniemy nabożeństwo czterdziestogodzinne w celu uproszenia dobrych owoców czekającego nas wielkiego postu. Bezpośrednio po Mszy rannej do 10.00 prosimy Róże św. Maksymiliana i św. Faustyny, od 10.00 Róże św. Bernadety i św. Franciszka, od 11.45 do 12.15  Róże św. Rity, św. brata Alberta i bł Chiary Luce, od 13.15 Róża MB Różańcowej, od 14.00  róża św. Hiacynty i Franciszka-Dzieci z Fatimy i św. Jadwigi, oraz od 15.00 do 16.00 bł. Anieli Salawy.

W Czubrowicach od 10.30 Róża św. Jana Vianney’a, od 11.30 Róża św. Jana Pawła II i od 12.30 do 13.30 Róże św. Rafała Kalinowskiego i św. Teresy.

W poniedziałek zakończyliśmy parafialną pielgrzymkę do Ziemi św. Jako świadek tamtych przeżyć pozostanie z nami, poświęcona dziś na Mszy św. o 8.00, przywieziona z Betlejem, figurka św. Michała Archanioła, ręcznie rzeźbiona w drzewie oliwnym.

02.02.2020

 

Dzisiejszej niedzieli obchodzimy również święto Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni czyli MB Gromnicznej. Jest to Dzień Życia Konsekrowanego. Składka dzisiejsza idzie na zakony kontemplacyjne. Modlimy się dziś szczególnie za siostry zakonne pochodzące z naszej parafii czyli s. Nikolę i s. Fides oraz za księży rodaków czyli ks. Józefa i ks. Norberta. Modlimy się też o nowe, dobre powołania do służby Bożej. Poświęcenie gromnic na każdej Mszy św.

We środę św. Agaty, w czwartek św. męczenników Pawła Miki i Towarzyszy. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca lutego. W te dni spowiedź od 16.00.

Przypominamy, że jutro o 5.30 wyruszamy spod kościoła na pielgrzymkę do Ziemi św.

W zakrystii można się zapisywać na 5 dniową pielgrzymkę do Ostrej Bramy w Wilnie i na  północno-wschodnie tereny naszej ojczyzny. Program podany jest w gablotce przed kościołem. Termin 8-12.07.2020. Cena 1150 zł. i 30 euro.

26.01.2020 

Mamy dziś Niedzielę Biblijną. Szczególna okazja by po powrocie do domów otworzyć Pismo św. i nakarmić się Bożym Słowem. Jutro będzie spotkanie Koła Biblijnego o 18.30 w salce pod plebanią.

Dzisiaj młodzież rozdaje nowy numer Dobrych Nowin. Prosimy zabrać do domu i poczytać. Niezobowiązująco można czasem wrzucić do skarbonki jakiś datek na pokrycie kosztów kolportażu.

W tym tygodniu we wtorek będzie wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, w piątek św. Jana Bosco patrona wychowawców.

Do posprzątania kościoła przed następną niedzielę zapraszamy kolejne rodziny, które chcą nadal osobiście dbać o nasz kościół czyli mieszkańców Racławic z numerów: 51,57,58B,75,76,95,96 i 100.

 W sobotę będzie Nabożeństwo Pierwszej Soboty miesiąca już o 16.15, potem Msza św. niedzielna połączona ze świętem Matki Bożej Gromnicznej. Na tej Mszy św. będzie można uroczyście złożyć Akt Oddania  Niepokalanemu Sercu Maryi. Piękne blankiety tego Aktu dla całych rodzin, bądź osób indywidualnych, można zabrać sobie z zakrystii dziś i w ciągu tygodnia. Przyniesiemy je wypełnione przez siebie w sobotę i odczytamy je wspólnie. Sprowadziliśmy je specjalnie z Niepokalanowa, gdzie w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 11.00 jest sprawowana w Bazylice Msza św. za wszystkich oddanych w opiekę Niepokalanej. Wielka moc i obrona płynie ze świadomego złożenia Aktu Oddania Maryi. Najlepiej o tym wiedział św. Maksymilian Kolbe zakładając Niepokalanów i wydając „Rycerza Niepokalanej”. Dla zgłaszających się po ten akt Oddania mamy w prezencie styczniowy numer „Rycerza” oraz cudowny medalik. O Mario bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie. Amen.

W poniedziałek 3 lutego wyruszamy na pielgrzymi szlak po miejscach biblijnych w Ziemi św. Odjazd spod kościoła będzie o 5.30. Na lotnisku Msza św o 6.45 a potem odprawa przed lotem.

Dzieciom i młodzieży uczącej się życzymy dobrego i mądrego wypoczynku podczas rozpoczętych właśnie ferii zimowych.

 

19.01.2020

Mamy 2. Niedzielę zwykłą, wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara. Jesteśmy w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. We wtorek św. Agnieszki, w piątek św. Franciszka Salezego, w sobotę święto Nawrócenia św. Pawła. W niedzielę za tydzień będzie św. Tymoteusza i Tytusa, oraz będzie to Niedziela Słowa Bożego.

Wracamy do zwyczajnych godzin odprawiania Mszy św. w ciągu tygodnia czyli w poniedziałki, środy i piątki wieczorem o 17.00 (kaplica 18.00) a we wtorki, czwartki i soboty rano o 7.00 (kaplica 7.30 a w soboty 18.00). Przypominamy, że 40 minut przed każdą Mszą św. w ciągu tygodnia jest w kościele adoracja Najświętszego Sakramentu z odmawianym różańcem i Litanią do św. Jana Pawła II. W środy adoracja połączona jest z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapraszamy do wytrwałej modlitwy.

Członków Rady Parafialnej zapraszamy na spotkanie jutro o 19.00.

Organizujemy 5 dniową pielgrzymkę na Litwę i północno-wschodnie rubieże Polski. W programie: Gietrzwałd, św. Lipka, Kowno, Wilno z Ostrą Bramą, Troki, Studzienniczna i Sokółka. Termin 8-12.07.2020 r. Cena 1150 zł i 30 euro. Przyjmujemy zapisy chętnych w zakrystii.

W najbliższą środę po wieczornej Mszy św. zapraszamy na plebanię na projekcję filmu „Największy dar”, którego nasza parafia jest współtwórcą. Film mówi o konieczności przebaczania.

Zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie. Dziękujemy za życzliwe przyjęcie i rozmowy pełne troski. Dziękujemy za wszelkie sugestie i dobre rady. Będą one uwzględniane podczas spotkań z Radą Parafialną. Dziękujemy również za wszelkie ofiary, które wtedy składaliście. Warto wiedzieć, że z tych ofiar księża naszej parafii złożyli razem kwotę 7 700 zł na:  Bratnią Pomoc Kapłańską, Uniwersytet Jana Pawła II, Misje, oraz budownictwo sakralne. Za to co pozostało osobiście dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

Zgodnie z zapowiedziami zapraszamy do sprzątania przed kolejną niedzielą parafian z Racławic 16, 18, 21, 24, 30, 31, 35, 43 i 46.

12.01.2020

Mamy ostatnią niedzielę okresu Bożego Narodzenia czyli święto Chrztu Pańskiego. Od jutra zacznie się okres zwykły, ale tradycyjnie wystrój bożonarodzeniowy i śpiew kolęd trwać będzie aż do M.B. Gromnicznej. Jutro wspomnienie św. Hilarego, a w piątek św. Antoniego opata.

Ze względu na trwające nadal odwiedziny duszpasterskie Msze św. w ciągu tygodnia będą tylko rano z wyjątkiem środy, kiedy to na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy zapraszamy już na 16.20, a później Msza św. w kościele, oraz o 18.00 Msza św. w kaplicy.

Przypominamy, że dziś po Mszy św. o 12.15 będzie w Wiejskim Domu Kultury Koncert Kolęd w wykonaniu Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic oraz „Mazureczka”.

Piękne podziękowania dla strażaków za opiekę nad nami podczas drogi na Orszaku Trzech Króli, paniom z Koła Gospodyń za ciepłą strawę i pokrzepienia ciała rozgrzewającym poczęstunkiem, Za sponsoring panu sołtysowi, pani Dyrektor za przepiękną scenę pokłonu Trzech Króli, Kamilowi za rolę Heroda, oraz wszystkim, którzy czynnie wzięli udział w tym ogłaszaniu światu, że Chrystus narodził się dla każdego człowieka, każdej narodowości i rasy, zawodu i stanu. Dziękujemy za trud przygotowania strojów z całego świata i wszystkim za uczestnictwo. Szczególnie występującym, śpiewającym i grającym. Bóg zapłać za piękne świętowanie.

Dzieci z Kolędników Misyjnych odwiedzających nasze domu tydzień temu zebrały kwotę 3 166 zł i dodatkowo na Sali w Trzech Króli około 820 zł.

W sobotę 18 stycznia będzie zjazd Kolędników Misyjnych z całej diecezji u św. Jana Pawła II w Łagiewnkach. Mamy zamówiony autokar i zapraszamy chętnych do udziału oprócz kolędników również rodziców i członków ich rodzin. Zgłoszenia u pana katechety w szkole.

Za tydzień będzie niedziela składki inwestycyjnej. Z miesiąca grudnia wyniosła ona 15 960 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.

Starosta Krakowski  obwieszcza , że w dniu 23 stycznia 2020 r. (czwartek) o godz. 17.00 w budynku szkoły w Czubrowicach odbędzie się spotkanie w celu wybrania RADY UCZESTNIKÓW scalenia gruntów wsi Czubrowice. Ze względu na znaczenie tematu, a także na ważność wykonywanych czynności zaprasza się wszystkich zainteresowanych do udziału.

Urząd Gminy informuje, że wnioski o zmianę przeznaczenia działek w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego można składać w Urzędzie Gminy do dnia 31 stycznia br. Szczegóły na tablicach i na stronie internetowej.

05.01.2020

        Dzisiaj od 14.30, kilka zespołów kolędniczych uda się do domów naszych parafian w charakterze kolędników misyjnych przedstawiając krótką scenkę i zbierając datki na misje.

       W poniedziałek mamy Trzech Króli czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego. Składka z tego dnia jest przeznaczona na misje. Msze św. o 8.00 i 9.30 w kościele. Następnie o 11.00 w kaplicy w Czubrowicach. Po tej Mszy św. wyruszymy orszakiem Trzech Króli w stronę Racławic. Jest to dzień modlitw dzieci i młodzieży w intencji misji. Przebrani za ludzi z całego świata i wszystkich nacji, stanów i zawodów będziemy po drodze szukać stajenki z Dzieciątkiem. Po dotarciu do Domu Kultury w Racławicach pokłonimy się Dziecięciu i pozostaniemy tam na radosne świętowanie i ciepły poczęstunek. Dajmy gospodyniom odpocząć tego dnia od gotowania obiadu. Niech nam wystarczy ten poczęstunek w drodze. Zostańmy tam na całe popołudnie. W programie będą krótkie jasełka,  konkurs z nagrodami na najlepsze przebranie orszakowe, oraz każde muzykujące dziecko będzie mogło wystąpić na scenie ze swoim instrumentem, by zagrać Jezuskowi swoją kolędę. Dla odważnych będą skromne nagrody uznania. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w ten  rozśpiewany orszak.  O 16.00 będzie jeszcze Msza św w kościele, natomiast nie będzie tego dnia Mszy św. o 12.15.

       Z racji na odwiedziny duszpasterskie czyli kolędę Msze św we wtorek, czwartek, piątek i sobotę będą rano o 7.00. We środę normalnie Nowenna o 16.20 i Msza św. o 17.00 w kościele a o 18.00 w kaplicy.

       Sołtys Racławic informuje, że składki PZU na ubezpieczenie budynków w gospodarstwie rolnym będą przyjmowane w sołtysówce w każdą sobotę stycznia od 9.00 do 13.00. Po godz. 16.000 składki będą przyjmowane pod adresem Przeginia 180 B.

        Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na XVI KONCERT KOLĘD w wykonaniu JURAJSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ z Racławic i Czubrowic i Młodzieżowego Zespołu „MAZURECZEK”, który odbędzie się 12 stycznia 2020 r. (tj. niedziela - za tydzień) w Wiejskim Domu Kultury w Racławicach o godz. 13.30.

Dzień

 

Domy

Godz.

Wtorek

7 stycznia

Ks. Proboszcz

Racławice: 176 - 210

900

Ks. Ryszard

Czubrowice: 86 - 100

1500

Środa

8 stycznia

Ks. Proboszcz

Racławice: 211 - 235

900

Ks. Ryszard

Czubrowice: 101 - 115

1500

 

Czwartek

9 stycznia

Ks. Proboszcz

Racławice: 236 - 255

 

1500

Ks. Ryszard

Czubrowice: 116 - 135

 

Piątek

10 stycznia

Ks. Proboszcz

Racławice: 256 - 275

 

1500

Ks. Ryszard

Czubrowice: 138 - 157

Sobota

11 stycznia

Ks. Proboszcz

Racławice: 277 - 310

 

900

Ks. Ryszard

Czubrowice: 158 - 183

 

Poniedziałek

13 stycznia

Ks. Proboszcz

Racławice: 311 - 328

 

1500

 

Ks. Ryszard

Czubrowice: 185 – 200

/bez nr 194, 195 i 196a/

 

Wtorek

14 stycznia

Ks. Proboszcz

Racławice: 329 - 356

 

1500

 

Ks. Ryszard

Czubrowice: od nr 194, 195 i 196a, potem dalej od 211 - 201

Środa

15 stycznia

 

Ks. Ryszard

 

Polesie cz. 1: 243a - 233

 

1500

 

Czwartek

16 stycznia

 

Ks. Ryszard

Polesie cz 2:

od Racławic nr 390, 374, 370a i 370

potem Czubrowice od 231 - 216

 

1500

Piątek

17 stycznia

 

Ks. Ryszard

Czubrowice od nr 246 i 248

potem NOWA WIEŚ

 

1500

 

 

Podsumowanie roku 2019 w Parafii w Racławicach

Najważniejsza sprawa dla każdej parafii to sprawowanie kultu i praca katechetyczna. Dziękujemy Bogu, że możemy każdej niedzieli i w święta uczestniczyć w Mszach św, a dzieci mogą spokojnie korzystać z katechezy zarówno w szkole w Racławicach, jak i w Czubrowicach. Dziękujemy Bogu za rekolekcje wielkopostne, za Triduum Paschalne, za majówki i różańce, za 15 Róż Różańcowych modlących się za nas codziennie, za procesję Bożego Ciała i Oktawy i inne przejawy naszej pobożności i kultu, które są oczywiste w każdej parafii. Oprócz tego jednak wydarzyły się w tym roku w naszej społeczności parafialnej wydarzenia nadzwyczajne.

Orszak Trzech Króli szedł tego roku od kościoła w Racławicach do kaplicy i potem do nowo oddanej  remizy OSP w Czubrowicach, gdzie po odnalezieniu i pokłonieniu się Dzieciątku zostaliśmy poczęstowani ciepła strawą przygotowaną przez panie z Koła Gospodyń. Kolędnicy misyjni zebrali wtenczas sumę 944 zł na misje.

Tydzień później był XV Koncert Kolęd w wykonaniu naszej orkiestry i Mazureczka.

Pod koniec stycznia wszyscy żyliśmy relacjami ze Światowych Dni Młodzieży z Papieżem Franciszkiem w Panamie. Wspominając niezapomniane chwile u nas w Racławicach i w Krakowie w roku 2016.

Na początku lutego mogliśmy się jeszcze nacieszyć oglądaniem jasełek w wykonaniu dzieci z teatrzyku „Ale heca”.

Od lutego wprowadziliśmy każdego tygodnia w środy oraz w trzecie piątki miesiąca Msze św. w intencji zbiorowej za naszych zmarłych, które zamawiane są przy okazji pogrzebu.

Przez pół roku co miesiąc spotykała się na plebanii grupa survivalowa na projekcje slajdów i opowiadania naszego parafianina, podróżnika i autora książek podróżniczych p. Andrzeja Muszyńskiego.

Również tego roku z umiarkowanym powodzeniem startowaliśmy w zimowej Spartakiadzie KSM w Kasinie Wielkiej 23 lutego. Najwyższe miejsca uzyskaliśmy w konkurencji: zjazd na byle czym.

Rekolekcje wielkopostne głosił u nas w tym roku ks. Krzysztof Kozioł – proboszcz z Balina.

Z dniem 31 marca p. Bronisław Babiuch zakończył po 18 latach posługę kościelnego. Otrzymał od arcybiskupa Marka Jędraszewskiego srebrny Medal Ojca św. Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

7 kwietnia grupą 50 osobową udaliśmy się do Myślenic na Misterium Męki Pańskiej. Przepiękne przedstawienie ukazywało nam powiązanie międzi cierpieniem Chrystusa a poszczególnymi częściami Mszy św.

Noc z 8 na 9 kwietnia spędziliśmy po raz pierwszy przy Matce Bożej na Jasnej Górze. Takie czuwanie wprowadzamy już na stałe do kalendarza wydarzeń naszej Parafii.

Kolejny raz bardzo wielu naszych Parafian wzięło udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w nocy z12 na 13 kwietnia z Przegini do Imbramowic. Do wyboru było kilka tras o różnej długości od 22 do 80 km. Tej nocy gorszej pogody nie można było sobie nawet wyobrazić. I na tym polega urok i sens tego rodzaju modlitwy i ofiary. Bogu na chwałę, nam na pożytek.

Nasze Misterium Męki Pańskiej w terenie na dróżkach Kalwarii Czubrowickiej w tym roku zgromadziło prawie dwa tysiące uczestników z Parafii i całej okolicy. Jako pamiątkę tej modlitwy mamy nagranie, które przechowujemy w archiwum. Wielkie Bóg zapłać pani reżyser i wszystkim wykonawcom.

Od maja zmieniliśmy terminy Nabożeństw Fatimskich. Nie odbywają się one 13 dnia miesiąca, ale zawsze w I soboty miesiąca.

Po miesięcznym wakacie, po rezygnacji p. Bronisława z posługi kościelnego, postanowiliśmy połączyć funkcję kościelnego z dbaniem o sprzątanie i dekorację kościoła kwiatami, które to czynności dotąd wykonywali nasi Parafianie z wyznaczanych co tydzień numerów domów. Nie ma już tych dyżurów przy kościele w Racławicach, a na kwiaty i pracę przy sprzątaniu  każda rodzina składała raz na rok kwotę 20 zł w opisanej kopercie. Do tych połączonych posług w zakrystii i przy kościele zgodziła się pani Iwona Kordaszewska i z funkcji tej wywiązuje się świetnie, co widać gołym okiem. Bóg zapłać. Rodziny, które chcą pozostać przy dotychczasowej formie dbania o kościół i dlatego nie uiściły tej składki będziemy zapraszać numerami domów do sprzątania kościoła po zakończonej kolędzie.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo naszego kościoła, na wiosnę postaraliśmy o zamontowanie kamerek monitoringu wewnątrz kościoła oraz w jego otoczeniu.

W pierwszą niedzielę maja mieliśmy uroczystość Pierwszej Komunii św. Przystąpiło do niej jedynie 11 dzieci, gdyż część dzieci z tego rocznika poszła do szkoły wcześniej jako sześciolatkowie i przystąpili do Komunii już rok wcześniej.

W kwietniu postanowiliśmy rozpocząć akcję czynnego wspomagania swymi ofiarami przez okres 6 miesięcy oratorium prowadzone w Aleppo w Syrii przez księży Salezjanów dla 800 dzieci. Zgłosiło się 94 rodziny. Od 26 czerwca  gościła u nas ikona Męczenników Syryjskich wykonana z odłamków pocisku, który spadł i wybuchnął w budynku świetlicy w Aleppo. Księża Salezjanie przybliżali nam sytuację i położenie chrześcijan w Syrii. W środę 6 czerwca gościł u nas na Nowennie ojciec Alejandro Leon, który osobiście dziękował za nasze zaangażowanie odprawiając Mszę św. w intencji naszych Parafian. Na jego ręce przekazaliśmy naszą składkę z pierwszych dwóch miesięcy, oraz album o naszej Parafii z przeznaczeniem dla biblioteki w oratorium dla dzieci w Aleppo. Następne składki wpłacaliśmy za pośrednictwem konta Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Razem przekazaliśmy kwotę 23 100 zł. Niech Bóg błogosławi wszystkich ofiarodawców.

14 maja 2019 r. ks. Ryszard Matuszyk świętował 25 rocznicę święceń kapłańskich. W niedzielę po tej dacie nasza społeczność parafialna na Mszy św. o 11.00 wyrażała wdzięczność Panu Bogu za dar sakramentu kapłaństwa naszego wikarego i składała jubilatowi życzenia dalszej, owocnej pracy duszpasterskiej.

We wtorek 21 maja 2019 na naszą specjalną prośbę sprowadzono do kina Sokół w Trzebini film „Największy dar” mówiący o konieczności przebaczenia i pojednania wśód ludzi. Nasza parafia jest współtwórcą tego filmu poprzez ofiary jakie złożyliśmy na ten cel podczas jego nakręcania. Otrzymaliśmy nawet jeden egzemplarz tego filmu z wydrukowanym na okładce napisem, że współproducentem jest: „parafia pw. Narodzenia NMP w Racławicach. Na seans filmowy do Trzebini udaliśmy się grupą ok. 60 osobową.

Od połowy maja do końca października 2019 r. stały rusztowania przy północnej ścianie nawy głównej naszego kościoła. Trwała renowacja polichromii na całej ścianie oraz fasecie. Na te prace uzyskaliśmy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Krakowa kwotę 140 000 zł. dofinansowania. Na czas renowacji zdemontowane zostały dwa ołtarze: św. Andrzeja, oraz Męki Pańskiej, które aktualnie czekają na odnowienie zanim zostaną postawione ponownie. Przez ten czas można podziwiać w całej pełni wszystkie poszczególne obrazy na ścianie, również te, które przez wiele lat były całkowicie zasłonięte.

Na początku wakacji udaliśmy się na parafialną pielgrzymkę autokarową do Medjugorie i Chorwacji. Niezapomniane przeżycia duchowe zapewniła nam wspinaczka po kamieniach na Podbrdo – górę objawień Matki Bożej Królowej Pokoju. Podziwialiśmy cuda natury w Kravicy i Plitvicach, obserwowaliśmy w Mostarze bolesne pamiątki niedawnej wojny na Bałkanach i modliliśmy o pokój na świecie, w Europie, w naszej ojczyźnie i w naszych domach. Razem z naszą parafią pielgrzymowali parafianie z Węgrzc koło Krakowa z proboszczem ks. Wojciechem Warzechą.

Tradycją już jest, że w sobotę po MB Szkaplerznej idziemy pieszo do Czernej by wziąć udział w ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Szkaplerza św. W tym roku szło nas ok. 200 osób.

W lipcu otrzymaliśmy gotowy pierwszy tom albumu „Kościoły Archidiecezji Krakowskiej. Ten tom zawiera kościoły naszego dekanatu a więc i naszego kościoła oraz kaplicy św. Jana Vianne’a w Czubrowicach.

Od 15 lipca do połowy sierpnia ruszyliśmy z pracami przy parkanie dookoła kościoła. Wykonaliśmy takie prace: rozebranie i zlikwidowanie starego parkanu, skucie i wywiezienie starych spękanych fundamentów, zrobienie drogi dojazdowej na plac budowy, zabezpieczenie korzeni drzew i przejść kanalizacji wody deszczowej oraz wylanie fundamentów pod przyszłe ogrodzenie. Następne prace planujemy w przyszłych latach, czyli obłożenie murków kamieniem, postawienie drewnianego parkanu i przykrycie go gontem. Na razie ogrodzeniem jest siatka zabezpieczająca plac budowy. Na te prace uzyskaliśmy 107 640 zł. dofinansowania od Wojewody Małopolskiego.

Poświecenie pojazdów z racji św. Krzysztofa to jednocześnie okazja by zebrać fundusze na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy, które prowadzi MIVA Polska. W tym roku przekazaliśmy na ten cel 1313 zł.

Pierwsza niedziela sierpnia to odpust w kaplicy w Czubrowicach ku czci św. Jana  Marii Vianney’a. W tym roku sumę celebrował i kazanie wygłosił ks. Grzegorz Masny – proboszcz parafii św. Rodziny z Chrzanowa – kolego rocznikowy ks. proboszcza Jacka Miodka.

Po wakacjach wznowiła swoją posługę liturgiczną schola parafialna, którą już drugi rok prowadzi u nas siostra Rut – sercanka z Krakowa, katechetka w I liceum im. Nowodworskiego. Pięknym śpiewem pomagają się nam modlić prawie w każdą niedzielę na Mszach św. dla dzieci i młodzieży.

W M.B. Zielnej po południu po raz pierwszy, z inicjatywy pana sołtysa Henryka Babiucha, mieliśmy na boisku Rodzinne Święto Pieczonego Ziemniaka. To kolejna okazja, po Święcie Baby, do integracji społeczności naszych wiosek.

Dwa lata temu zgromadziliśmy się wokół granic Polski, aby w wielkiej modlitwie różańcowej wypraszać łaski dla Polski i świata. W ciągu dwóch lat miały miejsca w Polsce wydarzenia, które wcześniej były nie do pomyślenia. Bluźnierstwa, znieważanie sakramentów i świętych wizerunków, napaści na kościoły oraz księży, szerzące się antychrześcijańskie ideologie, opuszczanie stanu kapłańskiego przez księży, a po 22 sierpnia (uderzenie pioruna w szczyt Giewontu, gdzie zginęło 5 osób a około 100 zostało rannych)  także stwierdzenie, że Krzyż zabija. Dlatego właśnie odpowiedzieliśmy na zaproszenie na kolejne wydarzenie „Polska pod Krzyżem” w sobotę 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Główne modlitwy odbyły się w Kruszynie koło Włocławka, my natomiast wyruszyliśmy na pielgrzymkę pod krzyż na Giewoncie, oraz na modlitwy na Równi Krupowej w Zakopanem.

 Wszystkich, którzy nie mogli udać się na te wydarzenia zaprosiliśmy do łączności w modlitwie tego dnia. Zgromadziliśmy się o 15.00 przy krzyżu misyjnym i krzyżach przydrożnych,  by wspólnie odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego a następnie odprawić Drogę Krzyżową i ucałować krzyż naszego Pana. Kiedy gromy uderzają w naszą wiarę i Kościół dajemy się poprowadzić Maryi pod Krzyż. Wracamy do podstaw, do korzeni - do tego, co dla nas najświętsze i najdroższe. Odwagi! Sursum Corda!  W Górę Serca.

Główny odpust naszej parafii na Matkę Bożą Siewną odprawiał ks. Krzysztof Kozioł z Balina, który w tym roku prowadził u nas rekolekcje wielkopostne.

We wrześni, zaraz po zakończeniu Triduum do św. Stanisława Kostki młodzież z klas I szkół średnich, zarówno po gimnazjum jaki po podstawówce, czyli z dwóch roczników, przyjęła sakrament bierzmowania z rąk ks. biskupa Janusza Mastalskiego.

Podczas środowej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpoczęliśmy cykliczne czytanie książki Fedrico Tartaglia „Czas przeczytać Biblię” (co tydzień o kolejnej księdze Pisma św.)

Kolejny październikowy Dzień Papieski zaowocował zebraną sumą 1736 zł na Dzieło Nowego Tysiąclecia, czyli fundusz stypendialny dla zdolnej a ubogiej młodzieży.

Październik tego roku ogłoszony był Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Członkowie Róż Różańcowych złożyli na misję ofiarę w wysokości 1860 zł.

Od początku listopada, zgodnie z zaleceniem ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, wprowadziliśmy w naszym kościele zwyczaj codziennej półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu w dni powszednie przed Mszą św. z modlitwami Litanii do św. Jana Pawła II. Ma to być nasze przygotowanie do stulecia urodzin Jana Pawła, które przypadnie w maju 2020 roku.

Święto Odzyskania Niepodległości uczciliśmy 11 listopada Mszą św. za Ojczyznę, na której kazanie wygłosił nasz rodak ks. Józef Pyrek – salwatorianin z Krakowa. Potem organizatorzy , czyli Stowarzyszenie Geologiczno-Historyczne GEO-HIS, zaprosili wszystkich do Wiejskiego Domu Kultury. Tam dzieciaki z teatrzyku „Ale heca” dały nam potężną dawkę zdrowego patriotyzmu w przedstawieniu według scenariusza p. Adama Szafrańca. Sztukę reżyserowała jak zwykle pani dyrektor SP w Racławicach Agata Skotniczna.

W listopadzie aż 160 osób z naszej parafii udało się własnymi środkami transportu do Trzebini na spektakl Teatru Misterium pt.: „7.30 do Karim”. Spektakl oparty był na motywach z Księgi Wyjścia. Jak zwykle była to prawdziwa uczta duchowa utrzymana w niezwykle atrakcyjnym tonie. Było i do przemyśleń i do śmiechu. Dziękujemy wykonawcom z Trzebini oraz p. Andrzejowi Michniewiczowi, który już siódmy rok z rzędu rezerwuje dla naszej parafii wejściówki.

Ostatnia niedziela listopada zarezerwowana jest u nas na tzw. Cecyliankę. Członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic oraz Młodzieżowego Zespołu Muzycznego MAZURECZEK czcili swoją Patronkę na Mszy św. o 16.00 a później podczas koncertu w Wiejskim Domu Kultury.

W listopadzie nasi ministranci i lektorzy pod opieką ks. Ryszarda Matuszyka zwyciężyli w dekanalnym turnieju piłki nożnej i awansowali do rozgrywek na szczeblu rejonowym.

Tegoroczne Roraty poświęcone były osobie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Nauki roratnie przygotowane przez redaktorów Małego Gościa Niedzielnego uzupełniała niezwykle żywa piosenka: „Zamieniam ranne spanie na oczekiwanie”.

Dziękujemy ofiarodawcom żywych choinek i wszystkim tym, którzy trudzili się nad wykonaniem ozdób choinkowych, szczególnie członkiniom Koła Gospodyń.

W sobotę 14 grudnia u św. Marcina w Krzeszowicach 30 osób naszej młodzieży czynnie włączyło się w program Rejonowego Spotkania Młodych. Były świadectwa członków wspólnoty Cenacolo, warsztaty plastyczne. muzyczne i teatralne, Msza św. celebrowana przez diecezjalnych duszpasterzy młodzieży, poczęstunek oraz wieczorne modlitwy uwielbienia.

Nazajutrz w niedzielę władze naszej gminy urządziły w ramach Gminnego opłatka żywą szopkę z prawdziwymi zwierzętami. Szopka stanęła na boisku obok remizy w Jerzmanowicach.

 

Statystyki:  Udzieliliśmy w tym roku 19 chrztów, pochowaliśmy 24 parafian, 30 naszych parafian wstąpiło w związki małżeńskie, a 11 dzieci przyjęło I Komunię św.       

Fundatorzy:

- Kapa i ornat z wizerunkiem Matki Bożej Racławickiej – p. Piotr i Krystyna Zmysło, Racławice 334

- Ornat ślubny i ornat maryjny do koncelebry oraz komplet obrusów na święta – z ofiar od sprzątających

- Kapa maryjna i welon do wystawiania N. Sakramentu do kaplicy – od sprzątających

- Komplet obrusów na wszystkie ołtarze w kościele – pewna rodzina

- nowy Kielich mszalny, trybularz i łódkę do kaplicy – p. Grzegorz i Aneta Stach, Czubrowice 5

- Żyrandol do przedsionka kościoła – p. Jan Hrabia, Racławice 264

- obraz Ostatniej Wieczerzy do predelli ołtarza głównego – Grzegorz Sroka, Czubrowice 35A i ks. Jacek Miodek, Racławice 54.


 

29.12.2019

Mamy święto świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. We wtorek ostatni dzień roku kalendarzowego i wspomnienie św. Sylwestra. Nieszpory o 15.00 i Msza św. dziękczynna za miniony rok o 16.00.

W środę  Nowy Rok Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze św. w układzie niedzielnym. W czwartek św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, w piątek Najświętszego Imienia Jezus. W poniedziałek i czwartek Msze św. w kościele będą tylko rano z racji na kolędę. W kaplicy w czwartek Nabożeństwo za wstawiennictwem patrona św. Jana Vianney’a o 18.00. W I. piątek spowiadamy od 16.00. Do chorych będziemy chodzić dopiero w lutym. Nabożeństwo Pierwszej soboty będzie o 16.15. Uczniowie klas VII i VIII przyjdą na nabożeństwo i spotkania w czwartek w Czubrowicach a w piątek w Racławicach.

W niedzielę po południu kilka zespołów kolędniczych uda się do domów naszych parafian w charakterze kolędników misyjnych zbierając datki na misje.

W poniedziałek Trzech Króli czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego. Składka z tego dnia jest przeznaczona na misje. Msze św. o 8.00 i 9.30 w kościele. Następnie o 11.00 w kaplicy w Czubrowicach po Mszy wyruszymy orszakiem Trzech Króli w stronę Racławic. Jest to dzień modlitw dzieci i młodzieży w intencji misji. Przebrani za ludzi z całego świata i wszystkich nacji, stanów i zawodów będziemy po drodze szukać stajenki z Dzieciątkiem. Po dotarciu do Domu Kultury w Racławicach pokłonimy się Dziecięciu i pozostaniemy tam na radosne świętowanie i ciepły poczęstunek. Dajmy gospodyniom odpocząć tego dnia od gotowania obiadu. Niech nam wystarczy ten poczęstunek w drodze. Zostańmy tam na całe popołudnie. W programie będą krótkie jasełka,  konkurs z nagrodami na najlepsze przebranie orszakowe, oraz każde muzykujące dziecko będzie mogło wystąpić na scenie ze swoim instrumentem, by zagrać Jezuskowi swoją kolędę. Dla odważnych będą skromne nagrody uznania. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w ten  rozśpiewany orszak.  O 16.00 będzie jeszcze Msza św w kościele, natomiast nie będzie tego dnia Mszy św. o 12.15.

Dziękujemy sponsorowi, dzięki któremu zakupiliśmy nowy żyrandol mosiężny do przedsionka kościoła, oraz dwóm innym ofiarodawcom, który pokryli koszty namalowania obrazu Ostatniej Wieczerzy, umieszczonego w predelli ołtarza głównego. Obraz jest próbą odtworzenia zniszczonego przedstawienia Ostatniej wieczerzy jakie znajduje się na chórze namalowane wprost na  scianie.

 

 

22.12.2019

Mamy ostatnią niedzielę Adwentu. Dzisiaj dzieci składają swoje podpisane plansze roratnie, natomiast w poniedziałek będzie rozdanie nagród za wierne uczestnictwo w tegorocznych roratach. Pięknym uzupełnieniem rorat jest nowy numer Małego Gościa Niedzielnego z kostką do składania z ABC miłości według ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Gazetkę można kupić za 5 zł. pod schodami na chór. Jest tę świąteczny, podwójny numer Gościa Niedzielnego ze specjalnym dodatkiem papieża Franciszka o teologii żłóbka.

W poniedziałek wieczorem po roratach posługiwać będziemy jeszcze w konfesjonałach co najmniej do godz. 20.00 zarówno w Racławicach jak w Czubrowicach. Jeśli nie byliśmy z posługą u któregoś z chorych to prosimy ich zgłosić w zakrystii. Udamy się do nich w poniedziałek rano.

We wtorek (24 grudnia) o godzinie 6:15 w kościele parafialnym zostanie odśpiewana tradycyjna pieśń „Z raju pięknego miasta” przewidziana na ten dzień. Natomiast w kaplicy w Czubrowicach odśpiewamy ją po Mszy świętej roratniej.

We wtorek zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy poprzedzonej wspólną modlitwą przy stole, wysłuchaniem ewangelicznego opowiadania o Narodzeniu Chrystusa, przełamaniem się opłatkiem podczas składania życzeń i wspólnym śpiewem kolęd. Na Pasterkę można się wybrać już na 22.00 do Czubrowic, albo tradycyjnie na 24.00 do kościoła parafialnego. Składka z Pasterki idzie na Fundusz Obrony Życia SOS, składka z pierwszego dnia świąt na tzw. świętopietrze, natomiast składka z drugiego dnia pójdzie na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

W święta układ Mszy św. będzie niedzielny z małym wyjątkiem: nie będzie już Mszy św. o 16.00 w drugi dzień świąt. W piątek rozpoczniemy odwiedziny kolędowe dlatego Msze św. będą rano. Harmonogram odwiedzin podamy w pierwszy dzień świąt.

W św. Szczepana będziemy święcić owies, w piątek rano w święto św. Jana Ewangelisty będzie błogosławienie wina. W sobotę święto Świętych Młodzianków. Za tydzień uroczystość Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.  

Bardzo dziękujemy Parafianom, którzy ofiarowali choinki ze swoich ogrodów, dziękujemy wszystkim, którzy wykonywali nowe ozdoby choinkowe, dziękujemy Parafianom, którzy pomagali w świątecznej dekoracji kościoła. Bóg zapłać.

 

15.12.2019

Niedzielą GAUDETE zaczynamy III tydzień Adwentu. W tym tygodniu przypadają kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

 Zapraszamy na roraty albo rano na 6.30 we wtorek, czwartek i sobotę albo wieczorem na 17.00 w poniedziałek, środę i piątek. Zaczynamy już Nowennę do Dzieciątka Jezus. Dzieci od poniedziałku będą mogły dekorować swoją choinkę. Codziennie mogą przynosić po jednej, własnoręcznie zrobionej ozdobie i zawieszać ją na choince. Natomiast do koszyczka na losowanie figurek NMP i św. Józefa będziemy wkładać tylko same serduszka ze swoim imieniem i nazwiskiem.

Jutro nasza parafialna spowiedź przed świętami. Zaczynamy od 14.00 i służyć będziemy posługą co najmniej do 20.00. Przerwy w spowiadaniu będą 15.30-16.00 oraz podczas rorat o 17.00.

Władze naszej Gminy zapraszają na Rodzinne Spotkanie Opłatkowe dziś na 15.00 na placu przy remizie OSP w Jerzmanowicach. Szczególną atrakcją będzie szopka z żywymi zwierzętami.

Można sobie nabyć w przedsionku kościoła wigilijną świecę CARITAS w cenie co najmniej 6 zł. Pieniążki wrzucamy do skarbony.

Przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapraszają na spotkanie w ramach Programu Czyste Powietrze, Ulgi Termomodernizacyjnej oraz programu Mój Prąd. Spotkanie odbędzie się we wtorek 17 grudnia o 18.00 w Wiejskim Domu Kultury w Racławicach

08.12.2019

     W II niedzielę adwentu przypada dziś Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Dziś mamy w naszej parafii możliwość uzyskania odpustu. Dzień dzisiejszy jest też dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

      Jutro wspomnienie św. Juana Diego, w czwartek NMP z Guadalupe, w piątek św. Łucji, w sobotę św. Jana od Krzyża. Za tydzień w poniedziałek będziemy mieć naszą parafialną spowiedź adwentową. Spowiedź będzie od 14.00 do 20.00

        We wtorek o 18.00 będzie spotkanie dla pielgrzymów z Medjugorie i Ziemi św.

       Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z poprzedniego miesiąca zebraliśmy 11 290 zł. Bóg zapłać wszystkim.

       Zakończyliśmy już półroczną akcję wspierania młodzieży w Aleppo w Syrii. W tym czasie z zadeklarowanych przez was ofiar przekazaliśmy dla salezjańskiego ośrodka dla młodzieży w Aleppo kwotę 23 100 zł. Zaangażowane w tę akcję były aż 94 rodziny z Racławic i Czubrowic.

         Przypominamy o wpłacie jeden raz na rok od każdej rodziny kwoty 20 zł na sprzątanie i dekorowanie kwiatami naszego kościoła. Dotychczas tę opłatę złożyło około 460 rodzin. Na Radzie Parafialnej ustaliliśmy, że w styczniu, po odbytej kolędzie, będziemy zapraszali do sprzątania kościoła numerami domów te rodziny, które chcą pozostać przy starej formie sprzątania. 

         Ks. Proboszcz ze Szklar jak co roku organizuje dla dzieci wakacje nad morzem w Sopocie w dniach 9-21 lipca 2020 roku. Pobyt wraz z dojazdem to koszt 900 zł. Zapisy internetowo: parafiaszklary@wp.pl lub tel: 888 123 000.

 

         W sobotę odbędzie się w Krzeszowicach przy kościele św. Marcina Rejonowe Spotkanie Młodych. W programie świadectwa członków wspólnoty Cenacolo, warsztaty teatralne, muzyczne, plastyczne, młodzieżowa Msza św. agapa i uwielbienie. Wszystko w godz. 13.00 do 20.00. Zapraszamy szczególnie tych, którzy w tym roku przyjęli bierzmowanie.

 

         Sołtys Racławic przyjmuje opłaty za wywóz śmieci w sołtysówce od 10 do 13 grudnia (od wtorku do piątku) w godz. 9.00-13.00 i dodatkowo w piątek po południu od 15.00 do 17.00. Sołtys Czubrowic będzie przyjmował opłaty w Szkole Podstawowej 12 i 13 grudnia w godz. 16.00 do 18.00.

       Władze naszej Gminy zapraszają na Rodzinne Spotkanie Opłatkowe za tydzień w niedzielę na 15.00 na placu przy remizie OSP w Jerzmanowicach. Szczególną atrakcją będzie szopka z żywymi zwierzętami.

         Dziś mamy kiermasz świąteczny przy kościele, który w dalszym ciągu ma wesprzeć fundusz na leczenie młodej matki z Kosmolowa.

        Prosimy zabrać sobie lub znajomym, mającym trudności z poczęciem dziecka, koperty z materiałami na temat naprotechnologii - skutecznej i etycznej metody leczenia niepłodności.

 

01.12.2019

Mamy I niedzielę Adwentu. Dziś na Mszy o 12.15 będziemy poświęcać wieńce adwentowe do waszych domów, by gromadziły rodzinę na adwentowej modlitwie i oczekiwaniu. Po Mszy o 12.15 będzie spotkanie z rodzicami młodzieży z klas VII i VIII. Roraty odprawiać będziemy we wtorki, czwartki i soboty rano o 6.30 w kościele, a o 7.15 w kaplicy, natomiast w poniedziałki, środy i piątki wieczorem o 17.00 w kościele, a o 18.00 w kaplicy (w kaplicy w sobotę będzie Msza św. tylko o 18.00). Jednakże w tym tygodniu z racji I czwartku i I soboty roraty będą rano tylko we wtorek. Zapraszamy wszystkich, ale szczególnie dzieci. Przychodźcie codziennie z lampionami: „zamieniam ranne spanie na oczekiwanie” jak mówi tegoroczna piosenka roratnia. Nauki roratnie będą dotyczyć osoby Prymasa Tysiąclecia kard. S. Wyszyńskiego.

We wtorek będzie wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, w środę św. Barbary. Msza św. dla Górników i ich rodzin będzie o 10.00. W piątek św. Mikołaja a w sobotę św. Ambrożego.

Za tydzień w niedzielę drugi odpust w naszej parafii ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Suma będzie na Mszy o 11.00, natomiast na Mszy o 12.15 będzie poświęcenie medalików, szczególnie dla uczniów klas III przygotowujących się do I Komunii św. Spowiadamy codziennie na pół godziny przed Mszą św.

W I czwartek, piątek i sobotę spowiadamy od 16.00 w kościele i od 17.30 w kaplicy. Do chorych udamy się w piątek rano. Prosimy zgłaszać chętnych w zakrystii. Młodzież Przygotowująca się do bierzmowania przyjdzie na spowiedź, Mszę św. i spotkanie w czwartek w Czubrowicach, a w piątek w Racławicach. Nabożeństwo I soboty rozpoczniemy już o 16.15.

W tym tygodniu nasz pan organista będzie kontynuował roznoszenie opłatków:

- we wtorek (3 grudnia): Czubrowice od nr 51 - 110,                       

- w środę (4 grudnia od godz. 13:00): Czubrowice od nr 111 - 130,

- w czwartek (5 grudnia): Czubrowice od nr 131 - 180,

-  w piątek (6 grudnia): Czubrowice od nr 181 do końca Czubrowic.

Dzieci ze szkoły w Czubrowicach serdecznie zapraszają na kiermasz świąteczny 8 i 15 grudnia po Mszy św w kaplicy. Będzie można kupić ręcznie robione ozdoby świąteczne wykonane przez dzieci i rodziców. Dochód będzie przeznaczony na potrzeby szkoły.

Przypominamy, że dziś kolejne 80 osób z naszej parafii są zaproszone na spektakl teatralny do Trzebini do kina Sokół.

W przyszłym tygodniu we wtorek 10 grudnia zapraszamy na 18.00 na spotkanie uczestników odbytej pielgrzymki do Medjugorie. Są do odebrania filmy z podróży.

Ks. Norbert Sarota organizuje 12 dniową pielgrzymkę autokarową do Turcji ze zwiedzaniem Kapadocji, Konji, Pamukale, Efezu, Miletu i Stambułu. Cena 1000 zł i 580 euro. Programy można zabrać sobie z zakrystii. Termin 23.VI do 04.VII 2020 r.

Planujemy w tym roku na święta postawić żywe choinki w kościele. Jeśli ktoś chciałby ofiarować około 3 metrowe drzewka to prosimy o kontakt.

 

24.11.2019

 

    Mamy dziś Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, Jutro św. Katarzyny a w sobotę św. Andrzeja Apostoła. Za tydzień rozpoczniemy Adwent.

     Dziś na Mszy św. o 16.00 doroczna Cecylianka. Przypominamy o możliwości otrzymania po każdej Mszy świętej okolicznościowego Jubileuszowego Kalendarza na 2020 rok wydanego przez Stowarzyszenie „Mazureczek”. Członkowie zespołów są obecni przed naszym kościołem, gotowi przedstawić efekt prac Stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy.

     W najbliższym tygodniu nasz organista będzie kontynuował roznoszenie opłatków na stół wigilijny:

 -  w środę (27 listopada): Racławice od nr 301 - 328 oraz Racławice "Pod Skałą"    i okolice cmentarza,

 -  w czwartek (28 listopada): Czubrowice - Polesie oraz Czubrowice - Nowa Wie

-  w piątek (29 listopada): Czubrowice od nr 1 – 50.  

      W przyszłą niedzielę na Mszy św. o 12.15 będziemy poświęcać wieńce adwentowe, które przygotujecie do swoich domów, by gromadziły rodzinę na adwentowym oczekiwaniu. Po tej Mszy św. zapraszam na spotkanie rodziców uczniów klas VII i VIII z Racławic i z Czubrowic.

       Z przedsionka kościoła można sobie zabrać ulotki o projekcie „Małopolski Tele-Anioł” skierowanym do osób niesamodzielnych. Wiąże się on z możliwością otrzymania bezpłatnej opaski bezpieczeństwa z kartą SIM. Wystarczy nacisnąć, by uzyskać pomoc telefoniczną lub ambulatoryjną. Projekt skierowany jest też do osób sprawnych, którzy chcieliby służyć pomocą sąsiedzką chorym w ramach tej akcji. Warto poczytać i się zaangażować.

      Mamy nowy numer Dobrych Nowin z ciekawymi artykułami m.in. o Praskim Dzieciątku, o mannie św. Mikołaja, smakołykach św. Barbary i inne. Prosimy zabrać do domu i poczytać. Gazeta jest bezpłatna. Co jakiś czas można złożyć ofiarę do puszki na koszty kolportażu.

       Gratulujemy naszym ministrantom i lektorom zwycięstwa we wczorajszym turnieju piłki nożnej w ramach naszego dekanatu. Uzyskali awans do dalszych rozgrywek na szczeblu rejonowym. Życzymy powodzenia.

      Szkoła w Czubrowicach prosi wszystkich o pomoc w uzyskaniu zestawów profesjonalnego sprzętu do tenisa do nauki gry dla dzieci. Każdego dnia aż do 30 listopada można głosować internetowo na szkołę w Czubrowicach na stronie www.dzieciakidorakiet.pl/zgloszenia/114/zespol-szkolno-przedszkolny-w-czubrowicach 

17.11.2019

Mamy 33 Niedzielę Zwykłą, obchodzoną  po raz trzeci jako Światowy Dzień Ubogich. Po Mszach św. będzie można wesprzeć ubogich ofiarą do puszek przed kościołem. W poniedziałek wspomnienie bł. Karoliny Kózka, we wtorek bł. Salomei, w środę św. Rafała Kalinowskiego, w czwartek Ofiarowanie NMP, w piątek św. Cecylii, w niedzielę uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Przypominamy, że dziś o 15.00 będzie przedstawienie teatru Misterium w Trzebini w kinie Sokół. Rozdaliśmy na dziś 85 zaproszeń. Niestety nie ma już wolnych wejściówek na następne seanse.

W poniedziałek o 18.00 będzie spotkanie Koła Biblijnego. Radę Parafialną zapraszamy na piątek o godz. 19.00

W najbliższym tygodniu nasz organista będzie kontynuował roznoszenie opłatków na stół wigilijny:

-  we wtorek (19 listopada): Racławice od nr 151 - 200,

-  w środę (20 listopada): Racławice od nr 201 – 250,

-  w czwartek (21 listopada): Racławice od nr 251 – 300.

Uprzejmie informujemy, iż tegoroczne obchody święta św. Cecylii, które przypadną w następną niedzielę tj. 24 listopada 2019 roku, organizowane są po raz XV przez Stowarzyszenie „Mazureczek”. Rozpoczniemy je od wspólnej modlitwy na Mszy świętej o godz. 16:00, której oprawę wokalno-instrumentalną zapewni Młodzieżowy Zespół „MAZURECZEK”. Jak co roku nasze Stowarzyszenie wydało na tę uroczystość okolicznościowy JUBILEUSZOWY Kalendarz na 2020 rok (20-lecie Młodzieżowego Zespołu "MAZURECZEK" i 10-lecie Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic), który będzie można otrzymać po każdej Mszy świętej. Już teraz dziękujemy wszystkim którzy nas wesprą. Pieniążki z kolportażu Kalendarza zostaną przeznaczone na dalszy rozwój naszych Młodych Talentów. Dziękujemy za życzliwość, z którą spotykamy się od początku istnienia. Prosimy o wyrozumiałość i zapraszamy chętnych do pomocy w rozwoju Zespołów.  Zarząd Stowarzyszenia Mazureczek.

Gmina informuje, że  odbiór odpadów wielkogabarytowych będzie 23 listopada (sobota) a odbiór elektrośmieci we wtorek 26 listopada. Odpady należy wystawić w te dni bezpośrednio przed swoje posesje tak, aby nie utrudniały ruchu pojazdów i pieszych

10.11.2019

Mamy 32 niedzielę zwykłą. Jutro  św. Marcina z Tours oraz Święto Niepodległości. Zapraszamy wszystkich na wspólne świętowanie zorganizowane przez GEO-HIS wraz z Partnerami: o 16.30 złożenie kwiatów na grobie por. Bolesława Kozuba na naszym cmentarzu, o 17.00 w kościele Msza św. za Ojczyznę, a potem w Wiejskim Domu Kultury przedstawienie patriotyczne, pogadankę historyczną p. Tomczyka i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych czyli Wieczór dla Niepodległej.

We wtorek św. Jozafata, w środę św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski, w sobotę św. Małgorzaty. W następną niedzielę św. Elżbiety, oraz III Światowy Dzień Ubogich.

Dzisiaj na Mszy świętej o godzi. 12:15 zostaną poświęcone opłatki na nasze stoły wigilijne. A w najbliższym tygodniu pan organista rozpocznie ich roznoszenie:

-  w środę (13 listopada): Racławice od nr 2 – 50a,

-  w czwartek (14 listopada): Racławice od nr 51 – 100a,

-  w piątek (15 listopada): Racławice od nr 101 – 150.

         Już siódmy rok z rzędu otrzymaliśmy zaproszenia do Trzebini na spektakl teatru Misterium pt: „7.15 do Karim”. Spektakl w reżyserii Marcina Kobierskiego oparty jest na Dekalogu. Mamy bezpłatne wejściówki na dwa terminy: 70 biletów na niedzielę 17.XI. o 15.00, oraz 70 biletów na niedzielę 1.XII. ale o 17.30. Po bilety można się zgłaszać w zakrystii. Dojazd indywidualny. Dom Kultury „Sokół” jest przy głównej drodze z Krakowa na Chrzanów, przy drugim rondzie.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. W październiku zebraliśmy 10 170 zł. Aktualnie wypłacamy należności za odnowienie polichromii. Bóg zapłać ofiarodawcom.

W związku z dniem wolnym od pracy w Święto Niepodległości Gmina informuje o zmianie terminu wywozu śmieci. Odbiór zaplanowany na 11 listopada zostanie zrealizowany w kolejny dzień roboczy czyli we wtorek 12 listopada.

Sołtys Czubrowic przyjmuje opłaty za podatek i śmieci w pomieszczeniu komunalnym w szkole  w Czubrowicach od 12 do 15 listopada w godz. od 16.00 do 18.00.

Sołtys Racławic przyjmuje płatności za podatek i śmieci w sołtysówce również od 12 do 15 listopada w godz. 9.00 do 13.00 i dodatkowo 17 listopada (czwartek) od 15.00 do 17.00. Przyjmuje też płatności kartą.

Sołtys Racławic informuje i zaprasza mieszkańców na spotkanie w Domu Kultury w godz. 17.00 do 19.00  z pracownikami Krakowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych. Spotkanie ma na celu aktualizację i narysowanie nowych dróg do scalenia gruntów. I tak na 12 listopada (wtorek) zapraszam mieszkańców domów 1-168, natomiast na 13 listopada (środa) mieszkańców domów 169-do końca wsi. Proszę o liczne przybycie tak, aby z każdego domu była jedna osoba.

Dziś po każdej Mszy św. będzie można zakupić ciasto domowego wypieku przed kościołem i w ten sposób dołożyć cegiełkę do akcji ratowania życia Agnieszki Gil z Kosmolowa. Będą  również puszki, gdzie można wspomóc ofiarą. Cała kwota będzie przeznaczona leczenie za granicą. W imieniu chorej wszystkim składamy „Bóg zapłać”.

 

03.11.2019 

Mamy I niedzielę miesiąca listopada, dlatego po każdej Mszy św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. W poniedziałek św. Karola Boromeusza. W czwartek jako pierwszy w miesiącu specjalne modlitwy o powołania do kapłaństwa i zakonu za przyczyn św. Jana Vianney’a w kaplicy w Czubrowicach. W sobotę rocznica Poświęcenia Bazyliki na Lateranie. W niedzielę Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym i wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża.

 Zgodnie z zaleceniem ks. Arcybiskupa, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II,  wprowadzamy w naszym kościele zwyczaj codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, by dziękować za dar świętego papieża i upraszać za Jego wstawiennictwem opiekę i Boże błogosławieństwo dla całego świata, Kościoła i naszej Ojczyzny. Adoracja będzie codziennie na 40 minut przed Mszą św.

<p style="te

Msze św. w niedziele:


8.00,    11.00,   16.00

dodatkowo 12.15 od listopada do Wielkanocy


Kaplica w Czubrowicach:

sobota 18.00, niedziela 9.30

 

 

Dni powszednie:
             

W  Racławicach:

w poniedziałki, środy i piątki:
      17.00 (bądź 19.00)

(17.00 od września do Wielkanocy 

19.00 od Wielkanocy do sierpnia)

wtorki, czwartki i soboty:
       7.00 (przez cały rok)

 

KANCELARIA: czynna codziennie w dni powszednie, po Mszy św. w Racławicach

Wirtualny spacer