Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

                                                                 

24.01.202 

Niedziela Słowa Bożego, która zgodnie z wolą Papieża Franciszka przypada w każdym roku na trzecią niedzielę okresu zwykłego, przypomina wszystkim, pasterzom i wiernym, o znaczeniu i wartości Pisma Świętego dla życia chrześcijańskiego, a także o związku między Słowem Bożym a liturgią: „Jako chrześcijanie jesteśmy jednym ludem kroczącym w historii, jesteśmy silni obecnością Pana pośród nas, który do nas przemawia i nas karmi. Dzień poświęcony Biblii nie powinien być «raz w roku», ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się Słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących. W tym celu musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty”.

Dziś wspominamy też św. Franciszka Salezego, jutro święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, we wtorek św. Tymoteusza i Tytusa, w czwartek św. Tomasza z Akwinu, w niedzielę św. Jana Bosco.

Dziś na zakończenie Tygodnia Ekumenicznego będzie w Krakowie centralne nabożeństwo o godz. 15.30 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. 

Zapraszamy rodziców dzieci z klas III przygotowujących się do I Komunii św. na spotkanie w kościele za tydzień po Mszy św. o 12.15.

Dla dzieci polecamy nowy, lutowy numer Małego Gościa jak zwykle z ogromną dawką humoru, wiedzy i przeróżnych odkryć. W środku pamiątkowy gadżet z napisem „postaw na mnie - Mały Gość”. Tym gadżetem jest podstawka pod smartfon. Cena 5 zł. Dla starszych mamy dużego Gościa Niedzielnego w cenie 6 zł. Prasę można sobie nabyć pod schodami na chór w przedsionku kościoła.

Wystarczyła odrobina mrozu, żeby pobić kolejne rekordy. Były chwile, że zanieczyszczenie powietrza w Racławicach pyłami zawieszonymi przekraczało w tym tygodniu aż 1 800% dopuszczalnej normy. Nie ma wątpliwości, że każdy z nas musi coś z tym zrobić w ramach swojego własnego gospodarstwa domowego. Na pewno na świeże powietrze na naszą wieś nie ma się co wybierać.

 

17.01.2021

 

         Jest druga niedziela zwykła obchodzona jako Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce i wspomnienie św. Antoniego. Od poniedziałku zaczynamy Tydzień modlitw o Jedność Chrześcijan. We wtorek św. Józefa Sebastiana Pelczara, w środę św. Fabiana i Sebastiana, w czwartek św. Agnieszki, w piątek św. Wincentego. Za tydzień Niedziela Słowa Bożego.

 

„Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony w dniach 18 do 25 stycznia. W Krakowie centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w niedzielę 24 stycznia o godz. 15.30 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Program wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie radadialogu.diecezja.pl.

 

Dziś mamy składkę inwestycyjną do kopert. Z poprzedniego miesiąca ta składka wyniosła 15 640 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.

 

Zaprenumerowaliśmy kwartalnik „Idźmy do Józefa”. Bardzo wskazana lektura zwłaszcza w tym roku, który ogłoszony został jako Rok św. Józefa. W numerze o odpustach roku św. Józefa, modlitwy w nagłej potrzebie, św. Józef i Fatima, oraz o diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na Poselskiej w Krakowie. Zachęcamy do lektury i obrania sobie św. Józefa jako osobistego Patrona. Cena 6 zł za egzemplarz.

 

Wojewoda Małopolski informuje: „W miniony piątek ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Już jutro rozpoczniemy szczepienia pierwszych Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Osoby, które mają pytania lub chcą uzyskać więcej informacji, mogą skorzystać z bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii – pod numerem telefonu 989. Jednocześnie osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień oraz osoby z niepełnosprawnościami, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu zorganizowanego przez gminy”.  Cały list Wojewody w tej sprawie wywieszony jest w gablocie.

 

Za tydzień wspierać będziemy modlitewnie i finansowo, składką do puszek, naszych pobratymców Chorwatów, dotkniętych ostatnio nieszczęściem trzęsienia ziemi.

 

Sołtys Racławic informuje, że obowiązkowe szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie będzie w Racławicach w sobotę 23 stycznia od 10.00 od numeru 1 do remizy OSP po obydwu stronach + domy przy cmentarzu i Krupka do nr 328. Za tydzień w sobotę 30 stycznia od 10.00 od remizy do końca Racławic po obu stronach + Miastko i Podskale. Prosimy o doprowadzanie psów do bram swoich posesji.

 

10.01.2021

 

Mamy dziś niedzielę Chrztu Pańskiego, która kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Od jutra rozpoczniemy okres zwykły, ale wystrój świąteczny i śpiew kolęd może nam towarzyszyć aż do MB Gromnicznej.

Kierujemy serdeczne podziękowania do wszystkich, którzy chcieli przyłączyć się do uroczystego świętowania dnia Trzech Króli. Chociaż nie było w tym roku Orszaku Trzech Króli to i tak pięknie zaznaczyliśmy misyjny charakter tego święta biorąc udział, w pięknych przebraniach, w Mszy św. przy ołtarzu polowym. Ciepło nie było ale i tak pogoda wytrzymała. Pół godziny po jej zakończeniu zaczął padać gęsty deszcz ze śniegiem. Oby Chrystusa rzeczywiście uznały za swego Pana wszystkie narody, stany, zawody, opcje polityczne i epoki dziejowe, również te z przyszłości. Prosimy zabrać sobie z przedsionka do poczytania gazetę „Pomagamy Misjom”, wydaną przez Fundację Orszak Trzech Króli.

Zapraszamy w środę na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy po Mszy św. wieczornej. Można przynieść na to nabożeństwo wypisane na kartce swoje prośby lub podziękowania, które będą odczytane i podane do wspólnej modlitwy. W 3. piątek miesiąca zapraszamy po Mszy św. na Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

Urząd Gminy informuje, że od 1 stycznia mieszkańcy, którzy na terenie swojej działki będą zagospodarowywać odpady biodegradowalne w kompostowniku przydomowym, mogą skorzystać z ulgi w wysokości 2 zł. miesięcznie od jednego mieszkańca. Aby zniżka obowiązywała od stycznia, należy do dnia 10 lutego złożyć poprawnie uzupełnioną deklarację na dziennik podawczy Urzędu Gminy. Wzór deklaracji jest dostępny na stronie Urzędu Gminy. Można go również pobrać i złożyć u Sołtysa swojej miejscowości.

W Czubrowicach sołtys zaprasza w tej sprawie w każdy piątek od 16.00 do 17.00 do budynku szkoły, a w Racławicach można pobrać deklaracje w każdym sklepie spożywczym i wypełnione również tam zostawić.

Dodamy od siebie, że od mieszkańców, którzy złożą takie deklaracje, nie będą już odbierane brązowe worki z odpadami biodegradowalnymi.

03.01.2021

 Jest 2. Niedziela po Narodzeniu Pańskim i pierwsza w styczniu, dlatego po Mszach św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

Dziękujemy wszystkim Parafianom za wspólne pożegnanie starego i przywitanie Nowego Roku na kolanach i wspólnej modlitwie, upraszając Boże błogosławieństwo dla całej parafii i wszystkich naszych Rodzin.

We środę Trzech Króli czyli uroczystość Objawienia Pańskiego. To dzień modlitwy dzieci i młodzieży w intencji misji. Po każdej Mszy św. będzie można wesprzeć ofiarą do puszek dzieło misyjne, gdyż tradycyjni kolędnicy misyjni nie będą niestety w tym roku chodzić po domach. Na Mszę św. o 12.15 przyjdziemy w przebraniach symbolizujących ludzi wszystkich narodów, zawodów, stanów, wieków i epok dziejowych. Ta Msza św. będzie przy ołtarzu polowym i tam spodziewać się będziemy nawiedzin Trzech Mędrców i ich pokłonu Dzieciątku. Po nich zapraszamy do pokłonu Dzieciątku wszystkich, których stać będzie na odpowiednie przebranie się, najlepiej całymi rodzinami. Ci, którym brakuje polotu lub odwagi by się przebrać niech przynajmniej okryją się koronami królewskimi. Sprowadziliśmy ich 300 sztuk i są do zabrania już dzisiaj z  przedsionka kościoła. Po zakończonej Mszy św. zapraszamy muzykujące dzieci by na swoich instrumentach zakolędowały Jezuskowi.

Za tydzień będzie niedziela Chrztu Pańskiego – dzień dziękczynienia Bogu za łaskę naszego chrztu.

Sołtys Racławic informuje, że opłaty ubezpieczenia domów i gospodarstw rolnych w PZU można dokonać w każdą sobotę w pomieszczeniu sołtysówki.

Na trzy miesiące mamy zainstalowany miernik zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 i PM2,5. Każdorazowo możemy sprawdzić sobie aktualny stan zanieczyszczenia powietrza wchodząc na stronę airly.org/map/pl. Może twarde fakty przemówią do rozsądku i zmiany zabójczych przyzwyczajeń. Nasz czujnik rzadko świeci sią na zielono. Przeważnie to kolor ciemnego fioletu. Rekord padł 29 XII o godz. 20.00. Wtedy to stan zanieczyszczeń przekraczał dopuszczalną normę o 1 500%. W tym samym czasie w sąsiednich Paczółtowicach i Przeginii czujniki wykazywały tylko ok. 60%. Jak tak dalej pójdzie to mimo, że pozwolą nam ściągnąć już  maseczki przeciw covidowe, żeby ratować swoje życie, będziemy musieli w Racławicach i Czubrowicach chodzić w maseczkach z filtrem pyłowym. Dajcie żyć sobie i sąsiadom. Zastanówcie się co wkładacie do pieca. Na poważnie zacznijmy przygotowania do zmiany sposobów ogrzewania naszych domów. To wszystko zawiera w sobie przykazanie: „Nie zabijaj”.

 

Sprawozdanie z roku 2020 w parafii w Racławicach Olkuskich

 

Rok 2020 był rokiem setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Przygotowywaliśmy się do tej rocznicy przez codzienną adorację przed Mszami św.  i odmawianie Litanii do św. Jana Pawła II.

Kolędnicy misyjni wyruszyli do domów naszej parafii w niedzielę 5 stycznia a następnego dnia w uroczystość Trzech Króli wszyscy wyruszyliśmy w Orszaku z Czubrowic w stronę kościoła parafialnego i potem do Domu Kultury, gdzie czekały nas jasełka, oraz dziecięce muzykowanie. W pamięci zapadł wszystkim Herod występujący po drodze na balkonie w domu pani Dyrektor. Kolędnicy misyjni zebrali prawie 4 000 zł, które przekazali na dzieło misyjne oraz na autokar do Krakowa, gdzie w Łagiewnikach odbył się ogólnodziecezjalny Zjazd Kolędników Misyjnych 18 stycznia.

W niedzielę 12 stycznia razem z Mazureczkiem i Orkiestrą uczestniczyliśmy w kolejnym Koncercie Kolęd w Domu Kultury w Racławicach.

W pierwszą sobotę lutego, na usilną prośbę jednego z naszych Parafian, chętni składali publicznie Akt Oddania Niepokalanemu Sercu Maryi bądź całych rodzin, bądź indywidualnych osób. To właśnie od tego czasu gości co miesiąc w naszej parafii, bardzo chętnie czytany „Rycerz Niepokalanej”.

3 lutego udało się grupce naszych Parafian wyjechać na tygodniową Pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Pamiątką tego pielgrzymowania pozostanie w naszym kościele figurka św. Michała Archanioła z drewna oliwnego zakupiona w Betlejem.

Nocne czuwanie naszej parafii przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy adoracji w Łagiewnikach wypadło w tym roku z soboty na niedzielę 29/30 lutego.

W połowie marca wprowadzono restrykcje aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dzieci przestały chodzić do szkoły i pozostały na zdalnym nauczaniu aż do wakacji. W niedzielę 15 marca zaczęła obowiązywać dyspensa od uczestnictwa w Mszach św. niedzielnych i świątecznych. W kościołach mogło być jedynie 50 osób. Zabronione zostało maczanie rąk w wodzie św, całowanie stuły i relikwii, oraz zalecano przyjmowanie Komunii św. na rękę. To od tego czasu przedsionek kościoła był otwarty w ciągu całego dnia by można się było indywidualnie pomodlić w pustym kościele. Nie odbyły się rekolekcje wielkopostne, natomiast wszystkie inne nabożeństwa, choć przy mocno okrojonym uczestnictwie, celebrowaliśmy w naszym kościele i kaplicy, łącznie z Drogą Krzyżową w terenie. Nie było jedynie Misterium w Wielki Piątek na Kalwarii Czubrowickiej, ale w tym czasie udostępnione zostało w Internecie nagranie Misterium sprzed dwóch lat.

Już 29 marca obostrzenia zezwalały na obecność jedynie 5 osób i to nie tylko wewnątrz kościoła ale w ogóle podczas nabożeństwa. By umożliwić naszym Parafianom łączność z naszym kościołem podczas Wielkiego Tygodnia pan Grzegorz Pakuła codziennie zapewniał transmisje internetową przez You Tube. Adorację w ciemnicy i przy grobie urządziliśmy z przestrzeganiem środków ostrożności. Świetnym pomysłem okazało się rezerwowanie telefoniczne dla pięciu osób 20 minutowego czasu na adorację. Wcześniej można było przy ołtarzu polowym wyspowiadać się i przyjąć Komunię św. W ten sposób zgłosiło się na adoracje prawie 300 osób w pięcioosobowych grupach wymieniających się co 20 minut.

Zaskoczeni przez te restrykcje, ale też nieźle wystraszeni atmosferą zbliżającej się grozy zachorowań i być może licznych zgonów trudno się było nam wszystkim odnaleźć. Najboleśniejsze było dla mnie jako Proboszcza zamykanie świątyni po wpuszczeniu przepisowej liczby 5 osób do wnętrza kościoła. Najsmutniejsza procesja rezurekcyjna z udziałem 5 wiernych.

Od 26 kwietnia restrykcje były powoli luzowane -1 osoba na 15 m2, ale za to z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa maseczką wewnątrz pomieszczenia. Nadal jednak nie odbyła się majowa Fatima, przesunęliśmy I Komunię św. na wrzesień, a do udziału w majówkach zachęcaliśmy przy kapliczkach przydrożnych lub na zewnątrz kościoła.

10 maja nasza parafianka s. Nikola Jarosińska obchodziła jubileusz 25-lecia życia zakonnego. Łączyliśmy się z nią przez Internet podczas Mszy św. w naszym kościele odprawianej w Jej intencji.

Od 24 maja limity wynosiły 1 osobę na 10 m2 w kościele a od 31 maja odwołana została ogólna dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. Na nowo ks. Arcybiskup udzielił dyspensy jedynie osobom 65+, chorym, oraz obawiającym się zakażenia.

Od czerwca wierni powoli wracają do kościołów. Odbyła się już czerwcowa Fatima, a na Boże Ciało 11 czerwca ks. arcybiskup Marek Jędraszewski stanowczo zachęcił do zorganizowania tradycyjnych procesji Bożego Ciała do czterech ołtarzy i zachęcił wiernych do licznego udziału przy zachowaniu środków bezpieczeństwa czyli dystansu społecznego lub zasłaniania ust i nosa. Na apel odpowiedzieliśmy wyjątkowo licznie tego roku i bezpiecznie, jak się później okazało. Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała udało nam się przyjąć nowych ministrantów do grona służby liturgicznej ołtarza.

W sobotę 20 czerwca w Sanktuarium Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach nasz katecheta pan Jarosław Piekarz został pobłogosławiony do posługi Nadzwyczajnego Szafarza Eucharystii. Tym samym mamy już w parafii czterech szafarzy.

Obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II przeniesiono z 18 maja na 14 i 15 czerwca. W skali ogólnopolskiej miały one miejsce w Łagiewnikach oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. Na następny rok przeniesiono też beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Od początku lipca ks. Miodek obsługiwał również parafię w Szklarach. Na dwa miesiące był proboszczem na dwóch parafiach. Na szczęście od końca wakacji przydzielono do Szklar nowego proboszcza. Jest nim ks. Jerzy Gibas, któremu życzymy owocnej pracy i pełnej satysfakcji.

Na apel ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w niedzielę 5 lipca we wszystkich kościołach powtórzono Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, którego  3 maja na Jasnej Górze dokonał abp Gądecki, a nasz arcypasterz tego samego dnia złożył w katedrze na Wawelu.

Nawiązując do tradycji comiesięcznych Mszy św. w intencji p. Prezydenta i Ojczyzny udało nam się z inicjatywy ks. Józefa Pyrka i p. Jolanty Janus z Krakowa zorganizować w naszym kościele w niedzielę 5 lipca, czyli pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich, Mszę się dziękczynną za pierwszą kadencję prezydentury, upraszając u Pana Boga potrzebne obecnie dary Boże oraz błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny i sprawujących w Niej rządy. Na tej Mszy św. obecni byli Rodzice Prezydenta prof. Jan Duda i prof. Janina Milewska-Duda. Rodzice pana Prezydenta prawdziwie pokochali nasz kościółek i od tego czasu byli u nas prywatnie jeszcze dwukrotnie. Oprócz nich modlili się w naszym kościele: minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, starosta krakowski Wojciech Pałka, poseł Elżbieta Duda, senator Zbigniew Cichoń, członek zarządu Rady Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło, przewodniczący małopolskiej Solidarności Wojciech Grzeszek, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Janusz Kawecki oraz Andrzej Sabatowski, konsul generalna Węgier pani Adrienne Kormendy, były rektor Politechniki Krakowskiej Kazimierz Flaga, wójt obecny Tomasz Gwizdała, wójt poprzedni Adam Piaśnik, sołtysi i radni gminni i sołeccy.

Od 13 lipca rozpoczęliśmy prace przy wymianie podłogi w nawie głównej. Na czas prac nabożeństwa odbywały się przy ołtarzu polowym na zewnątrz kościoła. Można było przynajmniej uczestniczyć w nich bez konieczności zakładania maseczki na twarz, a ksiądz wreszcie mógł rozpoznawać na Mszy św. swoich Parafian.

Tego roku nie szliśmy pielgrzymką do Czernej na Matkę Bożą Szkaplerzną, a pielgrzymki na Jasną Górę odbyli tylko nieliczni przedstawiciele całych rzesz corocznych grup pielgrzymów.

W niedzielę 26 lipca po raz ostatni posługiwał u nas ks. wikariusz Ryszard Matuszyk przed swoim urlopem i przeniesieniem na nową parafię do Poręby Żegoty. Całą parafią przy ołtarzu polowym dziękowaliśmy mu za 7 lat posługi u nas. Nowym wikarym mianowany został ks. Mirosław Kulesa, który po czterech latach posługi w USA powrócił do naszej diecezji. Pojawił się u nas na odpust w Czubrowicach, a potem co tydzień przyjeżdżał pomagać w niedzielnej liturgii. Oficjalnie miał rozpocząć posługę wikariusza naszej parafii w środę 26 sierpnia. Niestety ta data okazała się falstartem, ale o tym później.

W sierpniu wielu postanowiło na miesiąc przyjąć całkowitą abstynencję od alkoholu by upamiętnić 100 lecie Bitwy Warszawskiej z bolszewikami. W piątek 14 VIII wieczorem aż do północy modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem w intencji Ojczyzny i Kościoła w Polsce za wstawiennictwem Matki Bożej  Wniebowziętej. Był to duchowy szturm na 100-lecie bitwy, która zmieniła losy całej Europy.

11 sierpnia Ewelina Klich, nasza parafianka, złożyła pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Sióstr Sercanek w Przemyślu. Ewelina przyjęła zakonne imię Fides. Obecnie posługuje w domu zakonnym w Krakowie.

Środa 26 sierpnia miała być pierwszym dniem posługi u nas nowego wikarego ks. Mirosława Kulesy. Niestety nie dojechał, gdyż tego dnia rano udał się na wymaz z racji utraty węchu i smaku. Następnego dnia otrzymał wynik pozytywny na obecność koronawirusa, więc na wymaz udał się ks. proboszcz. Wynik też niestety był dodatni. Od razu rozpoczął się horror w parafii: konieczność przeniesienia zaplanowanego na ten dzień ślubu do Szklar, a poniedziałkowego pogrzebu do Paczółtowic, zamknięcie kościoła na cały tydzień, dezynfekcja, obawy przed zarażeniem, a księża zamknięci w izolacji domowej. Proboszcz na plebanii, a wikary w domu rodzinnym w Krakowie.

W niedzielę 6 września odpust parafialny odprawiali księża z Kurii Krakowskiej: kanclerz ks. Grzegorz Kotala, oraz dyrektor Biura Prasowego ks. Łukasz Michalczewski. Tydzień później I Komunię dla dzieci z klas IV udzielił wikariusz z Nowej Góry ks. Zbigniew Kryjomski. Od poniedziałku proboszcz i wikary powrócili do normalnej posługi. Choroba miała u nas bardzo łagodny przebieg. Dużo więcej było strachu i obaw. Na szczęście nikt z bliskiego kontaktu nie zaraził się od nas. Względny spokój był jeszcze co najmniej przez miesiąc.

Dzieci, które od 1 września powróciły do szkół, po półtora miesiąca musiały przejść na nauczanie zdalne, a od 18.X. wprowadzono znów limit osób będących w kościołach do 1 osoby na 7 m2. Biskupi wydali nową dyspensę od uczestnictwa we Mszach św. dla wszystkich wiernych. Ogromnym wstrząsem było zamknięcie wszystkich cmentarzy na trzy świąteczne dni związane z uroczystością Wszystkich Świętych i dnia zadusznego.

Na szczęście od ostatniego października mamy już stały podgląd tego, co dzieje się przy ołtarzu w naszym kościele przez kamerkę z monitoringu kościoła. Podgląd możliwy jest nawet w środku nocy dzięki kamerce na podczerwień.

22 października Trybunał Konstytucyjny miał zdecydować czy przesłanka eugeniczna jest zgodna z Konstytucją tzn. czy wolno zabijać chore dzieci przed ich urodzeniem, dlatego, że są chore. Dziewięć dni przed tą datą (13-21.X.) trwała we wszystkich kościołach nowenna za przyczyną św. Jana Pawła II w intencji sędziów Trybunału o mądrość i odwagę dla nich. Oni wykazali się odwagą i prawością, ale co się wydarzyło po ich wyroku na ulicach wielu miast a nawet w wielu świątyniach, to woła o powszechną ekspiację i narodowe zadośćuczynienie za zniewagi i skandaliczne zachowanie części naszego społeczeństwa.

Dnia 30 października w Krakowie zmarł ks. Józef Pyrek. Zakończył swoją ziemską pielgrzymkę w 88 roku życia, w 71 roku życia zakonnego oraz 64 roku kapłaństwa. Pogrzeb odbył się 3 listopada u Księży Salwatorianów na Zakrzówku w Krakowie i na cmentarzu Salwatorskim. W niedzielę 8 listopada o 11.00 u nas w Racławicach odprawiona została Msza św. za zmarłego Rodaka. Jego życiorys dostępny jest na stronie głównej naszej internetowej stronki parafialnej.

8 listopada zwiększenie restrykcji. Teraz może przebywać w kościele jedynie 1 osoba na 15 m2 w odległości co najmniej 1,5 m i z zasłoniętymi ustami i nosem.  Msze św. szkolne dla dzieci o 12.15 zaczęliśmy odprawiać mimo wszystko od 15 listopada. Kilkoro dzieci uczestniczy w nich w kościele a reszta zdalnie przez Internet. Podobnie wyglądała również tegoroczna Cecylianka.

Po ogłoszeniu wynalezienia szczepionki na covid-19 wróciła nadzieja na normalność. Ogłosiliśmy więc pielgrzymkę do Ostrej Bramy w Wilnie i sanktuariów na tzw. ścianie wschodniej, która ma odbyć się na początku lipca. Jest całkiem dużo chętnych.

Pasterki tego roku były na zewnątrz przy ołtarzach polowych, aby uniknąć ograniczeń co do ilości uczestniczących w nich wiernych. Zaraz po Świętach w poniedziałek 28 grudnia wprowadzono jednak narodową kwarantannę i jednocześnie rozpoczęto akcję szczepień na koronawirusa. Kolędowe odwiedziny duszpasterskie przełożyliśmy na czas bezpieczniejszy.

W noc sylwestrową nawiązując do akcji „Różaniec do granic czasu” nie będziemy wprawdzie mogli wyjść z domów, ale złączymy się internetowo z naszym kościołem, gdzie już pół godziny przed północą modlić się będziemy różańcem za mieszkańców poszczególnych części naszej parafii: I dziesiątka –za Czubrowice 1 do 115, II dziesiątka – za Racławice 1 do 169, III dziesiątka – za Polesie, Nową Wieś, Podskale i obok szkoły, IV dziesiątka – za Racławice 170 do 328, V dziesiątka za Czubrowice 116 do 214. Po północy poprowadzimy przez Internet modlitwy do Boga Ojca i o wstawiennictwo św. Józefa – patrona nadchodzącego roku, a potem głowa rodziny poświęci mieszkanie wodą święconą a my, księża, wszystkim udzielimy błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Bądźmy razem tej nocy.

Statystyka posługi sakramentalnej w tym roku wygląda następująco:

Chrztów udzieliliśmy 21 dzieciom, w tym dwóm w sąsiednich parafiach z uwagi na chorobę naszych księży

Pogrzebów odprawiliśmy 43 w tym jeden w Paczółtowicach

Ślubów odbyło się 12 w tym 3 spoza naszej parafii i dodatkowo 4 które zostały przełożone na przyszły rok

I Komunię św. przyjęło 17 dzieci w dwóch turach (VI i IX)

Tegoroczne bierzmowanie zostało przeniesione na spokojniejsze czasy.

Składki niedzielne w miesiącach III, IV i V były mniejsze o 16 tys zł w porównaniu do roku poprzedniego. To 70% straty. Obecnie od połowy października do końca roku te składki są mniejsze o 8 950 zł. To strata 40%. Żeby mieć na wypłaty dla pracowników i opłaty mediów zlikwidowaliśmy tzw. intencje od uczestników pogrzebów oraz pieniążki z tzw. Mszy św. binowanych (czyli z drugiej lub trzeciej Mszy św. odprawianej przez danego księdza w danym dniu). Nie odsyłaliśmy ich do Kurii jak Prawo Kanoniczne nakazuje, ale przeznaczaliśmy na potrzeby parafii. To trochę samowola z naszej strony, ale pieniążki trzeba było gdzieś znaleźć. Najmniej finansowo ucierpieli sami księża bo jak wiecie podstawą ich utrzymania są intencje mszalne i ofiary składane przy zamawianiu chrztów, ślubów lub pogrzebów, a w żadnym przypadku nie pieniążki ze składki. My tylko chodzimy po składce, żebyście więcej rzucali, ale ani grosz składkowy nie idzie dla księży.

Składki inwestycyjne po mocnej zapaści w marcu, gdzie wyniosły tylko 1740 zł, powróciły szybko do normy przeważnie za sprawą wpłat internetowych na konto Parafii. Z całego roku uzbierało się ich 117 125 zł.

Rok zaczęliśmy z długiem w wysokości 34 600  zł, jak informowałem w sylwestra. W tym roku najwięcej wydaliśmy na wymianę podłogi w kościele. To koszt prawie 85 000 zł. Na remont generalny mieszkania ks. Wikarego poszło 27 000 zł. na remont pomieszczeń pod kaplicą w Czubrowicach 12 500 zł oraz wydatki na fotowoltaikę na dachu garażu przy plebanii, które już od maja spłacają się w formie braku opłat za prąd. Razem wydaliśmy więc 167 tys. zł. Tym samym nasz dług zwiększył się o 50 tys. z 34 600 do 84 600 zł.

Na następny rok zostały już złożone wnioski o dofinansowanie prac przy konserwacji polichromii, dokończeniu parkanu wokół kościoła, posadzki w prezbiterium, odnowienia zdemontowanych ołtarzy bocznych i chrzcielnicy. Wnioski skierowaliśmy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do Funduszu Kościelnego, do Marszałka Małopolski, do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, oraz do Lokalnej Grupy Działania.

W najbliższej przyszłości czeka nas również sfinansowanie mebli do zakrystii, które pasować będą do zabytkowego wystroju naszego kościoła. Dotychczasowe, po zdemontowaniu na czas wymiany podłogi w zakrystii, przenieśliśmy do kaplicy w Czubrowicach, gdzie wspaniale pasują i świetnie spełniają swą funkcję.

Dziękujemy również fundatorom za:

-za żyrandol na tył kaplicy w Czubrowicach od p. Grażyny Skotnicznej

-komplet obrusów do kaplicy od pewnej rodziny

-kapę i ornat z P. Jezusem Miłosiernym do kościoła od p. Stanisławy Noga

-żyrandol do przedsionka kaplicy od Stanisława i Ewy Wadowskich

         -figurę św. Rity do kościoła, która już jest na plebani i czeka na maj, kiedy rozpoczniemy comiesięczne nabożeństwa do tej patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Dar p. Adama Chochoła.

Bóg zapłać, że staramy się być razem, czy to przez modlitwę za siebie nawzajem, czy przez przekaz internetowy, czy przez zwykłą ludzką troskę i nie zapominanie o sobie. Niech Pan będzie z nami i nam błogosławi. Amen.

27.12.2020

Mamy niedzielę w Oktawie Bożego Narodzenia czyli święto św. Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Na ten dzień przypada też św. Jana Apostoła. Jutro św. Młodzianków męczenników, w czwartek św. Sylwestra papieża – nieszpory na zakończenie roku będą o 15.00 a Msza św. dziękczynna za miniony rok o 16.00. W piątek Nowy Rok uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, a w sobotę św. Bazylego i Grzegorza z Nazjanzu. W niedzielę wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus.

Z racji obowiązującej od jutra narodowej kwarantanny przekładamy kolędę czyli odwiedziny duszpasterskie na czas bezpieczniejszy. Mamy jednak propozycję na poświęcenie naszych domów na nadchodzący rok. Zapraszamy w noc sylwestrową do łączności internetowej z naszym kościołem. Od godziny 23.30 modlić się będziemy na różańcu przed Najświętszym Sakramentem dziękując i przepraszając za mijający rok. W każdej dziesiątce różańca polecać będziemy inną grupę naszych Parafian. W I – mieszkańców Czubrowic z prawej strony Czubrówki, w II – mieszkańców Racławic z prawej strony Racławki, w III – mieszkańców Zaskala, Polesia i Nowej Wsi oraz obok szkoły i cmentarza, w IV – mieszkańców Racławic z lewej strony Racławki i V – mieszkańców Czubrowic z lewej strony Czubrówki.

Prosimy przygotować świece i wodę święconą z kropidłem. O północy przywitamy Nowy Rok specjalną modlitwą do Boga Ojca. W odpowiednim momencie pokropimy wodą św. nasze mieszkania i przyjmiemy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Litanią do św. Józefa, który jest Patronem tego nadchodzącego roku, upraszać będziemy Jego opiekę dla naszych domostw i rodzin. Potem możemy złożyć sobie życzenia noworoczne w gronie rodziny. Bardzo wskazanym wydaje się być ten zupełnie inny sposób pożegnania starego i przywitania nowego roku w sytuacji w jakiej znajdujemy się obecnie. Na pewno jest to bardziej czas na refleksję i modlitwę niż na fajerwerki.

W tym tygodniu będzie I piątek i I sobota miesiąca. Odpowiednie nabożeństwa będą po Mszach św. W sobotę zapraszam do modlitwy szczególnie wszystkich członków Róż Różańcowych. Poświęcimy wam nowe rozkłady tajemnic różańcowych na cały rok. Zelatorów, którzy jeszcze nie posiadają tych nowych rozkładów proszę o przyniesienie do zakrystii po jednym egzemplarzu starego rozkładu, by można było przygotować nowe. Usilnie proszę młodszych członków rodziny o umożliwienie każdemu członkowi Róż Różańcowych w tym czasie łączności internetowej z naszym kościołem, nawet kosztem pozostawienia im na ten czas swojej komórki, lub pozostania razem z nimi na tej modlitwie.

20.12.2020

Mamy IV Niedzielę Adwentu. Spowiadamy w poniedziałek i środę przez godzinę po Mszy czyli od 18.00 do 19.00 w kościele i od 19.00 do 20.00 w kaplicy. We wtorek i czwartek od 6.00 rano w kościele i od 6.45 w kaplicy. Oprócz tego w wigilię po Mszach św. roratnych rano aż do ostatniego chcącego skorzystać ze spowiedzi.

We czwartek będzie wigilia. O godzinie 6:15 rano w kościele parafialnym zostanie odśpiewana tradycyjna pieśń „Z raju pięknego miasta” przewidziana na ten dzień. Natomiast w kaplicy w Czubrowicach odśpiewamy ją po Mszy świętej roratnej.

Zachęcamy do właściwego przeżywania wieczoru wigilijnego i świąt Bożego Narodzenia oraz pielęgnowania tradycyjnych zwyczajów wigilijnych jak dzielenie się opłatkiem, wspólna modlitwa, odczytanie fragmentu Ewangelii (Łk 2,1-20), wspólny śpiew kolęd.

Pasterki będziemy tego roku odprawiać w Czubrowicach o 22.00 i w Racławicach o 24.00. Obie będą celebrowane na zewnątrz przy ołtarzach polowych, aby nie krępowały nas obostrzenia co do ilości osób w świątyniach. Prosimy dobrze się ubrać i zachować odpowiednią odległość między sobą. W Boże Narodzenie Msze św. będą tak jak w niedziele, w św. Szczepana również, ale bez Mszy św. o 16.00. W niedzielę św. Rodziny jak zwykle.

Prosimy zabrać sobie śpiewniki kolęd przygotowane przez Fundację Orszak Trzech Króli. Niech będzie dużo śpiewu przy wieczerzy wigilijnej. Te śpiewniki prosimy zabrać również na Pasterkę, gdyż nie będzie wyświetlanych tekstów kolęd.

Panie z Koła Gospodyń dziękują wszystkim, którzy zakupili stroiki  świąteczne na kiermaszu w poprzednie niedziele.  Za zebrane pieniądze zakupiono paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin z naszej parafii.

Dziękujemy Parafianom za ofiarowanie naturalnych choinek do kościoła. Bóg zapłać za świąteczny zapach lasu. Dziękujemy też za wszelkie świąteczne dekoracje m.in. za wykonane szydełkiem aniołki.

Sylwestrowa akcja Różańca do granic czasu musi ulec bardzo mocnej zmianie z racji wprowadzenia na noc sylwestrową całkowitego zakazu przemieszczania się. Pozostanie nam tylko łączność internetowa, ale o tym za tydzień. 

13.12.2020

Mamy 3. Niedzielę Adwentu, czyli Gaudete, i wspomnienie św. Łucji. W poniedziałek św. Jana od Krzyża.

Od środy rozpoczynamy Nowennę do Dzieciątka Jezus i zaczynamy stopniowo kompletować naszą szopkę, tak by Dzieciątko Jezus, zstępujące codziennie niżej, mogło po dziewięciu dniach trafić do w pełni gotowej stajenki. Już od środy dzieci będą przynosić do kościoła własnoręcznie zrobione ozdoby choinkowe z podpisem autora. To spośród nich będziemy losować dziecko, które tego dnia zabierze do domu figurę Matki Bożej albo św. Józefa. Potem te ozdoby zawiesimy na dziecięcej choince.

Spowiadać przed Bożym Narodzeniem będziemy w tym roku nie jednego dnia, ale już od jutra w poniedziałki, środy i piątki wieczorem od 18.00 do 19.00 w kościele i od 19.00 do 20.00 w kaplicy. We wtorki, czwartki i soboty spowiadamy na pół godziny przed porannymi roratami czyli od 6.00 w kościele a od 6.45 w kaplicy.

Organizatorzy inicjatywy Różaniec Do Granic wychodzą z nową propozycją modlitewną, którą jest Różaniec Do Granic Czasu. 31 grudnia to dzień, w którym wszyscy ludzie świętują przejście do kolejnego roku kalendarzowego. Tegoroczny Sylwester może stać się okazją do wspólnej adoracji i modlitwy w naszych świątyniach w ramach Różańca Do Granic Czasu. Więcej informacji na stronie www.rozaniecdogranic.pl.

IPN zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W akcji może wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia br. o godz. 19.30 świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Gest ten bezpośrednio nawiązuje do zapalonych przez św. Jana Pawła II oraz Ronalda Regana, w Pałacu Apostolskim i Białym Domu, świec symbolizujących sprzeciw wobec polityki i działań władz komunistycznych w Polsce.

Dzisiaj przed kościołem panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Racławianki” urządzają kiermasz własnoręcznie zrobionych, bardzo pięknych,  ozdób świątecznych.

Nasza parafia włącza się do akcji modlitewnej – Różaniec Do Granic Czasu. Tym razem wydarzenie odbywa się pod hasłem „Wróćmy do Boga Ojca”. Wszyscy potrzebujemy powrotu do naszego Stwórcy. Nawet w najtrudniejszych chwilach nie jesteśmy sami, nasz Ojciec w Niebie czuwa nad nami, trzeba tylko paść przed nim na kolana i powierzyć mu całego siebie. Różaniec Do Granic Czasu to bardzo ważne wydarzenie, które przeżyte z wiarą może przemienić nasze serca. Bardzo zapraszamy. Będzie miało miejsce równo o północy, w sylwestra. O tej godzinie wszyscy wychodzimy z naszych domów, bierzemy ze sobą świece, odpowiednio osłonięte i przygotowane do użycia na otwartej przestrzeni. Udajemy się do kościoła parafialnego na Adorację Najświętszego Sakramentu, która odbędzie się przy ołtarzu polowym. Będziemy wspólnie modlić się do naszego Ojca, zawierzać mu życie i prosić o napełnienie Jego Miłością. Gorąco zachęcamy do udziału, to będzie piękne doświadczenie dla nas wszystkich. Więcej o tej akcji na www.rozaniecdogranic.pl

06.12.2020

 

Mamy I niedzielę grudnia, więc po Mszach św. będzie adoracja Najśw. Sakramentu. Jest to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wspominamy dziś św. Mikołaja, jutro św. Ambrożego, we wtorek uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – drugi odpust w naszej parafii. Poświęcenie medalików dla dzieci I Komunijnych przenosimy na inny termin. Msze św. będą o 7.00, o 9.30 w kaplicy, o 11.00 oraz suma o 17.00. W środę św. Juana Diego a w sobotę NMP z Guadalupe, w niedzielę św. Łucji.

W tym tygodniu roraty rano będą w czwartek i sobotę o 6.30 w kościele i o 7.15 w kaplicy. W pozostałe dni (z wyjątkiem wtorku) wieczorem o 17.00 w kościele i o 18.00 w kaplicy.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z listopada zostało złożone na ten cel 11 995 zł. Bóg zapłać wszystkim, również tym, którzy łączą się z nami na modlitwie internetowo a składki przesyłają wprost na konto Parafii.

Są już do nabycia wigilijne świece Caritas w cenie po 6 zł. Jak co roku mamy ich ponad 400 sztuk. Wątpliwe jest abyśmy potrafili wszystkie rozprowadzić przy obecnych ograniczeniach liczby wiernych w kościele, dlatego prosimy o większe ofiary aby zminimalizować straty. Świece będzie można nabyć codziennie w przedsionku kościoła w godzinach od 8.00 do 18.00. Ofiary prosimy wrzucać do drewnianej skarbony, która będzie tuż za kratą. Przy okazji można sobie zabrać Rycerza Niepokalanej, oraz Dobre Nowiny. Przedsionek kościoła będzie otwarty w tych godzinach cały czas. Można też przychodzić na indywidualną modlitwę.

Zakład Kominiarski zawiadamia, że w dniach 8-11 grudnia będą czyszczone i sprawdzane przewody kominowe w Racławicach i Czubrowicach.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Racławianki organizują kiermasz ozdób świątecznych przed kościołem dziś i w kolejną niedzielę.

29.11.2020

Mamy I Niedzielę adwentu czyli rozpoczęliśmy nowy rok  liturgiczny. Dziś na Mszy o 12.15 będziemy błogosławić wieńce adwentowe 9również te w waszych domach). W poniedziałek św. Andrzeja apostoła, w czwartek św. Franciszka Ksawerego, w piątek św. Barbary – Msza św. dla górników będzie o 10.00, w niedzielę św. Mikołaja.

Roraty będą w poniedziałki, środy  i piątki wieczorem o 17.00 w kościele i o 18.00 w kaplicy natomiast we wtorki, czwartki i soboty rano o 6.30 w kościele i o 7.15 w kaplicy. Jednakże w tym tygodniu z racji pierwszego czwartku i soboty roraty będą rano tylko we wtorek.

W tym tygodniu będzie pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W te dni spowiadamy od 16.00 w kościele i od 17.30 w kaplicy. Wizytę u chorych prosimy indywidualnie uzgadniać w zakrystii bądź telefonicznie.

Sołtys ogłasza, że ze środków sołeckich został zakupiony i będzie na stałe sanitariat przy cmentarzu a nie tylko przy okazji Wszystkich Świętych. Bóg zapłać.

Nasz ks. arcybiskup Marek Jędraszewski informuje, że: Od 1982 roku, w trzecią niedzielę września, ludzie pracy z całej Polski gromadzą się na Jasnej Górze przy obrazie Matki Bożej Królowej Polski i modlą się wspólnie za siebie nawzajem, za swoje rodziny, zakłady pracy, a przede wszystkim za Polskę – naszą Ojczyznę. Co roku inny rejon przewodzi tej modlitwie. Przygotowuje się do niej poprzez goszczenie na swoim terenie znaków peregrynacji: obrazu Matki Bożej Solidarności Robotników, kopii Krzyża Nowohuckiego i relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Znaki te przemierzają parafie, w których w szczególny sposób pragną się zgromadzić na wspólnej modlitwie ludzie wszelkiej pracy.

W grudniu br. oraz maju i sierpniu roku przyszłego znaki te będą gościć w wyznaczonych parafiach Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszam więc ludzi pracy na czele ze Związkiem Zawodowym „Solidarność”, wszystkich pracujących i bezrobotnych, do tej wspólnej modlitwy w dowolny dzień tygodnia w wyznaczonej świątyni. Pod koniec roku będą to: kościół św. Barbary w Libiążu (5.12-12.12), Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Zakopanem (13.12-20.12), Katedra na Wawelu (13.12) oraz kościół św. Bartłomieja w Morawicy (21.12-2.01). Peregrynację zwieńczą uroczystości kolejnej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, którym będę przewodniczył w Katedrze na Wawelu we wtorek 31 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00.

Niech wspólna modlitwa, zachowująca wszelkie środki ostrożności i choćby w małych grupach, stanie się znakiem naszej wierności Bogu i zawierzenia Mu przez ręce Maryi naszych rodzin, miejsc pracy, wszystkich chorych i tych, co ich leczą, a także każdego młodego człowieka, często zagubionego w trudnej rzeczywistości dzisiejszego świata.

Samorząd Szkoły w Czubrowicach chce wesprzeć Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Ojców Kamilianów w Hutkach. Będziemy zbierać różne produkty. Należą do nich: mydła w płynie, gąbki do mycia, szampony, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżające, jednorazowe maszynki do golenia, pianki do golenia, ręczniki papierowe itd.

Zapraszamy do wspierania naszej akcji wszystkie dzieci, rodziców, mieszkańców naszej gminy oraz firmy i instytucje, które będą chciały nas wesprzeć. Zbiórka produktów będzie odbywać się w budynku szkoły od 1.12 do 15.12 (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 7.00 do 19.00.

22.11.2020

 

Mamy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata i jednocześnie wspomnienie św. Cecylii patronki muzyki kościelnej.

Tegoroczną - XVI Cecyliankę rozpocznie wspólna modlitwa na Mszy świętej o godz. 16:00 w intencji wszystkich członków zespołów działających w naszej parafii i ich rodzin. Z racji trudnej sytuacji epidemicznej zapraszamy wszystkich do duchowej łączności poprzez Internet.

We wtorek wspomnienie św. Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy, w środę św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a w niedzielę rozpoczniemy adwent. Bardzo prosimy o przygotowanie wieńców adwentowych z czterema świecami. Uroczyście będziemy je błogosławić na Mszy św. o 12.15. Błogosławieństwem będziemy chcieli objąć również wszystkie te wieńce, które przygotujecie na stołach w waszych domach dokładnie o 12.15. Od przyszłego tygodnia rozpoczniemy roraty oparte na rozważaniach przygotowanych przez redakcję Małego Gościa. Już dzisiaj grudniowy numer jest do nabycia pod schodami na chór.

Zapowiedziany wcześniej grudniowy termin bierzmowania w naszej parafii ulega oczywiście przesunięciu na bezpieczniejsze czasy, bliżej jeszcze nieokreślone.

W tym tygodniu odprowadziliśmy na cmentarz śp. Piotra Pączka oraz śp. Henryka Klicha. W poniedziałek będzie pogrzeb śp. Genowefy Skotnicznej.

15.11.2020

Jest 33. Niedziela Zwykła, wspomnienie św. Alberta oraz Światowy Dzień Ubogich. We wtorek św. Elżbiety Węgierskiej, w środę bł. Karoliny Kózkówny, w czwartek bł. Salomei, w piątek św. Rafała Kalinowskiego, w sobotę święto Ofiarowania NMP. Za tydzień ostatnia niedziela roku liturgicznego obchodzona jako uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata i jednocześnie wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej.

Tegoroczną - XVI Cecyliankę rozpocznie wspólna modlitwa na Mszy świętej o godz. 16:00 w intencji wszystkich członków zespołów działających w naszej parafii i ich rodzin. Z racji trudnej sytuacji epidemicznej zapraszamy wszystkich do duchowej łączności poprzez Internet, wchodząc na parafialną stronę internetową i klikając w podany link. Będą to obchody o wiele skromniejsze niż w poprzednich latach, ale może dlatego przeżyjemy je tym głębiej i z większą wdzięcznością.

Dzieci szkolne wraz z rodzinami zapraszamy do udziału w Mszy św. o 12.15. Łączcie się z nami internetowo o tej godzinie i aktywnie przeżywajcie Mszę św. sprawowaną specjalnie dla was.

W trzeci piątek miesiąca po Mszy św będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich zmarłych z naszej parafii, zwłaszcza tych, którzy odeszli do Pana na przestrzeni tego roku. Zapraszamy do łączności modlitewnej przez internet.

Wraz z wynalezieniem szczepionki na covid-19 wraca nadzieja, że lato przyszłego roku przeżyjemy albo już jako ozdrowieńcy albo jako zaszczepieni i bezpieczni, dlatego przypominamy, że w dniach 5-11 lipca 2021 odbędzie się 7?dniowa pielgrzymka autokarowa do Ostrej Bramy w Wilnie oraz miejsc w północno wschodniej Polsce (GIETRZWAŁD – ŚW. LIPKA – WIGRY – KOWNO – SZAWLE – SZYDŁÓW – TROKI – WILNO – STUDZIENICZNA – SUCHOWOLA – SOKÓŁKA – ŚWIĘTA WODA – BIAŁYSTOK – ANDRZEJEWO –ZUZELA –ROSTKOWO –TORUŃ – GÓRSK – WŁOCŁAWEK. Jest to szlak miejsc Maryjnych, cudu Eucharystycznego, oraz miejsc związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszko, św. Stanisławem Kostką i Prymasem Stefanem Wyszyńskim). Ta pielgrzymka miała się odbyć w lipcu tego roku, ale z wiadomych względów jest przeniesiona na rok przyszły. Zapraszamy osoby już zapisane, oraz nowych chętnych.

08.11.2020

       Mamy 32. Niedzielę zwykłą. Jest to Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Jutro Rocznica Poświęcenia Bazyliki  Laterańskiej, we wtorek św. Leona, w środę św. Marcina, w czwartek św. Jozafata, w piątek św. Benedykta, Jan, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski. W niedzielę św. Alberta Wielkiego oraz Światowy Dzień Ubogich.

We środę będzie Narodowe Święto Niepodległości. Msza św. za Ojczyznę będzie odprawiona tego dnia o 17.00. Pamiętajmy o wywieszeniu flag narodowych.

Nowe ograniczenia pozwalają na obecność w naszym kościele jedynie 13 osób, a w kaplicy osób 10, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra realizując jednocześnie obowiązek zakrywania ust i nosa. Prosimy więc o łączność z naszym kościołem za pośrednictwem Internetu. Na naszej stronie parafialnej, poniżej linku do transmisji na żywo z naszego kościoła, jest też koszyczek z numerem konta naszej parafii. To taka nasza wirtualna pani kościelna.

Za tydzień będziemy mieć składkę do kopert na cele inwestycyjne. Z miesiąca października zostało złożone na ten cel 6 040 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom. Zachęcamy do wpłat bezpośrednio na konto Parafii:  45 8589 0006 0150 0000 0273 0002

Dzisiaj na mszy świętej o godzinie 12:15 zostaną poświęcone opłatki  wigilijne.  A w najbliższym tygodniu nasz organista rozpocznie ich roznoszenie:

- w poniedziałek (9 listopada): Racławice od nr 1 – 125,

- we wtorek (10 listopada): Racławice od nr 126 – 184,

- w środę (11 listopada): Racławice od nr 185 – 300,

- w czwartek (12 listopada): Racławice od nr 301 – 328, Racławice - okolice cmentarza i "Pod Skałą" oraz Czubrowice-Polesie i Czubrowice-Nowa Wieś,

- w piątek (13 listopada): Czubrowice od nr 1 – 110,

- w sobotę (14 listopada): Czubrowice od nr 111 – 214.

Pan Organista zapewnia, że odwiedziny te będą z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i higieny, jednak nie będzie wchodził do środka domów. Prosimy o życzliwe przyjęcie go u swoich progów i o wyrozumiałość w zaistniałej sytuacji pandemicznej.

Zmarł śp. Tobiasz Hrabia – jego pogrzeb będzie we wtorek o 12.00. Zmarł również śp. Władysław Furman – pogrzeb również we wtorek o 14.00.

Wojewoda Małopolski zachęca do włączenia się w organizowanie tzw. szpitali tymczasowych dla osób chorych na COVID 19. O pomoc proszeni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy i opiekunowie medyczni, salowe, pracownicy obsługi technicznej i technicy elektroradiologii oraz inne osoby posiadające podstawowe kompetencje w zakresie pomocy medycznej (przedstawiciele służb mundurowych, studenci, harcerze i wolontariusze).  Wszelkie niezbędne informacje oraz formularz kontaktowy znajdują się na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (www.muw.pl).

Sołtys Racławic przyjmuje opłaty za IV ratę podatku i za śmieci od 12 do 16 listopada w godz. 9.00 do 13.00 i popołudniu w poniedziałek 16 listopada od 15.00 do 17.00.

W Czubrowicach sołtys przyjmuje w budynku szkoły od 9 do 14 listopada od 17.00 do 19.00 a w sobotę od 10.00 do 12.00.

 

                               

Msze św. w niedziele:


8.00,    11.00,   16.00

dodatkowo 12.15 od listopada do Wielkanocy


Kaplica w Czubrowicach:

sobota 18.00, niedziela 9.30

 

 

Dni powszednie:
             

W  Racławicach:

w poniedziałki, środy i piątki:
      17.00 (bądź 19.00)

(17.00 od września do Wielkanocy 

19.00 od Wielkanocy do sierpnia)

wtorki, czwartki i soboty:
       7.00 (przez cały rok)

 

KANCELARIA: czynna codziennie w dni powszednie, po Mszy św. w Racławicach

Wirtualny spacer