Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

                                                                   

02.08.2020

Jest 18. Niedziela zwykła i pierwsza w miesiącu sierpniu. Dziś po Mszach św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Dziś także można uzyskać w każdym kościele parafialnym odpust „Porcjunkuli”.

We wtorek będzie św. Jana Marii Vianney’a patrona kaplicy w Czubrowicach, gdzie dzisiaj z tej racji świętujemy odpust i dożynki. Sumę odpustową o 11.00 odprawi i wygłosi homilię ks. Mirosław Kulesa, który od 26 sierpnia będzie wikariuszem w naszej parafii.

W czwartek święto Przemienienia Pańskiego, w sobotę św. Dominika a w niedzielę św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). W tym tygodniu będzie pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Zarówno w czwartek jak i w piątek Msze św. będą o 18.00 w kaplicy i o 19.00 w kościele, a wcześniej pół godziny spowiedzi. Po Mszach stosowne nabożeństwa. Do chorych udamy się w piątek ale dopiero od 16.00. Proszę zapisywać chętnych w zakrystii.

Bardzo pięknie dziękujemy pewnej rodzinie z Czubrowic za ufundowanie nowego żyrandola do przedsionka kaplicy w Czubrowicach. W ten sposób mamy już w kaplicy wszystkie żyrandole z orłem w koronie w stylu księstwa warszawskiego.

Zaczęliśmy miesiąc sierpień – coroczny już miesiąc trzeźwości naszego narodu. Zachęcamy do podjęcia abstynencji szczególnie w intencji Ojczyzny w 100 rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej z bolszewikami.

W niedzielę 9 sierpnia wyruszy pielgrzymka piesza z Olkusza na Jasną Górę, składająca się z samych tylko księży (ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce). Wszyscy dotychczasowi pielgrzymi z poprzednich lat oraz nowi będą mogli duchowo łączyć się z kapłanami  na trasie poprzez uczestnictwo duchowe. Chętni powinni zadeklarować swój udział przez zapisy u ks. Proboszcza, od którego otrzymają w cenie 5 zł  specjalny Przewodnik duchowego Pielgrzyma.

26.07.2020

 

Mamy XVII niedzielę zwykłą i wspomnienie św. Joachima i Anny- rodziców NMP

Z racji św. Krzysztofa – patrona kierowców – błogosławimy dziś pojazdy, oraz podróżujących nimi, a zwłaszcza kierowców. Przy poświęceniu będzie można złożyć ofiarę na MIVA Polska – organizację, która zaopatruje polskich misjonarzy w środki transportu. Proszę przyjąć w zamian maleńki upominek, który przyda się na pewno w waszych samochodach.

         We środę będzie św. Marty, w piątek św. Ignacego z Loyoli, w sobotę św. Alfonsa Marii Liguoriego. W przyszłą niedzielę w kaplicy w Czubrowicach świętować będziemy odpust  ku czci Patrona św. Jana Vianney’a, dlatego będzie zamiana godzin Mszy św: o 9.30 będzie Msza św. w kościele parafialnym, a o 11.00 będzie suma odpustowa w kaplicy w Czubrowicach. Uroczystość połączona będzie z dożynkami czyli dziękczynieniem za plony ziemi. Zapraszamy wszystkich chcących uzyskać odpust i uczcić św. Jana Vianney’a a szczególnie strażaków i górników w mundurach i ze sztandarami, członków Kół Gospodyń i grup śpiewaczych w strojach regionalnych i z wieńcami dożynkowymi, niosących feretrony, orkiestrę, dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia, dzieci w strojach pierwszokomunijnych, niosących światło.

Od soboty zaczniemy miesiąc sierpień – coroczny już miesiąc trzeźwości naszego narodu. Zachęcamy do podjęcia abstynencji szczególnie w intencji Ojczyzny w 100 rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej z bolszewikami. W pierwszą sobotę Nabożeństwo Fatimskie o godz. 19.00. Do niesienia figurki MB zapraszamy panie z Róży św. Faustyny. Proszę przynieść świece, oraz wypisane na kartkach prośby i podziękowania, w których sprawowana będzie Msza św. W tę sobotę nie będzie Mszy św. o 18.00 w Czubrowicach. Wszystkich zapraszamy na 19.00 do kościoła.

Dzisiaj dziękujemy ks. Ryszardowi Matuszykowi za siedem owocnych lat jego posługi w naszej parafii. Od 26 sierpnia swoją posługę kapłańską będzie pełnił w parafii Poręba-Żegoty. Dziękujemy za wszelkie łaski, które przez Jego kapłańskie ręce spłynęły na wszystkich naszych Parafian. Bóg zapłać i szczęść Boże na nowej placówce.

19.06.2020

Jest 16. Niedziela zwykła. W środę będzie św. Marii Magdaleny, w czwartek św. Brygidy, w piątek św. Kingi, w sobotę św. Jakuba Apostoła i Krzysztofa, w przyszłą niedzielę św. Joachima i Anny.

 Aktualnie trwa remont naszego kościoła polegający na wymianie podłogi w nawie głównej i przedsionku, dlatego Msze św. sprawujemy przy dobrej pogodzie przy ołtarzu polowym.

 Z racji św. Krzysztofa – patrona kierowców - błogosławić będziemy pojazdy, oraz podróżujących nimi, a zwłaszcza kierowców w przyszłą niedzielę po Mszach św. Przy poświęceniu będzie można złożyć ofiarę na MIVA Polska – organizację, która zaopatruje polskich misjonarzy w środki transportu.

 Radę Parafialną zapraszamy na spotkanie w poniedziałek o 19.30.

 Przyszła niedziela jest ostatnią, na której posługę wikariusza będzie pełnił w naszej parafii ks. Ryszard Matuszyk. Od 26 sierpnia swoją posługę kapłańską będzie pełnił w parafii Poręba-Żegoty. Serdecznie dziękujemy Mu za siedem owocnych lat jego posługi w naszej parafii. Dziękujemy za katechezą dzieci i młodzieży, za opiekę nad ministrantami, za troskę o liturgię, głębokie i trafiające do serca kazania i za wszelkie łaski, które przez Jego kapłańskie ręce spłynęły na wszystkich naszych Parafian. Bóg zapłać i szczęść Boże na nowej placówce.

 

 

 

                                                             12.07.2020.

Jest 15. Niedziela zwykła. Jutro św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, we wtorek św. Kamila i św. Henryka, w środę św. Bonawentury, w czwartek NMP Szkaplerznej – odpust w Czernej, poprzedzony nocą czuwania we wtorek od 21.00 do 2.00, w sobotę św. Szymona z Lipnicy, a w Czernej będzie wtedy XXII już Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Uroczysta Msza św. o godz. 11.00. Nie udamy się tam pieszo w tym roku, ale chętnych do udziału serdecznie zapraszamy.

Dziękujemy za pomoc powodzianom w zeszłą niedzielę. Do puszek przed kościołem zebraliśmy wtedy 2180 zł.

W następną niedzielę będziemy mieć składkę inwestycyjną do kopert. Z miesiąca czerwca wyniosła ona 12 610 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.

Od jutra zaczynamy prace przy wymianie drewnianej podłogi w nawie głównej. Na czas tych prac będziemy uczestniczyć w Mszach św. albo w samym prezbiterium, albo przy ołtarzu polowym, w zależności od pogody i ilości wiernych.

„Wzorem lat ubiegłych ogłoszony został konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego dla najlepszych organizacji pozarządowych Kryształ Soli oraz konkurs o Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego dla osób działających na rzecz dobra innych Amicus Hominum. Przyznawane tytuły stanowią formę podziękowania dla społecznych liderów i osób, dzięki którym upowszechniane są postawy wzajemnej pomocy, wsparcia i poświęcenia dla potrzebujących. W sytuacji związanej ze stanem epidemii takich postaw tym bardziej nie brakuje, dlatego serdecznie zachęcamy do zgłaszania kandydatów do nagród. Termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych w wymienionych konkursach mija 31 lipca br. Szczegóły oraz wzór zgłoszenia zostały udostępnione na stronie internetowej: www.malopolska.pl/ngo.”

Bardzo prosimy o wysłuchanie słowa naszego arcybiskupa odnośnie nowej formy Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy:

05.07.2020.

Jest pierwsza niedziela miesiąca. Po Mszach św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. W poniedziałek bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, w środę św. Jana z Dukli, w sobotę św. Benedykta.

Dziś przed kościołem można złożyć ofiarę do puszek na pomoc organizowaną przez Caritas dla poszkodowanych w ostatnich nawałnicach burzowych. Bóg zapłać za dar serca.

Serdecznie dziękujemy za kwiaty z Waszych ogrodów i za pomoc w dekoracji kościoła przed dzisiejszą uroczystością.

Dziś o 11.00 będziemy mieć Mszę św. za Ojczyznę, jako dziękczynienie za pierwszą kadencję pana Prezydenta Andrzeja Dudy, upraszając potrzebne łaski Boże dla Niego na obecną chwilę, oraz za wszystkich rządzących naszą Ojczyzną. Razem z nami modlić się będą rodzice pana Prezydenta oraz wielu zaproszonych gości.

Apel naszego Księdza Arcybiskupa: „W szczególnym dla naszej Ojczyzny czasie, pełni ufności zawierzajmy Chrystusowi, Miłosiernemu Panu dziejów, wszystkie sprawy Narodu. Niech nie słabnie modlitwa Kościoła w Polsce o pełne odpowiedzialności i poświęcenia postawy nas wszystkich wobec trudów oraz wyzwań współczesności.

W tym samym duchu bardzo Was proszę, aby w niedzielę 5 lipca br. po każdej Mszy świętej we wszystkich  kościołach został powtórzony „Akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski”, którego 3 maja br. dokonał na Jasnej Górze Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki i który tego samego dnia uroczyście złożyłem w Katedrze na Wawelu. Wszystkim Wam, Drodzy Bracia, z serca błogosławię.

28.06.2020

Jest 13. Niedziela zwykła. Jutro uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. będą o 8.00, 17.00  w kościele, a w kaplicy o 9.30.Składka z tego dnia przeznaczona jest na świętopietrze. W piątek św. Tomasza, w sobotę rocznica poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej w Krakowie.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota lipca. Spowiedź od 17.30 w kaplicy i od 18.30 w kościele. Prosimy zgłaszać chorych na odwiedziny duszpasterskie z posługą sakramentalną.  W pierwszą sobotę nie będzie Mszy św. o 18.00 w Czubrowicach. Wszystkich zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie do kościoła na 19.00 na adorację, później Mszę św. i procesję ze świecami dookoła kościoła z modlitwą różańcową. Jedna z Mszy św. będzie sprawowana w intencji przyniesionych przez was próśb i podziękowań.

Za tydzień o 11.00 będziemy mogli uczestniczyć w naszym kościele w Mszy Świętej dziękczynnej za dar prezydentury obecnego pana Prezydenta i upraszającej u Pana Boga potrzebne obecnie  dary Boże oraz o Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny i sprawujących w Niej rządy. Zapraszamy do modlitwy.

W związku z ostatnimi ulewami i zniszczeniami, jakie one spowodowały w dobytku licznych wiernych naszej Archidiecezji, w duchu solidarności z potrzebującymi ks. arcybiskup poleca, aby w niedzielę, 5 lipca 2020 r. we wszystkich kościołach Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz poszkodowanych w wyniku zalań i podtopień. Zebrane ofiary zostaną przekazane do Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Prosimy zabrać sobie do poczytania nowy numer Dobrych Nowin. Życzymy owocnej lektury.

Cztery zaległe intencje mszalne za śp. Anielę Sarota zostaną odprawione w Szklarach w dniach od 1 do 4 lipca. To intencje od Glanowskich, od Kaniów, od Sołtysików i od brata Gienka.

Zapisanych na pielgrzymkę do Wilna zapraszam na spotkanie w poniedziałek o 19.30.

Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy udanych wakacji z Bożym błogosławieństwem i opieką Matki Najświętszej.

21.06.2020

Jest 21. Niedziela zwykła. W środę uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

W piątek będzie zakończenie roku szkolnego. Ponieważ po odbiór świadectw dzieci będą się udawać do szkoły indywidualnie w ciągu całego dnia, dlatego Msza św. na zakończenie roku, dla wszystkich uważających za stosowne, będzie popołudniu o 17.00 w kościele. Wcześniej od 16.00 będzie możliwość spowiedzi.  W sobotę o 12.00 w kaplicy będzie I Komunia św. dwóch dziewczynek z Czubrowic.

Zakład Kominiarski informuje, że od wtorku 23.06. do piątku 26.06. w Racławicach i Czubrowicach będą czyszczone i sprawdzane przewody kominowe.

         Za dwa tygodnie w niedzielę 5 lipca o godz. 11.00 będziemy mieć piękną uroczystość. Będziemy mogli uczestniczyć w naszym kościele w Mszy Świętej dziękczynnej za dar prezydentury pana Andrzeja Dudy i upraszającej u Pana Boga potrzebne obecnie Panu Prezydentowi  dary Boże oraz o Boże błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny i sprawujących w Niej rządy.

Msze Święte w intencji pana Prezydenta Andrzeja Dudy zainicjowane zostały przed 5 laty  w Krakowie przez członków Akademickiego Klubu Obywatelskiego - Panią Celinę i Janusza Opiłów i były przez całą tę kadencję kontynuowane każdego miesiąca w różnych kościołach. Dzięki inicjatywie naszego rodaka ks. Józefa Pyrka i p. Jolanty Janus będziemy mogli nawiązać do tej pięknej tradycji nieustającej modlitwy za rządzących naszą Ojczyzną. Pozytywnie na zaproszenie na tę uroczystość odpowiedzieli też rodzice p. Prezydenta - pan prof.  Jan Duda i pani profesor Janina Milewska Duda. Będą naszymi honorowymi gośćmi, dlatego zapraszamy licznie naszych Parafian do wspólnej modlitwy.

 

Piękne podziękowania dla p. Stanisławy Noga za dar nowych szat liturgicznych. Dla naszego kościoła została sprezentowana kapa i ornat z Panem Jezusem Miłosiernym. Bóg zapłać.

 

Wczoraj ks. arcybiskup Marek Jędraszewski pobłogosławił pana Jarosława Piekarza, naszego katechetę,  do posługi  Nadzwyczajnego Szafarza Komunii św. Proszę wysłuchać  specjalnego słowa ks. arcybiskupa do naszych parafian.

14.06.2020

Jest XI niedziela zwykła. Dziś procesja Oktawy Bożego Ciała o 15.30 a od poniedziałku aż do środy procesje będą o 17.30 w kaplicy i o 18.30 w kościele. Na zakończenie w czwartek nabożeństwo będzie tylko jedno w kościele parafialnym o 18.00 Msza św. z poświęceniem wianków i po niej procesja. Szczególnie zapraszamy dzieci, które dzielnie posługiwały na procesjach w ciągu tego tygodnia.

W środę św. brata Alberta Chmielowskiego, w piątek Najświętszego Serca Pana Jezusa – nie będzie obowiązywał post. W sobotę wspomnienie  Niepokalanego Serca NMP.

W ramach przesuniętego w czasie obchodu 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II dziś o godz. 16.00 polscy biskupi odprawią uroczystą Mszę św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie Łagiewnikach, w czasie której Słowo Boże wygłosi wieloletni osobisty papieski sekretarz kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski senior.  Archidiecezja Krakowska wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Instytutem Dialogu Międzykulturowego św. Jana Pawła II w Krakowie organizuje także jubileuszowy koncert. W górnym kościele papieskiego sanktuarium na Białych Morzach dziś o godz. 19.00 W programie koncertu zaplanowano m.in. utwory Mozarta, Bacha, Händla.

W poniedziałek 15 czerwca polscy biskupi pokłonią się Matce Bożej Płaczącej w kalwaryjskim sanktuarium Ojców Bernardynów i pobłogosławią aulę poświęconą św. Janowi Pawłowi II. O godz. 10.00 Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Włączenie do grona ministrantów w naszej parafii będzie w czwartek na Mszy św. o 18.00. Spotkanie z kandydatami w środę (dzień wolny od zajęć, egzaminy klas VIII) o godz. 10.00 dla wszystkich w Racławicach.

Za tydzień będziemy mieć składkę inwestycyjną do kopert. Z miesiąca maja wyniosła ona 15 360 zł. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Planowane prace nad wymianą podłogi w kościele będą musiały być jeszcze przesunięte w czasie o parę tygodni. Tymczasem chcę poinformować, że w wyniku ograniczeń spowodowanych pandemią składki niedzielne na tacę za dwa i pół miesiąca okazały się aż o 16 100 zł mniejsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.  Najważniejsze, że powoli wracamy już do płynności finansowej.

W najbliższą sobotę o 12.00 odbędzie się uroczystość błogosławienia nowych szafarzy Eucharystii. Wśród nich będzie nasz pan katecheta Jarosław Piekarz. Cieszymy się i życzymy radosnej i ochoczej posługi w naszej parafii. Jest też smutna wiadomość, że nie doczekał tej uroczystości tata pana Jarka. Jego pogrzeb będzie jutro o 15.00 w Przegini.

07.06.2020

 

Mamy 10. Niedzielę zwykłą obchodzoną jako uroczystość Najświętszej Trójcy. Jest to pierwsza niedziela miesiąca czerwca i po każdej Mszy św. zamiast kazania będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Jutro św. Jadwigi Królowej, w piątek bł. Piotra Dańkowskiego, w sobotę św. Antoniego z Padwy, w przyszłą niedzielę bł. Michała Kozala.

We czwartek będzie uroczystość Bożego Ciała. Ks. arcybiskup Marek Jędraszewski wydał wskazania w sprawie procesji Bożego Ciała: :Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami państwowymi zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników. Stwarza to możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych. Zachęcamu duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz licznego w nich udziału. Konieczne będzie przy tym zachowanie wymaganych wspomnianymi przepisami środków bezpieczeństwa, tj. utrzymanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa… Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu.”

U nas w tym roku procesją wyjdzie po Mszy o 9.30 z kaplicy w Czubrowicach i przejdzie w stronę kościoła. Bardzo prosimy o przygotowanie ołtarzy i zadbanie o godny wygląd naszej procesji. Przez osiem dni po uroczystości będziemy mieć oktawę Bożego Ciała z codzienną procesją dookoła kościoła i kaplicy przed Mszami św. wieczornymi.

 

31.05.2020

Arcybiskup Krakowski odwołuje ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej, której udzielił na początku stanu pandemii.

Jednocześnie Metropolita Krakowski ponownie udzielił dyspensy ale tylko dla:

   - osób w wieku 65 lat i więcej,

      - wiernych z objawami infekcji 

         - tych, którzy czują obawę przed zarażeniem.

Dodał nadto: „Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.” Ponieważ w naszym małym kościele nie możliwe jest zachować dystans, dlatego prosimy wszystkich, w imię miłości bliźniego, o używanie maseczek wewnątrz kościoła.

         Dziś świętujemy Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Za odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można dziś uzyskać odpust zupełny. Dziś ostatnie nabożeństwo majowe o 15.30. Dziś też przypada święto Nawiedzenia NMP. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt czyli NMP Matki Kościoła. Msze św. jutro będą o 7.00 i 19.00 w kościele, natomiast w kaplicy o 9.30 i o18.00.

W środę św. Karola Lwangi i Towarzyszy, w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – pierwszy czwartek miesiąca. W następne dni będzie pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca czerwca.  Przez cały tydzień spowiadamy na pół godziny przed Mszą św. gdyż w najbliższą niedzielę kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. W czwartek, piątek spowiedź będzie od 17.00 w kaplicy i od 18.00 w kościele.

W pierwszą sobotę czerwca nie będzie Mszy św. o 18.00 w Czubrowicach. Zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie do kościoła na 19.00 na adorację, Mszę św. i procesję ze świecami dookoła kościoła z modlitwą różańcową.

Za tydzień w niedzielę uroczystość Najświętszej Trójcy. 

Rodziców dzieci pierwszokomunijnych zapraszamy na spotkanie w kościele w poniedziałek o 19.30. Bardzo prosimy wszystkich o przybycie.

Cieszymy się, że powoli wracacie po pandemii do czynnego uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę. Na przywitanie prosimy zabrać sobie do domu do poczytania nowy numer Dobrych Nowin na czerwiec.

24.05.2020

 

Obchodzimy dziś Wniebowstąpienie Pańskie. Cały nadchodzący tydzień będzie przygotowaniem na przyjście Ducha Św. Pocieszyciela. Uroczystość Jego Zesłania będzie za tydzień. We wtorek będzie św. Filipa Nereusza, w piątek św. Urszuli Ledóchowskiej.

Za dwa tygodnie, w niedzielę Trójcy Przenajświętszej kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej nakazanej specjalnym przykazaniem kościelnym. Do spowiedzi można przystąpić codziennie na pół godziny przed nabożeństwem majowym czyli w kaplicy od 17.00 a w kościele od 18.00.

Dzisiaj nie będzie niestety transmisji internetowej z naszej sumy parafialnej. Pozostających w domach prosimy o skorzystanie z transmisji z innych kościołów. Wewnątrz kościoła w dalszym ciągu obowiązują limity ilości obecnych tu osób. Limit wynosi 1 osobę na 10 metrów kwadratowych, za to na zewnątrz kościoła obowiązuje tylko zachowanie bezpiecznego dystansu.

Pozdrawiamy wszystkich Parafian i liczymy na szybką możliwość wspólnej modlitwy wewnątrz naszego pięknego kościółka.

17.05.2020

 

Mamy 6 niedzielę wielkanocną. Od poniedziałku przez trzy dni cały Kościół modli się o urodzaje i za kraje głodujące.

W poniedziałek wypada dokładnie setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.    Zapraszamy do odbycia spaceru multimedialnego po muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, mieszczącego się między innymi w pomieszczeniach, gdzie mieszkała rodzina Wojtyłów. Tutaj podajemy adres do tego spaceru: http://domjp2.pl/wirtualny-spacer/.   Bardzo prosimy zabrać sobie do domu do poczytania aktualny numer Dobrych Nowin poświęcony osobie Papieża św. Jana Pawła II. 

W piątek wspomnienie św. Rity z Cascia. W następną niedzielę świętować będziemy Wniebowstąpienie Pańskie.

Przypominamy, że trwa miesiąc maj. Od tej niedzieli będzie nas mogło przebywać w naszym kościele aż 15 osób. Dlatego przypominamy o starej tradycji modlitwy Litanią Loretańską przy kapliczkach na świeżym powietrzu. Można również uczestniczyć w majówkach na zewnątrz kościoła, zachowując dozwolone odległości między sobą. Majówki są w kaplicy o 17.30 a w kościele o 18.30.

Pięknie dziękujemy p. Grażynie Skotnicznej za ufundowanie nowego żyrandola do kaplicy, z orłem w koronie w stylu Księstwa Warszawskiego, podobnie jak te wiszące w centralnej części kaplicy. Żyrandol zawisnął z tyłu kaplicy tuż obok płaskorzeźby Ostatniej Wieczerzy.  Dziękujemy również innym ofiarodawcom za nowy komplet obrusów maryjnych do kaplicy. Bóg zapłać również wszystkim   ofiarodawcom na cele inwestycyjne z ubiegłego miesiąca. Większość wpłat była przelewem bankowym na konto naszej parafii i o takie przelewy prosimy również w tym miesiącu. Numer konta parafii: 45 8589 0006 0150 0000 0273 0002 dostępny jest na naszej stronie:   www.raclawiceparafia.pl    w zakładce „Kontakt”.                  

 

10.05.2020

Mamy piątą niedzielę wielkanocną. Nadal ogromna większość wierzących nie ma możliwości osobistego udziału we Mszy św. niedzielnej z powodu pandemii koronawirusa. Dzisiaj nasza Msza św. parafialna o godz. 11.00 będzie transmitowana w internecie, a będzie to Msza św. w 25 lecie posługi zakonnej siostry Nikoli, naszej parafianki, która aktualnie przebywa na placówce w Stanach Zjednoczonych. Pandemia uniemożliwiła jej przyjazd do Polski na te uroczystości, ale będzie się z nami łączyć za pomocą przekazu internetowego, chociaż u niej będzie to dopiero blady świt.

W tym tygodniu w piątek będzie św. Zofii, a od wtorku tzw. trzech zimnych ogrodników. Po zimnej Zośce pożegnamy się ( mamy nadzieję) ostatecznie z nocnymi przymrozkami. W środę 13 maja wspomnienie NMP z Fatimy, w czwartek św. Macieja apostoła, w sobotę św. Andrzeja Boboli.

Przeciwności, z którymi w ostatnich miesiącach zmaga się społeczność światowa, dotykają boleśnie wszystkich bez względu na pochodzenie i wyznawaną religię. Tym samym jednak owe trudne okoliczności tworzą niezwykłą okazję do zjednoczenia się mimo różnic w pomocy pokrzywdzonym i modlitwie o ustanie epidemii.

W związku z tym Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w imieniu Ojca Świętego Franciszka skierowała do Episkopatów całego świata prośbę, by czwartek, 14 maja 2020 roku uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. W te duchowe praktyki włączą się także – według własnej wiary i tradycji – przedstawiciele innych religii.

Sołtys Czubrowic informuje, że opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz podatek rolny za II kwartał 2020 r. przyjmuje w Szkole w Czubrowicach w dniach od 11 do 16 maja w godz. 17.00-19.00 i w sobotę od 10.00-13.00

 

Za tydzień będziemy mieć składkę inwestycyjną do kopert. W ubiegłym miesiącu, nie tyle z kopert, co z wpłat na konto, zebraliśmy sumę 6690 zł. Dziękujemy i informujemy, że jeszcze w maju planujemy rozpocząć wymianę drewnianej podłogi w naszym kościele.

 

 

                                                                        03.05.2020

Dziś 3 maja mamy 4 Niedzielę Wielkanocną. Wczoraj czciliśmy Matkę Bożą Królową Polski. Nabożeństwo majowe będzie dziś pół godziny przed popołudniową Mszą św. czyli o 15.30. W ciągu tygodnia o 17.30 w kaplicy i o 18.30 w kościele.

Jutro św. Floriana – na Mszy św. o 19.00 modlić się będziemy za naszych strażaków, w duchu wdzięczności za ich posługę dla naszej społeczności. We wtorek św. Stanisława Kazimierczyka, w środę św. Apostołów Filipa i Jakuba, w piątek św. Stanisława – głównego patrona Polski i naszej archidiecezji (post nie obowiązuje).

Dziś mieliśmy mieć Pierwszą Komunię w naszej parafii. Za tydzień miała być procesja z Wawelu na Skałkę ku czci św. Stanisława, a u nas Rocznica dla dzieci z klas IV. W piątek miały być święcenia diakonatu w katedrze na Wawelu. Wszystko jest poprzesuwane ze względu na restrykcje związane z pandemią. Wszyscy oczekujemy złagodzenia restrykcji i modlimy się o rychłe ustanie pandemii.

Młodzież informujemy, że 3 maja ruszają 33-dniowe rekolekcje dla młodzieży z całej Polski - w ramach przygotowania do Lednicy. Od dziś każdego dnia będą się ukazywały filmiki rekolekcyjne na kanale LEDNICA 2000:  https://www.youtube.com/user/lednica2000/videos    Wszystkich zachęcamy do tych rekolekcji a młodzież przygotowującą się do bierzmowania zobowiązujemy do  oglądania i przeżywania tych rekolekcji.

Sołtys Racławic informuje mieszkańców, że II rata podatku i opłaty za wywóz odpadów komunalnych będą przyjmowane w sołtysówce w dniach 11 do 16 maja  w godzinach od 9.00 do 13.00, oraz dodatkowo po południu 15 maja (piątek) od 15.00 do 17.00. Jednocześnie informuje, że przyjmowane będą również opłaty bezgotówkowe tj. kartą płatniczą.

26.04.2020

Trzecia Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą Biblijną rozpoczynającą cały tydzień biblijny. Dziś będzie Narodowe czytanie Pisma św. Tego roku wybrana została do czytania Ewangelia św. Mateusza. Warto się przyłączyć.

W środę św. Katarzyny ze Sieny, w piątek św. Józefa rzemieślnika (jest dyspensa od naszego arcybiskupa), w sobotę liturgiczny obchód uroczystości MB Królowej Polski. Za tydzień 3 maja będzie czwarta niedziela wielkanocna obchodzona jako Dzień Modlitw o Powołania. W tym tygodniu będzie pierwszy piątek i sobotą miesiąca, a w piątek rozpoczniemy nabożeństwa majowe. Będą one o 17.30 w kaplicy i o 18.30 w kościele. W sobotę zamiast „fatimy”  będzie zwykłe nabożeństwo pierwszej soboty po Mszy św. o godz. 19.00. Prosimy zgłaszać chorych chętnych do spowiedzi w pierwszy piątek.

Według ostatnich ustaleń rządowych w kościołach może przebywać 1 osoba na 15 m2. Tak więc  w naszym kościele parafialnym może przebywać wewnątrz tylko 10 osób, a w kaplicy tylko 7. Wszyscy mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Jedynie ksiądz przy ołtarzu jest zwolniony z tego obowiązku.

Idąc za wytycznymi Archidiecezji krakowskiej i Wydziału Katechetycznego - Pierwsza Komunia dzieci klas trzecich w roku szkolnym 2019/2020 w naszej parafii zostaje przeniesiona z 3 maja na 13 września 2020, godz. 12.15 (takie były wspólne ustalenia na rozmowach z „Trójkami klasowymi” z obu szkół w marcu, że jeżeli dzieci miałyby nie wrócić do szkoły po świętach, to uroczystość będzie w  terminie wrześniowym).

Do odmawiania w maju różańca o uwolnienie świata od pandemii koronawirusa zachęcił papież wiernych, kierując do wszystkich specjalny list:

Drodzy bracia i siostry,

Zbliża się maj, miesiąc, w którym lud Boży szczególnie żarliwie wyraża swoją miłość i nabożeństwo do Dziewicy Maryi. Do tradycji tego miesiąca należy odmawianie różańca w domu, w kręgu rodzinnym. Do docenienia tego wymiaru domowego, także z duchowego punktu widzenia, „zmusiły” nas ograniczenia pandemii.

Dlatego postanowiłem, żeby w maju zaproponować wszystkim odkrycie na nowo piękna odmawiania różańca w domu. Można to uczynić razem lub samemu, zadecydujcie w zależności od sytuacji, doceniając obie możliwości. Ale w każdym przypadku jest pewien sekret, aby to uczynić: prostota.

Rzym, u świętego Jana na Lateranie, 25 kwietnia 2020 r.

19.04.2020

 

Mamy Drugą Niedzielę Wielkanocną czyli święto Miłosierdzia Bożego. Główne uroczystości odbywają się dziś w krakowskich Łagiewnikach i zachęcamy dziś wszystkich Parafian do udziału w transmisjach Mszy św. z tego sanktuarium o 7.00 lub o 10.00. Szczególnie dziś zachęcamy do modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania pandemii koronawirusa na świecie.

W tym tygodniu w czwartek będzie św. Wojciecha – głównego patrona Polski, w piątek św. Jerzego, a w sobotę św. Marka Ewangelisty – patrona naszego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

W niedzielę za tydzień zapraszamy do wspólnej modlitwy za pomocą transmisji internetowej Mszy św. o godz. 11.00 z naszego kościoła.

W tę niedzielę przypada składka inwestycyjna do kopert. Z ostatniego miesiąca udało się zebrać z kopert 1210 zł plus  500 zł od jednego darczyńcy indywidualnego. Wiemy, że możliwości składania kopert na ten cel są niewielkie, dlatego prosimy o wpłaty przelewem na konto parafialne, które zawsze jest dostępne w zakładce „Kontakt”.

Oto numer konta Rzymskokatolickiej Parafii Narodzenia NMP w Racławicach:           45 8589 0006 0150 0000 0273 0002. Bardzo prosimy o zastrzyk finansowy, gdyż na połowę maja mamy zaplanowane prace przy wymianie i  wypoziomowaniu podłogi w nawie głównej naszego kościoła i w przedsionku.

„Jezu ufam Tobie”. Bezgraniczną ufność w Boże Miłosierdzie ożywiajmy dziś w naszych sercach. Niech Jezus cichy i pokornego serca uczyni nasze serca według Serca Swego.

Wielkanoc 2020

Dziękuję wszystkim, dzięki którym mogliśmy przeżyć te dni w łączności z Kościołem i liturgią sprawowaną w naszym parafialnym kościele. Szczególne podziękowania i dozgonna wdzięczność naszej Parafii należy się panu Grzegorzowi Pakule, który zapewnił nam bezpośredni przekaz internetowy nabożeństw Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem You Tube.  Wiem, że dzięki temu licznie byliście z nami, a świadomość Waszej obecności sprawiała, że fizycznie pusty nasz kościół wypełniał się duchowo Wami wszystkimi, którzyście włączali na odległość swoje modlitwy do naszej wspólnotowej liturgii.

Dziękuję ks. Wikariuszowi za dzielne dyżurowanie wraz ze mną przy ołtarzu polowym, aby służyć spowiedzią i Komunią św. tym wszystkim, którzy zdołali się zapisać telefonicznie na 20 minutowe okresy 5 osobowych adoracji przy ciemnicy i przy Grobie Pańskim. Dziękuję p. Iwonie z rodziną za ciemnicę, Grób Pański i piękną dekorację świąteczną naszego kościoła. Panu Organiście za muzyczną stronę naszej liturgii. Panu kaplicznemu z Czubrowic wraz z rodziną za przedświąteczne porządki w kaplicy. Bóg zapłać wszystkim ludziom dobrej woli.

Przez cały tydzień trwać będzie Oktawa Zmartwychwstania. Jutro Msze św. będą w układzie niedzielnym z wyjątkiem Mszy św. o 16.00, której nie będzie. W ten piątek nie będzie obowiązywał post.

Za tydzień w niedzielę będziemy mieli Święto Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy do uczestniczenia we Mszy św. transmitowanej tego dnia z Łagiewnik, gdzie będą główne, światowe uroczystości obchodu tego święta. Zachęcamy do odmawiania codziennie Koronki do Miłosierdzia Bożego w ramach Nowenny przed tym świętem.

Od następnej niedzieli nie będzie już Mszy św. o 12.15 przez cały okres wiosenno-letni aż do listopada.

Od tego tygodnia Msze św. wieczorne w ciągu tygodnia czyli w poniedziałki, środy i piątki będziemy odprawiać o 19.00

W sezonie wiosenno-letnim środowe Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będą przed Mszą czyli o godz. 18.30,

Tegoroczne kartki z  życzeniami świątecznymi przedstawiają chustę Weroniki z odnowionej północnej ściany naszego kościoła. Zawsze dostarczaliśmy je Wam do domów. Obecnie będą czekać na lepsze czasy w przedsionku kościoła. Gdy ustanie stan zagrożenia niech każdy zabierze je sobie do domu i niech będą pamiątką tych, jakże szczególnych i wyjątkowych Świąt Wielkanocnych.

Nasze życzenia zaczerpnięte są wprost z Księgi Liczb:

„Niech Was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Wami, niech Was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Wam swoje oblicze i niech Was obdarzy pokojem”. (Lb 6,24-26)

                                                             

 Zapisy na czuwanie w ciemnicy i przy Grobie Pańskim

 

09.04.2020 Wielki Czwartek

 

18.00          Msza św. Wieczerzy Pańskiej

 

                                           numer domu                               ile osób

19.00-19.20                  R. 58a + R.303 + R.196                   4 + 1 osoby

19.20-19.40                  Cz 39 + R.20                                    5 osób

19.40-20.00                  Cz. 58 + R.327                                 5 osób

   20.00-20.20               Cz. 5 + Cz. 152                      3 + 2 osoby

   20.20-20.40               R. 2 + R.261                           3 +2 osoby     

   20.40-21.00               R. 370                                    5 osób

21.00-21.20                  R. 344                                    5 osób

21.20-21.40                  R. 63                                      5 osób

21.40-22.00                  Cz 50                                      5 osób

 

10.04.2020 Wielki Piątek

 

18.00 Nabożeństwo Męki Pańskiej       

    19.00-19.20     R. 182 + R. 216            4 + 1 osoby

    19.20-19.40     R. 28A  +  R. 20           5 osób

    19.40-20.00     Cz. 121 + R 12              5 osób

20.00-20.20         R. 77                             5 osób

20.20-20.40         Cz 229A                        5 osób

20.40-21.00         R 148                            5 osób

    21.00-21.20     R. 334                           5 osób

    21.20-21.40     Cz 35A                         4 + 1 osób

    21.40-22.00     R 152                            5 osób

22.00-22.20          R. 63                             5 osób

22.20-22.40          R. 63                             4 + 1 osób

22.40-23.00         R. 299                           5 osób

   23.00-23.20      R. 206+Cz.144+ R.66   2+2+1 osób

   23.20-23.40      Cz 175 + Cz.43            4 osób   + 1    

   23.40-24.00      Cz 177 + R. 303           2+2+1 osób

 

11.04.2020 Wielka Sobota

   07.00-07.20      R. 188A + R.261      2 + 3 osoby     

   07.20-07.40      Cz. 164                   4 + 1 osoby

   07.40-08.00      R. 63  + Cz.43        4 + 1 osoby

08.00-08.20         Cz 194A+ R.240    2 + 2 os.

08.20-08.40         R. 66 + Cz. 95       1+4 osób

08.40-9.00           R. 63                     5 osób

   9.00-9.20          R. 129A                 5 osób       

   9.20-9.40          Cz. 45 + R.20       4+1  

   9.40-10.00       R. 160A                 5 os

10.00-10.20         R.156 + Cz.22      3 +2 os.

10.20-10.40         R. 165 + Cz.22     3 + 2 os.

10.40-11.00         Cz. 11                  4 + 1 os

   11.00-11.20      R. 327+ R.190     2+2+ 1 osoby

   11.20-11.40      Cz. 160                4 + 1

   11.40-12.00      Cz. 49                  3 + 2 osoby

12.00-12.20          R. 335 + R.299    1+4 osoby

12.20-12.40         Cz. 153                5 osób

12.40-13.00          R.217                  5 osób

   13.00-13.20      Cz. 182                4 osoby

   13.20-13.40      Cz.152                 5 os.

   13.40-14.00      R.319+Cz. 165    4 + 1 os.

14.00-14.20         R. 5                      5 os.

14.20-14.40         R.125B                 5 osób

14.40-15.00        R. 315 + R. 82       3 + 2 os.

   15.00-15.20     R.374                     4 + 1 osoby

   15.20-15.40      R. 218                  5 osób       

   15.40-16.00      Cz. 5 + Cz.20      3 + 2 osoby

16.00-16.20         R. 356                  4 os.

16.20-16.40         R. 192A               5 os

16.40-17.00         R. 290A               1+1+2

   17.00-17.20      R. 12 + R,297      2 + 3 os

   17.20-17.40      R. 128A  + R.87   3+ 2 os.

   17.40-18.00      Chochół+ Cz. 85  1.+ 3 + 1 osoby

 

 

05.04.2020

Mamy dziś Niedzielę Palmową.

Szanując wszelkie obostrzenia narzucone nam w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem i równocześnie uwzględniając nasze prawo do zaspokojenia podstawowych potrzeb duchowych związanych ze zbliżającymi się dniami Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Chrystusa Pana, chcemy zaprosić Was, drodzy Parafianie,  do łączności z naszym kościołem parafialnym za pośrednictwem You Tube modląc się z nami w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 18.00 oraz w Niedzielę Zmartwychwstania o 6.00. Link do tej strony podany będzie tutaj na 5 minut przed godziną rozpoczęcia nabożeństwa. Codziennie inny.

Na naszej stronie internetowej podajemy zasady i warunki zyskania odpuszczenia grzechów w sytuacji niemożności przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej. Podajemy również warunki konieczne do przyjęcia tzw. Komunii Duchowej w tych dniach. Podajemy również tekst modlitwy błogosławieństwa pokarmów w Waszych domach przed śniadaniem wielkanocnym.

Wyznaczyliśmy też  20 minutowe okresy, w których bezpiecznie będzie można nawiedzić kościół na adorację, a w tym samym czasie, przy ołtarzu polowym, będzie można się wyspowiadać w sterylnych warunkach z zachowaniem przepisanej 2 metrowej odległości i otrzymać Komunię św.  Wszystko  z zachowaniem ograniczeń do 5 osób. Dlatego prosimy o wcześniejsze, telefoniczne zarezerwowanie określonego 20 minutowego czasu na  adorację, podając Nazwisko, numer domu i ilość osób, które będą obecne w tym czasie na terenie kościoła i wokół niego. Telefon do ks. Proboszcza

507 153 255.    Można wybierać w następujących terminach:

Wielki Czwartek od 19.00 do 22.00

Wielki Piątek od 19.00 do 24.00

Wielka Sobota od 7.00 do18.00

         Prosimy o duchowy kontakt między nami wszystkimi. Niech Pan będzie z nami w tych najważniejszych w roku liturgicznym dniach.

29.03.2020

 

Miała to być niedziela naszych wielkopostnych rekolekcji. Niestety zaostrzone rygory związane z epidemią koronawirusa zezwalają jedynie pięciu osobom przebywać na nabożeństwach jednocześnie, dlatego odwołane są wszelkie spotkania. Msze św. odprawiane są przy udziale nie więcej niż 5 osób. Przedsionek kościoła jest jednak dostępny na indywidualną modlitwę codziennie w godzinach od 7.00 do 17.00. Można tutaj nabyć sobie baranki Caritas. Ofiary wrzucamy do skarbony.

Pamiętajmy, że w tym tygodniu jest Pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Za tydzień Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Szukajmy w tych dniach łączności z Kościołem poprzez transmisje radiowe i telewizyjne.

Życzymy zdrowia, cierpliwości, rozsądku, ostrożności i jak najlepszego wykorzystania czasu dla dobra rodziny i naszego rozwoju.

22.03.2020

Mamy czwartą niedzielą wielkiego postu i drugą z rzędu, objętą powszechną dyspensą od uczestnictwa w Mszy św. niedzielnej, z powodu epidemii koronawirusa.

Przypominamy, że kościół jest otwarty dla indywidualnej modlitwy codziennie od 7.00 do 18.00. Odprawiane są Msze św. i nabożeństwa wielkiego postu, ale z zachowaniem rygoru sanitarnego i ograniczenia liczby uczestniczących do 50 osób.

W dalszym ciągu zapraszamy do modlitwy za pośrednictwem mediów.

         Odwołane są wszelkie spotkania, również to z dziećmi I Komunijnymi we środę. Tego dnia prosimy, aby wspominać w domach uroczystość Zwiastowania NMP, natomiast do kościoła zapraszamy osoby, które pragną podjąć dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.  

Odwołujemy również zaplanowane na dni 28 do 31.03.2020 rekolekcje parafialne. Nie będzie też planowanej na sobotę spowiedzi parafialnej. Przypominamy jednak, że ze spowiedzi można skorzystać codziennie na pół godziny przed Mszą św. w kościele.

Bardzo serdecznie prosimy, abyście do swojej codziennej modlitwy włączyli prośbę o ustanie epidemii, o zdrowie dla chorych i siły dla wszystkich pomagających.

15.03.2020

 

Mamy trzecią niedzielę wielkiego postu. Przeżywamy ją w atmosferze świadomości zagrożenia koronawirusem i respektując wszystkie zalecane środki ostrożności. Dlatego do wnętrza kościoła może wejść dzisiaj tylko do 50 osób. Tak będzie też w kolejnych dniach, dlatego sugerujemy, aby na Msze św. przychodziły tylko osoby, które zamówiły daną intencję i ich najbliżsi.

W dobie zagrożenia wirusowego prosimy, aby Komunię się przyjmować na rękę. Po otrzymaniu Hostii od księdza należy zaraz ją spożyć zanim odejdzie się od kapłana. Nie całujemy stuły, krzyża, relikwii i nie maczamy rąk w kropielnicy. Usilnie prosimy aby wszyscy dostosowali się do tej wyjątkowej i szczególnej sytuacji życiowej i nie myśleli tylko o sobie, lecz przede wszystkim o innych.

Jednocześnie informujemy, że nasz kościół będzie otwarty na indywidualną modlitwę dziś aż do 18.00. Podobnie będzie w nadchodzących dniach. Na modlitwę można przyjść w ciągu całego dnia między 7.00 a 18.00.

Dlatego tez odwołane są spotkania wiejskie w marcu zarówno w Racławicach jak i w Czubrowicach. Nie będzie też chodził po domach w Czubrowicach inkasent od wody. Jest prośba o podanie odczytu wodomierza telefonicznie lub mailowo.

Wszystkich prosimy o wytrwałą modlitwę w intencji chorych oraz tych wszystkich, którzy są zaangażowani w pomoc dla nich.

Dekret po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego

W nawiązaniu do rekomendacji Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r., które obowiązują do dnia 29 marca 2020 r., w związku nowymi okolicznościami, wynikającymi z wprowadzenia przez władze państwowe stanu zagrożenia epidemicznego w dniu 13 marca 2020 r., kierując się odpowiedzialnością za powierzony mojej trosce Lud Boży postanawiam dla Archidiecezji Krakowskiej, co następuje:

Usilnie zachęcam wiernych do stosowania się do wszelkich postanowień i zaleceń organów państwowych, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa i wywoływanej nim choroby COVID-19.

Apeluję do wiernych, aby w tych dniach pozostali w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku.

Jeśli to konieczne, niech w Mszy świętej uczestniczą wierni, którzy zamówili daną intencję wraz z najbliższą rodziną.

Zgodnie postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. na Mszy świętej, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła, łącznie nie może być więcej niż 50 osób. Bardzo proszę, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom. Natomiast księży proboszczów i rektorów kościołów usilnie proszę o egzekwowanie tego postanowienia.

Zachęcam wiernych do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej.

Jednocześnie proszę księży proboszczów i rektorów kościołów, aby świątynie pozostały otwarte i aby istniała możliwość indywidualnej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi.

Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do szczególnie troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.

Proszę kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wiernych świeckich o wytrwałą modlitwę w intencji chorych oraz tych wszystkich, którzy są zaangażowani w pomoc dla nich.

Dekret niniejszy obowiązuje do dnia 29 marca 2020 r.

Przyzywając wstawiennictwa Matki Bożej Uzdrowienia Chorych udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

 

+ Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

08.03.2020

 

 Mamy drugą niedzielę wielkiego postu tzw. „Ad Gentes” czyli Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Eucharystia i misje”. Niezależnie, czy Eucharystia jest sprawowana we wspaniałych świątyniach w Europie czy też skromnych i ubogich kościołach i kaplicach w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji i Oceanii, jednoczy wierzących i pobudza do dzielenia się wiarą. Dołączmy do grona Darczyńców misji poprzez ofiary, wysyłając sms-a na numer 72032 o treści „Misje”. Więcej informacji na plakacie w gablotce.

 

Dziś Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 15.00. Składka na kwiaty do Bożego Grobu. We wtorek droga krzyżowa dla dzieci o 16.00. Plansze, które otrzymały dzieci, dotyczą zarówno  Dróg Krzyżowych jak i Gorzkich Żalów. Po  tych nabożeństwach będziemy rozdawać dzieciom naklejki zdrapki, by uzupełniać nimi otrzymane plansze.

 

Za tydzień będzie niedziela składki inwestycyjnej. Z miesiąca lutego zebraliśmy na ten cel

Msze św. w niedziele:


8.00,    11.00,   16.00

dodatkowo 12.15 od listopada do Wielkanocy


Kaplica w Czubrowicach:

sobota 18.00, niedziela 9.30

 

 

Dni powszednie:
             

W  Racławicach:

w poniedziałki, środy i piątki:
      17.00 (bądź 19.00)

(17.00 od września do Wielkanocy 

19.00 od Wielkanocy do sierpnia)

wtorki, czwartki i soboty:
       7.00 (przez cały rok)

 

KANCELARIA: czynna codziennie w dni powszednie, po Mszy św. w Racławicach

Wirtualny spacer