Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

          

16.05.2021

Dzisiaj obchodzimy Wniebowstąpienie Pańskie. Za tydzień Uroczystość Zesłania Ducha Św. czyli Zielone Święta.

Wczoraj w Rzymie został beatyfikowany Franciszek Jordan – założyciel salwatorianów. To właśnie do tej wspólnoty zakonnej należał nasz rodak śp. ks. Józef Pyrek. O nowym błogosławionym można poczytać w dzisiejszym Gościu Niedz.

W sobotę wspomnienie św. Rity z Cascia, żony, matki i zakonnicy. Rita urodziła się około roku 1380 w Roccaporena, prowincji Cascia we Włoszech jako jedynaczka. Już jako młoda dziewczyna poczuła powołanie do wstąpienia na drogę życia zakonnego, lecz w wieku czternastu lat posłuszna naleganiom rodziców wyszła za młodego, wytwornego, lecz obdarzonego raczej niespokojną naturą człowieka. Łagodząc swym postępowaniem grubiańskie cechy charakteru swego męża przeżyła z nim osiemnaście lat. Po śmierci męża i dwóch synów  została przyjęta do augustiańskiego klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascia. Tutaj w odosobnieniu wiodła pobożny żywot mniszki. Przez całe ostatnie piętnaście lat życia nosiła znak ciernia Męki Pańskiej. Zmarła w sobotnią noc 22 maja 1456 roku.

         Św. Rita jest osobą godną pamięci, gdyż doświadczywszy wszystkich możliwych sytuacji i stanów życiowych potrafiła pokonywać wszelkie przeszkody w duchu pokory i miłości. Wszędzie czyniła pokój, była lekarstwem dla zwaśnionych i skłóconych. Wierni widzą w św. Ricie skuteczną wstawienniczkę w trudnych sprawach życiowych, gdyż ona sama, jako żona i matka, musiała w swym życiu wiele przecierpieć. W najbliższą sobotę zapraszamy na 18.30 do kościoła na majówkę a potem na nabożeństwo do św. Rity. Najpierw poświęcimy figurę świętej Rity, która stoi już na bocznym ołtarzu. Dziękujemy fundatorom, z których inicjatywy wprowadzamy w naszym kościele comiesięczne nabożeństwa ku czci tej świętej patronki spraw trudnych a nawet beznadziejnych. Figurę ufundował p. Adam Chochół z Czubrowic, podstawę drewnianą wykonał i ofiarował p. Adam Hrabia a świece ofiarowała p. Mariola Kuś. Pieczę nad figurką zaofiarowały się przejąć panie z Róży św. Rity. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Nie mamy jeszcze relikwii św. Rity jak w Paczółtowicach, ale nabożeństwa dla wszystkich chętnych będziemy odtąd odprawiać w każdy 22 dzień miesiąca. Przynosimy na te nabożeństwa swoje prośby i podziękowania wypisane na kartkach. W ich intencji sprawowana będzie Msza św. Na zakończenie poświęcać będziemy róże, które będą dostępne przed drzwiami kościoła i można je sobie zabrać wchodząc na nabożeństwo. Od dziś można w zakrystii nabyć sobie specjalny modlitewnik do św. Rity.

Mamy dziś składkę inwestycyjną do kopert. Z ostatniego miesiąca zebrane zostało  7 700 zł. Pieniądze z czterech wcześniejszych składek poszły na nowe meble w zakrystii, bardziej pasujące do wystroju naszego kościoła. Poprzednie meble przekazaliśmy do zakrystii w kaplicy w Czubrowicach.

Dziś majówka plenerowa będzie o 18.00 w Dolince Racławki w połowie jej długości.

Gościmy też dziś wolontariuszy ze Stowarzyszenia Charytatywnego „Dobrosław” którzy rozprowadzają kolorowanki dla dzieci, aby pozyskać fundusze dla Szymonka, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe oraz zanik mięśni. Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na jego leczenie i rehabilitację. Zachęcamy serdecznie do ofiarności.

09.05.2021

Mamy 6. Niedzielę Wielkanocną. Dziś w Krakowie na Skałce uroczystość ku czci św. Stanisława biskupa.

W czwartek 13 maja wspomnienie NMP z Fatimy, w piątek św. Macieja apostoła, w niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Dziękuję rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za dar ołtarza w ubiegłą niedzielę w wysokości 2 400 zł. Bóg zapłać.

Od kilku lat jeden z dni Białego Tygodnia w naszej Parafii poświęcony jest misjom, a dokładnie dzieciom z krajów misyjnych, które nie doświadczyły jeszcze spotkania z Jezusem. Dzieci pierwszokomunijne modlą się wtedy za nie i w ich intencji przyjmują Komunię św. Składają też dla nich część z prezentów otrzymanych z okazji I Komunii Świętej. W tym roku nasze dzieci z klas III z Czubrowic i Racławic przekazały na Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci 1690 zł. Serdeczne Bóg zapłać za to. Jesteśmy z was dumni.

Dziś majówka w kaplicy po Mszy o 9.30 a w kościele parafialnym o 15.30. Przypominamy, że w ciągu tygodnia Msze św. wieczorami zaczynamy bezpośrednio po skończonej majówce. Może to więc być parę minut przed podaną godziną.

Zapraszamy na wyjazd rowerowy na majówkę w terenie dziś w Czatkowicach Górnych. Gromadzimy się najpierw przy „Pra-żabie Czatkowickiej” o 18.00, później przejdziemy do okolicznej kapliczki na odśpiewanie Litanii. Warto wcześniej poczytać w Internecie na temat tej „żaby staruszki” nazywanej po łacinie Czatkobatrachus. Dojazd indywidualny i powrót na własną rękę.

Za tydzień po Mszach św. wolontariusze ze Stowarzyszenia Charytatywnego „Dobrosław” będą rozprowadzać kolorowanki dla dzieci, aby pozyskać fundusze dla Szymonka, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe oraz zanik mięśni. Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na jego leczenie i rehabilitację. Zachęcamy serdecznie do ofiarności i z góry dziękujemy za okazane wsparcie materialne.

Zakład kominiarski ogłasza, że w dniach 10 – 13 maja będą czyszczone i sprawdzane przewody kominowe i wentylacyjne.

Sołtys Racławic przyjmuje II ratę podatku oraz opłaty za śmieci w dniach 10 -15 maja od 9.00 do 13.00 i dodatkowo po południu w piątek 14 maja od 15.00 do 17.00. Można płacić kartą. Sołtys Czubrowic przyjmuje w dniach od 12 do 14 maja 2021 r. tj. środa, czwartek i piątek w godz. od 17:00 do 19:00 w Szkole Podstawowej w Czubrowicach.

Bardzo prosimy by oddawać swoje śmieci przed własnymi domostwami. Tam macie zapłacone. Każdy przyłapany na wyrzucaniu swoich domowych śmieci do kontenera przy cmentarzu będzie zobowiązany do zapłacenia za wywóz całego kontenera. To jest około 650 zł. jednorazowo. Prosimy o odrobinę przyzwoitości. Parafii naprawdę nie stać na finansowanie wywozu domowych śmieci, albo odpadów remontowych, a zdarzają się takie nawet z sąsiednich miejscowości.

02.05.2021

 

Jest V niedziela wielkanocna i pierwsza w maju, dlatego po Mszach św. będzie adoracja Najśw. Sakramentu. Mamy dziś również św. Atanazego oraz jest to Dzień Polonii i Polaków za granicą. Cywilnie jest dziś Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Dziś na Mszach o 11.00 i o 12.15 będzie uroczystość I Komunii św. dzieci z klas III. Na tych Mszach św. wewnątrz kościoła będą mogły być tylko dzieci z klas III i ich rodzice. Pozostałych wiernych prosimy o pozostanie na zewnątrz kościoła.

Jutro Uroczystość NMP Królowej Polski. Od jutra nie będzie już Mszy św. o 12.15 przez cały okres wiosenno-letni aż do Wszystkich Świętych. Dziś i jutro majówka o 15.30, a w ciągu tygodnia o 17.30 w kaplicy i o 18.30 w kościele. Codziennie Msze św. będą w maju tylko wieczorem, ale zaczynać je będziemy zaraz po skończonej majówce a więc mogą się zaczynać nawet 15 minut wcześniej niż godzina podana na liście intencji mszalnych. Najlepiej jest więc przyjść już na majówkę.

Zachęcamy aby zwłaszcza w tym roku organizować majówki ze śpiewem Litanii Loretańskiej przy krzyżach i kapliczkach tak licznych przecież w naszych wioskach, również przy tych stojących na terenach prywatnych. Warto wyznaczyć godzinę i poinformować sąsiadów. Trzeba sobie radzić w tej pandemii.

We wtorek św. Floriana – patrona Krakowa oraz Strażaków i hutników. Msza św. w intencji naszych strażaków będzie dopiero w sobotę wieczorem w kościele.

W środę św. Stanisława Kazimierczyka, w czwartek św. Apostołów Filipa i Jakuba, w sobotę św. Stanisława głównego patrona naszej diecezji. W I czwartek i I piątek spowiadać będziemy od 17.00 w kaplicy i od 18.00 w kościele.

W poniedziałek, wtorek i środę modlić się będziemy o dobre urodzaje i za kraje głodujące.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje dwa  projekty dla osób, które powróciły z zagranicy: „Nowy start w Małopolsce” – dla osób 30+ i „Wróć z POWERem!” – dla osób do 29 r.ż. Informacje na plakacie w gablotce.

Za tydzień w niedzielę będzie tradycyjna uroczystość w Krakowie  na Skałce ku czci św. Stanisława. Oto zaproszenie ks. Arcybiskupa:

25.04.2021 

Jest 4. Niedziela Wielkanocna obchodzona jako Dzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele. Dziś przypada też św. Marka Ewangelisty, patrona naszego ks. Arcybiskupa. Pamiętajmy o Nim w modlitwach. W czwartek św. Katarzyny Sieneńskiej, oraz dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasach II wojny światowej.

W sobotę wspomnieniem św. Józefa robotnika rozpoczynamy miesiąc maj. Dla oddania szacunku wszystkim ludziom pracy w Krakowskiej katedrze na Wawelu odbędzie się Msza św. o 17.30, na którą zaproszeni są wszyscy pracujący, w swoich strojach zawodowych i ze sztandarami. W miejscu, gdzie spoczywa król Kazimierz Wielki, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, który zasłynął nie tyle prowadzonymi wojnami, ale konkretną pracą nad rozwojem gospodarczym naszej Ojczyzny, będziemy polecać Bogu wszystkich ludzi ciężkiej pracy. Zarówno tych współczesnych jak i tych sprzed wieków. Obecni będą również gwarkowie olkuscy w historycznych strojach i rekonstruktorzy. Warto dołączyć do tej nowej formy świętowania, tym bardziej, że z zrodziła się ona z inicjatywy p. Franciszka Rozmusa z Olkusza, a etos pracy w kopalniach srebra i ołowiu żywy był na naszych terenach już od XVI wieku. Warto też wiedzieć, że cud uratowania olkuskich górników zasypanych w kopalni w 1609 roku namalowany jest na Jasnej Górze w jednym z fresków na suficie. Dobrze byłoby gdyby nasi górnicy dołączyli też ze sztandarem do tej uroczystości w katedrze wawelskiej.

W tę sobotę rozpoczniemy również nabożeństwa majowe zarówno w kaplicy jak i przy kościele. Będą one na pół godziny przed Mszą św. wieczorną. W kościele parafialnym będzie to również pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Wyglądać będzie w ten sposób; o 18.30 przed Najśw. Sakramentem śpiew Litanii do NMP oraz 15 minut adoracji, o 19.00 Msza św. w intencjach przyniesionych przez was wypisanych na kartkach. Po Mszy św. modlitwa różańcowa wokół kościoła przy figurce MB Fatimskiej.  Serdecznie zapraszamy.

Za tydzień w niedzielę 2 maja będziemy mieć uroczystość I Komunii św.  Z racji obostrzeń pandemicznych odbywać się będzie ona w dwóch grupach. Jedna grupa przyjmie I Komunię św. na Mszy św. o 11.00 a druga na Mszy św. o 12.15. Podczas tych Mszy św. wnętrze kościoła zarezerwowane jest tylko i wyłącznie dla dzieci z klas III i ich rodziców. Pozostałych Parafian prosimy usilnie ale i stanowczo aby uczestniczyli we Mszy św. o tych godzinach na zewnątrz kościoła. Spowiedź dla dzieci i ich rodzin będzie w sobotę o godz. 9.00.

Pod schodami na chór jest już do nabycia nowy numer Małego Gościa dla dzieci w cenie 5 zł. Za darmo można sobie zabrać do poczytania majowy numer Dobrych Nowin. Życzymy przyjemnej lektury.

 

Dziękujemy paniom z Koła Gospodyń z Racławic, które za pieniążki z kiermaszu świątecznego urządziły skalniak pod krzyżem przy drodze z kościoła w stronę cmentarza. Dziękujemy również wszystkim, którzy włączyli się wczoraj w akcję sprzątania świata. Bóg zapłać.

 

 

18.04.2021

 

Jest 3. Niedziela Wielkanocna rozpoczynająca cały Tydzień Biblijny. We wszystkich kościołach naszego kraju przeżywamy dziś Narodowe  Czytanie Pisma św. W tym roku bierzemy pod uwagę Ewangelię św. Marka raz Księgę Mądrości. Po Mszy św. zachęcamy by zabrać sobie do domów malutkie karteczki z fragmentami z tych ksiąg, aby w domu odszukać je w Piśmie św. i w spokoju je przeczytać. Niech te słowa prowadzą nas przez cały rok.

Natomiast dziś po południu o 15.00 rozpoczniemy nasze Parafialne czytanie Ewangelii św. Marka. Zapraszamy dorosłych chętnych do włączenia się w to dzieło. Każdy chętny będzie miał do odczytania jeden z rozdziałów tejże Ewangelii. Prosimy chętnych o zgłoszenie się w zakrystii, lub telefon w tej sprawie. Wszystkich zapraszamy o 15.00 do łączności z naszym kościołem przez przekaz internetowy.

W piątek będzie uroczystość św. Wojciecha, w sobotę św. Jerzego a w niedzielę św. Marka Ewangelisty – imieniny naszego ks. Arcybiskupa. Za tydzień będzie Światowy Dzień Modlitw o Powołania do Służby w Kościele.

W poniedziałek zapraszamy rodziców dzieci I Komunijnych wraz z dziećmi na spotkanie w kościele o 16.30.

11.04.2021

 

Dziś mamy Święto Miłosierdzia Bożego, które rozpoczyna 77 Tydzień Miłosierdzia. Składka dzisiejsza idzie na potrzeby Caritas. Odpust w sanktuarium w Łagiewnikach. Za chwilę przed Najświętszym Sakramentem odnowimy zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu jakiego dokonał św. Jan Paweł II w 2002 roku w Łagiewnikach i pomodlimy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Dnia 14 kwietnia 2021 r. czyli w środę, obchodzić będziemy ustanowione przez Sejm RP Święto Chrztu Polski. W tym dniu należy pamiętać o modlitwie w intencji Ojczyzny oraz wywiesić flagę watykańską i państwową. Więcej informacji na stronie Święto Chrztu Polski (swietochrztu.pl).

Za tydzień będzie niedziela składki inwestycyjnej. W marcu uzbieraliśmy na ten cel 8990 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

Zapraszamy do udziału w Nowennie do MB Nieustającej Pomocy w każdą środę o 18.30. Następnie o 19.00 jest Msza św. w intencji zbiorowej za zmarłych w ostatnim czasie, a w ramach kazania wracamy do lektury książki Federico Tartaglia „Czas przeczytać Biblię”. Zapraszamy osobiście, bądź przez przekaz internetowy, gdyż nadal obowiązują nas drakońskie limity osób w środku kościoła.

W trzeci piątek miesiąca po Mszy św. o 19.00 będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem.

 

04.04.2021  

        Dziękujemy za wszelkie dobro jakie w minionym tygodniu działo się w naszej parafii. Za piękne palmy sprzed tygodnia, za waszą obecność podczas adoracji nocnych i w ciągu dnia, członkom Róż Różańcowych za podjęcie wyznaczonego czuwania. Za trwanie przy grobie Chrystusa, ks. Wikaremu oraz ministrantom i lektorom za przygotowanie liturgii i posługę przy ołtarzu, pani zakrystiance za przygotowanie ciemnicy i Grobu Pańskiego, oraz dekorację kwiatami, p. Organiście i p. Katechecie za prowadzenie śpiewów i w kościele i w terenie na Czubrowickiej Kalwarii, strażakom za podjęcie straży przy grobie. 

     Dziękuję wszystkim którzy włączyli się w uświetnienie naszej procesji Rezurekcyjnej, niosącym światła i baldachim, szafarzom Eucharystii i wszystkim za udział w wielkiej radości Zmartwychwstania Pana. 

      Przez cały tydzień trwać będzie Oktawa Zmartwychwstania. Jutro Msze św. będą w układzie niedzielnym z wyjątkiem Mszy św. o 16.00, której nie będzie. W ten piątek nie będzie obowiązywał post. 

      Za tydzień w niedzielę będziemy mieli Święto Miłosierdzia Bożego. Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach Nowenny będziemy odmawiać dziś po Mszy o 11.00 czyli o 12.00, jutro podobnie, a w dni powszednie po Mszach św. ( w środę na nowennie). 

     Od tego tygodnia Msze św. wieczorne w ciągu tygodnia czyli w poniedziałki, środy i piątki będziemy odprawiać o 19.00 

     W sezonie wiosenno-letnim środowe Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będą przed Mszą czyli o godz. 18.30, 

     Życzymy głębokiej wiary, byśmy wszyscy potrafili żyć pod okiem Pana Jezusa Zmartwychwstałego, stale pamiętając o Jego obecności, potrafiąc Go dostrzec w ludziach potrzebujących naszej pomocy. Błogosławionych Świąt Wielkanocnych.

 

28.03.2021

 

Mamy Niedzielę Palmową Męki Pańskiej. Rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia, które wraz z niedzielą wielkanocną są najważniejszymi świętami chrześcijaństwa. Kolejny raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii. W tym niełatwym czasie obejmujemy naszą myślą wszystkich chorych, ich rodziny oraz osoby, które poświęcają się służbie najbardziej potrzebującym. Wspominamy też tych, którzy odeszli do wieczności, zawierzając ich życie Miłosiernemu Bogu.

Apelujemy do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu osób uczestniczących w nabożeństwach wewnątrz kościoła, (u nas limit wynosi10 osób), a wszystkich pozostających na zewnątrz kościoła o zachowywanie dystansu społecznego 1,5 m., zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni. Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia. 

Okazja do spowiedzi dzisiaj od 17.00 do 20.00, oraz codziennie na pół godziny przed nabożeństwami, ewentualnie również podczas adoracji.

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę nabożeństwa będą również w kaplicy w Czubrowicach o 17.30, natomiast w kościele dopiero o 19.00. W sobotę na obchód Wigilii Paschalnej należy przynieść świece. Błogosławieństwo pokarmów w sobotę już od 9.00 do 12.00 przy kościele co parę minut w miarę jak przybywać będą chętni, oraz od 10.00 do 10.30 przy kaplicy i o 11.30 na Polesiu. Bardzo prosimy stosować się do rozpisanych godzin adoracji w ciemnicy i przy grobie Pańskim, według programów. Prosimy, by były to bardziej krótkie nawiedziny, by przy zachowaniu limitów osób w kościele mogło tu przybyć jak najwięcej parafian. W piątek Droga Krzyżowa przy kościele i w kaplicy o 15.00 natomiast wieczorem na Kalwarii Czubrowickiej rozpoczniemy o 21.00, lecz nie od kościoła, ale tak jak to było w poprzednie piątki. Nie będzie Misterium tylko zwykła Droga Krzyżowa.

Wójt informuje, że od 1 kwietnia rozpoczyna się  Narodowy Spis Ludności i Mieszkań, prowadzony przez GUS. Polecany jest samospis internetowy w aplikacji dostępnej na stronie GUS. Respondenci, którzy nie będą umieli samodzielnie się spisać  zostaną spisani albo przez wywiad telefoniczny albo wywiad bezpośredni przez rachmistrza. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie w Urzędzie Gminy.

 

21.03.2021 

 

Jest 5 niedziela wielkiego postu. Dzisiaj mamy składkę inwestycyjną do kopert.

 

W czwartek będzie uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św. tego dnia będą o 17.00 w kościele i o 18.00 w kaplicy. Podczas Mszy św. będzie możliwość przystąpienia do Ruchu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Odpowiednie blankiety są dla zainteresowanych do odebrania na ołtarzu bocznym.

 

Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm będzie na każdej Mszy św. natomiast uroczyste z procesją dookoła kościoła będzie o 12.15. Ta Msza św. będzie odprawiana przy ołtarzu polowym. Po Mszy św. konkurs na najpiękniejszą palmę.

 

Ze spowiedzi wielkanocnej można skorzystać codziennie na pół godziny przed Mszą św. zarówno w kościele jak i w kaplicy, oprócz tego spowiadać będziemy w niedzielę na pół godziny przed każdą Mszą św. oraz w niedzielę Palmową po południu od 17.00 do 20.00.

 

Do chorych z posługą sakramentalną udamy się w sobotę od godz. 15.00. Prosimy zapisywać chętnych w zakrystii.

 

W gablocie jest plakat Kampanii Różańcowej zainicjowanej w Niepokalanowie, opartej na Regulaminie życia św. Maksymiliana. Można do niej dołączyć wybierając jedną z pięciu możliwych form przynależności. Szczegóły na www.KampaniaRozancowa.pl

 

W poniedziałek na Mszy św. o 17.00 będzie poświęcenie książeczek do I Komunii św. dla dzieci z klas III.

 

Zachęcamy do odbycia rekolekcji wielkopostnych jakie będą w TVP 3 w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę o godz. 20.30. Rekolekcje poprowadzi znany rekolekcjonista ks. Wojciech Węgrzyniak.  Dla dzieci i młodzieży również w  TVP 3 w tym tygodniu będą rekolekcje ale  w poniedziałek, wtorek i środę. Katecheci będą informować o możliwości skorzystania z nich.

 

W najbliższy piątek rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa – całonocna, samotna wędrówka po bezdrożach z rozważaniami Chrystusowej męki. W Przegini Msza św. na rozpoczęcie będzie o 21.00 natomiast w Krzeszowicach już o 19.00. Zapraszamy.

 

Dziękujemy za waszą troskę o naszą świątynię. W ostatnim czasie pewna osoba ufundowała nową kapę czerwoną na Gorzkie Żale, inni na swoje 65 lecie małżeństwa ufundowali tron, czyli podwyższenie pod monstrancję do wystawiania Najświętszego Sakramentu. Bóg zapłać.

 

Zgodnie z zapowiedzią również dzisiaj przed kościołem panie z Koła Gospodyń organizują kiermasz ozdób świątecznych.

 

14.03.2021

 

Jest 4. Niedziela Wielkiego Postu. We środę św. Patryka, w piątek uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Będzie to też trzeci piątek miesiąca, dlatego po Mszy św. będzie jeszcze nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

Za tydzień będzie niedziela składki inwestycyjnej do kopert. Z miesiąca lutego zebraliśmy na ten cel 8 280 zł.

Kupując cukrowe baranki w cenie co najmniej 6 zł. można wesprzeć akcje charytatywne prowadzone przez Caritas. Baranki można nabyć w przedsionku kościoła wrzucając pieniądze do skarbony.

W zakrystii można odebrać zamówiony tydzień temu albumy o św. Józefie w cenie 9 zł.

Dziś i w następną niedzielę panie z Koła Gospodyń w Racławicach organizują przed kościołem kiermasz własnoręcznie wykonanych stroików świątecznych.

Nie będziemy w tym roku organizować parafialnych rekolekcji wielkopostnych z racji na to, że najwyższy już czas urządzić całotygodniowe Misje Parafialne. Ostatnie były 11 lat temu. Odbędą się one w dogodnym czasie, a przed świętami wielkanocnymi będzie tylko parafialna spowiedź. Tym bardziej zachęcamy więc do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych takich jak Drogi Krzyżowe czy Gorzkie Żale.

Ogłoszenie sołtysa Czubrowic: W dniu  15 marca 2021 r. (poniedziałek) w Czubrowicach w Remizie OSP odbędzie się zebranie uczestników scalenia gruntów na którym podejmowana będzie uchwała zgody na szacunek gruntów. W przypadku nie podjęcia uchwały zebranie odbędzie się na dzień drugi  16 marca (wtorek) o godz. o 18,00

 

07.03.2021 

 

      Jest trzecia niedziela wielkiego postu i pierwsza w marcu, dlatego dziś będzie po Mszach św. adoracja Najświętszego Sakramentu. Dziś wspominamy św. Perpetuę i Felicytę.

 

     W sobotę 13 marca przypada  8 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Otoczmy Go modlitwą, zwłaszcza, że trwa właśnie Jego pielgrzymka do Iraku, kraju, położonego w dorzeczu Tygrysu i Eufratu, gdzie w starożytności znajdowała się Mezopotamia. Papież odwiedza Bagdad, Nadżaf, Irbil, Mosul, Karakosz i Ur, skąd pochodził biblijny Abraham, do którego dziedzictwa przyznają się judaizm, chrześcijaństwo i islam. Ojciec święty jest pierwszym papieżem odwiedzającym Irak i jest to jego 33. zagraniczna podróż apostolska, a pierwsza od czasu wybuchu rok temu pandemii koronawirusa. Hasłem wizyty są słowa: “Wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23,8). Chrześcijaństwo obecne było tam już od pierwszego wieku, ale niestety w ostatnich latach wyznawcy Chrystusa bardzo zostali zdziesiątkowani przez samozwańcze państwo islamskie Isis. Potrzeba dużo modlitwy w tej kwestii.

 

     Od środy rozpoczniemy Nowennę do św. Józefa trwającą do uroczystości 19 marca. Tekst tej nowenny dostępny jest w dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego. Natomiast bardzo ładny album wydany przez redakcję Gościa Niedzielnego dotyczący w całości osoby św. Józefa jest dostępny w zakrystii w cenie 9 zł. Jeśli ich zabraknie można zapisać się i zapłacić. Dowieziemy za tydzień. Za dowolną ofiarę można sobie także nabyć kolejny numer czasopisma „Idźmy do Józefa”. Jest dostępny w przedsionku kościoła.

 

     Są już dostępne cukrowe baranki wielkanocne Caritas w cenie co najmniej 6 zł. Pieniążki prosimy wrzucać do skarbony w przedsionku kościoła.

 

28.02.2021

 Jest II Niedziela Wielkiego Postu. Dziś Gorzkie Żale o 15.00. Składka na Gorzkich Żalach idzie na kwiaty do Bożego Grobu. W czwartek święto św. Kazimierza patrona naszej archidiecezji.

Mamy dziś Niedzielę „Ad Gentes” – wspomóc możemy modlitwą, postem i ofiarą misjonarzy z Polski pracujących w 99 krajach świata, by mieli środki na walkę z głodem i niedożywieniem. Wesprzeć ten fundusz można sms-owo na 72032wysyłając hasło „misje” lub ofiarą do puszek przed kościołem.

W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca marca. W te dni spowiadamy na pół godziny przed Mszami św. Do chorych udamy się w sobotę od 9.00. Prosimy zgłaszać chętnych w zakrystii. W sobotę nabożeństwo I soboty wyjątkowo zacznie się już o 16.15 a Msza św. o 17.00 będzie jako Msza św. niedzielna.

Mamy już możliwość przyjmowania ofiar drogą elektroniczną przez płatność kartą zarówno w kancelarii przy załatwianiu pogrzebu czy ślubu,  jak i w zakrystii, przyjmując ofiary na Msze św. Gdyby ktoś nie miał drobnych to również można w ten sposób złożyć ofiarę na tacę. Aparat płatniczy będzie w niedziele leżał na ołtarzu bocznym z lewej strony kościoła. Należy pamiętać, że wybraną kwotę wciskamy razem z cyframi po przecinku. Dlatego chcąc ofiarować 5 zł należy wcisnąć 5.00, zatwierdzić zielonym i przybliżyć kartę płatniczą.

Proszę zabrać sobie do poczytania kolejny numer „Dobrych Nowin” – bezpłatnej gazety ewangelizacyjnej. Ewentualnie jakąś złotówkę na kolportaż gazety prosimy wrzucać do skarbony.

Sołtys Racławic informuje, że I rata podatku rolnego oraz za śmieci będą przyjmowane w sołtysówce od 1 do 15 marca codziennie od 9.00 do 13.00 (włącznie z sobotami) oraz dodatkowo 15 marca w poniedziałek od 15.00 do 17.00. Też można płacić kartą.

Sołtys Sołectwa Czubrowice zaprasza do odbioru decyzji podatkowych oraz informacji o opłatach za gospodarowanie odpadami  na rok 2021 do pomieszczenia komunalnego w Szkole Podstawowej w Czubrowicach. Odbiór i możliwość zapłaty w dniach  od 1 do 15 marca od poniedziałku do piątku w godz. od 16.00 do 18.00. W soboty od 10.00-13.00.

 

21.02.2021 

         Jest I Niedziela Wielkiego Postu. W poniedziałek święto Katedry św. Piotra Apostoła. Za tydzień Niedziela „Ad Gentes” - wspomagać będziemy misjonarzy z Polski pracujących w 99 krajach świata by mieli środki na walkę z głodem i niedożywieniem. Wesprzeć ten fundusz będzie można sms-owo na 72032 „misje” lub ofiarą do puszek.

 Składka dzisiejsza przeznaczona jest na Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”  w Łagiewnikach. Natomiast w kopertach zbieramy dziś lutową składkę inwestycyjną. Z poprzedniego miesiąca ta składka wyniosła 8 430 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 Podsumowanie składki na kwiaty i sprzątanie kościoła. Za zeszły rok składkę jednorazową w wysokości 20 zł nie uiściło aż 340 rodzin, czyli około 30% wszystkich rodzin naszej parafii. Doskonale wiecie, że nie mamy żadnych narzędzi do wyegzekwowania tychże płatności. Zresztą nie mamy takiego zamiaru. Możemy tylko liczyć na zrozumienie u pozostałej części parafian. Dlatego też tegoroczną stawkę utrzymujemy na wysokości 20 zł od rodziny, choć zachęcamy aby te wpłaty były odrobinę większe, jak zresztą czyni to już wiele rodzin, rozumiejących obecną sytuację.

 Dziś Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15.00. Składka z Gorzkich Żali przeznaczona jest na kwiaty do Bożego Grobu. Dzieci będą miały swoją Drogę Krzyżową w środy o 16.00. Dla dorosłych w piątki o 16.30 w kościele i o 17.30 w kaplicy. Droga Krzyżowa w terenie „Na skałach Kalwarii Czubrowickiej” w piątki o 19.00.

 Przypominamy młodzieży przygotowującej się do bierzmowania o obowiązku codziennego treningu duchowego według otrzymanych trenażerów. Życzymy dużo dobrych owoców tegorocznego postu.

 Dzisiejszy Gość Niedzielny rozpoczyna cykl wielkopostnej drogi z duchowym przewodnikiem a jest nim w tym roku ks. Franciszek Blachnicki twórca ruchu oazowego w Polsce i na całym świecie. Cena Gościa 6 zł. Od dzisiaj są też do nabycia dla dzieci Małe Goście w cenie 5 zł.

 

14.02.2021 

Jest 6. Niedziela Zwykła i święto św. Cyryla i Metodego. Rozpoczęliśmy właśnie Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów.

Dziś rozpoczynamy Nabożeństwo Czterdziestogodzinne dla uproszenia dobrych owoców Wielkiego Postu, który zaczniemy w środę popielcową. Bezpośrednio po Mszy rannej do 10.00 prosimy róże św. Maksymiliana i św. Faustyny, od 10.00 róże św. Bernadety i św. Franciszka, od 11.45 do 12.15  Róże św. Rity, św. brata Alberta i bł. Chiary Luce, od 13.15 Róża MB Różańcowej, od 14.00  róża św. Dzieci z Fatimy i św. Jadwigi i od 15.00 do 16.00 bł. Anieli Salawy.

W Czubrowicach od 10.30 róża św. Jana Vianney’a, od 11.30 róża św. Jana Pawła II  i od 12.30 do 13.30 róże św. Rafała Kalinowskiego i św. Teresy.

W poniedziałek od 16.20 do 17.00 zapraszamy na trwanie na modlitwie przed Panem Jezusem kobiety (w kaplicy od 18.30 do 19.00). We wtorek od 6.20 do 7.00 zapraszamy mężczyzn (w kaplicy po Mszy św czyli od 8.00 do 8.30).

W środę Popielcem rozpoczynamy wielki post. Tego dnia obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msze św. będą o 7.00, potem w Czubrowicach o 9.30, następnie o 11.00 i po południu o 17.00 oraz dodatkowo o 18.00 w Czubrowicach.

Drogi Krzyżowe będą w piątki o 16.30 w kościele, o 17.30 w kaplicy i o 19.00 na skałach w Czubrowicach. Dzieci szkolne będą miały Drogę Krzyżową we środy o 16.00 w kościele. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą w niedziele o 15.00. Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach.

Młodzież przygotowująca się do bierzmowania zapraszamy do odebrania specjalnych książeczek-trenażerów wielkopostnych, które pomogą im właściwie przeżyć czas wielkiego postu i dobrze przygotować się na dzień Zesłania Ducha Św. w sakramencie bierzmowania. Trenażer wymagał będzie codziennej współpracy z duchowym trenerem przez cały wielki post. Ponieważ nie ma obecnie tradycyjnych spotkań dlatego wypełnianie trenażerów będziemy traktować jako kontynuowanie cyklu przygotowania i będzie obowiązkowe dla każdego kandydata. Po odbiór trenażerów w cenie 2,50 zł za sztukę zapraszamy w Popielec w Racławicach po Mszy św. o 17.00 a w Czubrowicach po Mszy św. 18.00.

07.02.2021

 

         Jest 5. Niedziela Zwykła. W środę św. Scholastyki, w czwartek NMP z Lourdes – XXIX Światowy Dzień Chorego. Jest to również tzw. tłusty czwartek.

Bracia Kapucyni zapraszają do akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Zamiast kupować pączki w tłusty czwartek – wpłać darowiznę na misje. Kapucyni w Republice Środkowej Afryki zrobią wiele dobrego, jeśli zamienisz słodkie obżarstwo na darowiznę. Wpłat można dokonywać przez stronę www.pączek.kapucyni.pl, lub bezpośrednio na numer konta: 97 1020 2892 0000 5502 0016 6371. Szczegóły na plakacie w gablotce.

W piątek 12 lutego na Mszy św. o 17.00 będzie obrzęd poświęcenia medalików dla dzieci z klas III.

W niedzielę zaczniemy nabożeństwo czterdziestogodzinne w celu uproszenia dobrych owoców czekającego nas wielkiego postu. Bezpośrednio po Mszy rannej do 10.00 prosimy Róże św. Maksymiliana i św. Faustyny, od 10.00 Róże św. Bernadety i św. Franciszka, od 11.45 do 12.15  Róże św. Rity, św. brata Alberta i bł Chiary Luce, od 13.15 Róża MB Różańcowej, od 14.00  róża św. Hiacynty i Franciszka-Dzieci z Fatimy i św. Jadwigi, oraz od 15.00 do 16.00 bł. Anieli Salawy.

W Czubrowicach od 10.30 Róża św. Jana Vianney’a, od 11.30 Róża św. Jana Pawła II i od 12.30 do 13.30 Róże św. Rafała Kalinowskiego i św. Teresy.

Przyszedł już lutowy numer Rycerza Niepokalanej – czasopisma założonego przez samego św. Maksymiliana. Tematem numeru jest Uzdrowienie Chorych. Można je sobie zabrać z przedsionka. Ofiara dobrowolna do skarbony.

Sołtys Czubrowic informuje, że 8 lutego w poniedziałek o 17.00 w remizie w Czubrowicach odbędzie się zebranie dotyczące scalania gruntów organizowane przez Starostwo Powiatowe. Ze względu na pandemię i ograniczoną ilość osób, zebranie dostępne będzie online (link na stronie Urzędu Gminy i Facebooku). Wyniki oszacowania gruntów udostępnione będą w sołtysówce w Czubrowicach od 9 do 11 lutego oraz od 15 do 18 lutego w godzinach 9.00-16.00.

Szczepienie psów w Czubrowicach odbędzie się 13 lutego (sobota) od 9.30 od numeru 1 w kierunku Racławic. Natomiast w sobotę 20 lutego Polesie Czubrowskie od godz. 12.00 a następnie Nowa Wieś . Szczepienie odbywać się będzie przy bramach posesji. Cena 25 zł.

Msze św. w niedziele:


8.00,    11.00,   16.00

dodatkowo 12.15 od listopada do Wielkanocy


Kaplica w Czubrowicach:

sobota 18.00, niedziela 9.30

 

 

Dni powszednie:
             

W  Racławicach:

w poniedziałki, środy i piątki:
      17.00 (bądź 19.00)

(17.00 od września do Wielkanocy 

19.00 od Wielkanocy do sierpnia)

wtorki, czwartki i soboty:
       7.00 (przez cały rok)

 

KANCELARIA: czynna codziennie w dni powszednie, po Mszy św. w Racławicach

Wirtualny spacer