Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

          

25.07.2021

 

Jest 25. Niedziela zwykła i  święto św. Jakuba Apostoła oraz św. Krzysztofa patrona kierowców. Po każdej Mszy św. będziemy poświęcali kierowców i ich pojazdy. Datki składane przy tej okazji idą na MIVA POLSKA – organizację zapewniającą środki transportu dla polskich misjonarzy w krajach misyjnych. Każdy kierowca otrzyma obrazek z modlitwą do św. Krzysztofa. Oprócz tego chętni, którym nie będzie się spieszyć, będą mogli sobie wybrać jeszcze jakiś gadżet: albo breloczek, albo naklejkę ryby – symbolu chrześcijaństwa.

W poniedziałek św. Joachima i Anny – rodziców NMP, których obraz z naszego kościoła otrzymaliście wszyscy podczas czerwcowej „kolędy”. Właśnie dlatego papież Franciszek ustanowił w dzień poprzedzający to wspomnienie, czyli dziś, I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W czwartek św. Marty, w sobotę św. Ignacego Loyoli, a w niedzielę św. Alfonsa Liguori.

W przyszłą niedzielę będziemy mieli odpust w kaplicy ku czci patrona św. Jana Marii Vianne’ya. Dlatego zamieniamy godziny Mszy św. O 9.30 Msza św. będzie w kościele w Racławicach natomiast suma odpustowa przy kaplicy w Czubrowicach będzie o 11.30. Spowiedź przed odpustem będzie w kaplicy w sobotę od 16.00 do 18.00, oraz w tygodniu przed albo po Mszach św.

U Dominikanów w Krakowie w dniach 16-22 sierpnia odbędą się Warsztaty Muzyki Niezwykłej dla pasjonatów muzyki liturgicznej. Informacje na plakacie w gablocie.

18.07.2021

 

Jest 16. Niedziela zwykła. W czwartek będzie św. Marii Magdaleny, w piątek św. Brygidy, w sobotę św. Kingi a w niedzielę św. Jakuba apostoła i św. Krzysztofa patrona kierowców. Po każdej Mszy św. będziemy poświęcali kierowców i ich pojazdy. Datki składane przy tej okazji idą na MIVA POLSKA – organizację zapewniającą środki transportu dla polskich misjonarzy w krajach misyjnych.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich pielgrzymów z wczorajszego dnia do Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. Szło nas 104 osoby. Szczególnie dziękujemy strażakom z Racławic i Czubrowic, którzy czuwali nad nami podczas drogi.

         W czwartek 22 lipca zamiast porannej Mszy św. w kościele będzie Msza św. i nabożeństwo do św. Rity o 19.00. Przynosimy wypisane na kartkach prośby i podziękowania. W tych intencjach będzie sprawowana Msza św.

Dziś mamy składkę inwestycyjną do kopert. Z poprzedniego miesiąca i z ofiar składanych podczas tzw. czerwcowej kolędy zebraliśmy kwotę 13 810 zł. Bóg zapłać.

11.07.2021

Dziś mamy 15. Niedzielę zwykłą, jutro wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, we wtorek św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, w środę św. Henryka, w czwartek św. Bonawentury, w piątek NMP z Góry Karmel czyli Szkaplerznej.

W nocy z  15/16 lipca oo. Karmelici z Czernej zapraszają na czuwanie modlitewne z procesją różańcową przed Uroczystością NMP z Góry Karmel o godz. 20.00.

W piątek 16 lipca - UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ Z GÓRY KARMEL. Po każdej Mszy św. w Czernej będzie można przyjąć Szkaplerz Święty oraz poświęcić dewocjonalia. Uroczysta Msza św. polowa z procesją eucharystyczną pod przewodnictwem o. Piotra Karaudy OCD, przeora z Krakowa,  będzie odprawiona o godz. 11.00.

W sobotę, 17 lipca, odbędzie się w Czernej 23 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej i jubileusz 50 lat misji polskich karmelitów bosych w Afryce. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, były misjonarz, a obecnie pasterz diecezji ełckiej.

Właśnie w tę sobotę 17 lipca wyruszymy na pielgrzymi szlak do Czernej, by wziąć udział w ogólnopolskiej pielgrzymce Rodziny Szkaplerza św. Wyruszymy o godz. 7.30 spod kaplicy w Czubrowicach. Pod kościołem parafialnym będziemy około 8.00. Uroczysta Eucharystia o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym. Powrót autokarem pół godziny po zakończeniu Eucharystii, lub indywidualnie. Zachęcamy do pielgrzymki wszystkich, którzy mają w tym roku szczególne powody do dziękczynienia lub w intencjach pokuty: młodzież, która przygotowuje się do bierzmowania wraz z rodzicami, rodziców i dzieci, które przyjęły w tym roku Pierwszą Komunię św., rodziny i przyjaciół zmarłych w tym roku, obchodzących jubileusze i rocznice, młodzież, która w tym roku wkracza w dorosłość, tegorocznych i przyszłorocznych maturzystów, nowożeńców i ogólnie wszystkich, którzy pragną schować się pod płaszcz Maryi zwany szkaplerzem. Naszych strażaków z Racławic i Czubrowic bardzo prosimy o opiekę nad nami podczas drogi. W zakrystii zapisy dla pielgrzymów chcących wracać z Czernej autokarem oraz chcących wykupić ubezpieczenie na czas pielgrzymki.

Na dziewięć tygodni przed zapowiedzianą beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego ruszamy z nowenną modlitw za Jego wstawiennictwem by przypomnieć sobie jego słowa i przykład jego życia. W każdą sobotę po Mszy św. będzie Adoracja Najśw. Sakramentu w tej intencji, a każdego dnia będziemy przypominać sobie jego krótkie wezwania by na nowo dostosować do nich swoje życie. Oto krótki list naszego Arcybiskupa w tej sprawie.

04.07.2021

 

Jest XIV niedziela zwykła i jednocześnie Rocznica Poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej w Krakowie na Wawelu. Dziś z racji pierwszej niedzieli lipca będzie po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu. We wtorek bł. Teresy Ledóchowskiej, w czwartek św. Jana z Dukli.

Jutro wyjeżdżamy na pielgrzymkę po Polsce wschodniej. O 4.45 pakowanie bagażów a o 5.00 wyjazd spod kościoła.

Dziękujemy serdecznie za ofiary z zeszłego tygodnia na pogorzelców z Nowej Białej na Spiszu. Z naszej parafii zebraliśmy i przesłaliśmy poszkodowanym kwotę 5 383 zł.

Serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie nas podczas odwiedzin duszpasterskich (wyjątkowych, bo czerwcowych), za wspólną modlitwę w waszych domach, za rozmowę, jak również za ofiary składane z tej okazji. Dobrze wiecie że z tych ofiar każdy ksiądz składa daninę na budownictwo sakralne, na księży emerytów, na Misje i na Seminarium Duchowne. Reszta jest do naszej indywidualnej dyspozycji i za tę resztę szczególnie dziękujemy. Bóg zapłać.

Częścią naszej wdzięczności za posługę kościelnego i zakrystiana były zawsze ofiary dla nich składane podczas kolędy. Ponieważ odeszliśmy od praktyki ich uczestnictwa w odwiedzinach duszpasterskich, prosimy, aby osoby czujące wdzięczność za ich posługę złożyły dla nich ofiarę „kolędową” do specjalnie opisanych skarbon. W kościele znajduje się ona tuż przy bocznym wyjściu z przedsionka.

Ministranci naszej parafii serdecznie dziękują za Waszą ofiarność. W ciągu dwóch niedziel udało nam się uzbierać 1942,42 zł. Dziękujemy firmie Krzyś-Bruk i oraz firmie UNIPOM za udzieloną pomoc. Pieniądze te bardzo pomogły nam w wyjeździe na XVI Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej, które odbywały się w Rzeszowie. Nasi zawodnicy wykazali się tam ambicją i wolą walki i zdobyli….. nowe doświadczenie życiowe :-) Zabrakło odrobinę szczęścia. Cłopcy zarówno na boisku jak i poza nim wykazali się dużą kulturą i godnie reprezentowali nie tylko naszą parafię ale również diecezją. Jeszcze raz serdeczne „Bóg zapłać”

 

27.06.2021

 

Jest 13. Niedziela zwykła, jutro wspomnienie św. Ireneusza, we wtorek uroczystość św. Piotra i Pawła. Msze św. będą w Racławicach o 7.00 i o 19.00 a w Czubrowicach o 9.30 i o 18.00. W sobotę św. Tomasza Apostoła.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca lipca. Spowiadać będziemy na pół godziny przed Mszami wieczornymi. Do chorych udamy się w sobotę od 9.00. Prosimy o zgłoszenia chętnych w zakrystii.

W sobotę nabożeństwo Fatimskie rozpoczniemy o 19.00 adoracją Najśw. Sakramentu, potem Msza św. niedzielna w intencjach przyniesionych przez was, wypisanych na kartkach, a następnie procesja z figurką MB dookoła kościoła z odmawianiem Różańca św. Prosimy o zgłoszenie się chętnych do niesienia figurki.

Już dzisiaj wieczorem nasi ministranci i lektorzy udają się Ogólnopolski Turniej Służby Liturgicznej w piłce nożnej do Rzeszowa. Przez parę dni będą tam reprezentować naszą diecezję krakowską i naszą parafię. Życzymy powodzenia.

W poniedziałek 05.07.2021 r. udamy się na pielgrzymkę Szlakiem Sanktuariów Podkarpacia, Roztocza i Podlasia. Wyjazd spod kościoła będzie o godz. 5.00 rano. Jeśli ktoś nie otrzymał szczegółów wyjazdu na maila można się po nie zgłosić do zakrystii.

Zgodnie z zaleceniem naszego ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego dziś w całej diecezji, a więc i u nas także, można wesprzeć składką przed kościołem pogorzelców z Nowej Białej, którzy tydzień temu stracili cały majątek w wyniku gigantycznego pożaru, który pozbawił domu i majątku ponad 20 rodzin tej spiskiej miejscowości. Dziękujemy wszystkim za solidarność w tym nieszczęściu.

20.06.2021

 

Mamy 12. Niedzielę zwykłą. Jutro św. Alojzego Gonzagi, w czwartek uroczystość Narodzenia  św. Jana Chrzciciela.

Z racji odwiedzin duszpasterskich również w tym tygodniu wszystkie Msze św. będą odprawiane rano. Wyjątkiem będzie Msza św. z prośbami do św. Rity we wtorek o 21.00, oraz  Msze św. na zakończenie roku szkolnego w piątek.

Dalsza część odwiedzin duszpasterskich wygląda następująco:

21.06. pon. od 15.00     Racławice 181-210       Czubrowice 184 górą do 211

                                                                                               i dołem do 194A

22.06. wt.  od 15.00      Racławice  211-240       Czubr. Polesie od numerów

                                                                                        Racławskich w górę

23.06. śr.  od 15.00       Racławice 241-270        Czubrowice Nowa Wieś

24.06. czw. od 15.00     Racławice 271-300       

18.06.  pt.  od 15.00     Racławice 301-328       

19.06. sob. od 10.00     Racławice 329-356

Od wieków częścią naszej wdzięczności za posługę kościelnego i zakrystiana były ofiary dla nich składane podczas kolędy. Ponieważ odchodzimy od praktyki ich chodzenia po kolędzie prosimy, aby osoby czujące wdzięczność za ich posługę złożyły dla nich ofiarę do specjalnie opisanych skarbon.

W czwartek o 18.00 będzie spotkanie z rodzicami ministrantów jadących na turniej piłkarski do Rzeszowa. Również dzisiaj ministranci proszą o pomoc w sfinansowaniu ich wyjazdu i kosztów reprezentacji naszej parafii na Ogólnopolskim Turnieju Służby Liturgicznej.

 

Społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia” – napisał abp Marek Jędraszewski po pożarze, do którego doszło w sobotę wieczorem w miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim.

 

W miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim w Małopolsce doszło w sobotę ok. godz. 18.00 do ogromnego pożaru. Ogień objął 21 budynków mieszkalnych i 20 gospodarczych.

 

W swoim słowie do wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku żywiołu, metropolita krakowski zapewnił o solidarności i modlitwie. „W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc” – napisał abp Marek Jędraszewski.

 

Arcybiskup zarządził, aby – „dla okazania Chrystusowej miłości wobec potrzebujących” – w niedzielę 27 czerwca w każdej parafii archidiecezji krakowskiej włączono tę intencję do modlitwy powszechnej, a przed kościołami zorganizowano zbiórkę ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej.

 

13.06.2021

Jest 11. Niedziela zwykła i wspomnienie św. Antoniego z Padwy. Jutro bł. Michała Kozala, w czwartek św. Alberta Chmielowskiego.

Od przyszłej niedzieli czyli od 20.06.2021 r. w Archidiecezji Krakowskiej zostanie odwołana dyspensa od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. Udział we Mszy św. w te dni na powrót zacznie obowiązywać pod grzechem ciężkim. Kandydaci do bierzmowania znów mają obowiązek potwierdzania swej obecności na Mszy św. przez podpis w indeksie. Ta praktyka będzie ich obowiązywać przez całe wakacje. Spotkanie z kandydatami, którzy nie przystąpili w tę sobotę do egzaminu będzie w niedzielę za tydzień po Mszy o 16.00. Szczególnie chcę poinformować o tym rodziców młodzieży klas I z Czubrowic, których zaangażowanie w przygotowanie jest stanowczo niewystarczające.

Od poniedziałku rozpoczniemy zaległe odwiedziny duszpasterskie u was w domach. Chcemy przynieść i pozostawić z Wami Boże błogosławieństwo, oraz lepiej poznać radości i smutki waszego życia. Plan odwiedzin wygląda następująco:

14.06. pon. od 15.00       Racławice 1-30              Czubrowice 213-214 i od początku do 30.

15.06. wt.  od 15.00        Racławice  31-60            Czubrowice 31-60

16.06. śr.  od 15.00        Racławice 61-90             Czubrowice 61-90

17.06. czw. od 15.00      Racławice 91-120           Czubrowice 91-120

18.06.  pt.  od 15.00       Racławice 121-150         Czubrowice 121-150

19.06. sob. od 10.00       Racławice 151-178         Czubrowice 151-183

         Za tydzień będziemy mieć składkę inwestycyjną do kopert. Z poprzedniego miesiąca wyniosła ona 7665 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

         W Przegini ruszyły zapisy na Pieszą Pielgrzymkę do Częstochowy. Cała Pielgrzymka Sosnowiecka będzie jednak mogła liczyć jedynie 300 pielgrzymów spośród osób niezaszczepionych. Zapisy trwają do 27 czerwca. Na osobną listę bez limitów ilościowych mogą zapisywać się osoby posiadające potwierdzenie otrzymania pełnego cyklu szczepień przeciwko covid-19.

         Z ogromną radością chcielibyśmy poinformować, że nasi ministranci i lektorzy młodsi zakwalifikowali się do Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej, które w tym roku odbędą się w Rzeszowie w dniach 27-29 czerwca. To wyjątkowa nobilitacja, ponieważ spośród ponad 400 parafii naszej Archidiecezji akurat nasi chłopcy będą reprezentować całą diecezję w dwóch kategoriach wiekowych: Ministrant i Lektor Młodszy. Jednak wyjazd wiąże się z kosztami transportu, zakwaterowania i wyżywienia, których Ministerstwo Sportu nie pokrywa. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w zebraniu funduszy na wyjazd i godne reprezentowanie Archidiecezji Krakowskiej. Z góry dziękujemy za Waszą hojność w co serdecznie wierzymy.

Bardzo przepraszamy, ale z racji odwiedzin duszpasterskich Msze św. w tym tygodniu będą odprawiane tylko rano o 7.00 w kościele i o 7.30 w kaplicy.

06.06.2021

 

Jest 10. Niedziela zwykła i pierwsza w czerwcu, dlatego dziś zamiast kazania będzie adoracja Najśw.  Sakramentu. We wtorek św. Jadwigi królowej, w czwartek uroczyście zakończymy Oktawę Bożego Ciała. Tego dnia będzie tylko jedna Msza św. w kościele parafialnym w Racławicach o 18.00 przy polowym ołtarzu i po niej ostatnia procesja dookoła kościoła. Po uroczystości dzieci posługujące przy procesjach zapraszamy na słodki poczęstunek. Kandydaci do bierzmowania będą uczestniczyć w Mszy św. i procesji a potem będzie spotkanie w kościele.

Piękne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację przepięknej uroczystości i procesji Bożego Ciała. Niech dobry Bóg wynagrodzi zarówno dzieciom jak i dorosłym ich zaangażowanie w uświetnienie tajemnicy obecności Boga pod postacią chleba.

         W piątek będzie uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To właśnie to święto podczas którego będziemy mogli odnowić Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dokona się to podczas Adoracji po Mszy św. zarówno w Czubrowicach jak i w Racławicach. Tego dnia nie ma postu.

W sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W niedzielę za tydzień wspomnienie św. Antoniego z Padwy.

Od poniedziałku 14 czerwca rozpoczniemy odwiedziny duszpasterskie w waszych domach. Trudno je nazwać kolędą, ale na pewno będzie to okazja do wspólnej modlitwy i rozmowy. Dostarczymy wam również podziękowania za ofiary na Kościół oraz program Misji Parafialnych, które planujemy w dniach       5-12 września 2021 r. Ostatnie Misje odbyły się u nas 11 lat temu. Jest więc już najwyższy czas, zwłaszcza po trudnych doświadczeniach pandemii, aby na nowo ożywić swą wiarę i pobożność. Już teraz prosimy wszystkich o rozpoczęcie modlitw w intencji dobrych owoców duchowych naszych misji parafialnych. Szczególnie proszę o modlitwę członków Róż Różańcowych.

30.05.2021

Mamy 9. Niedzielę zwykła obchodzoną jako Uroczystość Najświętszej Trójcy.

Jutro święto Nawiedzenia NMP i zakończenie nabożeństw majowych z procesją dookoła kościoła i kaplicy. We wtorek św. Justyna.

W czwartek Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po Mszy o 9.30, która będzie odprawiana przy ołtarzu polowym obok kościoła, wyruszymy procesją eucharystyczna w stronę kaplicy w Czubrowicach, gdzie po zakończeniu procesji będzie też odprawiona Msza św. na zewnątrz przy polowym ołtarzu. Bardzo prosimy o przygotowanie ołtarzy i zadbanie o godny wygląd naszej procesji. Przez osiem dni po uroczystości będziemy mieć oktawę Bożego Ciała z codzienną procesją dookoła kościoła  w Racławicach o 18.30 i kaplicy w Czubrowicach o 17.30. W niedzielę procesja Oktawy Bożego Ciała będzie o 15.30, oraz w Czubrowicach po Mszy św.

W tym tygodniu mamy pierwszy piątek i sobotę miesiąca. Spowiadamy w tych dniach od 17.00 w kaplicy i od 18.00 w kościele. W sobotę rano chętnie udamy się z Eucharystią do chorych. Proszę zgłaszać chętnych w zakrystii. W sobotę dodatkowo po wieczornej Mszy św. różaniec fatimski na zewnątrz kościoła przed figurką MB.

         W piątek wieczorem organizujemy wyjazd do Częstochowy na Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasnej Górze. Wyjazd o 18.00 powrót po północy według programu podanego w gablocie. Chętnych prosimy o zapisy jeszcze tylko dzisiaj do wieczora.

W ubiegły piątek obchodziliśmy 40 rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego beatyfikacja będzie 12 września. Warto pójść śladami tego wielkiego Polaka przypominając sobie Jego życie i nauczanie. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym znajdziemy Duchowy Testament Prymasa, a w wędrówkę po Jego śladach chcemy się wybrać na 5 dni w dniach od 5 do 9 lipca. Będzie to pielgrzymka tylko po Polsce, bez przekraczania granicy. Oprócz Zuzeli i Andrzejewa gdzie zapoznamy się z młodością Stefana Wyszyńskiego, będziemy mieli okazję zwiedzić ścianę wschodnią od Kalwarii Pacławskiej i Przemyśla aż do Białegostoku a po drodze spotkanie z polskimi tatarami w Kruszynianach, zwiedzanie prawosławnych monastyrów w Jabłecznej i Supraślu, Padwy północy czyli Zamościa, sanktuaria w Świętej Wodzie i Kodniu i wiele innych ciekawych miejsc w naszej kochanej Ojczyźnie. Mamy już 25 osobową grupę chętnych. Gdyby znalazło się kolejnych 10 osób koszt byłby o 100 zł mniejszy. Prosimy zapoznać się z programem w gablocie lub na internetowej stronie naszej parafii.

W przedsionku można sobie zakupić bardzo ciekawie wydane książeczki pod tytułem PRYMAS TYSIĄCLECIA. Ofiary dobrowolne wrzucamy do skarbony.

Dziś na majówkę w terenie i poświęcenie nowej kapliczki zaprasza na Krupkę p. Mariusz Chochół z rodz. na godz. 18.00.

Młodzież bierzmowana będzie miała w tym tygodniu spotkanie tylko w Racławicach w kościele w piątek po procesji i Mszy św.

23.05.2021

 

Mamy Uroczystość Zesłania Ducha Św. która kończy okres Wielkanocny. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt czyli NMP Matki Kościoła. Msze św jutro będą rano o 7.00 w kościele i o 9.30 w kaplicy, natomiast wieczorem o 18.00 w kaplicy i o 19.00 w kościele. W środę św. Filipa Nereusza, w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w sobotę św. Urszuli Ledóchowskiej, a w niedzielę uroczystość Najświętszej Trójcy, która kończy okres Komunii św. wielkanocnej.

Przed nami ostatni tydzień maja. Skoro dzieci powróciły już do szkół to może powrócą przynajmniej w ostatnim tygodniu na nabożeństwa majowe. Poddajemy tę sprawę pod rozwagę wszystkim rodzicom.

Młodzież przygotowująca się do bierzmowania czyli z klas VIII i I szkół średnich prosimy na spotkanie w Czubrowicach w czwartek o 17.00 a w Racławicach w piątek po majówce i Mszy św. wieczornej. Młodzież prosimy aby w tych dniach uczestniczyła w nabożeństwie i Mszy św. oraz aby przyniosła ze sobą wypełnione  organizery pracy nad sobą jakie zostały im rozdane na początku wielkiego postu.

Wszystkich zapisanych na wyjazd pielgrzymkowy do Wilna i północno wschodniej Polski w lipcu zapraszamy na bardzo ważne spotkanie z przedstawicielem Biura podróży we wtorek o 17.00 w kościele. Prosimy o niezawodne przybycie ze względu na ważne decyzje jakie musimy podjąć w obecnej sytuacji.

Zachęcamy do włączenia się w akcję charytatywną organizowaną na terenie Gminy. Chodzi o zbiórkę zdatnej do użytku odzieży oraz kocy, firan, pościeli. Dochód w 100% pójdzie  na leczenie Oliwi Hyli pochodzącej z Przegini, chorującej na SMA. Dziecko potrzebuje najdroższego leku świata. Już zebrano 7 milionów złotych, ale to dopiero 80% całości kosztów. Jeszcze do czwartku 27 maja można codziennie i o każdej porze przywozić odzież i oddawać ją w specjalnym namiocie zbudowanym przed Urzędem Gminy. Czyste i suche tekstylia zapakujcie do ¾ objętości worków. Liczymy na waszą pomoc. Zamiast wyrzucać stare ubrania, dajcie im drugie życie. A przy okazji zrobicie dobry uczynek. W Sosnowcu udało się zebrać prawie 100 ton, za które firma odbierająca wpłaciła 100 tys. zł. na konto fundacji „Siepomaga”.

Nasz Ośrodek Zdrowia w Racławicach dysponuje wolnymi szczepionkami przeciw COVID-19 firmy Astra Zeneca. Na zaszczepienie w piątek w tym tygodniu mogą się już od jutra zapisać osoby od 16 roku życia. Prosimy o wcześniejszy kontakt tel. z ośrodkiem.

Na dzisiejsza majówkę w terenie zapraszamy na godz. 18.00 do Grzmiączki. Wszyscy o niej wiedzą, a niewielu wie, jak się do niej idzie. Mamy więc okazję do dłuższego spaceru aby ją znaleźć. Jaskinia posiada 4 metrowej średnicy wlot i jest jaskinią studniową sięgającą 26 metrów w głąb. Od tragedii 16 letniego chłopca w 1994 roku jest ona zabezpieczona kratą. Tuż obok znajduje się niewielka skałka, przy której pomodlimy się dzisiaj, również w intencji tego chłopca. Prosimy o rozwagę i ostrożność.

16.05.2021

Dzisiaj obchodzimy Wniebowstąpienie Pańskie. Za tydzień Uroczystość Zesłania Ducha Św. czyli Zielone Święta.

Wczoraj w Rzymie został beatyfikowany Franciszek Jordan – założyciel salwatorianów. To właśnie do tej wspólnoty zakonnej należał nasz rodak śp. ks. Józef Pyrek. O nowym błogosławionym można poczytać w dzisiejszym Gościu Niedz.

W sobotę wspomnienie św. Rity z Cascia, żony, matki i zakonnicy. Rita urodziła się około roku 1380 w Roccaporena, prowincji Cascia we Włoszech jako jedynaczka. Już jako młoda dziewczyna poczuła powołanie do wstąpienia na drogę życia zakonnego, lecz w wieku czternastu lat posłuszna naleganiom rodziców wyszła za młodego, wytwornego, lecz obdarzonego raczej niespokojną naturą człowieka. Łagodząc swym postępowaniem grubiańskie cechy charakteru swego męża przeżyła z nim osiemnaście lat. Po śmierci męża i dwóch synów  została przyjęta do augustiańskiego klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascia. Tutaj w odosobnieniu wiodła pobożny żywot mniszki. Przez całe ostatnie piętnaście lat życia nosiła znak ciernia Męki Pańskiej. Zmarła w sobotnią noc 22 maja 1456 roku.

         Św. Rita jest osobą godną pamięci, gdyż doświadczywszy wszystkich możliwych sytuacji i stanów życiowych potrafiła pokonywać wszelkie przeszkody w duchu pokory i miłości. Wszędzie czyniła pokój, była lekarstwem dla zwaśnionych i skłóconych. Wierni widzą w św. Ricie skuteczną wstawienniczkę w trudnych sprawach życiowych, gdyż ona sama, jako żona i matka, musiała w swym życiu wiele przecierpieć. W najbliższą sobotę zapraszamy na 18.30 do kościoła na majówkę a potem na nabożeństwo do św. Rity. Najpierw poświęcimy figurę świętej Rity, która stoi już na bocznym ołtarzu. Dziękujemy fundatorom, z których inicjatywy wprowadzamy w naszym kościele comiesięczne nabożeństwa ku czci tej świętej patronki spraw trudnych a nawet beznadziejnych. Figurę ufundował p. Adam Chochół z Czubrowic, podstawę drewnianą wykonał i ofiarował p. Adam Hrabia a świece ofiarowała p. Mariola Kuś. Pieczę nad figurką zaofiarowały się przejąć panie z Róży św. Rity. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Nie mamy jeszcze relikwii św. Rity jak w Paczółtowicach, ale nabożeństwa dla wszystkich chętnych będziemy odtąd odprawiać w każdy 22 dzień miesiąca. Przynosimy na te nabożeństwa swoje prośby i podziękowania wypisane na kartkach. W ich intencji sprawowana będzie Msza św. Na zakończenie poświęcać będziemy róże, które będą dostępne przed drzwiami kościoła i można je sobie zabrać wchodząc na nabożeństwo. Od dziś można w zakrystii nabyć sobie specjalny modlitewnik do św. Rity.

Mamy dziś składkę inwestycyjną do kopert. Z ostatniego miesiąca zebrane zostało  7 700 zł. Pieniądze z czterech wcześniejszych składek poszły na nowe meble w zakrystii, bardziej pasujące do wystroju naszego kościoła. Poprzednie meble przekazaliśmy do zakrystii w kaplicy w Czubrowicach.

Dziś majówka plenerowa będzie o 18.00 w Dolince Racławki w połowie jej długości.

Gościmy też dziś wolontariuszy ze Stowarzyszenia Charytatywnego „Dobrosław” którzy rozprowadzają kolorowanki dla dzieci, aby pozyskać fundusze dla Szymonka, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe oraz zanik mięśni. Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na jego leczenie i rehabilitację. Zachęcamy serdecznie do ofiarności.

09.05.2021

Mamy 6. Niedzielę Wielkanocną. Dziś w Krakowie na Skałce uroczystość ku czci św. Stanisława biskupa.

W czwartek 13 maja wspomnienie NMP z Fatimy, w piątek św. Macieja apostoła, w niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Dziękuję rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za dar ołtarza w ubiegłą niedzielę w wysokości 2 400 zł. Bóg zapłać.

Od kilku lat jeden z dni Białego Tygodnia w naszej Parafii poświęcony jest misjom, a dokładnie dzieciom z krajów misyjnych, które nie doświadczyły jeszcze spotkania z Jezusem. Dzieci pierwszokomunijne modlą się wtedy za nie i w ich intencji przyjmują Komunię św. Składają też dla nich część z prezentów otrzymanych z okazji I Komunii Świętej. W tym roku nasze dzieci z klas III z Czubrowic i Racławic przekazały na Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci 1690 zł. Serdeczne Bóg zapłać za to. Jesteśmy z was dumni.

Dziś majówka w kaplicy po Mszy o 9.30 a w kościele parafialnym o 15.30. Przypominamy, że w ciągu tygodnia Msze św. wieczorami zaczynamy bezpośrednio po skończonej majówce. Może to więc być parę minut przed podaną godziną.

Zapraszamy na wyjazd rowerowy na majówkę w terenie dziś w Czatkowicach Górnych. Gromadzimy się najpierw przy „Pra-żabie Czatkowickiej” o 18.00, później przejdziemy do okolicznej kapliczki na odśpiewanie Litanii. Warto wcześniej poczytać w Internecie na temat tej „żaby staruszki” nazywanej po łacinie Czatkobatrachus. Dojazd indywidualny i powrót na własną rękę.

Za tydzień po Mszach św. wolontariusze ze Stowarzyszenia Charytatywnego „Dobrosław” będą rozprowadzać kolorowanki dla dzieci, aby pozyskać fundusze dla Szymonka, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe oraz zanik mięśni. Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na jego leczenie i rehabilitację. Zachęcamy serdecznie do ofiarności i z góry dziękujemy za okazane wsparcie materialne.

Zakład kominiarski ogłasza, że w dniach 10 – 13 maja będą czyszczone i sprawdzane przewody kominowe i wentylacyjne.

Sołtys Racławic przyjmuje II ratę podatku oraz opłaty za śmieci w dniach 10 -15 maja od 9.00 do 13.00 i dodatkowo po południu w piątek 14 maja od 15.00 do 17.00. Można płacić kartą. Sołtys Czubrowic przyjmuje w dniach od 12 do 14 maja 2021 r. tj. środa, czwartek i piątek w godz. od 17:00 do 19:00 w Szkole Podstawowej w Czubrowicach.

Bardzo prosimy by oddawać swoje śmieci przed własnymi domostwami. Tam macie zapłacone. Każdy przyłapany na wyrzucaniu swoich domowych śmieci do kontenera przy cmentarzu będzie zobowiązany do zapłacenia za wywóz całego kontenera. To jest około 650 zł. jednorazowo. Prosimy o odrobinę przyzwoitości. Parafii naprawdę nie stać na finansowanie wywozu domowych śmieci, albo odpadów remontowych, a zdarzają się takie nawet z sąsiednich miejscowości.

02.05.2021

 

Jest V niedziela wielkanocna i pierwsza w maju, dlatego po Mszach św. będzie adoracja Najśw. Sakramentu. Mamy dziś również św. Atanazego oraz jest to Dzień Polonii i Polaków za granicą. Cywilnie jest dziś Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Dziś na Mszach o 11.00 i o 12.15 będzie uroczystość I Komunii św. dzieci z klas III. Na tych Mszach św. wewnątrz kościoła będą mogły być tylko dzieci z klas III i ich rodzice. Pozostałych wiernych prosimy o pozostanie na zewnątrz kościoła.

Jutro Uroczystość NMP Królowej Polski. Od jutra nie będzie już Mszy św. o 12.15 przez cały okres wiosenno-letni aż do Wszystkich Świętych. Dziś i jutro majówka o 15.30, a w ciągu tygodnia o 17.30 w kaplicy i o 18.30 w kościele. Codziennie Msze św. będą w maju tylko wieczorem, ale zaczynać je będziemy zaraz po skończonej majówce a więc mogą się zaczynać nawet 15 minut wcześniej niż godzina podana na liście intencji mszalnych. Najlepiej jest więc przyjść już na majówkę.

Zachęcamy aby zwłaszcza w tym roku organizować majówki ze śpiewem Litanii Loretańskiej przy krzyżach i kapliczkach tak licznych przecież w naszych wioskach, również przy tych stojących na terenach prywatnych. Warto wyznaczyć godzinę i poinformować sąsiadów. Trzeba sobie radzić w tej pandemii.

We wtorek św. Floriana – patrona Krakowa oraz Strażaków i hutników. Msza św. w intencji naszych strażaków będzie dopiero w sobotę wieczorem w kościele.

W środę św. Stanisława Kazimierczyka, w czwartek św. Apostołów Filipa i Jakuba, w sobotę św. Stanisława głównego patrona naszej diecezji. W I czwartek i I piątek spowiadać będziemy od 17.00 w kaplicy i od 18.00 w kościele.

W poniedziałek, wtorek i środę modlić się będziemy o dobre urodzaje i za kraje głodujące.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje dwa  projekty dla osób, które powróciły z zagranicy: „Nowy start w Małopolsce” – dla osób 30+ i „Wróć z POWERem!” – dla osób do 29 r.ż. Informacje na plakacie w gablotce.

Za tydzień w niedzielę będzie tradycyjna uroczystość w Krakowie  na Skałce ku czci św. Stanisława. Oto zaproszenie ks. Arcybiskupa:

25.04.2021 

Jest 4. Niedziela Wielkanocna obchodzona jako Dzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele. Dziś przypada też św. Marka Ewangelisty, patrona naszego ks. Arcybiskupa. Pamiętajmy o Nim w modlitwach. W czwartek św. Katarzyny Sieneńskiej, oraz dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasach II wojny światowej.

W sobotę wspomnieniem św. Józefa robotnika rozpoczynamy miesiąc maj. Dla oddania szacunku wszystkim ludziom pracy w Krakowskiej katedrze na Wawelu odbędzie się Msza św. o 17.30, na którą zaproszeni są wszyscy pracujący, w swoich strojach zawodowych i ze sztandarami. W miejscu, gdzie spoczywa król Kazimierz Wielki, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, który zasłynął nie tyle prowadzonymi wojnami, ale konkretną pracą nad rozwojem gospodarczym naszej Ojczyzny, będziemy polecać Bogu wszystkich ludzi ciężkiej pracy. Zarówno tych współczesnych jak i tych sprzed wieków. Obecni będą również gwarkowie olkuscy w historycznych strojach i rekonstruktorzy. Warto dołączyć do tej nowej formy świętowania, tym bardziej, że z zrodziła się ona z inicjatywy p. Franciszka Rozmusa z Olkusza, a etos pracy w kopalniach srebra i ołowiu żywy był na naszych terenach już od XVI wieku. Warto też wiedzieć, że cud uratowania olkuskich górników zasypanych w kopalni w 1609 roku namalowany jest na Jasnej Górze w jednym z fresków na suficie. Dobrze byłoby gdyby nasi górnicy dołączyli też ze sztandarem do tej uroczystości w katedrze wawelskiej.

W tę sobotę rozpoczniemy również nabożeństwa majowe zarówno w kaplicy jak i przy kościele. Będą one na pół godziny przed Mszą św. wieczorną. W kościele parafialnym będzie to również pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Wyglądać będzie w ten sposób; o 18.30 przed Najśw. Sakramentem śpiew Litanii do NMP oraz 15 minut adoracji, o 19.00 Msza św. w intencjach przyniesionych przez was wypisanych na kartkach. Po Mszy św. modlitwa różańcowa wokół kościoła przy figurce MB Fatimskiej.  Serdecznie zapraszamy.

Za tydzień w niedzielę 2 maja będziemy mieć uroczystość I Komunii św.  Z racji obostrzeń pandemicznych odbywać się będzie ona w dwóch grupach. Jedna grupa przyjmie I Komunię św. na Mszy św. o 11.00 a druga na Mszy św. o 12.15. Podczas tych Mszy św. wnętrze kościoła zarezerwowane jest tylko i wyłącznie dla dzieci z klas III i ich rodziców. Pozostałych Parafian prosimy usilnie ale i stanowczo aby uczestniczyli we Mszy św. o tych godzinach na zewnątrz kościoła. Spowiedź dla dzieci i ich rodzin będzie w sobotę o godz. 9.00.

Pod schodami na chór jest już do nabycia nowy numer Małego Gościa dla dzieci w cenie 5 zł. Za darmo można sobie zabrać do poczytania majowy numer Dobrych Nowin. Życzymy przyjemnej lektury.

 

Dziękujemy paniom z Koła Gospodyń z Racławic, które za pieniążki z kiermaszu świątecznego urządziły skalniak pod krzyżem przy drodze z kościoła w stronę cmentarza. Dziękujemy również wszystkim, którzy włączyli się wczoraj w akcję sprzątania świata. Bóg zapłać.

 

 

18.04.2021

 

Jest 3. Niedziela Wielkanocna rozpoczynająca cały Tydzień Biblijny. We wszystkich kościołach naszego kraju przeżywamy dziś Narodowe  Czytanie Pisma św. W tym roku bierzemy pod uwagę Ewangelię św. Marka raz Księgę Mądrości. Po Mszy św. zachęcamy by zabrać sobie do domów malutkie karteczki z fragmentami z tych ksiąg, aby w domu odszukać je w Piśmie św. i w spokoju je przeczytać. Niech te słowa prowadzą nas przez cały rok.

Natomiast dziś po południu o 15.00 rozpoczniemy nasze Parafialne czytanie Ewangelii św. Marka. Zapraszamy dorosłych chętnych do włączenia się w to dzieło. Każdy chętny będzie miał do odczytania jeden z rozdziałów tejże Ewangelii. Prosimy chętnych o zgłoszenie się w zakrystii, lub telefon w tej sprawie. Wszystkich zapraszamy o 15.00 do łączności z naszym kościołem przez przekaz internetowy.

W piątek będzie uroczystość św. Wojciecha, w sobotę św. Jerzego a w niedzielę św. Marka Ewangelisty – imieniny naszego ks. Arcybiskupa. Za tydzień będzie Światowy Dzień Modlitw o Powołania do Służby w Kościele.

W poniedziałek zapraszamy rodziców dzieci I Komunijnych wraz z dziećmi na spotkanie w kościele o 16.30.

11.04.2021

 

Dziś mamy Święto Miłosierdzia Bożego, które rozpoczyna 77 Tydzień Miłosierdzia. Składka dzisiejsza idzie na potrzeby Caritas. Odpust w sanktuarium w Łagiewnikach. Za chwilę przed Najświętszym Sakramentem odnowimy zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu jakiego dokonał św. Jan Paweł II w 2002 roku w Łagiewnikach i pomodlimy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Dnia 14 kwietnia 2021 r. czyli w środę, obchodzić będziemy ustanowione przez Sejm RP Święto Chrztu Polski. W tym dniu należy pamiętać o modlitwie w intencji Ojczyzny oraz wywiesić flagę watykańską i państwową. Więcej informacji na stronie Święto Chrztu Polski (swietochrztu.pl).

Za tydzień będzie niedziela składki inwestycyjnej. W marcu uzbieraliśmy na ten cel 8990 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

Zapraszamy do udziału w Nowennie do MB Nieustającej Pomocy w każdą środę o 18.30. Następnie o 19.00 jest Msza św. w intencji zbiorowej za zmarłych w ostatnim czasie, a w ramach kazania wracamy do lektury książki Federico Tartaglia „Czas przeczytać Biblię”. Zapraszamy osobiście, bądź przez przekaz internetowy, gdyż nadal obowiązują nas drakońskie limity osób w środku kościoła.

W trzeci piątek miesiąca po Mszy św. o 19.00 będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem.

 

04.04.2021  

        Dziękujemy za wszelkie dobro jakie w minionym tygodniu działo się w naszej parafii. Za piękne palmy sprzed tygodnia, za waszą obecność podczas adoracji nocnych i w ciągu dnia, członkom Róż Różańcowych za podjęcie wyznaczonego czuwania. Za trwanie przy grobie Chrystusa, ks. Wikaremu oraz ministrantom i lektorom za przygotowanie liturgii i posługę przy ołtarzu, pani zakrystiance za przygotowanie ciemnicy i Grobu Pańskiego, oraz dekorację kwiatami, p. Organiście i p. Katechecie za prowadzenie śpiewów i w kościele i w terenie na Czubrowickiej Kalwarii, strażakom za podjęcie straży przy grobie. 

     Dziękuję wszystkim którzy włączyli się w uświetnienie naszej procesji Rezurekcyjnej, niosącym światła i baldachim, szafarzom Eucharystii i wszystkim za udział w wielkiej radości Zmartwychwstania Pana. 

      Przez cały tydzień trwać będzie Oktawa Zmartwychwstania. Jutro Msze św. będą w układzie niedzielnym z wyjątkiem Mszy św. o 16.00, której nie będzie. W ten piątek nie będzie obowiązywał post. 

      Za tydzień w niedzielę będziemy mieli Święto Miłosierdzia Bożego. Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach Nowenny będziemy odmawiać dziś po Mszy o 11.00 czyli o 12.00, jutro podobnie, a w dni powszednie po Mszach św. ( w środę na nowennie). 

     Od tego tygodnia Msze św. wieczorne w ciągu tygodnia czyli w poniedziałki, środy i piątki będziemy odprawiać o 19.00 

     W sezonie wiosenno-letnim środowe Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będą przed Mszą czyli o godz. 18.30, 

     Życzymy głębokiej wiary, byśmy wszyscy potrafili żyć pod okiem Pana Jezusa Zmartwychwstałego, stale pamiętając o Jego obecności, potrafiąc Go dostrzec w ludziach potrzebujących naszej pomocy. Błogosławionych Świąt Wielkanocnych.

 

28.03.2021

 

Mamy Niedzielę Palmową Męki Pańskiej. Rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia, które wraz z niedzielą wielkanocną są najważniejszymi świętami chrześcijaństwa. Kolejny raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii. W tym niełatwym czasie obejmujemy naszą myślą wszystkich chorych, ich rodziny oraz osoby, które poświęcają się służbie najbardziej potrzebującym. Wspominamy też tych, którzy odeszli do wieczności, zawierzając ich życie Miłosiernemu Bogu.

Apelujemy do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu osób uczestniczących w nabożeństwach wewnątrz kościoła, (u nas limit wynosi10 osób), a wszystkich pozostających na zewnątrz kościoła o zachowywanie dystansu społecznego 1,5 m., zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni. Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia. 

Okazja do spowiedzi dzisiaj od 17.00 do 20.00, oraz codziennie na pół godziny przed nabożeństwami, ewentualnie również podczas adoracji.

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę nabożeństwa będą również w kaplicy w Czubrowicach o 17.30, natomiast w kościele dopiero o 19.00. W sobotę na obchód Wigilii Paschalnej należy przynieść świece. Błogosławieństwo pokarmów w sobotę już od 9.00 do 12.00 przy kościele co parę minut w miarę jak przybywać będą chętni, oraz od 10.00 do 10.30 przy kaplicy i o 11.30 na Polesiu. Bardzo prosimy stosować się do rozpisanych godzin adoracji w ciemnicy i przy grobie Pańskim, według programów. Prosimy, by były to bardziej krótkie nawiedziny, by przy zachowaniu limitów osób w kościele mogło tu przybyć jak najwięcej parafian. W piątek Droga Krzyżowa przy kościele i w kaplicy o 15.00 natomiast wieczorem na Kalwarii Czubrowickiej rozpoczniemy o 21.00, lecz nie od kościoła, ale tak jak to było w poprzednie piątki. Nie będzie Misterium tylko zwykła Droga Krzyżowa.

Wójt informuje, że od 1 kwietnia rozpoczyna się  Narodowy Spis Ludności i Mieszkań, prowadzony przez GUS. Polecany jest samospis internetowy w aplikacji dostępnej na stronie GUS. Respondenci, którzy nie będą umieli samodzielnie się spisać  zostaną spisani albo przez wywiad telefoniczny albo wywiad bezpośredni przez rachmistrza. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie w Urzędzie Gminy.

 

21.03.2021 

 

Jest 5 niedziela wielkiego postu. Dzisiaj mamy składkę inwestycyjną do kopert.

 

W czwartek będzie uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św. tego dnia będą o 17.00 w kościele i o 18.00 w kaplicy. Podczas Mszy św. będzie możliwość przystąpienia do Ruchu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Odpowiednie blankiety są dla zainteresowanych do odebrania na ołtarzu bocznym.

 

Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm będzie na każdej Mszy św. natomiast uroczyste z procesją dookoła kościoła będzie o 12.15. Ta Msza św. będzie odprawiana przy ołtarzu polowym. Po Mszy św. konkurs na najpiękniejszą palmę.

 

Ze spowiedzi wielkanocnej można skorzystać codziennie na pół godziny przed Mszą św. zarówno w kościele jak i w kaplicy, oprócz tego spowiadać będziemy w niedzielę na pół godziny przed każdą Mszą św. oraz w niedzielę Palmową po południu od 17.00 do 20.00.

 

Do chorych z posługą sakramentalną udamy się w sobotę od godz. 15.00. Prosimy zapisywać chętnych w zakrystii.

 

W gablocie jest plakat Kampanii Różańcowej zainicjowanej w Niepokalanowie, opartej na Regulaminie życia św. Maksymiliana. Można do niej dołączyć wybierając jedną z pięciu możliwych form przynależności. Szczegóły na www.KampaniaRozancowa.pl

 

W poniedziałek na Mszy św. o 17.00 będzie poświęcenie książeczek do I Komunii św. dla dzieci z klas III.

 

Zachęcamy do odbycia rekolekcji wielkopostnych jakie będą w TVP 3 w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę o godz. 20.30. Rekolekcje poprowadzi znany rekolekcjonista ks. Wojciech Węgrzyniak.  Dla dzieci i młodzieży również w  TVP 3 w tym tygodniu będą rekolekcje ale  w poniedziałek, wtorek i środę. Katecheci będą informować o możliwości skorzystania z nich.

 

W najbliższy piątek rusza Ekstremalna Droga Krzyżowa – całonocna, samotna wędrówka po bezdrożach z rozważaniami Chrystusowej męki. W Przegini Msza św. na rozpoczęcie będzie o 21.00 natomiast w Krzeszowicach już o 19.00. Zapraszamy.

 

Dziękujemy za waszą troskę o naszą świątynię. W ostatnim czasie pewna osoba ufundowała nową kapę czerwoną na Gorzkie Żale, inni na swoje 65 lecie małżeństwa ufundowali tron, czyli podwyższenie pod monstrancję do wystawiania Najświętszego Sakramentu. Bóg zapłać.

 

Zgodnie z zapowiedzią również dzisiaj przed kościołem panie z Koła Gospodyń organizują kiermasz ozdób świątecznych.

 

14.03.2021

 

Jest 4. Niedziela Wielkiego Postu. We środę św. Patryka, w piątek uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Będzie to też trzeci piątek miesiąca, dlatego po Mszy św. będzie jeszcze nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

Za tydzień będzie niedziela składki inwestycyjnej do kopert. Z miesiąca lutego zebraliśmy na ten cel 8 280 zł.

Kupując cukrowe baranki w cenie co najmniej 6 zł. można wesprzeć akcje charytatywne prowadzone przez Caritas. Baranki można nabyć w przedsionku kościoła wrzucając pieniądze do skarbony.

W zakrystii można odebrać zamówiony tydzień temu albumy o św. Józefie w cenie 9 zł.

Dziś i w następną niedzielę panie z Koła Gospodyń w Racławicach organizują przed kościołem kiermasz własnoręcznie wykonanych stroików świątecznych.

Nie będziemy w tym roku organizować parafialnych rekolekcji wielkopostnych z racji na to, że najwyższy już czas urządzić całotygodniowe Misje Parafialne. Ostatnie były 11 lat temu. Odbędą się one w dogodnym czasie, a przed świętami wielkanocnymi będzie tylko parafialna spowiedź. Tym bardziej zachęcamy więc do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych takich jak Drogi Krzyżowe czy Gorzkie Żale.

Ogłoszenie sołtysa Czubrowic: W dniu  15 marca 2021 r. (poniedziałek) w Czubrowicach w Remizie OSP odbędzie się zebranie uczestników scalenia gruntów na którym podejmowana będzie uchwała zgody na szacunek gruntów. W przypadku nie podjęcia uchwały zebranie odbędzie się na dzień drugi  16 marca (wtorek) o godz. o 18,00

 

07.03.2021 

 

      Jest trzecia niedziela wielkiego postu i pierwsza w marcu, dlatego dziś będzie po Mszach św. adoracja Najświętszego Sakramentu. Dziś wspominamy św. Perpetuę i Felicytę.

 

     W sobotę 13 marca przypada  8 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Otoczmy Go modlitwą, zwłaszcza, że trwa właśnie Jego pielgrzymka do Iraku, kraju, położonego w dorzeczu Tygrysu i Eufratu, gdzie w starożytności znajdowała się Mezopotamia. Papież odwiedza Bagdad, Nadżaf, Irbil, Mosul, Karakosz i Ur, skąd pochodził biblijny Abraham, do którego dziedzictwa przyznają się judaizm, chrześcijaństwo i islam. Ojciec święty jest pierwszym papieżem odwiedzającym Irak i jest to jego 33. zagraniczna podróż apostolska, a pierwsza od czasu wybuchu rok temu pandemii koronawirusa. Hasłem wizyty są słowa: “Wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23,8). Chrześcijaństwo obecne było tam już od pierwszego wieku, ale niestety w ostatnich latach wyznawcy Chrystusa bardzo zostali zdziesiątkowani przez samozwańcze państwo islamskie Isis. Potrzeba dużo modlitwy w tej kwestii.

 

     Od środy rozpoczniemy Nowennę do św. Józefa trwającą do uroczystości 19 marca. Tekst tej nowenny dostępny jest w dzisiejszym numerze Gościa Niedzielnego. Natomiast bardzo ładny album wydany przez redakcję Gościa Niedzielnego dotyczący w całości osoby św. Józefa jest dostępny w zakrystii w cenie 9 zł. Jeśli ich zabraknie można zapisać się i zapłacić. Dowieziemy za tydzień. Za dowolną ofiarę można sobie także nabyć kolejny numer czasopisma „Idźmy do Józefa”. Jest dostępny w przedsionku kościoła.

 

     Są już dostępne cukrowe baranki wielkanocne Caritas w cenie co najmniej 6 zł. Pieniążki prosimy wrzucać do skarbony w przedsionku kościoła.

 

28.02.2021

 Jest II Niedziela Wielkiego Postu. Dziś Gorzkie Żale o 15.00. Składka na Gorzkich Żalach idzie na kwiaty do Bożego Grobu. W czwartek święto św. Kazimierza patrona naszej archidiecezji.

Mamy dziś Niedzielę „Ad Gentes” – wspomóc możemy modlitwą, postem i ofiarą misjonarzy z Polski pracujących w 99 krajach świata, by mieli środki na walkę z głodem i niedożywieniem. Wesprzeć ten fundusz można sms-owo na 72032wysyłając hasło „misje” lub ofiarą do puszek przed kościołem.

W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca marca. W te dni spowiadamy na pół godziny przed Mszami św. Do chorych udamy się w sobotę od 9.00. Pr

Msze św. w niedziele:


8.00,    11.00,   16.00

dodatkowo 12.15 od listopada do Wielkanocy


Kaplica w Czubrowicach:

sobota 18.00, niedziela 9.30

 

 

Dni powszednie:
             

W  Racławicach:

w poniedziałki, środy i piątki:
      17.00 (bądź 19.00)

(17.00 od września do Wielkanocy 

19.00 od Wielkanocy do sierpnia)

wtorki, czwartki i soboty:
       7.00 (przez cały rok)

 

KANCELARIA: czynna codziennie w dni powszednie, po Mszy św. w Racławicach

Wirtualny spacer