Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

                                                                 

25.09.2022

 

Jest 26. Niedziela zwykła. Dziś spotkania wiejskie o 10.30 w Czubrowicach i o 12.15 w Racławicach. 

Dziś w Krakowie Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Dziecko w sercu Krakowa”. Spotkanie o 12.00 na placu Matejki. Po marszu występy i piknik rodzinny. Warto zademonstrować poparcie dla wartości rodziny.

Rodziców młodzieży z klas VIII szkoły podstawowej i I szkoły średniej zapraszam na spotkanie dziś po Mszy św. o 16.00.

Jutro będzie pogrzeb śp. Józefa Nogi z Krupki o godz. 15.00. Niech odpoczywa w pokoju.

Cieszę się, że przybywa nas na środowej Nowennie do MB Nieustającej Pomocy. Również na nabożeństwie do św. Rity jest nas coraz więcej i to nie tylko naszych Parafian. Dziękuję, że zapraszacie swoich znajomych i zachęcacie do modlitwy u nas.

Od soboty rozpoczniemy nabożeństwa różańcowe. Będą one przed Mszą wieczorną w Racławicach i po Mszy wieczornej w Czubrowicach. Wszystkie dzieci zapraszamy już w sobotę na 16.30 do kościoła, lub na 18.30 do kaplicy. Otrzymają wtedy planszę do codziennego wklejania obrazków, jakie będą otrzymywać za modlitwę na różańcu. Chyba, że rodzice zachcą was zabrać dopiero na Fatimę. Wtedy procesja różańcowa ze świecami w rękach i z figurką MB Fatimskiej rozpocznie się około 20.00. Tego dnia nie będzie w kościele Mszy św. o 17.00. Będzie tylko samo nabożeństwo różańcowe dla dzieci o 16.30. Fatimę rozpoczniemy o 19.00 adoracją Najświętszego Sakramentu i potem Msza św. niedzielna. Następnie procesja różańcowa, na którą serdecznie zapraszam na samym początku października – miesiąca różańca. To już ostatnia Fatima w tym roku. Następna dopiero w maju. Gorąco zapraszamy do modlitwy różańcowej.

Za tydzień na Mszy o 11.00 specjalne kazanie dla dzieci. Dzieci mogą przynieść rozwiązania czterech ziarenek jakie do tej pory otrzymały. Będziemy z nich losować nagrody. Natomiast dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania spotkanie będzie w przyszłą niedzielę po Mszy o 16.00.

Polecamy do zakupienia Małego Gościa z silikonowym różańcem na rękę i wielu ciekawostkami dla dzieci i nie tylko.

18.09.2022 

    Jest 25. Niedziela zwykła. Dziś przypada św. Stanisława Kostki i dlatego jest to dzień modlitwy za młodzież oraz w intencji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w przyszłym roku. Dziś po Mszach św. będzie też składka do puszek na diecezjalne duszpasterstwo młodzieży.

     We wtorek św. Męczenników Koreańskich, w środę św. Mateusza, w piątek św. o Pio. W sobotę w Łagiewnikach będzie diecezjalna pielgrzymka Żywego Różańca.

     W ubiegły poniedziałek ks. Mirosław Kulesa został odwołany z funkcji wikariusza w naszej parafii i mianowany administratorem, na prawach proboszcza, parafii w Bęble-Czajowicach, zachowując jednakże funkcję katechety w szkole w Czubrowicach i Racławicach. Pięknie Mu dziękujemy za dwuletnią posługę u nas i cieszymy się, że chociaż przez szkołę będziemy mieć nadal wzajemny kontakt. Niech Pan Bóg błogosławi ks. Mirosławowi w pracy na nowej parafii i pozwoli sprostać nowych wyzwaniom.

     My też musimy się zmierzyć z nowymi wyzwaniami płynącymi z faktu, że odtąd będzie u nas tylko jeden ksiądz. Dlatego prosimy wszystkich, którzy rezerwowali sobie Mszę św. na godz. 12.15 o kontakt w zakrystii w celu ustalenia nowego terminu. W tym roku nie będzie tej dodatkowej Mszy św. natomiast Msze św. z kazaniami dla dzieci będą dwa razy w miesiącu o 11.00 w pierwsze i trzecie niedziele miesiąca. Wtedy też będzie losowanie nagród.

     Kolejny już raz, nie zrażając się brakiem odpowiedzi z waszej strony, drogie Mamy, zapraszamy matki dzieci w wieku szkolnym na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy w środę po Mszy św. czyli około 17.30. Przyjdźcie choć raz w życiu, zobaczcie, a kto wie, może pozostaniecie na stałe.

     W czwartek 22 września będzie nabożeństwo do św. RITY, pierwszy raz w obecności Jej relikwii, które uroczyście wnieśliśmy do naszego kościoła w dzień odpustu parafialnego. Zapraszamy na 17.00 z prośbami i potrzebami wypisanymi na kartkach, które podczas nabożeństwa odczytujemy od ołtarza i polecamy wstawiennictwu tej wielkiej świętej. Po skończonym nabożeństwie zapraszamy na pierwszą część filmu o św. Ricie do sali kinowej na plebani. Sala pomieści 20 osób.

       Spotkanie z ministrantami i lektorami będzie w poniedziałek o 17.30 w Racławicach i o 18.30 w Czubrowicach. Dotyczyć będzie rozdziału obowiązkowych służeń w tygodniu i w niedziele, dlatego prosimy o pilne przybycie. Nieobecni dostaną służenia z przydziału, bez możliwości wyboru.       

      W zakrystii są Goście z płytką Biblia audio.

      Rodziców młodzieży z klas VIII szkoły podstawowej i I szkoły średniej zapraszam na spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 16.00.

     Sołtys Racławic zaprasza mieszkańców na zebranie wiejskie w niedzielę 25 września o godz. 12.15 w Wiejskim Domu Kultury.

11.09.2022

Mamy dziś uroczystość odpustową ku czci Narodzenia NMP, którą uroczyście kończymy renowację Misji Parafialnych. Wyrażamy wdzięczność Bogu za ten czas łaski i ojcu Teodorowi za trud przepowiadania Słowa Bożego pośród nas. Bardzo jesteśmy wdzięczni za dotrzymanie słowa danego rok temu i sprowadzenie dla naszej parafii relikwii św. Rity. Nabożeństwo do tej świętej trwa u nas już od maja 2021 roku, każdego 22 dnia miesiąca, ale od dzisiaj modlić się będziemy nie tylko przed figurą św. Rity ale także  w obecności jej relikwii. Wielkie podziękowania z naszej strony z zapewnieniem comiesięcznej modlitwy za ojca Teodora przed wizerunkiem św. Rity.

We wtorek będzie św. Jana Chryzostoma, we środę Święto Podwyższenia Krzyża św., w czwartek NMP Bolesnej, w piątek św. Korneliusza i Cypriana, w niedzielę św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży.

We środę zapraszamy na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy, która od września jest po Mszy św. o 17.00. Szczególnie zapraszamy matki dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Tego dnia zapraszamy również Parafian na szczyt Kalwarii Czubrowickiej w godzinie Apelu Jasnogórskiego o 21.00. Tam, pod krzyżem misyjnym uczcimy wydarzenie Podwyższenia Krzyża św. Prosimy zabrać za sobą latarki. Następnego dnia, w czwartek, MB Bolesnej zgromadzimy się na apelu o 21.00 przy figurze MB na Skałach.

W trzeci piątek miesiąca będzie Msza św. za zmarłych z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego, a następnie trwać będziemy na modlitwie w cichej adoracji aż do 21.00. To nabożeństwo wprowadzone zostało rok temu w naszej parafii, jako owoc przeżytych misji parafialnych.

W niedzielę przypada św. Stanisława Kostki. Żeby dobrze uczcić swego Patrona zapraszamy całą młodzież naszej parafii na Mszę św. o 16.00. Bardzo wskazane jest aby młodzież obecna była również w dniach poprzedzających jego święto, czyli w środę o 21.00 na szczycie Kalwarii Czubrowickiej, w czwartek o 21.00 przy MB Bolesnej na Skałach i w piątek  na cichej modlitwie adoracyjnej od 20.30 do 21.00. Dla klas VIII i I szkół średnich będzie to rozpoczęcie ostatniego roku przygotowań do bierzmowania.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z poprzedniego miesiąca zebraliśmy kwotę 9 870 zł. Bóg zapłać. Jak widać, prace renowacyjne przy polichromii na ścianach prezbiterium trwają już drugi miesiąc. Będą nas kosztować ok. 270 tys. zł. Dziękujemy panu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dotację w wysokości 200 tys. zł. Pozostałe 70 tys. będziemy musieli systematycznie uzbierać w najbliższych miesiącach.  Myślę, że damy rady.

Patronkę naszej parafii prosimy o nieustanne wstawiennictwo u Pana by uprosić błogosławieństwo dla wszystkich naszych poczynań zarówno duszpasterskich, jak i gospodarczych.

04.09.2022

Jest 23. Niedziela zwykła i pierwsza we wrześniu. Dziś mamy adoracje Najśw. Sakramentu po każdej Mszy św.

W czwartek 8 września będzie święto Patronalne naszej Parafii, Narodzenia NMP, czyli MB Siewnej. Poświęcać będziemy ziarno na zasiew. Od tego też dnia rozpoczniemy odnowienie Misji Parafialnych sprzed roku. Będą one skierowane przede wszystkim do dorosłych Parafian. Nie będzie więc zmian w funkcjonowaniu naszych szkół. Ustawową możliwość udziału dzieci w trzech dniach rekolekcji w ramach zajęć szkolnych pozostawiamy na czas wielkiego postu. Natomiast od dziś każde dziecko po Mszy św. niedzielnej podchodzić będzie przed ołtarz na kamienną posadzkę, aby odebrać tzw. ziarenko. W domu wraz z rodziną można z niego jeszcze raz przeczytać dzisiejszą ewangelię i wspólnie rozwiązać zadania na drugiej stronie ziarenka. 

Oto program renowacji misji:

W czwartek, piątek i sobotę codziennie Msze św. z nauką o 8.00 w kościele, o 9.30 w kaplicy, o 18.00 w kościele. Wyjątki: w czwartek dodatkowa SUMA w kościele o 11.00, oraz w sobotę o 18.00 Msza św. będzie w kaplicy jako niedzielna, natomiast w kościele będzie o 19.00 Msza św. o uzdrowienie i uwolnienie z modlitwami wstawienniczymi. O 15.00 będzie codziennie Godzina Święta z koronką do Miłosierdzia Bożego, zaś o 20.45 szkoła modlitwy, adoracja krzyża i Apel Jasnogórski. Spowiedź będzie w sobotę od 7.00 do 8.15 oraz od 18.00 do 19.00 w kościele, natomiast w kaplicy od 9.00 do 9.30. Namaszczenie Chorych udzielać będziemy w sobotę na Mszy o 9.30 w kaplicy oraz w kościele na Mszy o 19.00. Do chorych nie wychodzących z domów udamy się w sobotę od 10.30. Prosimy zgłaszać chętnych w zakrystii. 

Składka ze wszystkich Mszy św. w sobotę będzie naszą wdzięcznością i wsparciem dla działań duszpasterskich o. Teodora i jego Zakonu.

 

W niedzielę Msze św. jak zwykle natomiast SUMA ODPUSTOWA będzie o 11.30. Piętnaście minut wcześniej zgromadzimy się przy budynku plebanii, skąd w uroczystej procesji przeniesiemy relikwie św. RITY i zainstalujemy je w naszym kościele.

Najwyższy czas, żeby wreszcie przerwać złe nawyki w naszej Parafii, że człowiek chory lub stary nie powinien pokazywać się ludziom na oczy, a tym bardziej robić sensację dla sąsiadów zapraszając do siebie księdza a sakramentami. Sakramenty powinny być normalną potrzebą chorego człowieka wierzącego. Jeżeli nie ma takiej potrzeby to ściąganie go na siłę do kościoła po jego śmierci uważam za naruszenie jego woli i czyn niegodny zarówno dla rodziny, jak i dla księdza. Dlatego przy najbliższej kolędzie będziemy pytać każdego chorego o jego udział w renowacji misji, o przyjęty sakrament chorych i o to, czy rzeczywiście jest jego wolą, aby w przyszłości, przy jego pogrzebie, wnoszono jego ciało do kościoła. Oczekujemy na jasne deklaracje ze strony chorych bądź ich najbliższych.

Sołtysi informują o datach zbierania podatku i opłat za śmieci. W Racławicach od 10 do 16 września w godz. 9.00 do 13.00 i dodatkowo w czwartek 15 września od 15.00 do 17.00. W Czubrowicach sołtys będzie przyjmował od 9 do 15 września w godz. 17.00 do 19.00, a w sobotę 10 września od 10.00 do 13.00.

  

RENOWACJA MISJI ŚWIĘTYCH w RACŁAWICACH

 

CZWARTEK      08.09.2022      ,, Wielbi dusza moja Pana „

 

  8.00   Msza Święta z nauka misyjną – Racławice

 

 Cz/ 9.30 Msza Święta z nauka misyjną – Czubrowice

 

11.00   Msza Święta Suma z nauka misyjną – Racławice

 

      15.00 Godzina Święta,  koronka do Miłosierdzia Bożego.

 

18.00   Msza Święta z nauka misyjną – Racławice

 

      20.45 Szkoła modlitwy i Apel Jasnogórski.

 

PIĄTEK          09.09.2022    ,, Wielkie rzeczy uczynił  mi Wszechmocny”

 

  8.00   Msza Święta z nauka misyjną – Racławice

 

  Cz/9.30   Msza Święta z nauką misyjną  w Czubrowicach

 

      15.00Godzina Święta i koronka do Miłosierdzia Bożego.

 

18.00   Msza Święta z nauka misyjną – Racławice

 

      20.45 Adoracja Krzyża, Apel Jasnogórski.

 

SOBOTA      10.09.2022   ,, Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie”

 

Spowiedź św. : 7.00-8.15; 18.00 -19.00- Racławice          9.00 -  9.30 - Czubrowice

 

8:00  Msza św. z nauką misyjną  w Racławicach.

 

Cz/9.30  Msza Św. z nauką misyjną  w Czubrowicach i Sakrament namaszczenia chorych.

 

             10.30  odwiedziny chorych w domach.

 

      15.00   Godzina Święta , wystawienie Najświętszego Sakramentu-  koronka.

 

Cz/18.00  Msza św. niedzielna w Czubrowicach.

 

19.00  Msza św. i Sakrament  namaszczenia chorych, oraz  Modlitwa Wstawiennicza o uzdrowienie duszy  i ciała w Racławicach.

 

 NIEDZIELA  11.09.2022  ,, Strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych”

 

8.00   Msza Święta z nauką misyjną  – Racławice.

 

Cz/9.30 Msza Święta z nauką misyjną – Czubrowice.

 

      11.15   Uroczyste wprowadzenie relikwii Św. Rity do kościoła parafialnego ( gromadzimy się, przy budynku plebanii , skąd w procesji zostaną wprowadzone relikwie Św. Rity do kościoła parafialnego).

 

11.30 – Uroczysta suma odpustowa, ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, poświęcenie relikwiarza, oddanie czci relikwiom Św. Rity.

 

16.00  Msza Święta z nauką misyjną  – Racławice.

 

28.08.2022

Jest 22. Niedziela zwykła i wspomnienie św. Augustyna. Jutro  wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, w sobotę św. Grzegorza Wielkiego.

Zapraszamy w środę na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy na godz. 18.30. To już ostatni raz Nowenna o tej porze, gdyż od 1 września wracamy do jesienno-zimowego rozkładu Mszy św.  w dni powszednie. Od czwartku wieczorne Msze św. będą nie o 19.00 lecz o 17.00, a Nowenna będzie po Mszach.

W czwartek 1 września Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły będzie o 8.00 w kościele i o 8.45 w kaplicy.

W I czwartek i I piątek spowiadamy od 16.00 w kościele i od 17.30 w kaplicy. W I sobotę Nabożeństwo Fatimskie, na które przychodzimy ze świecami będzie jednak tradycyjnie dopiero o 19.00. Najpierw 15 minutowa Adoracja, potem Msza św niedzielna, a następnie procesja różańcowa z figurką MB Fatimskiej. Msza będzie odprawiana w intencjach, które przyniesiecie wypisane na kartkach, a które odczytamy na początku i złożymy na ołtarzu pod krzyżem. Nie zgłosili się jeszcze chętni do niesienia figurki.

Do chorych udamy się dopiero za tydzień w sobotę podczas odnowienia Misji św w przeddzień odpustu parafialnego.

Prosimy zabrać sobie do poczytania nowy numer Dobrych Nowin. Dostępny jest też Gość Niedzielny i Rycerz Niepokalanej. Rodziców zachęcamy aby zrobili prezent swoim dzieciom na początek szkoły i wręczyli im Małego Gościa z filozoficznym ale i bardzo życiowym pytaniem: co jest najważniejsze?

Ks. Arcybiskup zaprasza na XXX Jubileuszową Pielgrzymkę Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej w niedzielę 11 września. Rozpoczęcie Drogą Krzyżową o 9.00 przy stacji u Piłata. Następnie o 11.30 przy ołtarzu polowym Msza św w intencji rodzin i małżeństw, poświęcenie ziarna na zasiew, potem koncert zespołu „Moja Rodzina” oraz liczne atrakcje i zabawy dla całych rodzin.

W Racławicach tego samego dnia będziemy mieć odpust parafialny i zakończenie odnowienia Misji sprzed roku. Przed Sumą  uroczyście przeniesiemy do naszego kościoła relikwie św. Rity, o które postarał się dla nas o. Teodor Knapczyk. Gotycki relikwiarz został ufundowany z ofiar składanych za róże poświęcane każdego 22 dnia miesiąca podczas nabożeństw do św. Rity.

21.08.2022

 Jest 21. Niedziela zwykła i  wspomnienie św. Piusa X. Mamy dziś odpust w Będkowicach ku czci NMP Królowej, które to święto przypada w poniedziałek.  W środę św. Bartłomieja apostoła, a w piątek NMP Częstochowskiej, w sobotę św. Moniki, a w niedzielę św. Augustyna.

Dziś w Jerzmanowicach Dożynki Gminne od 15.00 na boisku sportowym.

W poniedziałek 22 sierpnia comiesięczne nabożeństwo ku czci św. Rity o 19.00. Przynosimy wypisane na kartkach swoje prośby i podziękowania za wstawiennictwem Świętej. Podczas nabożeństwa poświęcać będziemy róże, które są symbolem św. RITY.

Radę Parafialną zapraszamy na spotkanie w środę  o godz. 19.30. Mamy do omówienia ważne sprawy gospodarcze i duszpasterskie naszej parafii.

We środę kolejna Nowenna do MB Nieustającej Pomocy. Zapraszamy na 18.30 szczególnie matki dzieci szkolnych i przedszkolnych. W ubiegłym tygodniu były już dwie i mam nadzieję, że będzie ich systematycznie przybywać.

W związku z przypadkami fałszowania świadectw ukończenia tzw. Nauk Przedmałżeńskich wywieszamy w gablocie wzór świadectwa obowiązującego w naszej archidiecezji. Wzór takiego świadectwa jest też dostępny na naszej stronie parafialnej w zakładce „Kancelaria”. W przypadku świadectw z innych diecezji, konieczne jest potwierdzenie ich autentyczności, osobiście przez narzeczonych,  w sekretariacie Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii w Krakowie.

Ksiądz Arcybiskup  zaprasza do Niegowici, pierwszej parafii młodego ks. Karola Wojtyły, na koronację obrazu MB Niegowickiej 28 sierpnia o 11.00. „Zachęcam gorąco wszystkich do wspólnej modlitwy, jak i do pielgrzymowania do Matki Bożej Niegowickiej”.

Wszystkie rodziny naszej archidiecezji zaproszone są przez ks. Arcybiskupa do Kalwarii na doroczną Pielgrzymkę Rodzin w niedzielę 11 września. Jednakże będzie to niedziela naszego odpustu parafialnego, na dodatek poprzedzonego trzydniowymi rekolekcjami. Od czwartku 8 września czyli samego dnia Narodzenia NMP, rozpoczniemy parafialne rekolekcje, będące odnowieniem Misji Parafialnych, jakie przeżywała nasza parafia dokładnie rok temu. Trwałą pamiątką tych  misji jest nowy krzyż misyjny przy kościele, nowy krzyż górujący na Kalwarii Czubrowickiej, oraz comiesięczne nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w trzecie piątki miesiąca. Renowację Misji przeprowadzi franciszkanin o. Teodor Knapczyk znany nam z nauk misyjnych i wspólnych modlitw sprzed roku. Bardzo prosimy uwzględnić w swoich planach udział w naukach rekolekcyjnych w dniach od 8 do 11 września 2022 roku.

14.08.2022 

Jest XX niedziela zwykła i odpust w Szklarach ku czci św. Maksymiliana – suma  w Szklarach o 12.00.

Jutro Wniebowzięcie NMP czyli NMP Zielnej – na każdej Mszy św błogosławić będziemy zioła i kwiaty. Msze św. będą w układzie niedzielnym.

We wtorek św. Stefana Węgierskiego, w środę św. Jacka- patrona naszej diecezji, w sobotę św. Bernarda, a w niedzielę św. Piusa X papieża.

Dziękujemy pielgrzymom, którzy już powrócili z pątniczych szlaków, za modlitwę i wysiłek ofiarowany w intencji naszej Parafii. Dziękujemy za pamięć i poświęcenie.

Jak w każdym tygodniu zapraszamy na Nowennę do MB Nieustającej Pomocy w środę na 18.30. Przynosimy własne intencje wypisane na kartkach, które przedstawiane są Matce Bożej i wszystkim zgromadzonym prosząc o modlitwę wstawienniczą. Z racji na swoje osobiste doświadczenia z dzieciństwa chciałbym, aby na to nabożeństwo również w parafii Racławickiej, wybierały się szczególnie licznie matki dzieci szkolnych i przedszkolnych. Przyjdźcie, przeżyjcie i zostańcie już na stałe. Środy o 18.30 w lecie, a od września o 17.30.

W trzeci piątek miesiąca, przypadający w tym tygodniu, po Mszy św. będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego a następnie adoracja Pana Jezusa w ciszy aż do Apelu Jasnogórskiego. Zapraszamy na osobiste sam na sam z naszym Panem. W tym czasie będzie możliwość spowiedzi.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. W miesiącu lipcu złożono na ten cel 7 540 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. W zeszłą niedzielę zebraliśmy sumę 2 011 zł. na pomoc Ukrainie. Zakupiona za nie pomoc już jest w rękach potrzebujących.

Również za tydzień odpust w Będkowicach ku czci MB Królowej.

W zakrystii można nabyć kolejny numer Gościa Niedzielnego z płytką Biblia audio.

Dziś Rodzinne Święto Pieczonego Ziemniaka na boisku sportowym w Racławicach od godz. 15.00. W programie biesiada przy pieczeniu ziemniaków, park rozrywki dla dzieci, smakołyki KGW oraz zabawa taneczna.

Biskup Sosnowiecki, nasz Wójt waz z Radnymi Jerzmanowic zapraszają na DOŻYNKI DIECEZJALNO-GMINNE w niedzielę 21 sierpnia w Jerzmanowicach. Początek o 14.45 korowodem spod kościoła na boisko. Msza św. polowa na boisku o 15.00 a potem obrzędy dożynkowe. Nie zabraknie wielu atrakcji a gwiazdą wieczoru będzie Jacek Stachurski. Zachęcamy do licznego udziału. Szczegóły podane są na plakatach.

07.08.2022

 

Jest 19. Niedziela zwykła i pierwsza w sierpniu, dlatego po Mszach św. będzie adoracja Najśw. Sakramentu. W kaplicy w Czubrowicach świętujemy dziś uroczystość odpustową ku czci św. Jana Marii  Vianney’a. Sumę o 11.30 przy kaplicy celebrował będzie i wygłosi kazanie ks. Bolesław Karcz, który już parę lat temu miał u nas rekolekcje wielkopostne.

W poniedziałek św. Dominika, we wtorek św. Teresy Benedykty od Krzyża, w środę św. Wawrzyńca, w czwartek św. Klary, a w sobotę święto MB Kalwaryjskiej. W niedzielę św. Maksymiliana – patrona parafii w Szklarach.

Sołtys Racławic wraz z organizatorami zaprasza na  Rodzinne Święto Pieczonego Ziemniaka na boisko sportowe w Racławicach w niedzielę 14 sierpnia od godz. 15.00. W programie biesiada przy pieczeniu ziemniaków, park rozrywki dla dzieci, smakołyki KGW oraz zabawa taneczna. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Krakowski Wojciech Pałka.

Biskup Sosnowiecki, nasz Wójt waz z Radnymi Jerzmanowic zapraszają na DOŻYNKI DIECEZJALNO-GMINNE w niedzielę 21 sierpnia w Jerzmanowicach. Początek o 14.45 korowodem spod kościoła na boisko. Msza św. polowa na boisku o 15.00 a potem obrzędy dożynkowe. Nie zabraknie wielu atrakcji a gwiazdą wieczoru będzie Jacek Stachurski. Dożynki to piękna tradycja, wyrażająca wdzięczność Stwórcy za plony ziemi i ludzką pracę. Zachęcamy do licznego udziału. Szczegóły podane są na plakatach.

Świętując dziś odpust warto pomyśleć o przyjściu z pomocą ludziom stawiającym czoło wyzwaniom tragedii wojny za naszą wschodnią granicą. Szum medialny już dawno opadł, a my sami już trochę przyzwyczailiśmy się do tego, że wojna trwa. Nie zmienia się jednak tragizm ludzi dotkniętych tym nieszczęściem. Dzisiaj, w dniu odpustu, prosimy o wasze materialne wsparcie do puszek, które umożliwi zakup żywności, leków i środków higieny. Jeszcze w tym tygodniu te dary wyruszą z Caritasu, z krakowskich Brzegów, do parafii w Krasiłowie. To chyba najlepsza forma uczczenia św. Jan Vianney’a, któremu los potrzebujących zawsze leżał na sercu.

 

31.07.2022

 

Jest XVIII niedziela zwykła i św. Ignacego. Jutro św. Alfonsa. We wtorek tzw. odpust Porcjunkuli, kiedy każdy parafianin w swoim parafialnym kościele może uzyskać odpust na zwykłych warunkach. W czwartek św. Jana Marii Vianney’a, w sobotę święto Przemienienia Pańskiego.

W tym tygodniu mamy pierwszy czwartek, piątek i sobotę sierpnia. Spowiadamy  na pół godziny przed Mszami. Do chorych udamy się w sobotę od 9.00. Prosimy zgłaszać chętnych w zakrystii.

W sobotę naboż. Fatimskie rozpoczniemy o 19.00 piętnastominutową adoracją, później Msza św. już z niedzieli i procesja różańcowa z figurką MB Fatimskiej dookoła kościoła. Przynosimy na kartkach swoje prośby i podziękowania. W ich intencji sprawowana będzie Msza św. Do niesienia figurki zapraszamy członkinie Róży św. Hiacynty i Franciszka – dzieci z Fatimy. Prosimy przynieść świece.

Za tydzień w niedzielę będziemy mieć odpust w kaplicy w Czubrowicach ku czci św. Jana Marii Vianney’a. Dlatego Msza o 9.30 będzie w kościele, natomiast suma odpustowa o 11.30 przy kaplicy w Czubrowicach. Sumę odprawi i wygłosi kazanie ks. Bolesław Karcz.

Tradycyjnie odpust łączymy z dożynkami. Zapraszamy do udziału Koła Gospodyń wraz z gospodarzami naszych wsi z wieńcami dożynkowymi. Spowiedź przed odpustem w sobotę od 17.00 do 18.00 w Czubrowicach.

Jak co roku, nasi biskupi zwracają się z prośbą do wszystkich wiernych, świadomych zagrożenia jakie niesie ze sobą nadużywanie alkoholu w naszym społeczeństwie, aby w duchu wynagrodzenia i jako znak sprzeciwu współczesnej modzie, wybrać dobrowolną abstynencję w miesiącu sierpniu od wszelkiego rodzaju napojów alkoholowych. Jak w Sodomie i Gomorze wystarczyłoby 10 sprawiedliwych by uratować te miasta przed zagładą, tak my teraz dobrowolną abstynencją ratujmy Polskę i cały świat przed demonem zniewolenia. Życzymy odważnych decyzji i wytrwania. Jest o co walczyć.

24.07.2022

 

Jest 17. Niedziela zwykła. Dziś są urodziny abpa Marka Jędraszewskiego.

Jutro św. Jakuba i św. Krzysztofa patrona kierowców. Dlatego już dziś po wszystkich Mszach św. poświęcamy pojazdy i podróżujących nimi. Przy tej okazji zbierane są ofiary na MIVA Polska – organizację zakupującą pojazdy dla polskich misjonarzy na terenach misyjnych. We wtorek św. Anny i Joachima rodziców NMP, w piątek św. Marty, Marii i Łazarza.

Dziękujemy strażakom z Racławic i Czubrowic za zabezpieczenie naszej wczorajszej pielgrzymki do Czernej. Szło nas pątniczym szlakiem około 80 osób, a Mszę św. polową dla Bractwa Szkaplerza św z całej Polski sprawował bp. Robert Chrząszcz.

Zaproszenie Ks. Arcybiskupa: Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w 42 Pieszej Pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę do tronu Maryi naszej Królowej i Matki, która będzie w dniach od 6 do 11 sierpnia tego roku. Pragnieniem Chrystusa jest, abyśmy w czasie zamętu i toczącej się tuż obok nas wojny, nieśli światu orędzie pokoju. Niech nasz udział w pielgrzymowaniu do Pani Jasnogórskiej będzie wyrazem miłości, oddania i powierzeniem siebie samych i noszonych w sercach spraw Maryi, która trwała wiernie przy swoim Synu we wszystkich okolicznościach życia.

Ogłoszenia
17.07.2022

Jest 16 niedziela zwykła. Jutro św. Szymona z Lipnicy, w piątek św. Marii Magdaleny w sobotę św. Brygidy.
W piątek jak każdego 22 dnia miesiąca zapraszamy na mszę św i nabożeństwo ku czci św. Rity o godzinie 19:00
W sobotę 23 lipca nasza parafialna piesza pielgrzymka do Czernej w ramach ogólnopolskiej pielgrzymki Bractwa Szkaplerza Św. Wyruszymy o 7:30 spod kaplicy w Czubrowicach, przy kościele parafialnym będziemy ok godziny 8. Po dotarciu do Czernej msza św. przy ołtarzu polowym. Chętni do powrotu autokarem z Czernej proszeni są o zapisanie się w zakrystii.
W najbliższą niedzielę z racji święta św. Krzysztofa po każdej Mszy św. będziemy poświęcali kierowców i ich pojazdy. Datki składane przy tej okazji idą na MIVA POLSKA – organizację zapewniającą środki transportu dla polskich misjonarzy w krajach misyjnych.
Witamy w naszej parafii wszystkich wczasowiczów i turystów i życzymy przyjemnego wypoczynku.

 


10.07.2022

Jest 15 niedziela zwykła. Jutro św. Benedykta, patrona Europy, we wtorek św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, w środę św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta,, w czwartek św. Henryka, w piątek św. Bonawentury, w sobotę NMP z Góry Karmel (Szkaplerznej) – odpust w Czernej.


Przypominamy, że nasza parafialna, piesza pielgrzymka do Czernej będzie dopiero w następną sobotę 23 lipca, na ogólnopolską pielgrzymkę Bractwa Szkaplerza św.

W trzeci piątek miesiąca będzie po Mszy św. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i adoracja Najśw. Sakramentu w ciszy aż do 21.00.

Dzisiaj od 15.00 sołtys Racławic wraz z radnymi zaprasza na tradycyjne Święto Baby na boisku obok kościoła.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. W czerwcu złożyliście na ten cel w kopertach oraz przy odwiedzinach duszpasterskich kwotę 18 145 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Aktualnie mamy w banku kredyt na 60 tys. zł, dlatego będziemy wdzięczni za każdą wpłatę.

Dzisiaj jest ostatni dzień składki do skarbon ofiar kolędowych dla pani kościelnej i pana kaplicznego. Wszystkim ofiarodawcom składają Bóg zapłać.

W zakrystii są do kupienia Goście Niedzielne z kolejną płytką Biblia audio.
W ostatniej Gazecie Olkuskiej jest obszerny artykuł ze zdjęciami z naszego kościoła, autorstwa p. Franciszka Rozmusa. Prosimy zabrać sobie na pamiątkę ten bezpłatny dwutygodnik powiatu olkuskiego.

 

03.07.2022

 Jest 14 Niedziela Zwykła i święto św. Tomasza. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca dziś zamiast kazań będzie adoracja Najśw. Sakramentu. Jutro Rocznica Poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej w Krakowie, w środę bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, w piątek św. Jana z Dukli.

W sobotę wyruszamy na dziewięciodniową, parafialną pielgrzymkę do Włoch. Nawiedzać będziemy miejsca związane z św. Ritą, o. Dolindo, św. Franciszkiem i Klarą, św. Antonim oraz w Rzymie św. Piotrem i Pawłem. Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki będzie w sobotę o 4.45 rano. Wyjazd o 5.30.

Sołtys Racławic wraz z Radą Sołecką oraz radni naszego sołectwa Racławice zapraszają na Święto Baby” w niedzielę 10 lipca 2022 na boisku sportowym w Racławicach. Początek o 15.00. W programie wiele atrakcji m.in. dla najmłodszych mieszkańców darmowe zjeżdżalnie dmuchawce oraz cukrowa wata. Zaprasza Sołtys.

Za dwa tygodnie w sobotę 16 lipca przypada odpust MB Szkaplerznej w Czernej, dlatego tradycyjna Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkaplerza św. będzie tydzień później, w sobotę 23 lipca i właśnie wtedy udamy się tam pieszo jak co roku. Osoby, które chcą być objęte ubezpieczeniem na czas pielgrzymki, oraz będą chętne na powrót autokarem z Czernej, proszone są o zgłoszenie swojego udziału w zakrystii. Mamy na to jeszcze trzy tygodnie.

Wszystkim Parafianom życzymy bezpiecznych wakacji i szczęśliwych powrotów.

26.06.2022

       Jest XII Niedziela Zwykła. Dzisiaj w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie jest uroczyste zakończenie pielgrzymowania Ikony Świętej Rodziny po naszej archidiecezji. Zdjęcia z nawiedzenia Ikony naszej Parafii roznieśliśmy wraz z podziękowaniami do waszych domów w czasie zakończonej w piątek wizyty duszpasterskiej. Dziękujemy za wspólną modlitwę, serdeczność, życzliwe uwagi, jak również tradycyjne ofiary przy tym składane, z których każdy ksiądz płaci daninę ma Kurię, na budownictwo sakralne, utrzymanie księży chorych i na misje. A za pozostałą resztę składamy serdeczne Bóg zapłać w imieniu własnym.

       We wtorek będzie św. Ireneusza, natomiast w środę uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Składka z tego dnia idzie na świętopietrze, czyli odsyłana jest do dyspozycji Papieża. Msze św. w tym dniu będą o 7.00 i 19.00 w kościele oraz o 9.30 i 18.00 w kaplicy.

      W tym tygodniu będzie pierwszy piątek i sobota miesiąca lipca. Spowiadamy w te dni na pół godziny przed Mszami św.

      Nabożeństwo I soboty połączone z procesją Fatimską rozpoczniemy o 19.00 medytacją przed Najśw. Sakramentem. O 19.15 będzie Msza św niedzielna, a po niej podczas procesji z figurką MB Fatimskiej odmawiać będziemy różaniec. Nabożeństwo zakończymy apelem Jasnogórskim o 21.00.

      Sołtys Racławic wraz z organizatorami wydarzenia „Święto Baby” serdecznie zapraszają mieszkańców Gminy do wzięcia udziału w 5. Konkursie na najlepsze ciasto. Karty zgłoszeń dostępne są u sołtysa Racławic. Każdy wypiek będzie nagrodzony. Termin zgłoszeń upływa 4 lipca 2022. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi w dniu 10 lipca podczas „Święta Baby”.

      Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy dobrych wakacji, pełnych ubogacających przeżyć, spędzonych aktywnie i z pożytkiem. Niech Pan Bóg Wam wszystkim błogosławi na wakacyjnych i urlopowych drogach.

19.06.2022 

Jest 22 niedziela w ciągu roku. Dziś procesja Oktawy Bożego Ciała będzie o 15.30 w kościele a w kaplicy po Mszy o 9.30. Aż do środy procesje będą codziennie o 17.30 w kaplicy i o 18.30 w kościele. Natomiast w czwartek uroczyste zakończenie Oktawy. Wszystkich zapraszamy do kościoła parafialnego na Mszę św. o 18.00 i po niej na ostatnią procesję. Następnie przejdziemy na boisko sportowe aby dalej uwielbiać Pana śpiewem i tańcami. Animowane przez Wodzirejów z Krakowa tańce uwielbienia trwać będą aż do Apelu Jasnogórskiego o 21.00. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i sędziwych wiekiem do wspólnego uwielbienia naszego Pana. W czwartek nie będzie Mszy św. ani procesji w kaplicy. Wszystkich zapraszamy do kościoła na 18.00.

We wtorek będzie wspomnienie św. Alojzego Gonzagi,  w czwartek uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – nie będzie postu, w sobotę Niepokalanego Serca NMP.

W środę 22 czerwca będzie comiesięczne nabożeństwo do św. Rity. Poświęcając róże ku jej czci powierzać będziemy jej wstawiennictwu trudne sprawy naszego życia. Msza św. o 19.00 będzie w intencjach próśb i podziękowań jakie przyniesiecie wypisane na kartkach i złożycie do koszyczka przy stoisku z różami. Po Mszy św. specjalne modlitwy do św. Rity.

W piątek zakończenie roku szkolnego. O godz. 8.00 zarówno w Racławicach jak i w Czubrowicach będą Msze św. dziękczynne za cały rok nauki. Wcześniej można skorzystać ze spowiedzi św. na pół godziny przed Mszą św. Uczniom i nauczycielom życzymy udanych, pożytecznie przeżytych i bezpiecznych  wakacji.

Dziękujemy ofiarodawcy i wykonawcy nowej płyty kamiennej na stopniu przy wejściu głównym do naszego kościoła. Bóg zapłać. Dziękujemy również za korektę kraty przy tym wejściu.

W tym tygodniu udamy się z wizytą duszpasterską do następujących Parafian:               We wtorek: Pod Krupką 269a-297, w środę: koło szkoły i cmentarza oraz Podskale, w czwartek: numery 300-315, w piątek: 315a-328. Odwiedziny rozpoczynamy o 15.00.

12.06.2022 

Mamy uroczystość Najświętszej Trójcy. Jutro św. Antoniego z Padwy, we wtorek bł. Michała Kozala.

We czwartek będzie Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja wyruszy tego roku po Mszy św. w kaplicy o 9.30 w stronę kościoła. Zamiast 11.00 Msza św. w kościele będzie dopiero po dotarciu procesji do kościoła. Ołtarze będą w tych samych miejscach co zwykle. Prosimy o ich przygotowanie. Pozostałe Msze św. w tym dniu będą o 8.00 i 16.00. Do udziału w procesji, która jest manifestacją naszej wiary zapraszamy wszystkich parafian i gości, szczególnie strażaków, górników, orkiestrę dętą, Koła Gospodyń, noszących feretrony i chorągwie, ministrantów i lektorów, dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące, dzieci w strojach I Komunii św. Krakowiaków i Górali w strojach regionalnych. Przez osiem dni po Bożym Ciele trwać będzie Oktawa tego święta z codziennym nabożeństwem  i procesją dookoła kościoła w Racławicach o 18.30 i kaplicy w Czubrowicach o 17.30. W niedzielę procesja Oktawy Bożego Ciała będzie o 15.30, oraz w Czubrowicach po Mszy św.

W piątek św. Alberta Chmielowskiego. Po wieczornej Mszy św. będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego piątku miesiąca oraz adoracja w ciszy Pana Jezusa aż do Apelu Jasnogórskiego. W tym czasie można skorzystać ze spowiedzi św.

W zakrystii można nabyć Goście Niedzielne z płytką Biblia audio, oraz Numer specjalny o cudach eucharystycznych w cenie 12 zł.

Sołtys z Radą Sołecką i Radnymi Czubrowic zapraszają na festyn rodzinny „Poznajmy się” dziś od godz. 15.00. Szczegóły na plakatach.

Odwiedziny duszpasterskie. W Poniedziałek: Racł. 110-130  i  Czubr. 181-196a dołem,      Wtorek: Racł. 221-240  i  Czubr. 185-200 górą, Środa: Racł. 241-254 i  Czubr. 201- górą do 211 i dołem do 198A,   Piątek: Racł. 256-268 i Czubr. Nowa Wieś 246-298,   Sobota od 9.00 Racł. Krupka i Czubr. Polesie od numerów racławskich a potem 216-243a. Przypominamy, że tzw. ofiary kolędowe dla p. kaplicznego i p. kościelnej można wrzucać do specjalnie opisanych  skarbon w kaplicy i w kościele. To nasze tradycyjne podziękowanie, wynikające z umowy, za ich całoroczną posługę przy ołtarzu.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna. Za maj wyniosła ona 11 770 zł. Bóg zapłać.  

Kominiarze sprawdzać będą u nas przewody kominowe w dniach 13-17 czerwca.

Spotkanie organizacyjne przed pielgrzymką do Włoch będzie we wtorek o godz. 19.00 w salce na plebani. Prosimy również wszystkich uczestników o dokonanie ostatniej raty wpłaty za uczestnictwo.

05.06.2022

Mamy uroczystość Zesłania Ducha Św. i pierwszą niedzielę miesiąca, dlatego zamiast kazania będzie po Mszach św.  adoracja Najśw. Sakramentu.

Jutro drugi dzień Zielonych Świąt czyli NMP Matki Kościoła. Msze św. będą w Racławicach o 7.00 i 19.00 a w Czubrowicach o 9.30 i 18.00. W środę św. Jadwigi królowej, w czwartek  Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w sobotę św. Barnaby, w niedzielę uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

W poniedziałek dzieci Pierwszokomunijne udadzą się na pielgrzymkę do Zakopanego na Wielką Krokiew by upamiętnić 25 rocznicę spotkania Papieża Jana Pawła II z dziećmi pierwszokomunijnymi w Zakopanem.

Ciąg dalszy odwiedzin duszpasterskich. Zaczynamy codziennie o 15.00 z przerwą na wieczorną Mszę św. W sobotę rozpoczynamy o 9.00 rano:

W Poniedziałek: tylko Czubr. 73-80,     

Wtorek: Racł.  110a-130 i Czubr. 81-100,      

Środa: Racł. 130a-150 i Czubr. 101-120,    

Czwartek: Racł. 151-170 i Czubr. 121-140,   

Piątek: Racł. 170b-188 i Czubr. 141-160     

Sobota: od 9.00 Racł. 190-219a i Czubr. 161-180.

         Bardzo prosimy zabrać sobie do poczytanie Dobre Nowiny z ciekawymi artykułami o bł. Paulinie Jaricot – założycielce Róż Różańcowych i Papieskich Dzieł Misyjnych.

Sołtys z Radą Sołecką i Radnymi Czubrowic zapraszają na festyn rodzinny „Poznajmy się” w niedzielę 12 czerwca o godz. 15.00. Szczegóły na plakatach.

Szkoła w Czubrowicach bierze udział w największym sportowym konkursie w Polsce, w którym można wygrać dofinansowanie na sprzęt i warsztaty sportowe, oraz dofinansowanie do obozów sportowych. Potrzeba wsparcia mieszkańców, gdyż liczy się głosowanie publiczności. Link do strony z głosowaniem znajduje się na Facebooku szkoły w Czubrowicach.

W dzisiejszym Gościu Niedzielnym jest kolejna płytka z Biblią audio. Do kupienia w zakrystii.

Ogłoszenia      29.05.2022

Dziś jest Wniebowstąpienie Pańskie, we wtorek Nawiedzenie NMP, w środę św. Justyna w piątek św. męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy, w niedzielę Zesłanie Ducha Św. czyli Zielone Świątki.

We wtorek zakończenie majówek z procesją dookoła kościoła i kaplicy. W pierwszy czwartek i piątek spowiadamy od 17.30 w kaplicy i od 18.30 w kościele. W sobotę Fatimę rozpoczniemy o 19.00 adoracją Najśw. Sakr. później Msza św i procesja różańcowa dookoła kościoła ze świecami.

Mamy jeszcze około 10 miejsc na wyjazd do Częstochowy w sobotę o 7 rano. Powrót przed Fatimą.

W poniedziałek wyruszamy z wizytą duszpasterską, którą rozpoczynamy o 15.00 i będziemy ją zawieszać na czas majówek i Mszy św. Potem powracamy na rejon. Ks. Mirosław odwiedza parafian w Racławicach a ks. Proboszcz w Czubrowicach. Poniedziałek: Racł 1-20 i Czubr 213 i 214 oraz 1-10. Wtorek Racł. 21-40 i Czubr. 11-30. Środa Racł. 41-60 i Czubr. 31-50. Czwartek tylko Czubr. 51-60. Piątek Racł.61-80 i Czubr. 61-70. Sobota od 9.00 tylko Racł. 82-108. Podczas odwiedzin zostawimy podziękowania za ofiary na kościół za ostatni rok. Oto kilka uwag odnośnie tego.

Mamy 2700 wszystkich parafian. Od takiej liczby my księża płacimy osobisty podatek.  To na papierze, a w rzeczywistości wygląda to tak:

Już od 20 lat funkcjonuje u nas zwyczaj składki inwestycyjnej. Polega on na tym, że każda rodzina co miesiąc składa w opisanej nazwiskiem i adresem kopercie 10 zł przeznaczone na inwestycje. To dawałoby 120 zł rocznie od każdej rodziny. W rzeczywistości jest u nas 1240 rodzin. Gdybyśmy wszyscy poczuwali się do obowiązku dbania o materialne potrzeby kościoła, co nakazuje nam 5 przykazanie kościelne, uzyskalibyśmy kwotę prawie 150 tys. zł. na rok. To byłaby ładna suma ale niestety w ostatnim roku zerowe wpłaty odnotowaliśmy od 495 rodzin, natomiast wpłaty niższe niż 120 zł za rok od 240 rodzin.

W pełni sprostało swoim 10 złotowym comiesięcznym zobowiązaniom 505 rodzin. Wato zaznaczyć, że w tej liczbie są też parafianie, którzy potrafili uwzględnić stopę inflacji w minionych 20 latach i już od dawna składają duże wyższe kwoty. Tych którzy składali co najmniej po 50 zł. co miesiąc było 19 rodzin, a tych, którzy łącznie złożyli ponad tysiąc zł w ciągu roku aż 13 rodzin. Za osobne rodziny uznaje się również osoby, które osiągnęły dorosłość i powinny już być niezależne finansowo od rodziców, a nawet brać pełny finansowy udział w kosztach mieszkania i wyżywienia. Z reguły powinno się to dziać zaraz po skończeniu szkoły i podjęciu pracy.  My przyjęliśmy zasadę, że każdy, po ukończeniu 25 roku życia, nie powinien już kryć się za  plecami rodziców, ale czuć się wewnętrznie odpowiedzialny również za nasz kościół. Jest to niebagatelna w naszej parafii liczba 260 singli, których tylko 10% złożyła jakiekolwiek ofiary na kościół. Liczymy na wasze usamodzielnienie również w tej kwestii. Bo nie widać w naszej parafii ani jednego młodego człowieka, którego nie byłoby stać na złożenie na kościół kwoty równoważnej do trzech piw miesięcznie.

Jak już mówimy o pieniądzach, to warto wspomnieć, że właśnie otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 200 tys zł. na odnowienie polichromii na ścianach całego prezbiterium. Jest to zwieńczenie trzech lat starań i pisania projektów. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasz projekt. Pieniążki przyznał nam Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymane pieniążki cieszą, ale i zobowiązują. W tym wypadku jest to aż 74% kosztów, ale brakujące 26% należy już do nas (ok. 70 tys). W rozpatrywaniu są jeszcze trzy wnioski: o odnowienie zdemontowanych ołtarzy, o odtworzenie parkanu wokół kościoła, oraz o odnowienie chrzcielnicy. Wszystkie te wnioski składane są przez nas już od trzech lat. Może jeszcze coś w tym roku się załapie. Musimy być na to finansowo gotowi.

Tyle informacji, a teraz zrobicie co uważacie za stosowne. I tak wam Proboszcz nic nie zrobi. Może jednak warto mieć swój udział w tak wspaniałym dziele, jakim jest nasz cudowny 500 letni kościół, by zadbać o Bożą chwałę, jak to czynili nasi przodkowie już od pięciu wieków.

Zwyczajowe ofiary kolędowe dla kościelnych prosimy wrzucać do skarbon w kościele i kaplicy.

W niedzielę 5 czerwca pan Wójt zaprasza do Jerzmanowic na II bieg z gwizdkiem. Start o 10.00.

22.05.2022

Mamy 6. Niedzielę Wielkanocną. Dziś św. Rity z Cascii. Specjalne, comiesięczne nabożeństwo ku czci tej patronki spraw trudnych będzie na Mszy o 16.00.

Gościmy dziś w naszej parafii siostry Klawerianki, z Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego naszej Kurii, które dają nam świadectwa powołania misyjnego, rozbudzając i utwierdzając naszą troskę misyjną i pomagając w rozpoznaniu powołania.

W poniedziałek, wtorek i środę będą dni krzyżowe czyli modlitwy o dobre urodzaje i za kraje głodujące. We wtorek MB Wspomożycielki Wiernych, w czwartek św. Filipa Nereusza, w sobotę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego a w katedrze na Wawelu dzień święceń kapłańskich. W niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Na majówkę w terenie zapraszamy dziś pod figurkę MB na Skałach na dróżkach Kalwarii Czubrowickiej. Zaczynamy o 18.00.

4 czerwca, w pierwszą sobotę miesiąca, organizujemy wyjazd na Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę. Wyjazd o 7.00 spod kościoła. Chętnych prosimy o zapisy w zakrystii. Szczególnie zapraszamy członków Róż Różańcowych, dla których jest to pielgrzymka dziękczynna za beatyfikację założycielki Żywego Różańca Pauliny Jaricot, jaka ma miejsce dziś 22 maja w Lyonie we Francji. Polecamy piękny artykuł o bł. Karolinie w dzisiejszym Gościu Niedzielnym.

Dla dzieci jest już nowy, czerwcowy numer Małego Gościa  z wyjaśnieniem roli Patrona.  To bardzo ważne dla dzieci, ale też dla przyszłych rodziców, zastanawiających się nad wyborem imienia dla dziecka. Niech to będzie bardziej wybór Patrona, a nie modnie brzmiącego imienia.

Od poniedziałku 30 maja planujemy udać się do waszych domów z zaległą wizytą duszpasterską. Pobłogosławimy wasze rodziny i wasze domostwa. Liczymy na spotkanie z wszystkimi domownikami i wspólną modlitwę. Przy tej okazji zachęcamy do obejrzenia filmu na youtube pt. „Powołany”.

W 1983 roku św. Jan Paweł II Wielki powiedział do kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej: „Przynależę do seminarium krakowskiego i mam prawo do was, a wy do mnie. Przynależę w tym znaczeniu, że seminarium krakowskie mnie przygotowało do kapłaństwa. To jest wielka rzecz, przygotować człowieka do kapłaństwa. Okres, w którym to się działo w moim życiu, był okresem szczególnym, wyjątkowym”. Mając na uwadze te słowa Ojca Świętego, w imieniu Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego serdecznie zapraszam wszystkich młodych mężczyzn, pragnących wkroczyć na drogę formującą do kapłaństwa, do zapisywania się do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie przy ul. Podzamcze 8. Więcej szczegółów na stronie www.seminarium-krakow.pl

15.05.2022 

     Jest V Niedziela Wielkanocna. Jutro św. Andrzeja Boboli, męczennika, głównego Patrona Polski. W piątek będzie trzeci piątek maja z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego. O 18.30 będziemy śpiewać majówkę, o 19.00 Msza św a potem przed Najświętszym Sakramentem wspólne modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego a następnie adoracja w ciszy aż do Apelu Jasnogórskiego.

     W niedzielę nabożeństwo do św. RITY będzie podczas Mszy św. o 16.00.

     Za tydzień podczas każdej Mszy św gościć będziemy trzy siostry zakonne Klawerianki, które będą nam dawać świadectwo powołań misyjnych i rozbudzać takie powołania pośród naszej młodzieży.

      Zapraszamy członków Rady Parafialnej na spotkanie na plebanii we wtorek o godz. 19.30.

      Na majówkę w terenie zapraszamy dziś pod krzyż przy drodze na Szklary. Zaczynamy o 18.00.

      4 czerwca, w pierwszą sobotę miesiąca, organizujemy wyjazd na Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca. Wyjazd o 7.00 spod kościoła. Chętnych prosimy o zapisy w zakrystii. Szczególnie zapraszamy członków Róż Różańcowych.

      Tego samego dnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbędzie się V Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych. Tutaj dojazd we własnym zakresie.

08.05.2022

Jest czwarta niedziela wielkanocna, obchodzona jako  Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Dziś doroczna procesja ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Początek o 9.00. U nas dziś na dodatkowej Mszy św. o 12.15 będzie Rocznica I Komunii św. dzieci z klas IV.

W piątek wspomnienie NMP z Fatimy w rocznicę objawień z 1917 roku. W sobotę św. Macieja apostoła.

Dziękujemy dzieciom Pierwszokomunijnym, że podzieliły się z dziećmi na misjach swoimi prezentami otrzymanymi z okazji I Komunii. W białym tygodniu dzieci przyniosły i ofiarowały na ten cel 1020 zł.

Dziękujemy Rodzicom za Dar Ołtarza w wysokości 1800 zł. Sfinansujemy z niego w większości zakup płaskorzeźby na nowy stół ołtarzowy. Ma kosztować 2200 zł. netto. Będzie to pelikan jako symbol eucharystyczny.

Dziękujemy Różom Różańcowym za ofiary na nowy stół ołtarzowy i ambonkę. Wpłaty od 5 Róż wyniosły już 8490 zł. Według wyceny sam stół ołtarzowy bez snycerki to koszt 10 000 zł, a ambonki, też bez detali snycerskich, to 3500 zł. Razem 13 500 zł. Dodatkowo każda kolumienka zwieńczona będzie głowicą koryncką rzeźbioną ręcznie w drewnie na zamówienie. Będzie sześć takich głowic po ok. 1000 zł za sztukę. W ostatnim czasie trzy rodziny (dwie z Racławic i jedna z Nowej Wsi) złożyły ofiarę w wysokości po 1000 zł.  Są więc fundatorami poszczególnych głowic przy ołtarzu. Pozostaje jeszcze jedna do ołtarza i dwie do ambonki. Płaskorzeźbę pelikana finansują rodzice dzieci I Komunijnych. Pozostaje jeszcze rzeźba Ducha św. na ambonkę oraz aniołków.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z miesiąca kwietnia wyniosła ona 14 795 zł. Bóg zapłać wszystkim. Przypominamy również naszą prośbę, aby każda rodzina, raz do roku, złożyła ofiarę w wysokości 50 zł na kwiaty i sprzątanie kościoła bądź kaplicy.

W dzisiejszym Gościu Niedzielnym jest kolejna płytka z serii Biblia Audio. Do zakupienia w zakrystii za 8 zł przez osoby zapisane na prenumeratę.

Sołtys Racławic informuje o terminie wpłat za II ratę podatku i za śmieci od 9 do 14 maja (od poniedziałku do soboty) w godz. 9.00 do 13.00 i dodatkowo po południu w piątek 13 maja od 15.00 do 17.00.

Na majówkę w terenie zapraszamy dziś do kaplicy św. Stanisława w Krzeszowicach. Znajduje się ona obok starego budynku pałacu w parku hrabiów Potockich, w sąsiedztwie domu rekolekcyjnego Księży Misjonarzy Vincentianum. Zapraszamy na rowerach bądź samochodami. Rozpoczynamy o 18.00.

01.05.2022

       Jest trzecia niedziela wielkanocna i pierwsza w maju dlatego dziś zamiast kazania będzie adoracja Najśw. Sakramentu. Dziś rozpoczęcie nabożeństw majowych z procesją o godz. 15.30  (w kaplicy po Mszy o 9.30).

     Dzieci z klas III mają dziś w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii św. na dodatkowej Mszy św. o 12.15. Prosimy, aby na tę Mszę św. przyszły tylko dzieci z klas III, rodzice, rodzeństwo i zaproszeni goście. Innych Parafian zapraszamy na pozostałe Msze św.

      Wracamy również do tradycji niedzielnych majówek w terenie. Dziś zapraszamy parafian na majówkę u św. Józefa Rzemieślnika przy kaplicy na wodzie w Ojcowie. Tam dzisiaj jest dzień odpustu. Gromadzimy się obok kaplicy o godz. 17.00. Dojazd rowerami bądź samochodami indywidualnie.

      Zachęcamy do wywieszenia flag państwowych z okazji jutrzejszego święta flagi i wtorkowego święta 3 Maja.

     We wtorek 3 maja  w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i pamiątki uchwalenia Konstytucji 3 Maja Msze św. będą jak w niedziele.  Po Mszy świętej o godzinie 11.00 na parkingu obok kościoła odbędzie się koncert Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic upamiętniający te wydarzenia. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału wszystkie nasze organizacje, służby mundurowe wraz z przedstawicielami naszej gminy oraz wszystkich mieszkańców naszych wiosek.

      We środę o 16.30 będzie w kościele próba dzieci przed Rocznicą I Komunii św.

     We środę będzie św. Floriana, w czwartek św. Stanisława Kazimierczyka, w piątek św. Apostołów Filipa i Jakuba. W niedzielę w Krakowie doroczna procesja św. Stanisława z Wawelu na Skałkę o godz. 9.00.

      Dla druhów strażaków, ku uczczeniu ich Patrona św. Floriana, specjalna Msza św. upraszająca Jego opiekę podczas służby i Boże błogosławieństwo w rodzinach, będzie w sobotę o 17.00.

      W tym tygodniu wypada pierwszy czwartek, piątek i sobota maja. Do chorych udamy się w sobotę od 9.00.

      Pierwsze w tym roku nabożeństwo Fatimskie będzie w sobotę. Najpierw o 18.45 będzie adoracja wynagradzająca, potem Msza św. o 19.00 już z niedzieli, a następnie procesja różańcowa z figurką MB Fatimskiej dookoła kościoła. Wszyscy przynosimy świece. Do niesienia figurki zapraszamy członków Róży św. Maksymiliana.

      Parafia Paczółtowice organizuje pielgrzymkę do Rzymu w dniach 27.06 - 05.07 2022. Szczegółowe informacje na stronie internetowej parafii Paczółtowice a także u ks. Ryszarda Pałki.

 

 24.04.2022

 

Jest druga Niedziela Wielkanocy czyli  Święto Miłosierdzia Bożego. Odpust w Krakowskich Łagiewnikach, oraz w Bęble. Dzisiejsza składka pójdzie na Caritas, a przed nami cały Tydzień Miłosierdzia. Członkowie Fundacji „Serce Pełne Nadziei” będą zbierać dziś przy naszym kościele ofiary do puszek na rehabilitację swojej podopiecznej małej Wiktorii.

Od dziś nie będzie już Mszy św. o 12.15 przez cały okres wiosenno-letni aż do listopada.

W tym tygodniu przypada w poniedziałek św. Marka, we wtorek św. Wojciecha, w piątek św. Katarzyny Sieneńskiej. Będzie to dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej i jednocześnie rozpoczęcie nowenny przed uroczystością św. Stanisława.

W niedzielę 1 maja procesjami dookoła kościoła i kaplicy rozpoczniemy nabożeństwa majowe w Czubrowicach po Mszy o 9.30, a w Racławicach o 15.30. Bardzo prosimy, aby do sypania używać tylko i wyłącznie kwiatów, a nie pociętej bibuły, ani sztucznych płatków.

W maju wszystkie Msze św. będą tylko wieczorami o 18.00 w Czubrowicach i o 19.00 w Racławicach, a pół godziny wcześniej będziemy śpiewać majówki ku czci Matki Bożej.

Za tydzień na dodatkowej Mszy św. o 12.15 będziemy mieć uroczystość I Komunii św. dzieci z klas III.

Bardzo prosimy zabrać sobie do poczytania nowy numer „Dobrych Nowin”.

 

W niedzielę 1 maja, wspomnieniem św. Józefa robotnika, rozpoczynamy miesiąc maj. Dla oddania szacunku wszystkim ludziom pracy w Krakowskiej katedrze na Wawelu odbędzie się Msza św. o 10.00, na którą zaproszeni są wszyscy pracujący, w swoich strojach zawodowych i ze sztandarami. W miejscu, gdzie spoczywa król Kazimierz Wielki, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, który zasłynął nie tyle prowadzonymi wojnami, ale konkretną pracą nad rozwojem gospodarczym naszej Ojczyzny, będziemy polecać Bogu wszystkich ludzi ciężkiej pracy. Zarówno tych współczesnych jak i tych sprzed wieków. Obecni będą również gwarkowie olkuscy w historycznych strojach i rekonstruktorzy. Warto dołączyć do tej nowej formy świętowania, tym bardziej, że z zrodziła się ona z inicjatywy p. Franciszka Rozmusa z Olkusza, a etos pracy w kopalniach srebra i ołowiu żywy był na naszych terenach już od XVI wieku. Warto też wiedzieć, że cud uratowania olkuskich górników zasypanych w kopalni w 1609 roku namalowany jest na Jasnej Górze w jednym z fresków na suficie. Dobrze byłoby gdyby nasi górnicy dołączyli też ze sztandarem do tej uroczystości w katedrze wawelskiej.

&n

Msze św. w niedziele:


8.00,    11.00,   16.00

dodatkowo 12.15 od listopada do Wielkanocy


Kaplica w Czubrowicach:

sobota 18.00, niedziela 9.30

 

 

Dni powszednie:
             

W  Racławicach:

w poniedziałki, środy i piątki:
      17.00 (bądź 19.00)

(17.00 od września do Wielkanocy 

19.00 od Wielkanocy do sierpnia)

wtorki, czwartki i soboty:
       7.00 (przez cały rok)

 

KANCELARIA: czynna codziennie w dni powszednie, po Mszy św. w Racławicach

Wirtualny spacer