Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

          

17.10.2021

 

Jest 29. Niedziela zwykła i wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, jutro św. Łukasza ewangelisty, w środę św. Jana Kantego, w piątek św. Jana Pawła II, a w niedzielę rozpoczniemy Tydzień Misyjny w Kościele.

W poniedziałek na 19.00 zapraszamy na plebanię na pierwsze spotkanie członków nowo wybranej Rady Parafialnej.

W piątek 22.X. jak co miesiąc będziemy mieć nabożeństwo za wstawiennictwem św. Rity z poświęceniem róż. Proszę przynieść wypisane na kartkach do odczytania prośby i podziękowania.

Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach organizuje dziś w naszym  kościele o godz. 17.00 koncert pt.: „Pieśń nad Pieśniami” w wykonaniu „Trio Eufonia”. To bardzo piękny projekt muzyczny w oparciu o wierność biblijnemu tekstowi. Cała Księga zawarta jest w 22 utworach pełnych emocji i zaangażowania bohaterów. Zapraszamy.

10.10.2021 

    Jest 28. Niedziela zwykła obchodzona jako XXI Dzień Papieski. Przed kościołem można złożyć ofiarę do puszek na Fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia czyli stypendia dla zdolnej młodzieży, jako żywy pomnik dla św. Jana Pawła II.

    Dzisiaj na Mszy św. o 11.00 modlić się będziemy w intencji śp. naszego Rodaka ks. Józefa Pyrka w 1 rocznicę jego śmierci oraz w 65 rocznicę jego święceń kapłańskich. Towarzyszyć nam będzie również wystawa przybliżająca życie i postać ks. Józefa,  dostępna również w zakładce „Galeria” na naszej stronie internetowej. Razem z nami modlić się będą księża ze Zgromadzenia Salwatorianów, do którego ks. Józef należał. Patronatem objęli tę uroczystość: ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, pan wojewoda Łukasz Kmita oraz pan marszałek Witold Kozłowski. Obecność na naszej modlitwie potwierdzili również Rodzice pana Prezydenta RP. Niech śp. ks. Józef Pyrek pozostanie zawsze u nas we wdzięcznej pamięci.

    W środę wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, w czwartek św. Małgorzaty Marii Alacoque, w piątek św. Teresy i w sobotę św. Jadwigi Śląskiej – to dzień pielgrzymki  Duszpasterstwa Trzeźwości do Kalwarii Zebrzydowskiej. Więcej na plakacie w gablocie.

    W piątek w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie o 18.00 odbędą się diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego. Jest to dzień, kiedy otaczamy modlitwą Rodziców, którzy utracili swoje dziecko przed jego narodzinami. Organizatorzy proszą o przyniesienie karty z zapisanym imieniem dziecka (może to być imię symboliczne) i imionami Rodziców. Dzieci będą wpisane do Księgi Dzieci Utraconych. Rodzice otrzymają świece, które zostaną w czasie odmawiania Aktu zapalone od paschału.

     U nas, w piątek po Mszy św. wieczornej, dodatkowe nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy aż do godz. 21.00. Podczas adoracji będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi św. Przypominamy, że ta modlitwa wieczorna jest pokłosiem przeżytych przez nas Misji Parafialnych we wrześniu. Zapraszamy do modlitwy.

    Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z poprzedniego miesiąca wyniosła ona 8 770 zł.  Bóg zapłać ofiarodawcom.

    W niedzielę 17.X. Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach organizuje w naszym kościele o godz. 17.00 koncert pt.: „Pieśń nad Pieśniami” w wykonaniu „Trio Eufonia”. To bardzo piękny projekt muzyczny w oparciu o wierność biblijnemu tekstowi. Cała Księga zawarta jest w 22 utworach pełnych emocji i zaangażowania bohaterów. Zapraszamy.

    Zachęcamy do obejrzenia w kinach nowego filmu „Fatima”. Więcej o tym filmie można się dowiedzieć z lektury „Dobrych Nowin”, których nowy numer prosimy zabrać sobie  z przedsionka kościoła do domu do poczytania, a nawet zanieść sąsiadom.

03.10.2021

Dziś mamy XXVII niedzielę zwykłą i pierwszą w październiku dlatego po Mszach św. będzie adoracja Najśw. Sakramentu. Obchody tegorocznej Niedzieli św. Franciszka, podobnie jak program Zielonych Parafii, koordynowane przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska objęła swoim patronatem Konferencja Episkopatu Polski. Więcej informacji o tegorocznej Niedzieli św. Franciszka  można znaleźć na stronie internetowej http://zieloneparafie.pl/niedziela-sw-franciszka-czwarty-krokzielonych-parafii/

Dziś Różaniec będzie o 15.30 w kościele. Jutro św. Franciszka z Asyżu, we wtorek św. Faustyny, w czwartek NMP Różańcowej. Tego dnia o 16.30 przed nabożeństwem różańcowym będzie uroczyste poświęcenie różańców i rozdanie ich dzieciom pierwszokomunijnym. W sobotę bł. Wincentego Kadłubka a w niedzielę obchodzić będziemy kolejny XXI już Dzień Papieski.

W niedzielę po Mszy św. o godz. 12.15 zapraszamy na spotkanie rodziców młodzieży z klas VII i VIII rozpoczynających okres przygotowania do sakramentu bierzmowania.

Przypominamy i zachęcamy do codziennej wspólnej modlitwy na różańcu w kościele o 16.30 oraz w kaplicy o 18.30. Przypominamy również, że od tej niedzieli będziemy przez cały okres jesienno-zimowy odprawiać dodatkową Mszę św. w niedziele o godz. 12.15. Będzie to Msza św. szczególnie dla dzieci i ich rodziców, ale mile widziani będą również starsi. 

Pięknie dziękujemy członkom dotychczasowej Rady Parafialnej za poświęcony czas i zaangażowanie w sprawy naszej parafii. W skład nowej Rady Parafialnej weszli z urzędu: ks. Proboszcz, ks. Wikariusz oraz pan katecheta Jarosław Piekarz, z wyboru weszły panie: Agata Skotniczna, Sylwia Babiuch i Iwona Kordaszewska oraz panowie: Józef Woźniak, Adam Pyrek i Zbigniew Sioła, z nominacji x Proboszcza jako przedstawicielka młodzieży Patrycja Widyna. Na pierwsze spotkanie zapraszam członków nowej Rady za dwa tygodnie w poniedziałek 18 października o godz. 19.00.

Zaczynamy przyjmować na wypominki. Przypominamy, że wypominki jednorazowe będą odczytywane 1 i 2 listopada, natomiast roczne co tydzień przed Mszą, której godzinę musicie wybrać i zaznaczyć dokładnie na kartce. Ofiary jak przy zamawianiu Mszy św. W ostatnim miesiącu średnia ofiar za Mszę św. wyniosła u nas 80 zł. Prosimy zapisywać imiona i nazwiska w mianowniku, czyli tak, jak się nazywali zmarli.

Parafia w Przegini organizuje 9-dniową pielgrzymkę do Madjugorie od 16.X.2021. Koszt 550 zł i 180 EURO. Kontakt i program podany jest na plakacie w gablotce.

W ubiegłą niedzielę było liczenie wiernych uczestniczących w Mszach św. niedzielnych, do którego to uczestnictwa, pod grzechem ciężkim, zobowiązani są wszyscy katolicy. We wszystkich  Mszach w naszej parafii, łącznie z wieczorną w sobotę, uczestniczyło 755 osób, a ponad połowa obecnych przystąpiła do Komunii św. To prawie 200 osób mniej niż bywało nas w kościele w czasach przed pandemią. Widać, że wielu nie wróciło już do praktyk religijnych a może nawet daleko odeszło już od Kościoła. Trzeba się nam za nich gorąco modlić aby znaleźli drogi powrotu.   

26.09.2021

Jest 26. Niedziela Zwykła obchodzona w Kościele jako dzień Migranta i Uchodźcy. W naszej diecezji jest to też Dzień modlitw w intencji młodzieży. W poniedziałek św. Wincentego a Paulo, we wtorek św. Wacława, w środę św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w czwartek św. Hieronima, w piątek św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w sobotę św. Aniołów Stróżów. W tym tygodniu będzie pierwszy piątek i sobota października. Spowiadamy na godzinę przed Mszami św.

Od piątku rozpoczniemy trwające cały miesiąc nabożeństwa różańcowe. Będą one o 16.30 w kościele i o 18.30 w kaplicy. Przez cały miesiąc wszystkie Msze św. w kościele i w kaplicy będą tylko wieczorami. Modlić się będziemy szczególnie za Ojca św, za dzieci i młodzież, za misje, za chorych, o pokój na świecie i za zmarłych. Zapraszamy do wspólnej modlitwy dorosłych, dzieci i młodzież.

Młodzież jest nadzieją Kościoła – te słowa nieustannie powtarzał św. Jan Paweł II od początku swojego pontyfikatu, wciąż szukając dróg dotarcia z przesłaniem Ewangelii do młodych serc. Pragnąc wesprzeć młodych ludzi w odkrywaniu w swoim życiu Bożego działania,  obchodzimy dziś w naszej archidiecezji Dzień Modlitwy za Młodzież.

Ogłoszony przez Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych. W parafiach rozdawane będą obrazki z modlitwą za młodzież, aby wybrzmiewała ona w naszych kościołach i domach nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok. Przedstawiają patronów młodzieży: św. Jana Pawła II, który w młodych pokładał wielką nadzieję, wspierał rozwój ruchów młodzieżowych i zainicjował Światowe Dni Młodzieży, a także trójkę młodych: św. Stanisława Kostkę, bł. Karolinę Kózkównę i bł. Carlo Acutis. Każde z nich w innym momencie historii pokazało, że mając kilkanaście lat można być odważnym świadkiem Chrystusa i swoją wiarą zainspirować całe pokolenia. Przeprowadzona w ramach Dnia Modlitw za Młodzież zbiórka pieniędzy pomoże w organizowaniu w parafiach i dekanatach cyklicznych oraz nowych inicjatyw, pozwalając duszpasterzom na poszukiwanie nowych dróg dotarcia do młodzieży z przesłaniem Ewangelii.

Dziś także przeprowadzane jest coroczne liczenie wiernych uczestniczących w nabożeństwach i przyjmujących Komunie św.

Wchodząc do kościoła dorośli Parafianie otrzymali kartki do głosowania z kandydatami do nowej Rady Parafialnej, którzy zostali zgłoszeni w ubiegłą niedzielę. Są osobne kartki dla mieszkańców Czubrowic i osobne dla osób z Racławic. Na kartkach są osoby, których nazwiska były zaproponowane przynajmniej przez dwóch zgłaszających. Z kandydowania zrezygnowali już p. Kazimierz Tomczyk i p. Zbigniew Pomierny, dlatego nie ma ich nazwisk na kartkach do głosowania. Każdy może zaznaczyć na kartkach najwyżej trzech swoich kandydatów. Członków dotychczasowej Rady Parafialnej oraz obecnych kandydatów zapraszam na policzenie głosów na plebanię po Mszy św. o godz. 16.00.

19.09.2021 

Jest XXV Niedziela Zwykła i wspomnienie św. Januarego. W poniedziałek św. Andrzeja Kim Taegon i Pawła Chong Hasang, we wtorek św. Mateusza, w czwartek św. o. Pio.

W środę 22 września, jak co miesiąc, Msza św. z modlitwami do św. Rity o godz. 17.00 i właśnie dlatego Mszę św. zbiorową za zmarłych odprawimy wyjątkowo o 18.00 w kaplicy w Czubrowicach.

Dziękujemy ks. Infułatowi Stanisławowi Olszówce z Zakopanego, że przybył we wtorek, aby wybierzmować naszą młodzież. Dziękujemy Rodzicom młodzieży bierzmowanej za dar ołtarza w wysokości 4700 zł na prace przy posadzce w prezbiterium, które chcemy rozpocząć w tym roku.

Zapraszamy członków Rady Parafialnej na spotkanie w wtorek o godz. 19.00. Jednocześnie informujemy o konieczności wybrania nowego składu naszej Rady Parafialnej, gdyż kadencja starej rady dawno już dobiegła końca. Wybory przeprowadzimy za tydzień. Dzisiaj jednak prosimy o składanie na kartkach propozycji nowych radnych. Można dziś napisać jedno, dwa lub trzy nazwiska proponowanych do Rady Parafian. Z nazwisk najczęściej powtarzających się ułożymy i wydrukujemy na przyszłą niedzielę kartki do głosowania. Głosować będą mogli wszyscy dorośli Parafianie.

W związku z św. Stanisławem Kostką – patronem młodzieży – w przyszłą niedzielę 26 września obchodzić będziemy Diecezjalny Dzień Modlitwy za Młodzież. Zachęcamy do objęcia swoją modlitwą młodych naszej parafii i Archidiecezji oraz pracujących z nimi duszpasterzy i animatorów. Po każdej Mszy Świętej będzie także możliwość złożenia ofiar do puszek, które przeznaczone zostaną na inicjatywy podejmowane dla młodzieży w naszej parafii, naszym dekanacie, oraz w diecezji (np. kurs lektorski, kurs animatorski, turnieje sportowe i inne akcje).

12.09.2021 Zakończenie Misji i Odpust

Dziś w XXIV niedzielę zwykłą a jednocześnie we wspomnienie Najśw. Imienia Maryi świętujemy zakończenie całotygodniowych Misji Parafialnych, odpust ku czci Narodzenia NMP, Rocznicę I Komunii św. oraz parafialne Dożynki.

Bardzo wiele dobrego działo się w tych dniach w naszej parafii za sprawą wyjątkowej łaski naszego Pana, wstawiennictwa MB Racławickiej i gorliwej posługi o. Teodora Knapczyka oraz o. Łukasza Buksy z zakonu Franciszkańskiego. Naszą ogromną wdzięczność zachowujemy w sercach i w pamięci modlitewnej. Bóg zapłać za opatrzone wszelkie urazy serc połamanych, za podprowadzanie nas do Chrystusa leczącego wszelki zranienia na duszy i ciele. Za umocnienie naszej wiary i ponowne rozpalenie w nas pobożności.

Dziękujemy również wszystkim, którzy w tych pracowitych dniach poświęcali swój czas by misje przebiegły bez zakłóceń. Strażakom z Racławic i Czubrowic za karczowanie i koszenie trasy dróżek Kalwarii Czubrowickiej i za opiekę nad nami podczas trasy Misterium Drogi Krzyżowej. Wszystkim aktorom na czele z p. Agatą Skotniczną za ogrom przeżyć, jakich dostarczyli nam podczas odgrywanego przez nich Misterium „na Skałach”. Pani Sabinie za nowe stroje, panu Jackowi Markowi Mitce za ufundowanie i wykonanie nowego krzyża na szczycie Kalwarii i całej armii pomocników, którzy ten krzyż instalowali. Fundatorowi nowego krzyża misyjnego przy kościele oraz p. Rogozikowi za przewiezienie go z Węglówki do Racławic, oraz wszystkim pomagającym w jego instalacji. Młodzieży i rodzicom dzieci rocznicowych, sprzątających kościół i wszystkim paniom, które dostarczyły kwiatów i płodów ziemi oraz pomagały naszej pani Iwonie w dekoracji. Kołom Gospodyń, sołtysom i Radom Sołecki, pocztom sztandarowym. Naszej służbie kościelnej p. Mariuszowi, p. Iwonie, p. Zbyszkowi za pełną gotowość w tych dniach. Księżom spowiednikom oraz wszystkim księżom którzy uświetnili naszą dzisiejszą uroczystość na czele z ks. Dziekanem Stanisławem Koziełem. Dziękuję Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z tamburmajorem p. Mariuszem, służbie liturgicznej z opiekunem ks. Mirosławem.

Razem z całym Kościołem w Polsce dziękujemy za dar dzisiejszej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

We wtorek o 17.00 nasza młodzież przyjmie sakrament bierzmowania z rąk ks. infułata Stanisława Olszówki. Kandydatów zapraszamy na próbę liturgii w poniedziałek o 19.00. Za tydzień składka inwestycyjna do kopert. W sierpniu złożono 8700 zł. Bóg zapłać.

W kalendarzu liturgicznym przypada w tym tygodniu w poniedziałek św. Jana Chryzostoma, we wtorek święto Podwyższenia Krzyża św. i odpust w Kobylanach, w środę NMP Bolesnej, w czwartek św. Korneliusza i Cypriana a w sobotę św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży.

Centrum Rehabilitacji VitalMed w Jerzmanowicach zaprasza na bezpłatne konsultacje z lekarzami, które odbędą się w ramach Białej Soboty w dniach 17 i 18 września. Zapisy telefoniczne, lub osobiście w centrum.

05.09.2021

Jest 23. Niedziela zwykła, która w naszej parafii otwiera cały tydzień Misji Parafialnych. Witamy pośród nas misjonarzy ojców franciszkanów: o. Teodora Knapczyka i o. Łukasza Buksę. Niech ich wspiera Duch Św. w umacnianiu naszej wiary i pobożności.

Plan misji został dostarczony do każdego domu już w czerwcu. Dostępny jest także na naszej stronie internetowej i w gablotce. Od poniedziałku do piątku Msze św. z naukami misyjnymi dla dorosłych będą do wyboru o 8.00, o 9.30 w kaplicy lub o 18.00. Nauki dla młodzieży szkół średnich, studentów i pracujących o 20.00. Specjalna nauka misyjna dla mężczyzn w poniedziałek o 19.00, natomiast dla kobiet we wtorek o 19.00. We czwartek modlitwy za zmarłych na cmentarzu o 17.30 (prośba o uporządkowanie grobów). Spowiedź misyjna w piątek. Misyjna Droga Krzyżowa w piątek wieczorem będzie oparta o scenariusz „Kielicha goryczy” i będzie plenerowym misterium podobnie jak to czynimy w nocy w wielki piątek. Zapraszamy wszystkich naszych parafian ale także waszych bliskich i znajomych z innych parafii. Początek misterium przy kościele. Codziennie można dołączyć się do modlitwy misyjnej o 15.00 w Godzinę Miłosierdzia, ale również do Apelu Jasnogórskiego już o 20.45(osobiście, bądź przez przekaz internetowy). W sobotę na Mszach o 8.00, 9.30 w kaplicy i 11.00 małżonkowie będą odnawiali przyrzeczenia małżeńskie, a wieczorem w sobotę o 19.00 Msza św. z modlitwami o uzdrowienie ducha i ciała. W niedzielę będzie odpust parafialny. Na sumie o 11.30 połączonej z dożynkami i Rocznicą I Komunii św. będzie poświęcenie nowego krzyża misyjnego i odnowienie przyrzeczeń chrztu św. oraz poświęcenie pamiątek misyjnych. Uczniowie szkół podstawowych będą przychodzić na nauki misyjne całymi klasami, przyprowadzani ze szkoły przez  nauczycieli.

Msze św. dla chorych z udzielaniem Sakramentu Namaszczenia Chorych w piątek o 9.30 w kaplicy i o 16.30 w kościele. Rodziny prosimy aby dowieźć do kościoła kogo tylko stan zdrowia na to pozwala. Nie wychodzących z domów odwiedzać będziemy w piątek od 10.00. Prosimy zgłaszać chętnych w zakrystii. Jest niedopuszczalne, aby jakikolwiek chory w naszej parafii nie skorzystał z łaski Misji św. Proszę tego dopilnować. Uruchomiliśmy dla nich specjalnie przekaz internetowy z naszego kościoła. Link do kamerki jest na stronie głównej poniżej programu Misji.

Zgodnie z wolą Misjonarzy składki niedzielne pozostają do dyspozycji naszej Parafii, natomiast ofiara dla ojców misjonarzy na Zakon Franciszkański będzie zbierana na Mszach św. w piątek i sobotę.

We środę będzie święto patronalne naszej świętymi czyli M.B. Siewnej. Można przynieść do poświęcenia ziarno do siewu. W niedzielę za tydzień będzie uroczystość beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. 

Na prośbę Caritas dziś przed kościołem można złożyć ofiarę do puszek na pomoc migrantom z Afganistanu.

Sołtys Racławic informuje, że III rata podatku rolnego oraz za śmieci będą przyjmowane w sołtysówce od 13 do 17 września w godz. 9.00-13.00 oraz po południu w piątek 17 września od 15.00-17.00.

Sołtys Czubrowic w tej samej sprawie przyjmuje w pomieszczeniu komunalnym  w Szkole w Czubrowicach: od 7  do 15 września  od 17:00 do 19:00, a w sobotę  10:00 -12:00.

29.08.2021

Jest XXII niedziela zwykła i wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela, w środę bł. Bronisławy, w piątek św. Grzegorza Wielkiego. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca września. Spowiadamy  pół godziny przed wieczornymi Mszami św.

Od środy wieczorne Msze św. w kościele nie będą o 19.00 jak w sezonie letnim lecz o 17.00, z wyjątkiem soboty, kiedy to nabożeństwo fatimskie rozpoczniemy po staremu o 19.00. We środę Msze św. na rozpoczęcie roku szkolnego będą o 8.00 w Racławicach i o 8.30 w Czubrowicach.

Rodziców dzieci obchodzących rocznicę I Komunii św. zapraszamy do sprzątania kościoła i koszenia trawy już w tę sobotę 4.IX. na 9.00.

Misje rozpoczniemy za tydzień o 7.50 ceremonią przywitania misjonarzy i symbolicznym przekazaniem kluczy naszego kościoła i stuły w ręce ojców franciszkanów reformatów, którzy aż do następnej niedzieli będą pracować wśród nas, by umocnić w nas wiarę, wzajemną miłość i zgodę, oraz wlać nadzieję. Będą to o. Teodor Knapczyk i o. Łukasz Buksa z Krakowa. Bardzo prosimy o modlitwę w intencji misjonarzy i w intencji naszych parafian, aby dzieło misji parafialnych było dziełem prawdziwie bożym i przyniosło godne owoce nawrócenia i umocnienia.

Dziś po Mszy św. o 11.00 będzie spotkanie z rodzicami i młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania.

Członków Rady Parafialnej zapraszam na spotkanie na plebanii we wtorek o 18.00.

W przyszłą niedzielę 5 września o godz. 12.15 będzie zebranie wiejskie w Domu Kultury. Pan sołtys prosi o liczne przybycie.

Dziś przed kościołem będzie można podpisać petycję w sprawie pozostawienia w Racławicach punktu bankowego BSR. Jest to ostatnia szansa aby uratować bank w Racławicach. Prosimy wszystkich o złożenie swoich podpisów. Oto tekst owej petycji:

22.08.2021

 

Jest 21. Niedziela zwykła i wspomnienie NMP Królowej. Nabożeństwo do św. Rity będzie dziś o godz. 16.00. Przynosimy na nie wypisane na kartkach prośby i podziękowania do odczytania podczas nabożeństwa.

We wtorek św. Bartłomieja apostoła, w czwartek uroczystość NMP Częstochowskiej, w piątek św. Moniki a w sobotę św. Augustyna. W niedzielę wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz Dzień Dziękczynienia za Świat Stworzony.

W sobotę w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się doroczna Pielgrzymka młodzieży dziękczynna za dar wakacyjnych rekolekcji.

Misje Parafialne na początku września będą bezpośrednim przygotowaniem naszej młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Uroczystość będzie miała miejsce we wtorek 14 września w święto Podwyższenia Krzyża św. o godz. 17.00. Zainteresowaną młodzież wraz z rodzicami zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy o 11.00.

         Do 30 września mamy obowiązek spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Przedstawicielki Gminnego Biura Spisowego pomogą chętnym mieszkańcom w dokonaniu spisu we wtorek 24 sierpnia w godz. 16.00 -18.00 w remizie OSP w Czubrowicach. Aby wziąć udział w spisie należy przygotować numer PESEL i adres zakładu pracy (swój i pozostałych mieszkańców domu) oraz powierzchnię użytkową mieszkania.

15.08.2021

       Dzisiejszą niedzielę obchodzimy jako Uroczystość Wniebowzięcia NMP.  W poniedziałek św. Stefana, we wtorek św. Jacka – patrona naszej Archidiecezji, w piątek św. Bernarda, w sobotę św. Piusa X a w niedzielę NMP Królowej i odpust w Będkowicach. W 3. Piątek miesiąca po Mszy św będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

     Dzień modlitw za pośrednictwem św. Rity wypada w tym miesiącu na niedzielę. Na Mszę św. o godz. 16.00 przynosimy wypisane na kartkach prośby i podziękowania. W tych intencjach będzie sprawowana Msza św. a po niej modlitwy przed figurką św. Rity.

     Sołtys Racławic z Radą Sołecka zaprasza na Święto Pieczonego Zimniaka dziś na boisku sportowym od 15.00. W programie darmowy poczęstunek, wspólny śpiew, zabawa taneczna od 19.00. Równolegle będzie można w tym czasie od 15.00 do 19.00 zaszczepić się w Ośrodku Zdrowia jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Ta szczepionka dopuszczona jest dla ludzi w wieku od 18 do 65 lat. Dodatkowo będzie można spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Przedstawicielki Gminnego Biura Spisowego pomogą chętnym w dokonaniu spisu w godz. 15.00-17.00. Należy przygotować numer pesel i adres zakładu pracy swój i pozostałych mieszkańców domu, oraz powierzchnię użytkową mieszkania.

      Fundacja „Serce Pełne Nadziei” zbiera przed naszym kościołem ofiary do puszek dla 6-letniej Wiktorii. Dziewczynka choruje na zespół Downa oraz porażenie kończyn dolnych. Datki zbierane są na leczenie, długotrwałą rehabilitację oraz sprzęt ortopedyczny.

      W imieniu p. Iwony serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj przynosili całe naręcza kwiatów ogrodowych i ziół do dekoracji kościoła na dzisiejsze święto. Dziękujemy również za tzw. ofiary kolędowe, jakie składaliście do skarbon za posługę zakrystianów zarówno w Racławicach jak i w Czubrowicach.

     Przypominamy, że dokładnie za trzy tygodnie będziemy przeżywali nasze Misje Parafialne. To szczególny czas łaski od Pana Boga w formie otwartych rekolekcji. Prosimy o modlitwę w intencji dobrych owoców misji parafialnych.

08.08.2021 

Jest 19. Niedziela zwykła i odpust w Szklarach, jutro św. Teresy Benedykty od Krzyża, we wtorek św. Wawrzyńca, w środę św. Klary, w piątek NMP Kalwaryjskiej, w sobotę św. Maksymiliana, a w niedzielę Uroczystość Wniebowzięcia NMP czyli MB Zielnej z poświęceniem kwiatów, ziół i wianków.

Będzie to też niedziela składki inwestycyjnej na nasz kościół. Z ubiegłego miesiąca wyniosła one 6880 zł. Bóg zapłać ofiarodawco. Dziękujemy również pewnym rodzinom za ufundowanie klęcznika z siedziskiem, oraz kolejnego kompletu obrusów ołtarzowych do kaplicy.

Sołtys Racławic z Radą Sołecka zaprasza na Święto Pieczonego Zimniaka w niedzielę 15 sierpnia na boisku sportowym od 15.00. W programie darmowy poczęstunek, wspólny śpiew, zabawa taneczna od 19.00. Równolegle będzie można w tym czasie od 15.00 do 19.00 zaszczepić się w Ośrodku Zdrowia jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Ta szczepionka dopuszczona jest dla ludzi w wieku od 18 do 65 lat. Dodatkowo będzie można spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Przedstawicielki Gminnego Biura Spisowego pomogą chętnym w dokonaniu spisu w godz. 15.00-17.00. Należy przygotować numer pesel i adres zakładu pracy swój i pozostałych mieszkańców domu, oraz powierzchnię użytkową mieszkania.

Fundacja „Serce Pełne Nadziei” będzie za tydzień zbierać przed naszym kościołem ofiary do puszek dla 6-letniej Wiktorii. Dziewczynka choruje na zespół Downa oraz porażenie kończyn dolnych. Datki zbierane są na leczenie, długotrwałą rehabilitację oraz sprzęt ortopedyczny.

Przypominamy, że dokładnie za miesiąc będziemy przeżywali nasze Misję Parafialne. To szczególny czas łaski od Pana Boga w formie otwartych rekolekcji. W naszej parafii miały miejsce po raz ostatni 11 lat temu.

To czas nawrócenia czyli powrotu do Boga, zarówno tych osób, które uważają się za gorliwych chrześcijan, jak i tych którzy prowadzą życie z dala od Boga. To wyjątkowy czas szukania i poznawania Boga, odkrywania Jego miłości, otwierania przed Nim swego serca i rozpoznawania Jego woli w swoim życiu. To czas refleksji, rozrachunku z własnym sumieniem w obliczu prawdy o miłosierdziu Boga względem człowieka, względem mnie samego. To czas naprawiania relacji z ludźmi, z którymi żyjemy, pracujemy, których kochamy i których nie akceptujemy, osób bliższych i dalszych naszemu sercu.

Bardzo prosimy o modlitwę wszystkich, a zwłaszcza chorych i cierpiących, o dobre i owocne przeżycie tych dni dla naszych Parafian.

01.08.2021

Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Po mszach św. będą więc adoracje Najśw. Sakramentu, natomiast w kaplicy w Czubrowicach mamy dziś odpust ku czci św. Jana Marii Vianne’a. Suma będzie o 11.30. Odprawi ją i wygłosi kazanie ks. Marcin Hodana z Okleśnej.

W poniedziałek w każdym kościele parafialnym można uzyskać odpust zupełny „Porcjunkuli” za pobożne odmówienie Ojcze nasz i Wierzę. W środę sam dzień wspomnienie św. Jana Marii Vianney’a, w piątek święto Przemienienia Pańskiego, w niedzielę św. Dominika.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca sierpnia. Spowiadać będziemy na pół godziny przed Mszami wieczornymi. Do chorych udamy się w sobotę od 9.00. Prosimy o zgłoszenia chętnych w zakrystii.

W sobotę nabożeństwo Fatimskie rozpoczniemy o 19.00 adoracją Najśw. Sakramentu, potem Msza św. niedzielna w intencjach przyniesionych przez was, wypisanych na kartkach, a następnie procesja z figurką MB dookoła kościoła z odmawianiem Różańca św. Figurę MB Fatimskiej poniosą członkowie Róży św. Rafała Kalinowskiego.

 W Przegini trwają zapisy na tegoroczną pieszą pielgrzymkę do Częstochowy.

25.07.2021

 

Jest 25. Niedziela zwykła i  święto św. Jakuba Apostoła oraz św. Krzysztofa patrona kierowców. Po każdej Mszy św. będziemy poświęcali kierowców i ich pojazdy. Datki składane przy tej okazji idą na MIVA POLSKA – organizację zapewniającą środki transportu dla polskich misjonarzy w krajach misyjnych. Każdy kierowca otrzyma obrazek z modlitwą do św. Krzysztofa. Oprócz tego chętni, którym nie będzie się spieszyć, będą mogli sobie wybrać jeszcze jakiś gadżet: albo breloczek, albo naklejkę ryby – symbolu chrześcijaństwa.

W poniedziałek św. Joachima i Anny – rodziców NMP, których obraz z naszego kościoła otrzymaliście wszyscy podczas czerwcowej „kolędy”. Właśnie dlatego papież Franciszek ustanowił w dzień poprzedzający to wspomnienie, czyli dziś, I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W czwartek św. Marty, w sobotę św. Ignacego Loyoli, a w niedzielę św. Alfonsa Liguori.

W przyszłą niedzielę będziemy mieli odpust w kaplicy ku czci patrona św. Jana Marii Vianne’ya. Dlatego zamieniamy godziny Mszy św. O 9.30 Msza św. będzie w kościele w Racławicach natomiast suma odpustowa przy kaplicy w Czubrowicach będzie o 11.30. Spowiedź przed odpustem będzie w kaplicy w sobotę od 16.00 do 18.00, oraz w tygodniu przed albo po Mszach św.

U Dominikanów w Krakowie w dniach 16-22 sierpnia odbędą się Warsztaty Muzyki Niezwykłej dla pasjonatów muzyki liturgicznej. Informacje na plakacie w gablocie.

18.07.2021

 

Jest 16. Niedziela zwykła. W czwartek będzie św. Marii Magdaleny, w piątek św. Brygidy, w sobotę św. Kingi a w niedzielę św. Jakuba apostoła i św. Krzysztofa patrona kierowców. Po każdej Mszy św. będziemy poświęcali kierowców i ich pojazdy. Datki składane przy tej okazji idą na MIVA POLSKA – organizację zapewniającą środki transportu dla polskich misjonarzy w krajach misyjnych.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich pielgrzymów z wczorajszego dnia do Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. Szło nas 104 osoby. Szczególnie dziękujemy strażakom z Racławic i Czubrowic, którzy czuwali nad nami podczas drogi.

         W czwartek 22 lipca zamiast porannej Mszy św. w kościele będzie Msza św. i nabożeństwo do św. Rity o 19.00. Przynosimy wypisane na kartkach prośby i podziękowania. W tych intencjach będzie sprawowana Msza św.

Dziś mamy składkę inwestycyjną do kopert. Z poprzedniego miesiąca i z ofiar składanych podczas tzw. czerwcowej kolędy zebraliśmy kwotę 13 810 zł. Bóg zapłać.

11.07.2021

Dziś mamy 15. Niedzielę zwykłą, jutro wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, we wtorek św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, w środę św. Henryka, w czwartek św. Bonawentury, w piątek NMP z Góry Karmel czyli Szkaplerznej.

W nocy z  15/16 lipca oo. Karmelici z Czernej zapraszają na czuwanie modlitewne z procesją różańcową przed Uroczystością NMP z Góry Karmel o godz. 20.00.

W piątek 16 lipca - UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ Z GÓRY KARMEL. Po każdej Mszy św. w Czernej będzie można przyjąć Szkaplerz Święty oraz poświęcić dewocjonalia. Uroczysta Msza św. polowa z procesją eucharystyczną pod przewodnictwem o. Piotra Karaudy OCD, przeora z Krakowa,  będzie odprawiona o godz. 11.00.

W sobotę, 17 lipca, odbędzie się w Czernej 23 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej i jubileusz 50 lat misji polskich karmelitów bosych w Afryce. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, były misjonarz, a obecnie pasterz diecezji ełckiej.

Właśnie w tę sobotę 17 lipca wyruszymy na pielgrzymi szlak do Czernej, by wziąć udział w ogólnopolskiej pielgrzymce Rodziny Szkaplerza św. Wyruszymy o godz. 7.30 spod kaplicy w Czubrowicach. Pod kościołem parafialnym będziemy około 8.00. Uroczysta Eucharystia o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym. Powrót autokarem pół godziny po zakończeniu Eucharystii, lub indywidualnie. Zachęcamy do pielgrzymki wszystkich, którzy mają w tym roku szczególne powody do dziękczynienia lub w intencjach pokuty: młodzież, która przygotowuje się do bierzmowania wraz z rodzicami, rodziców i dzieci, które przyjęły w tym roku Pierwszą Komunię św., rodziny i przyjaciół zmarłych w tym roku, obchodzących jubileusze i rocznice, młodzież, która w tym roku wkracza w dorosłość, tegorocznych i przyszłorocznych maturzystów, nowożeńców i ogólnie wszystkich, którzy pragną schować się pod płaszcz Maryi zwany szkaplerzem. Naszych strażaków z Racławic i Czubrowic bardzo prosimy o opiekę nad nami podczas drogi. W zakrystii zapisy dla pielgrzymów chcących wracać z Czernej autokarem oraz chcących wykupić ubezpieczenie na czas pielgrzymki.

Na dziewięć tygodni przed zapowiedzianą beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego ruszamy z nowenną modlitw za Jego wstawiennictwem by przypomnieć sobie jego słowa i przykład jego życia. W każdą sobotę po Mszy św. będzie Adoracja Najśw. Sakramentu w tej intencji, a każdego dnia będziemy przypominać sobie jego krótkie wezwania by na nowo dostosować do nich swoje życie. Oto krótki list naszego Arcybiskupa w tej sprawie.

04.07.2021

 

Jest XIV niedziela zwykła i jednocześnie Rocznica Poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej w Krakowie na Wawelu. Dziś z racji pierwszej niedzieli lipca będzie po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu. We wtorek bł. Teresy Ledóchowskiej, w czwartek św. Jana z Dukli.

Jutro wyjeżdżamy na pielgrzymkę po Polsce wschodniej. O 4.45 pakowanie bagażów a o 5.00 wyjazd spod kościoła.

Dziękujemy serdecznie za ofiary z zeszłego tygodnia na pogorzelców z Nowej Białej na Spiszu. Z naszej parafii zebraliśmy i przesłaliśmy poszkodowanym kwotę 5 383 zł.

Serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie nas podczas odwiedzin duszpasterskich (wyjątkowych, bo czerwcowych), za wspólną modlitwę w waszych domach, za rozmowę, jak również za ofiary składane z tej okazji. Dobrze wiecie że z tych ofiar każdy ksiądz składa daninę na budownictwo sakralne, na księży emerytów, na Misje i na Seminarium Duchowne. Reszta jest do naszej indywidualnej dyspozycji i za tę resztę szczególnie dziękujemy. Bóg zapłać.

Częścią naszej wdzięczności za posługę kościelnego i zakrystiana były zawsze ofiary dla nich składane podczas kolędy. Ponieważ odeszliśmy od praktyki ich uczestnictwa w odwiedzinach duszpasterskich, prosimy, aby osoby czujące wdzięczność za ich posługę złożyły dla nich ofiarę „kolędową” do specjalnie opisanych skarbon. W kościele znajduje się ona tuż przy bocznym wyjściu z przedsionka.

Ministranci naszej parafii serdecznie dziękują za Waszą ofiarność. W ciągu dwóch niedziel udało nam się uzbierać 1942,42 zł. Dziękujemy firmie Krzyś-Bruk i oraz firmie UNIPOM za udzieloną pomoc. Pieniądze te bardzo pomogły nam w wyjeździe na XVI Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej, które odbywały się w Rzeszowie. Nasi zawodnicy wykazali się tam ambicją i wolą walki i zdobyli….. nowe doświadczenie życiowe :-) Zabrakło odrobinę szczęścia. Cłopcy zarówno na boisku jak i poza nim wykazali się dużą kulturą i godnie reprezentowali nie tylko naszą parafię ale również diecezją. Jeszcze raz serdeczne „Bóg zapłać”

 

27.06.2021

 

Jest 13. Niedziela zwykła, jutro wspomnienie św. Ireneusza, we wtorek uroczystość św. Piotra i Pawła. Msze św. będą w Racławicach o 7.00 i o 19.00 a w Czubrowicach o 9.30 i o 18.00. W sobotę św. Tomasza Apostoła.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca lipca. Spowiadać będziemy na pół godziny przed Mszami wieczornymi. Do chorych udamy się w sobotę od 9.00. Prosimy o zgłoszenia chętnych w zakrystii.

W sobotę nabożeństwo Fatimskie rozpoczniemy o 19.00 adoracją Najśw. Sakramentu, potem Msza św. niedzielna w intencjach przyniesionych przez was, wypisanych na kartkach, a następnie procesja z figurką MB dookoła kościoła z odmawianiem Różańca św. Prosimy o zgłoszenie się chętnych do niesienia figurki.

Już dzisiaj wieczorem nasi ministranci i lektorzy udają się Ogólnopolski Turniej Służby Liturgicznej w piłce nożnej do Rzeszowa. Przez parę dni będą tam reprezentować naszą diecezję krakowską i naszą parafię. Życzymy powodzenia.

W poniedziałek 05.07.2021 r. udamy się na pielgrzymkę Szlakiem Sanktuariów Podkarpacia, Roztocza i Podlasia. Wyjazd spod kościoła będzie o godz. 5.00 rano. Jeśli ktoś nie otrzymał szczegółów wyjazdu na maila można się po nie zgłosić do zakrystii.

Zgodnie z zaleceniem naszego ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego dziś w całej diecezji, a więc i u nas także, można wesprzeć składką przed kościołem pogorzelców z Nowej Białej, którzy tydzień temu stracili cały majątek w wyniku gigantycznego pożaru, który pozbawił domu i majątku ponad 20 rodzin tej spiskiej miejscowości. Dziękujemy wszystkim za solidarność w tym nieszczęściu.

20.06.2021

 

Mamy 12. Niedzielę zwykłą. Jutro św. Alojzego Gonzagi, w czwartek uroczystość Narodzenia  św. Jana Chrzciciela.

Z racji odwiedzin duszpasterskich również w tym tygodniu wszystkie Msze św. będą odprawiane rano. Wyjątkiem będzie Msza św. z prośbami do św. Rity we wtorek o 21.00, oraz  Msze św. na zakończenie roku szkolnego w piątek.

Dalsza część odwiedzin duszpasterskich wygląda następująco:

21.06. pon. od 15.00     Racławice 181-210       Czubrowice 184 górą do 211

                                                                                               i dołem do 194A

22.06. wt.  od 15.00      Racławice  211-240       Czubr. Polesie od numerów

                                                                                        Racławskich w górę

23.06. śr.  od 15.00       Racławice 241-270        Czubrowice Nowa Wieś

24.06. czw. od 15.00     Racławice 271-300       

18.06.  pt.  od 15.00     Racławice 301-328       

19.06. sob. od 10.00     Racławice 329-356

Od wieków częścią naszej wdzięczności za posługę kościelnego i zakrystiana były ofiary dla nich składane podczas kolędy. Ponieważ odchodzimy od praktyki ich chodzenia po kolędzie prosimy, aby osoby czujące wdzięczność za ich posługę złożyły dla nich ofiarę do specjalnie opisanych skarbon.

W czwartek o 18.00 będzie spotkanie z rodzicami ministrantów jadących na turniej piłkarski do Rzeszowa. Również dzisiaj ministranci proszą o pomoc w sfinansowaniu ich wyjazdu i kosztów reprezentacji naszej parafii na Ogólnopolskim Turnieju Służby Liturgicznej.

 

Społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia” – napisał abp Marek Jędraszewski po pożarze, do którego doszło w sobotę wieczorem w miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim.

 

W miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim w Małopolsce doszło w sobotę ok. godz. 18.00 do ogromnego pożaru. Ogień objął 21 budynków mieszkalnych i 20 gospodarczych.

 

W swoim słowie do wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku żywiołu, metropolita krakowski zapewnił o solidarności i modlitwie. „W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc” – napisał abp Marek Jędraszewski.

 

Arcybiskup zarządził, aby – „dla okazania Chrystusowej miłości wobec potrzebujących” – w niedzielę 27 czerwca w każdej parafii archidiecezji krakowskiej włączono tę intencję do modlitwy powszechnej, a przed kościołami zorganizowano zbiórkę ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej.

 

13.06.2021

Jest 11. Niedziela zwykła i wspomnienie św. Antoniego z Padwy. Jutro bł. Michała Kozala, w czwartek św. Alberta Chmielowskiego.

Od przyszłej niedzieli czyli od 20.06.2021 r. w Archidiecezji Krakowskiej zostanie odwołana dyspensa od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. Udział we Mszy św. w te dni na powrót zacznie obowiązywać pod grzechem ciężkim. Kandydaci do bierzmowania znów mają obowiązek potwierdzania swej obecności na Mszy św. przez podpis w indeksie. Ta praktyka będzie ich obowiązywać przez całe wakacje. Spotkanie z kandydatami, którzy nie przystąpili w tę sobotę do egzaminu będzie w niedzielę za tydzień po Mszy o 16.00. Szczególnie chcę poinformować o tym rodziców młodzieży klas I z Czubrowic, których zaangażowanie w przygotowanie jest stanowczo niewystarczające.

Od poniedziałku rozpoczniemy zaległe odwiedziny duszpasterskie u was w domach. Chcemy przynieść i pozostawić z Wami Boże błogosławieństwo, oraz lepiej poznać radości i smutki waszego życia. Plan odwiedzin wygląda następująco:

14.06. pon. od 15.00       Racławice 1-30              Czubrowice 213-214 i od początku do 30.

15.06. wt.  od 15.00        Racławice  31-60            Czubrowice 31-60

16.06. śr.  od 15.00        Racławice 61-90             Czubrowice 61-90

17.06. czw. od 15.00      Racławice 91-120           Czubrowice 91-120

18.06.  pt.  od 15.00       Racławice 121-150         Czubrowice 121-150

19.06. sob. od 10.00       Racławice 151-178         Czubrowice 151-183

         Za tydzień będziemy mieć składkę inwestycyjną do kopert. Z poprzedniego miesiąca wyniosła ona 7665 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

         W Przegini ruszyły zapisy na Pieszą Pielgrzymkę do Częstochowy. Cała Pielgrzymka Sosnowiecka będzie jednak mogła liczyć jedynie 300 pielgrzymów spośród osób niezaszczepionych. Zapisy trwają do 27 czerwca. Na osobną listę bez limitów ilościowych mogą zapisywać się osoby posiadające potwierdzenie otrzymania pełnego cyklu szczepień przeciwko covid-19.

         Z ogromną radością chcielibyśmy poinformować, że nasi ministranci i lektorzy młodsi zakwalifikowali się do Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej, które w tym roku odbędą się w Rzeszowie w dniach 27-29 czerwca. To wyjątkowa nobilitacja, ponieważ spośród ponad 400 parafii naszej Archidiecezji akurat nasi chłopcy będą reprezentować całą diecezję w dwóch kategoriach wiekowych: Ministrant i Lektor Młodszy. Jednak wyjazd wiąże się z kosztami transportu, zakwaterowania i wyżywienia, których Ministerstwo Sportu nie pokrywa. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w zebraniu funduszy na wyjazd i godne reprezentowanie Archidiecezji Krakowskiej. Z góry dziękujemy za Waszą hojność w co serdecznie wierzymy.

Bardzo przepraszamy, ale z racji odwiedzin duszpasterskich Msze św. w tym tygodniu będą odprawiane tylko rano o 7.00 w kościele i o 7.30 w kaplicy.

06.06.2021

 

Jest 10. Niedziela zwykła i pierwsza w czerwcu, dlatego dziś zamiast kazania będzie adoracja Najśw.  Sakramentu. We wtorek św. Jadwigi królowej, w czwartek uroczyście zakończymy Oktawę Bożego Ciała. Tego dnia będzie tylko jedna Msza św. w kościele parafialnym w Racławicach o 18.00 przy polowym ołtarzu i po niej ostatnia procesja dookoła kościoła. Po uroczystości dzieci posługujące przy procesjach zapraszamy na słodki poczęstunek. Kandydaci do bierzmowania będą uczestniczyć w Mszy św. i procesji a potem będzie spotkanie w kościele.

Piękne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację przepięknej uroczystości i procesji Bożego Ciała. Niech dobry Bóg wynagrodzi zarówno dzieciom jak i dorosłym ich zaangażowanie w uświetnienie tajemnicy obecności Boga pod postacią chleba.

         W piątek będzie uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To właśnie to święto podczas którego będziemy mogli odnowić Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dokona się to podczas Adoracji po Mszy św. zarówno w Czubrowicach jak i w Racławicach. Tego dnia nie ma postu.

W sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W niedzielę za tydzień wspomnienie św. Antoniego z Padwy.

Od poniedziałku 14 czerwca rozpoczniemy odwiedziny duszpasterskie w waszych domach. Trudno je nazwać kolędą, ale na pewno będzie to okazja do wspólnej modlitwy i rozmowy. Dostarczymy wam również podziękowania za ofiary na Kościół oraz program Misji Parafialnych, które planujemy w dniach       5-12 września 2021 r. Ostatnie Misje odbyły się u nas 11 lat temu. Jest więc już najwyższy czas, zwłaszcza po trudnych doświadczeniach pandemii, aby na nowo ożywić swą wiarę i pobożność. Już teraz prosimy wszystkich o rozpoczęcie modlitw w intencji dobrych owoców duchowych naszych misji parafialnych. Szczególnie proszę o modlitwę członków Róż Różańcowych.

30.05.2021

Mamy 9. Niedzielę zwykła obchodzoną jako Uroczystość Najświętszej Trójcy.

Jutro święto Nawiedzenia NMP i zakończenie nabożeństw majowych z procesją dookoła kościoła i kaplicy. We wtorek św. Justyna.

W czwartek Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po Mszy o 9.30, która będzie odprawiana przy ołtarzu polowym obok kościoła, wyruszymy procesją eucharystyczna w stronę kaplicy w Czubrowicach, gdzie po zakończeniu procesji będzie też odprawiona Msza św. na zewnątrz przy polowym ołtarzu. Bardzo prosimy o przygotowanie ołtarzy i zadbanie o godny wygląd naszej procesji. Przez osiem dni po uroczystości będziemy mieć oktawę Bożego Ciała z codzienną procesją dookoła kościoła  w Racławicach o 18.30 i kaplicy w Czubrowicach o 17.30. W niedzielę procesja Oktawy Bożego Ciała będzie o 15.30, oraz w Czubrowicach po Mszy św.

W tym tygodniu mamy pierwszy piątek i sobotę miesiąca. Spowiadamy w tych dniach od 17.00 w kaplicy i od 18.00 w kościele. W sobotę rano chętnie udamy się z Eucharystią do chorych. Proszę zgłaszać chętnych w zakrystii. W sobotę dodatkowo po wieczornej Mszy św. różaniec fatimski na zewnątrz kościoła przed figurką MB.

         W piątek wieczorem organizujemy wyjazd do Częstochowy na Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasnej Górze. Wyjazd o 18.00 powrót po północy według programu podanego w gablocie. Chętnych prosimy o zapisy jeszcze tylko dzisiaj do wieczora.

W ubiegły piątek obchodziliśmy 40 rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego beatyfikacja będzie 12 września. Warto pójść śladami tego wielkiego Polaka przypominając sobie Jego życie i nauczanie. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym znajdziemy Duchowy Testament Prymasa, a w wędrówkę po Jego śladach chcemy się wybrać na 5 dni w dniach od 5 do 9 lipca. Będzie to pielgrzymka tylko po Polsce, bez przekraczania granicy. Oprócz Zuzeli i Andrzejewa gdzie zapoznamy się z młodością Stefana Wyszyńskiego, będziemy mieli okazję zwiedzić ścianę wschodnią od Kalwarii Pacławskiej i Przemyśla aż do Białegostoku a po drodze spotkanie z polskimi tatarami w Kruszynianach, zwiedzanie prawosławnych monastyrów w Jabłecznej i Supraślu, Padwy północy czyli Zamościa, sanktuaria w Świętej Wodzie i Kodniu i wiele innych ciekawych miejsc w naszej kochanej Ojczyźnie. Mamy już 25 osobową grupę chętnych. Gdyby znalazło się kolejnych 10 osób koszt byłby o 100 zł mniejszy. Prosimy zapoznać się z programem w gablocie lub na internetowej stronie naszej parafii.

W przedsionku można sobie zakupić bardzo ciekawie wydane książeczki pod tytułem PRYMAS TYSIĄCLECIA. Ofiary dobrowolne wrzucamy do skarbony.

Dziś na majówkę w terenie i poświęcenie nowej kapliczki zaprasza na Krupkę p. Mariusz Chochół z rodz. na godz. 18.00.

Młodzież bierzmowana będzie miała w tym tygodniu spotkanie tylko w Racławicach w kościele w piątek po procesji i Mszy św.

23.05.2021

 

Mamy Uroczystość Zesłania Ducha Św. która kończy okres Wielkanocny. Jutro drugi dzień Zielonych Świąt czyli NMP Matki Kościoła. Msze św jutro będą rano o 7.00 w kościele i o 9.30 w kaplicy, natomiast wieczorem o 18.00 w kaplicy i o 19.00 w kościele. W środę św. Filipa Nereusza, w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w sobotę św. Urszuli Ledóchowskiej, a w niedzielę uroczystość Najświętszej Trójcy, która kończy okres Komunii św. wielkanocnej.

Przed nami ostatni tydzień maja. Skoro dzieci powróciły już do szkół to może powrócą przynajmniej w ostatnim tygodniu na nabożeństwa majowe. Poddajemy tę sprawę pod rozwagę wszystkim rodzicom.

Młodzież przygotowująca się do bierzmowania czyli z klas VIII i I szkół średnich prosimy na spotkanie w Czubrowicach w czwartek o 17.00 a w Racławicach w piątek po majówce i Mszy św. wieczornej. Młodzież prosimy aby w tych dniach uczestniczyła w nabożeństwie i Mszy św. oraz aby przyniosła ze sobą wypełnione  organizery pracy nad sobą jakie zostały im rozdane na początku wielkiego postu.

Wszystkich zapisanych na wyjazd pielgrzymkowy do Wilna i północno wschodniej Polski w lipcu zapraszamy na bardzo ważne spotkanie z przedstawicielem Biura podróży we wtorek o 17.00 w kościele. Prosimy o niezawodne przybycie ze względu na ważne decyzje jakie musimy podjąć w obecnej sytuacji.

Zachęcamy do włączenia się w akcję charytatywną organizowaną na terenie Gminy. Chodzi o zbiórkę zdatnej do użytku odzieży oraz kocy, firan, pościeli. Dochód w 100% pójdzie  na leczenie Oliwi Hyli pochodzącej z Przegini, chorującej na SMA. Dziecko potrzebuje najdroższego leku świata. Już zebrano 7 milionów złotych, ale to dopiero 80% całości kosztów. Jeszcze do czwartku 27 maja można codziennie i o każdej porze przywozić odzież i oddawać ją w specjalnym namiocie zbudowanym przed Urzędem Gminy. Czyste i suche tekstylia zapakujcie do ¾ objętości worków. Liczymy na waszą pomoc. Zamiast wyrzucać stare ubrania, dajcie im drugie życie. A przy okazji zrobicie dobry uczynek. W Sosnowcu udało się zebrać prawie 100 ton, za które firma odbierająca wpłaciła 100 tys. zł. na konto fundacji „Siepomaga”.

Nasz Ośrodek Zdrowia w Racławicach dysponuje wolnymi szczepionkami przeciw COVID-19 firmy Astra Zeneca. Na zaszczepienie w piątek w tym tygodniu mogą się już od jutra zapisać osoby od 16 roku życia. Prosimy o wcześniejszy kontakt tel. z ośrodkiem.

Na dzisiejsza majówkę w terenie zapraszamy na godz. 18.00 do Grzmiączki. Wszyscy o niej wiedzą, a niewielu wie, jak się do niej idzie. Mamy więc okazję do dłuższego spaceru aby ją znaleźć. Jaskinia posiada 4 metrowej średnicy wlot i jest jaskinią studniową sięgającą 26 metrów w głąb. Od tragedii 16 letniego chłopca w 1994 roku jest ona zabezpieczona kratą. Tuż obok znajduje się niewielka skałka, przy której pomodlimy się dzisiaj, również w intencji tego chłopca. Prosimy o rozwagę i ostrożność.

16.05.2021

Dzisiaj obchodzimy Wniebowstąpienie Pańskie. Za tydzień Uroczystość Zesłania Ducha Św. czyli Zielone Święta.

Wczoraj w Rzymie został beatyfikowany Franciszek Jordan – założyciel salwatorianów. To właśnie do tej wspólnoty zakonnej należał nasz rodak śp. ks. Józef Pyrek. O nowym błogosławionym można poczytać w dzisiejszym Gościu Niedz.

W sobotę wspomnienie św. Rity z Cascia, żony, matki i zakonnicy. Rita urodziła się około roku 1380 w Roccaporena, prowincji Cascia we Włoszech jako jedynaczka. Już jako młoda dziewczyna poczuła powołanie do wstąpienia na drogę życia zakonnego, lecz w wieku czternastu lat posłuszna naleganiom rodziców wyszła za młodego, wytwornego, lecz obdarzonego raczej niespokojną naturą człowieka. Łagodząc swym postępowaniem grubiańskie cechy charakteru swego męża przeżyła z nim osiemnaście lat. Po śmierci męża i dwóch synów  została przyjęta do augustiańskiego klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascia. Tutaj w odosobnieniu wiodła pobożny żywot mniszki. Przez całe ostatnie piętnaście lat życia nosiła znak ciernia Męki Pańskiej. Zmarła w sobotnią noc 22 maja 1456 roku.

         Św. Rita jest osobą godną pamięci, gdyż doświadczywszy wszystkich możliwych sytuacji i stanów życiowych potrafiła pokonywać wszelkie przeszkody w duchu pokory i miłości. Wszędzie czyniła pokój, była lekarstwem dla zwaśnionych i skłóconych. Wierni widzą w św. Ricie skuteczną wstawienniczkę w trudnych sprawach życiowych, gdyż ona sama, jako żona i matka, musiała w swym życiu wiele przecierpieć. W najbliższą sobotę zapraszamy na 18.30 do kościoła na majówkę a potem na nabożeństwo do św. Rity. Najpierw poświęcimy figurę świętej Rity, która stoi już na bocznym ołtarzu. Dziękujemy fundatorom, z których inicjatywy wprowadzamy w naszym kościele comiesięczne nabożeństwa ku czci tej świętej patronki spraw trudnych a nawet beznadziejnych. Figurę ufundował p. Adam Chochół z Czubrowic, podstawę drewnianą wykonał i ofiarował p. Adam Hrabia a świece ofiarowała p. Mariola Kuś. Pieczę nad figurką zaofiarowały się przejąć panie z Róży św. Rity. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Nie mamy jeszcze relikwii św. Rity jak w Paczółtowicach, ale nabożeństwa dla wszystkich chętnych będziemy odtąd odprawiać w każdy 22 dzień miesiąca. Przynosimy na te nabożeństwa swoje prośby i podziękowania wypisane na kartkach. W ich intencji sprawowana będzie Msza św. Na zakończenie poświęcać będziemy róże, które będą dostępne przed drzwiami kościoła i można je sobie zabrać wchodząc na nabożeństwo. Od dziś można w zakrystii nabyć sobie specjalny modlitewnik do św. Rity.

Mamy dziś składkę inwestycyjną do kopert. Z ostatniego miesiąca zebrane zostało  7 700 zł. Pieniądze z czterech wcześniejszych składek poszły na nowe meble w zakrystii, bardziej pasujące do wystroju naszego kościoła. Poprzednie meble przekazaliśmy do zakrystii w kaplicy w Czubrowicach.

Dziś majówka plenerowa będzie o 18.00 w Dolince Racławki w połowie jej długości.

Gościmy też dziś wolontariuszy ze Stowarzyszenia Charytatywnego „Dobrosław” którzy rozprowadzają kolorowanki dla dzieci, aby pozyskać fundusze dla Szymonka, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe oraz zanik mięśni. Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na jego leczenie i rehabilitację. Zachęcamy serdecznie do ofiarności.

09.05.2021

Mamy 6. Niedzielę Wielkanocną. Dziś w Krakowie na Skałce uroczystość ku czci św. Stanisława biskupa.

W czwartek 13 maja wspomnienie NMP z Fatimy, w piątek św. Macieja apostoła, w niedzielę Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Dziękuję rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za dar ołtarza w ubiegłą niedzielę w wysokości 2 400 zł. Bóg zapłać.

Od kilku lat jeden z dni Białego Tygodnia w naszej Parafii poświęcony jest misjom, a dokładnie dzieciom z krajów misyjnych, które nie doświadczyły jeszcze spotkania z Jezusem. Dzieci pierwszokomunijne modlą się wtedy za nie i w ich intencji przyjmują Komunię św. Składają też dla nich część z prezentów otrzymanych z okazji I Komunii Świętej. W tym roku nasze dzieci z klas III z Czubrowic i Racławic przekazały na Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci 1690 zł. Serdeczne Bóg zapłać za to. Jesteśmy z was dumni.

Dziś majówka w kaplicy po Mszy o 9.30 a w kościele parafialnym o 15.30. Przypominamy, że w ciągu tygodnia Msze św. wieczorami zaczynamy bezpośrednio po skończonej majówce. Może to więc być parę minut przed podaną godziną.

Zapraszamy na wyjazd rowerowy na majówkę w terenie dziś w Czatkowicach Górnych. Gromadzimy się najpierw przy „Pra-żabie Czatkowickiej” o 18.00, później przejdziemy do okolicznej kapliczki na odśpiewanie Litanii. Warto wcześniej poczytać w Internecie na temat tej „żaby staruszki” nazywanej po łacinie Czatkobatrachus. Dojazd indywidualny i powrót na własną rękę.

Za tydzień po Mszach św. wolontariusze ze Stowarzyszenia Charytatywnego „Dobrosław” będą rozprowadzać kolorowanki dla dzieci, aby pozyskać fundusze dla Szymonka, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe oraz zanik mięśni. Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na jego leczenie i rehabilitację. Zachęcamy serdecznie do ofiarności i z góry dziękujemy za okazane wsparcie materialne.

Zakład kominiarski ogłasza, że w dniach 10 – 13 maja będą czyszczone i sprawdzane przewody kominowe i wentylacyjne.

Sołtys Racławic przyjmuje II ratę podatku oraz opłaty za śmieci w dniach 10 -15 maja od 9.00 do 13.00 i dodatkowo po południu w piątek 14 maja od 15.00 do 17.00. Można płacić kartą. Sołtys Czubrowic przyjmuje w dniach od 12 do 14 maja 2021 r. tj. środa, czwartek i piątek w godz. od 17:00 do 19:00 w Szkole Podstawowej w Czubrowicach.

Bardzo prosimy by oddawać swoje śmieci przed własnymi domostwami. Tam macie zapłacone. Każdy przyłapany na wyrzucaniu swoich domowych śmieci do kontenera przy cmentarzu będzie zobowiązany do zapłacenia za wywóz całego kontenera. To jest około 650 zł. jednorazowo. Prosimy o o

Msze św. w niedziele:


8.00,    11.00,   16.00

dodatkowo 12.15 od listopada do Wielkanocy


Kaplica w Czubrowicach:

sobota 18.00, niedziela 9.30

 

 

Dni powszednie:
             

W  Racławicach:

w poniedziałki, środy i piątki:
      17.00 (bądź 19.00)

(17.00 od września do Wielkanocy 

19.00 od Wielkanocy do sierpnia)

wtorki, czwartki i soboty:
       7.00 (przez cały rok)

 

KANCELARIA: czynna codziennie w dni powszednie, po Mszy św. w Racławicach

Wirtualny spacer