Racławice Parafia Narodzenia NMP

Ogłoszenia

          

23.01.2022

 

Jest trzecia niedziela zwykła obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To dlatego dziś zamiast wypominków słuchamy tekstu Księgi Wyjścia ze słuchowiska znajdującego się na płytkach rozprowadzanych przez redakcję Gościa Niedzielnego. Natomiast wypominki zostaną odczytane po skończonej Mszy św. Do słuchania Księgi Wyjścia zachęcamy dziś na 20 minut przed każdą Mszą św.  natomiast o godz. 17.00 można połączyć się z naszym kościołem aby wysłuchać godzinny fragment z Księgi Rodzaju.

Jutro wspomnienie św. Franciszka Salezego, we wtorek święto Nawrócenia św. Pawła, w środę św. Tymoteusza i Tytusa, w piątek św. Tomasza z Akwinu.

Od jutra rozpoczynamy prace w naszym kościele przy renowacji posadzki w prezbiterium. Będzie ona najpierw całkowicie rozebrana, na nowo przygotujemy podłoże, odnowimy stare kamienie uzupełniając ubytki i położymy kamienie z półkolistym podwyższeniem tak, jak to wyglądało przed laty, co widać na zdjęciach na planszach zawieszonych na ogrodzeniu placu kościelnego. Kamienne prezbiterium rozpoczynać się będzie już od miejsca pod belką tęczową ze sceną Ukrzyżowania, gdzie będzie pierwszy kamienny schód. Na czas remontu prezbiterium będzie odseparowane od reszty kościoła, o ołtarz ustawimy przed zasłoną. Niestety takie utrudnienie trwać będzie kilka tygodni.

Zachęcamy rodziców do zakupu swoim dzieciom lutowego numeru Małego Gościa z wieloma ciekawostkami, które umilić mogą czas ferii. Dla dorosłych  jest nowy numer Gościa Niedzielnego – tygodnika katolickiego wychodzącego co tydzień już od 99 lat. Całym sercem polecamy go naszym Parafianom, jak również rozgłośnię Radia eM na falach 107,6 FM.

16.01.2022

Jest druga niedziela zwykła. Od 18 stycznia rozpocznie się Tydzień Modlitw o jedność Chrześcijan czyli tydzień ekumeniczny.

W poniedziałek św. Antoniego opata, w środę św. Józefa Sebastiana Pelczara – założyciela sióstr Sercanek, w czwartek św Sebastiana i Fabiana, w piątek św. Agnieszki, w sobotę św. Wincentego, a za tydzień Niedziela Słowa Bożego.

Członków Rady Parafialnej zapraszam na spotkanie we środę o 19.00.

W piątek po Mszy św. zbiorowej za zmarłych  będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z wystawieniem Najśw. Sakramentu i Koronką.

W sobotę przypada 22 dzień stycznia, czyli dzień czci św. Rity, dlatego o godz. 17.00 będzie Msza  św. w intencji próśb i podziękowań przyniesionych wypisanych na kartkach, a po Mszy św. będzie nabożeństwo przed figurką św. Rity z poświęceniem róż.

Na kolędników misyjnych zebraliśmy w Trzech Króli przy szopce 1 710 zł, ale wiele osób przegapiło puszkę a chciałoby jeszcze złożyć na ten cel ofiarę. Dziś  kolędnicy misyjni będą zbierać jeszcze na ten cel przy wyjściu z kościoła.

W zakrystii jest do nabycia dla osób zapisanych kolejny numer Gościa Niedzielnego z płytką nr 1 Biblii Audio. Są na niej dwie pierwsze Księgi Pisma św. czyli Księga Rodzaju i Księga Wyjścia. Cena Gościa z płytką to 8 zł.

Dzieciom i młodzieży rozpoczynającym ferie zimowe życzymy dobrego i mądrego, oraz przede wszystkim aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i nabrania sił do nauki po feriach.

 

09.01.2022

 

Mamy niedzielę Chrztu Pańskiego, która kończy liturgiczny obchód Bożego Narodzenia, jednak zwyczajowo kolędy, choinki i szopki pozostaną z nami do Gromnicznej.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałe świętowanie Objawienia Pańskiego podczas Orszaku. Dziękujemy wszystkim przebranym w stroje z całego świata, strażakom, paniom z Koła Gospodyń z Czubrowic za bigos i herbatę, rodzinie odgrywającej rolę Świętej Rodziny, aktorom odgrywającym role Heroda i  Mędrców, panu Jarkowi i Mariuszowi za prowadzenie śpiewu kolęd, Zespołowi Mazureczek za prześliczny Koncert Kolęd w kaplicy nad szopką. Wszystkim za wspaniałą atmosferę radosnego świętowania.

Na kolędników misyjnych zebraliśmy przy szopce 1 710 zł, ale jak słyszymy jest wiele osób, które przegapiły puszkę a chciałyby jeszcze złożyć na ten cel ofiarę. Za tydzień w niedzielę będzie można ją złożyć do skarbony w przedsionku kościoła.

Po konsultacjach z Radą Parafialną zdecydowaliśmy się uwzględnić prośby wielu parafian z Czubrowic, aby również w kaplicy wprowadzić system opłat za sprzątanie i kwiaty, bez konieczności przychodzenia do sprzątania z poszczególnych rodzin. Do tej pory wszystkie rodziny zarówno z Racławic jak i z Czubrowic miały wpłacać po 20 zł na rok na sprzątanie kościoła i zakup kwiatów. Oprócz tego mieszkańcy Czubrowic proszeni byli raz, a niekiedy nawet dwa razy w roku by przyjść posprzątać kaplicę i kupić kwiaty. Od nowego roku wszyscy Parafianie traktowani będą jednakowo, ale ofiara roczna dla wszystkich rodzin będzie wynosić 50 zł. Ofiary mieszkańców Racławic pójdą na sprzątanie i dekorację kościoła parafialnego, a ofiary mieszkańców Czubrowic do kaplicy. Sprzątania i dekoracji kaplicy podjął się pan Zbyszek z rodziną. Dla mieszkańców Racławic będzie to podwyżka aż o 30 zł, ale zrekompensuje ona odpływ wpłat z Czubrowic oraz inflację. Mieszkańcy Czubrowic, to na tym nawet zyskają, bo opłaty będą mieć porównywalne co dotychczas, a nie trzeba będzie już przychodzić do sprzątania. Pragniemy przypomnieć, że są to wpłaty od rodziny a nie od domu. Dorośli, pracujący kawalerowie i panny też powinni się poczuwać do osobnej wpłaty.

Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z miesiąca grudnia wyniosła ona ładne 14 390 zł. Dziękujemy ofiarodawcom. Jeszcze w styczniu planujemy rozpocząć prace przy odnowieniu posadzki w prezbiterium kościoła. Być może uda się uzyskać jakąś refundację ale na razie musimy je sfinansować wyłącznie z własnych środków.

Sołtys Racławic informuje, że składki za ubezpieczenie PZU budynków w gospodarstwie rolnym będą zbierane w każdą sobotę stycznia w sołtysówce w godzinach 9.00-12.00 lub codziennie po godz. 16.00 w Przegini 180 B.

Obowiązkowe szczepienie zwierząt przeciwko wściekliźnie będzie w Racławicach w sobotę 15 stycznia od godz. 9.00 od numeru 1 w kierunku Paczółtowic a w drodze powrotnej Krupka. Prosimy o wyprowadzanie psów przed swoją posesję.

02.01.2022

Mamy pierwszą niedzielę stycznia dlatego po Mszach św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

W czwartek mamy Trzech Króli czyli uroczystość Objawienia Pańskiego. Składka z tego dnia jest przeznaczona na misje. Poświęcimy też kredę, kadzidło i mirrę, które będą do zabrania dla każdej rodziny przy szopce wewnątrz kościoła. Możne je sobie spokojnie zabrać po Mszach św, kłaniając się Bożemu Dziecięciu i składając jakąś ofiarę kolędową, a w domu kredą oznaczyć drzwi znakiem Bożego błogosławieństwa. To z racji odsunięcia w czasie naszej wizyty duszpasterskiej u was w domach na bezpieczniejsze miesiące, ważne jest abyście sami ten znak złożyli na wejściu do waszych domostw.

Msze św.  będą jak w niedzielę, ale już bez 12.15, gdyż po Mszy o 11.00 wyruszymy orszakiem Trzech Króli w stronę Czubrowic. Jest to dzień modlitw dzieci i młodzieży w intencji misji. Przebrani więc za ludzi z całego świata i wszystkich nacji, stanów i zawodów będziemy po drodze szukać stajenki z Dzieciątkiem. Istota tego święta jest taka, by uświadomić sobie i całemu światu, że Chrystus został posłany na ziemię do wszystkich ludzi, bez względu na narodowość, zamieszkanie, status społeczny czy zawartość portfela. Ludzi  wszystkich czasów i pokoleń. To dlatego jest ważne, abyśmy zaznaczyli to naszymi strojami podczas Orszaku. Życzymy pomysłowości i odwagi w tej kwestii. Po dotarciu do kaplicy pokłonimy się Dziecięciu i świętej Rodzinie w dolnej części i po schodach przejdziemy na górę, do kaplicy, gdzie wyśpiewywać chwałę Jezuskowi będzie pomagał nam „Mazureczek”. To nasza tegoroczna forma Koncertu Kolęd.  Każde muzykujące dziecko będzie mogło także złożyć w darze swoją kolędę grając na swoim instrumencie podczas pokłonu świętej Rodzinie w dolnej części kaplicy. Wszyscy pozostali, kłaniając się po kolei Bożej Dziecinie będą mogli złożyć ofiary na akcję pomocy dzieciom na misjach. W zamian otrzymają zapach świąt i znak Bożego błogosławieństwa czyli kredę i kadzidło z węgielkiem. Święty Józef będzie nad tym czuwał. Oby ten zapach świętości było czuć tego dnia w każdym naszym domu.  Zapraszamy wszystkich do włączenia się w ten  rozśpiewany orszak.   Druhów strażaków prosimy aby, jak co roku, zabezpieczyli nam drogę.

Za tydzień będzie Niedziela Chrztu Pańskiego.

Jako Proboszcz i osobiście z serca dziękuję za wszelkie przejawy solidarności i współczucia z powodu odejścia od nas do Pana mojej Mamy. Wdzięczny jestem za modlitwę i każdą formę wsparcia duchowego. Pogrzeb Mamy będzie w kościele w Sierszy we wtorek o 12.00. Sołtysi prosili o przekazanie informacji, że chętni na przejazd autokarem na pogrzeb mogą się zgłaszać do nich, ale tylko do dzisiejszego wieczora.

 

 

Sprawozdanie duszpasterskie z roku 2021 w Parafii Narodzenia NMP w Racławicach

 

 

 

Nowy Rok rozpoczęliśmy w całkowitym zamknięciu. Przy zakazie wychodzenia z domów w noc sylwestrową mogliśmy się tylko  spotkać na wspólnej modlitwie on-line. Na pół godziny przed północą modliliśmy się na różańcu przed Najświętszym Sakramentem za poszczególne rejony naszej parafii. O północy było uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem dla wszystkich łączących się z nami za pomocą przekazu internetowego, a następnie gospodarze domów kropili je wodą święconą. Poleciliśmy też nasze rodziny opiece św. Józefa – patrona roku 2021. Bardzo przejmująca to była modlitwa z pustego kościoła za ludzi pozamykanych w domach. A postać św. Józefa stawała się nam bliższa przez całoroczną prenumeratę kwartalnika „Idźmy do Józefa”.

 

Tego roku nie było też kolędy po Bożym Narodzeniu. Przełożyliśmy ją na czas spokojniejszy, a taki nadarzył się dopiero w czerwcu. Może nie tyle kolęda, ale na pewno odwiedziny duszpasterskie odbyły się tuż przed wakacjami. Do każdego domu dostarczyliśmy wtedy reprodukcję tryptyku Rodziny Maryi z naszego kościoła oraz zaproszenie i program czekających nas we wrześniu Misji Parafialnych.

 

Orszak Trzech Króli ograniczony był tylko do Mszy św. przy ołtarzu polowym z postaciami trzech mędrców i parafianami poprzebieranymi za ludzi wszystkich kontynentów, ras i zawodów. Do puszek kolędnicy misyjni zebrali 2003 zł.

 

Od 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko covid 19. Najpierw 80+, później coraz młodsi. W międzyczasie staraliśmy się przyjść z pomocą bardziej potrzebującym od nas. Wsparliśmy ofiary trzęsienia ziemi w Chorwacji kwotą 1700 zł. Przed tłustym czwartkiem wzięliśmy udział w akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Składką z 21 lutego wsparliśmy też Centrum „Nie lękajcie się” sumą 1093 zł.

 

Ze względu na istniejące cały czas zagrożenie epidemiologiczne zrezygnowaliśmy z rekolekcji wielkopostnych na konto wrześniowych Misji parafialnych. Z pomocą przyszła telewizyjna Trójka, która nadawała przez trzy dni o 20.30 rekolekcje prowadzone przez ks. Wojciecha Węgrzyniaka. Nie było jednak powodów by odwoływać całonocne, samotne wędrówki po bezdrożach z rozważaniami Chrystusowej Męki czyli Ekstremalnych Dróg Krzyżowych. Odbyły się one tradycyjnie. Oprócz tras do Imbramowic pojawiła się też bardzo ciekawa z Krzeszowic do Kalwarii Zebrzydowskiej. Na Niedzielę Palmową znów wróciły zaostrzone limity osób. U nas mogło być tylko 10 osób wewnątrz kościoła, a na zewnątrz konieczność zachowania dystansu 1,5 metrowego, zakrywania nosa i ust maseczkami i dezynfekcja rąk. Już prawie dwa lata nie mamy w przedsionku kościoła wody święconej w kropielnicy. W zamian wisi na ścianie bezdotykowy dozownik płynu dezynfekującego. Jak się skończy pandemia przerobimy do na kropielnicę z wodą święconą.

 

Żeby umożliwić udział większej liczbie wiernych w obrzędach Triduum Paschalnego liturgię Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty odprawialiśmy i w kaplicy i w kościele. Misterium na Skałach odbyło się w innej formie. Szliśmy tylko od  początku Czubrowic. Nie było inscenizacji, a rozważania zaczerpnięte były z akcji „Polska Pod Krzyżem”.

 

W niedzielę 18. IV. rozpoczęliśmy Tydzień Biblijny narodowym czytaniem Ewangelii św. Marka. Od 15.00 do 18.00 z przerwą na Mszę św. chętni dorośli parafianie czytali po jednym rozdziale tej Ewangelii.

 

I Komunia 2 maja musiała się odbyć w dwóch turach. Jedna grupa o 11.00, a druga o 12.15 a i tak do kościoła mogli wejść tylko dzieci i ich rodzice. Reszta na zewnątrz. W białym Tygodniu dzieci dobrowolnie podzieliły się częścią swoich prezentów. Przekazaliśmy 1690 zł od dzieci na Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

 

Bardzo ciekawe były tegoroczne majówki w terenie. Odbyły się one przy prażabie Czatkowickiej, w Dolince Racławki, przy Grzmiączce, oraz na Krupce.

 

22 maja 2021 zainicjowaliśmy u nas Nabożeństwa do św. Rity. Figurka ufundowana była  przez jednego Parafianina jeszcze w ubiegłym roku. Inni ufundowali świece z różami i wykonali drewniany postument. Pieczę nad figurką objęły panie z Róży św. Rity. Od tego czasu nabożeństwo to jest u nas co miesiąc 22 dnia miesiąca, a nawiedzenie grobu św. Rity w Cascia planujemy na lipiec 2022 roku. Zaoisy już zamknęliśmy.

 

Najpoważniejszą inwestycją tego roku były nowe meble do zakrystii. Poprzednie zdemontowaliśmy i przenieśliśmy do kaplicy w Czubrowicach. Pasują tam idealnie do nowoczesnego stylu kaplicy. A w kościele mamy wreszcie pasujące do wystroju 500 letniego kościółka dębowe meble, które jednocześnie odsłoniły piękny kamienny lawaterz, który dotąd zabudowany był poprzednimi meblami.

 

Od 14 czerwca wyruszyliśmy dopiero z wizytą duszpasterską. To taka czerwcowa kolęda. Dzieci i młodzież spędziła prawie cały rok szkolny na nauczaniu zdalnym przez internet, nie uczęszczając do szkół. Trudny to był rok zarówno dla dzieci i nauczycieli jak i dla rodziców.

 

W roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia odbyliśmy parafialną pielgrzymkę jego śladami. Od 5 do 9 lipca nawiedzaliśmy Zuzelę, Andrzejewo, jadąc przez Podkarpacie, Roztocze i Podlasie aż do Białegostoku. Nie wyjeżdżając poza granice naszego kraju spotkaliśmy się z wyznawcami prawosławia, unitami i tatarskimi muzułmanami.

 

Od 20 czerwca odwołana została dyspensa od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej. Nie wszyscy jednak wrócili. Liczenie przeprowadzone w ostatnią niedzielę września pokazało, że na wszystkich Mszach niedzielnych w naszej parafii jest 755 osób czyli ponad 200 osób mniej niż przed pandemią.

 

Nasi ministranci i lektorzy dostąpili ogromnego zaszczytu udziału w finale Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej, który odbył się 27-29 czerwca 2021 w Rzeszowie. Medali nie zdobyli, ale zaprezentowali się na prawdę świetnie.

 

Pięknie odpowiedzieliśmy na wielką tragedię jaka dotknęła mieszkańców Nowej Białej na Spiszu. Ogromny pożar pozbawił domostw i dobytku ponad 20 rodzin tej miejscowości. Zebraliśmy na pomoc 5 383 zł.

 

Po rocznej przerwie w sobotę 17 lipca znów wyruszyliśmy na pieszą pielgrzymkę do MB Szkaplerznej w Czernej. Było nas 104 osoby.

 

Z racji św. Krzysztofa poświęcaliśmy pojazdy i kierowców. Ofiary w wysokości 1587 zł. przekazaliśmy na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy.

 

Na dziewięć tygodni przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego ruszyliśmy z Nowenną modlitewną za jego wstawiennictwem. Codziennie przypominaliśmy sobie jego krótkie wezwania a w każdą sobotę po Mszy św adorowaliśmy Najswiętszy Sakrament modląc się jego słowami.

 

Po 11 latach rozpoczęliśmy w niedzielę 5 września Misje Parafialne. O 7.50 odbyła ceremonia przekazania kluczy kościoła misjonarzom franciszkanom. Byli to o. Teodor Knapczyk i o. Łukasz Buksa. Z myślą o chorych i starszych na nowo uruchomiliśmy przekaz internetowy z naszego kościoła. Był to bardzo owocny tydzień wypełniony spotkaniami, naukami, celebracjami, ale przede wszystkim modlitwami w różnych porach dnia. Trwałą pamiątką tych Misji pozostała Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w każdy trzeci piątek miesiąca po Mszy św. wieczornej aż do 21.00. W duchu wdzięczności za wszelkie dobro, podczas tych godzin adoracji, ogarniamy modlitwą ojców Misjonarzy i liczymy, że w nadchodzącym roku poprowadzą u nas odnowienie Misji św. Misje kończyły się parafialnym odpustem 12 września, która to data zbiegła się z dniem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

 

Dwa dni później młodzież z klas I i II szkół średnich przyjęła sakrament bierzmowania z rąk ks. infułata Stanisława Olszówki z Zakopanego.

 

Pod koniec września dokonaliśmy wyboru nowego składu Rady Parafialnej. Parafianie wybrali trzy panie z Racławic i trzech panów z Czubrowic. Oprócz księży proboszcz powołał też do składu Rady przedstawicielkę młodzieży i pana katechetę. Rada liczy 10 członków. Życzymy owocnej współpracy.

 

Od 10 października aż do końca miesiąca gościliśmy w naszym kościele wystawę przybliżającą życie i posługę naszego rodaka ks. Józefa Pyrka. Wystawę przygotowali członkowie Instytutu św. Jadwigi Królowej z Krakowa na pierwszą rocznicę śmierci ks. Józefa.

 

W niedzielę 17 października po wieczornej Mszy św. nasz kościół był świadkiem pięknego koncertu w wykonaniu trio Eufonia opartym na tekście Pieśni nad Pieśniami. Występ zorganizował Gminny Ośrodek Kultury.

 

W jesiennym Tygodniu Misyjnym padła propozycja włączenia się w akcję „Zwierzaki dla Afryki”. Akcja prowadzona była w kościele i w szkole. W jej wyniku wielu naszych Parafian stało się właścicielami kur, lub świnek na Madagaskarze. Tych kur ufundowaliśmy aż 90, świnek 6 a krówkę jedną. Razem poszło na ten cel z naszej parafii 8500 zł.

 

Udało się w tym roku zorganizować tradycyjna Cecyliankę, choć w nieco okrojonej formie. Cieszymy się, że dzieci i młodzież z zespołów muzycznych nie zniechęciły długie miesiące izolacji.

 

Tegoroczny Adwent upłynął pod znakiem codziennej podróży do Betlejem. Stało się to za sprawą redakcji małego Gościa Niedzielnego, która przygotowała świetne kazania roratnie pozwalające lepiej poznać Ziemię św.

 

Również po tych świętach Bożego Narodzenia nie udamy się z wizyta kolędową do domów naszych Parafian. Przesuniemy ją na czas spokojniejszy. Wielu jest zaszczepionych, ale czwarta fala epidemii i tak bije rekordy zachorowań i co najgorsze, rekordy umieralności. Na tydzień przed świętami zawieszono nawet naukę w szkole. Tymczasem nowy wariant koronawirusa, niezwykle ponoć zaraźliwy „omikron” dopiero przed nami. Miej nas Panie w swojej opiece.

 

Rozliczenie finansowe:

 

Rok 2020 kończyliśmy z długiem wynoszącym - 84 600 zł. Przez 12 miesięcy 2021 roku ze składek inwestycyjnej zebraliśmy 119 225 zł. Z innych wpływów takich jak dar ołtarza  przy I Komunii i od bierzmowanych, ofiary darczyńców indywidualnych, opłaty za dzierżawę masztu Orange,  dopłaty bezpośrednie z ARiMR- u, składki z pogrzebów i ślubów to 60 520 zł.

 

Na cele inwestycyjne wydaliśmy w tym roku 54 200 zł. Były to wydatki na meble do zakrystii, na malowanie pomieszczeń pod kaplicą w Czubrowicach, oraz założenie tam oświetlenia, oraz wyposażenia łazienki i kuchni tamże, naprawy monitoringu i przekazu internetowego z kościoła, naprawa dzwonów przy kaplicy, zakup klęcznika itp. Na dziś mamy w kasie 41 500 zł. na inwestycje. Już w drugiej połowie stycznia zaczniemy prace przy posadzce w prezbiterium. Liczymy, że załapiemy się na częściową przynajmniej refundację kosztów od Marszałka Województwa, ale o tym dowiemy się dopiero za kilka miesięcy.

 

Na następny rok zostały już złożone wnioski o dofinansowanie prac przy konserwacji polichromii, dokończeniu parkanu wokół kościoła, posadzki w prezbiterium, odnowienia zdemontowanych ołtarzy bocznych i chrzcielnicy. Wnioski skierowaliśmy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do Funduszu Kościelnego, do Marszałka Małopolski, do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, oraz do Lokalnej Grupy Działania. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że któryś z tych wniosków zostanie rozpatrzony pozytywnie. Przez ostatnie dwa lata niestety nie uzyskaliśmy żadnego dofinansowania, nawet na kontynuację prac już rozpoczętych. Zobaczymy co przyniesie rok 2022.

 

         Statystyka metrykalna:

 

W roku 2021 ochrzciliśmy 24 dzieci, czyli o troje więcej niż przed rokiem.

 

Pobłogosławiliśmy 17 par małżeńskich czyli o 5 więcej niż w roku wcześniejszym, ale cztery z nich były przeniesione z poprzedniego roku z powodu epidemii.

 

Odprawiliśmy 35 pogrzebów czyli o 8 mniej niż rok wcześniej i do tego 5 z nich było spoza naszej parafii.

 

Dziękujemy również fundatorom za:

 

- ufundowanie tronu pod monstrancję i futerału na pateny przez małżeństwo obchodzące 65 rocznicę ślubu.

 

- uszycie nowej kapy czerwonej do używania na Gorzkich Żalach, oraz nowy komplet obrusów da kaplicy.

 

- ufundowanie klęcznika z siedziskiem do kaplicy w Czubrowicach

 

- nowy krzyż misyjny obok kościoła i nowy krzyż na Czubrowickiej Kalwarii, ufundowane i wykonane przez naszych Parafian.

 

         Bóg zapłać, że staramy się być razem, czy to przez modlitwę za siebie nawzajem, czy przez przekaz internetowy, czy przez zwykłą ludzką troskę i nie zapominanie o sobie. Niech Pan będzie z nami i nam błogosławi. Amen.

 

         Wczoraj, podczas pisania tego sprawozdania, odeszła do Pana moja MAMA. Po śmierci mojego TATY w 2015 roku szybko okazało się, że nie może mieszkać dalej sama. Od sierpnia 2017 roku była razem z nami na plebanii w Racławicach. Ostatnie tygodnie były już dla niej bardzo ciężkie, bez świadomości i bez przyjmowania posiłków, a nawet płynów. Z tego co pamiętam od najwcześniejszych lat dziecięcych, MAMA starała się zawsze być na środowej Nowennie do MB Nieustającej Pomocy. Często mnie ze sobą zabierała. Modlitwę Rzymską z tej nowenny znałem na pamięć zanim poszedłem do szkoły podstawowej. Między innymi dlatego wprowadziłem to nabożeństwo w obydwu parafiach, w których byłem proboszczem. Na Nowennie przedwczoraj ośmieliłem się wreszcie pomodlić o wyproszenie łaski szczęśliwej śmierci dla mojej MAMY. Następnego dnia Matka Boża zabrała MAMĘ do nieba. Bogu niech będą dzięki za jej życie i wszystkie czyny, który wypływały z miłości. Niech jej Pan da szczęście nieba.

 

26.12.2021

Mamy Niedzielę świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Dziś również przypada św. Szczepana. Składka jak co roku przeznaczona jest na UP JPII w Krakowie. Nie będzie dziś Mszy św. o godz. 16.00. Przez cały tydzień będzie Oktawa Bożego Narodzenia. Jutro św. Jana Ewangelisty, we wtorek św. Młodzianków z Betlejem, w piątek św. Sylwestra, w sobotę Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi czyli Nowy Rok.

Również w tym roku postanowiliśmy przesunąć odwiedziny duszpasterskie w waszych domach na czas sposobniejszy i bezpieczniejszy pod względem epidemiologicznym. Może to być po Wielkanocy, a może dopiero w czerwcu jak w ubiegłym roku. Przygotowaliśmy jednak dla was malutkie zestawy kolędowe z kredą, kadzidłem i węgielkiem, które poświęcimy w Trzech Króli. Zabierzecie je sobie do domów i sami poświęconą kredą oznaczycie drzwi swoich domów na znak Bożego błogosławieństwa.

W piątek Nieszpory na zakończenie Roku o godz. 15.00 a potem Msza św. ok. 16.00. W Nowy Rok Msze św. będą jak w każdą niedzielę, ale z racji przypadającej pierwszej soboty stycznia nabożeństwo wynagradzające Sercu Maryi będzie po Mszy św. o 16.00. Składka z tego dnia pójdzie na Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.

Boże Narodzenie sprawia, że najtrudniejsze chwile możemy przeżywać ze spokojem. Kiedy czyjaś zachcianka krzyżuje nasze plany, gdy ludzka obojętność wystawia na próbę naszą nadzieję, gdy wszystko idzie źle i wydaje się, że ponieśliśmy całkowitą porażkę – pomyślmy o Maryi i Józefie, zmuszonych dekretem cesarza do niebezpiecznej podróży tuż przed najważniejszym wydarzeniem w ich życiu o tym, jak ich ulga po dotarciu na miejsce znika wobec zamykanych przed nimi kolejnych drzwi; o ich bezradności, kiedy nie są w stanie zapewnić swojemu Dziecku godnych warunków przyjścia na świat. A przecież znamy dalszy ciąg tej historii i wiemy, że Bóg zatroszczył się o wszystko, choć zupełnie inaczej, niż zrobiłby to człowiek. Uwierzmy Bogu na słowo. Błogosławionych Świąt życzymy wszystkim Parafianom.

19.12.2021

Jest czwarta niedziela adwentu. Trwa Nowenna do Dzieciątka Jezus.

W tym tygodniu będzie można przystąpić do spowiedzi od wtorku do piątku na pół godziny przed Mszami św. w Racławicach i pół godziny po Mszach  św. w Czubrowicach. Warto przypomnieć, że Msze św. we wtorek, czwartek i piątek będą rano, a tylko w środę wieczorem. W poniedziałek nie będzie u nas spowiedzi, gdyż spowiadamy w Bęble.

Młodzież prosimy o zapoznanie się z możliwością wyjazdu w ferie na turnusy Grupy Apostolskiej. Informacje podane są na plakacie w gablocie.

Wójt naszej Gminy zaprasza wszystkich mieszkańców na wspólne kolędowanie w niedzielę 19 grudnia między 13.00 a 18.00 przy żywej szopce w Jerzmanowicach.  Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz świąteczny. Nie zabraknie ciepłych posiłków, atrakcji dla dzieci i radosnej atmosfery.

Nabożeństwo do św. Rity przypadnie w najbliższą środę. Zapraszamy do modlitwy za wstawiennictwem tej patronki spraw trudnych, a nawet beznadziejnych. Poświęcać też będziemy róże, które są atrybutem tej świętej.

Radę Parafialną zapraszamy na spotkanie na plebanii we wtorek o godz. 19.00.

W piątek (24 grudnia) o godzinie 6:15 w kościele parafialnym zostanie odśpiewana tradycyjna pieśń „Z raju pięknego miasta” przewidziana na ten dzień. Natomiast w kaplicy w Czubrowicach zaśpiewamy ją po Mszy świętej roratniej. Pasterka w kaplicy będzie o 22.00, a w kościele o 24.00.

W dzisiejszym Małym Gościu mnóstwo atrakcji świątecznych dla dzieci wraz z płytą Arki Noego. W Gościu Niedzielnym płyta z kolędami śpiewanymi przez polskie siostry karmelitanki z Islandii.

W przyszłym tygodniu będzie numer podwójny Gościa Niedzielnego, świąteczny, z załączoną płytką w cenie 10 zł. Będzie to płyta jedna z 12 w całym komplecie. Zawierać one będą tekst całej Biblii Starego i Nowego Testamentu w formie zrealizowanego z wielkim rozmachem słuchowiska. Kolejne płytki będą się ukazywać raz w miesiącu, a w numerach z płytką pojawią się także materiały egzegetyczne, pomagające zrozumieć treść oraz przesłanie znajdujących się na niej ksiąg biblijnych. Od nowego roku cena za Gościa niedzielnego będzie wynosić 8 zł. Numery z dołączonymi płytkami będą też w cenie 8 zł. Chętnych do zakupu w przyszłym tygodniu świątecznego numeru z płytką zawierającą cztery Ewangelie prosimy o zapisy w zakrystii do środy włącznie. Zachęcamy również do podjęcia prenumeraty Gościa Niedzielnego w nowym roku aby skompletować płytki z całą Biblią.

W TVP3 Kraków każdego tygodnia są wyjątkowe spotkania z encyklikami Ojca św. Jana Pawła II we wtorki o 19.10 oraz na stronie internetowej: www.domjp2.pl. Polecamy.

Właściciele kur i świnek na Madagaskarze proszeni są do zakrystii po odbiór specjalnych certyfikatów. Przypominamy, że nasi Parafianie przekazali na ten cel 8 500 zł.

12.12.2021

Mamy 3 niedzielę Adwentu (Gaudete). W poniedziałek św. Łucji, we wtorek św. Jana od Krzyża. Trwają kwartalne dni modlitwy o życie chrześcijańskie rodzin.

Wczoraj w Bolechowicach zostało pobłogosławionych do posługi lektora ośmiu młodzieńców z naszej parafii. Dziękujemy ks. Wikaremu i innym księżom z dekanatu za ich przygotowanie i życzymy radości i zadowolenia ze służby Słowu Bożemu.

W piątek rozpoczniemy Nowennę do Dzieciątka Jezus. Dzieci od piątku będą mogły dekorować swoją choinkę. Codziennie mogą przynosić po jednej, własnoręcznie zrobionej ozdobie i zawieszać ją na choince. Natomiast do koszyczka na losowanie figurek NMP i św. Józefa będziemy wkładać tylko same serduszka ze swoim imieniem i nazwiskiem.

W trzeci piątek miesiąca po Mszy św. będzie Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego a potem adoracja w ciszy aż do godz. 21.00. Właśnie w tym czasie od 18.00 do 21.00 będzie można skorzystać ze spowiedzi przed świętami. Dla tych, którzy wolą to uczynić za dnia proponujemy sobotę po roratach czyli od 7.30 do 9.00. Do chorych wyjedziemy w sobotę od 9.30. Prosimy zgłaszać chętnych w zakrystii.

W dniach od 14 do 17 grudnia kominiarze będą czyścić i sprawdzać przewody kominowe zarówno w Racławicach jak i w Czubrowicach.

A tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z poprzedniego miesiąca wyniosła ona   14 350 zł.  Bóg zapłać ofiarodawcom.

Dziękujemy Darczyńcy za ofiarowanie i wykonanie płyty kamiennej na blat w zakrystii.

Osoby, które zapisały się na wyjazd na pielgrzymkę do Włoch w lipcu prosimy o przyjście do zakrystii po odbiór dokumentów do wypełnienia.

05.12.2021

 Mamy drugą niedzielę adwentu i pierwszą w grudniu dlatego dziś po Mszach św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Tradycyjnie ta niedziela jest Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Jutro św. Mikołaja, we wtorek św. Ambrożego, w środę Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. będą o 6.30 i 17.00 w kościele, natomiast w kaplicy o 9.30 i o 18.00. Na Mszę o 17.00 zapraszamy dzieci z klas III z Rodzicami na poświęcenie medalików. Msza w intencji zbiorowej za zmarłych będzie wyjątkowo w Czubrowicach o 18.00.

W najbliższym tygodniu organista będzie kontynuował roznoszenie opłatków na stół wigilijny:  - we wtorek (7 grudnia): Czubrowice od nr 1 – 110,

- w środę (8 grudnia): Czubrowice od nr 111 – 150,

- w czwartek (9 grudnia): Czubrowice od nr 151 – 214,

Starosta Krakowski zawiadamia, że we wtorek 07.12.2021 o godz. 17.00 w budynku Remizy w Czubrowicach odbędzie się zebranie uczestników postepowania scaleniowego na obszarze wsi Czubrowice. Projekt scalenia gruntów zostanie udostępniony do wglądu w pomieszczeniu sołtysa w Szkole Podstawowej  w dniach od 8 do 10 grudnia w godz. od 8.00 do 16.00

28.11.2021

Jest pierwsza niedziela Adwentu, we wtorek św. Andrzeja, w piątek św. Franciszka Ksawerego, w sobotę św. Barbary. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiadamy w te dni od 16.00. nabożeństwo I soboty rozpoczniemy już o 16.15 adoracją i różańcem. Roraty w tym tygodniu będą zasadniczo wieczorem o 17.00 w kościele i o 18.00 w kaplicy, z wyjątkiem wtorku, kiedy będą rano o 6.30 w kościele i o 7.15 w kaplicy.

Dzisiaj na Mszy świętej o godzinie 12:15 zostaną poświęcone wieńce adwentowe i lampiony. Również poświęcimy opłatki na nasze stoły wigilijne. A w najbliższym tygodniu pan organista rozpocznie ich roznoszenie:

- we wtorek (30 XI): Racławice od nr 1 – 100a

- w środę (1 XII): Racławice od nr 101 – 200,

- w czwartek (2 XII): Racławice od nr 201 – 300,

- w piątek (3 XII): Racławice od nr 301 – 328, okolice cmentarza i "Pod Skałą" oraz  

                              Czubrowice-Polesie i Czubrowice-Nowa Wieś.

Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego pan Organista nie będzie wchodził do środka domów, a odwiedziny odbędą się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Jak odwieczny zwyczaj każe, ofiary składane przy tej okazji są wyrazem naszej wdzięczności za jego posługę każdego dnia w naszym kościele i kaplicy.

         Koło Gospodyń ma dziś kiermasz wieńców adwentowych przy ołtarzu polowym.

Dziś o 20.00 ruszają adwentowe rekolekcje internetowe. Znajdziemy je pod adresem:  https://diecezja.pl/aktualnosci/wrzuc-na-luz-adwentowe-rekolekcje-archidiecezji-krakowskiej/

W sobotę, na św. Barbarę, dodatkowa Msza św. w intencji górników emerytów górniczych i ludzi ciężkich zawodów oraz ich rodzin o 10.00.

Za tydzień będzie dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Dodatkowo u nas na Mszy św. o 11.00 modlić się będziemy za tych, którzy chcą uprosić dar potomstwa. Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” przygotowało specjalne foldery dla wszystkich mających kontakt z ludźmi dotkniętymi tym bólem. Proszę je sobie zabrać z przedsionka kościoła. Są tam również do zabrania grudniowe Dobre Nowiny, oraz wigilijne świece Caritas w cenie przynajmniej 7 zł.

Polecamy prasę katolicką. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym znajdziemy kalendarz z obrazami o życiu Jezusa. W małym Gościu tekturowe lampiony roratnie. Na roraty zapraszamy wszystkich, nie tylko dzieci, bo choć kazania przygotowane są głównie z myślą o nich, to jednak ich tematyka dotycząca Ziemi św. może rozjaśnić wiele w głowach i w sercach każdemu dorosłemu. Spodziewamy się licznego waszego udziału. Nie zmarnujcie tej szansy. A dla chorych przypominamy o możliwości kontaktu z nami przez kamerkę internetową. Link do niej znajdziecie na stronie głównej naszej parafialnej stronki.

 

W przyszłym roku wybieramy się na 9-dniową pielgrzymkę do Włoch w dniach 09.07.-17.07.2022. W programie Padwa, Asyż, Rzym, Neapol, Capri, Pompeje, Cascia, Roccaporena, Siena. Koszt 2 450 zł. Zapisy w zakrystii.

 

21.11.2021 

Jest Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata. Dziś po Mszy o 11.00 będzie wystawienie Najśw. Sakr. z Litanią do Najśw. Serca Pana Jezusa i aktem poświęcenia rodzaju ludzkiego. Dziś także na Mszy św. o 16.00 tradycyjna u nas Cecylianka. Na Mszy św. śpiewać będzie „Mazureczek”, a potem koncert naszej orkiestry dętej. Po każdej Mszy św można dziś nabyć kalendarz przygotowany przez Stowarzyszenie MAZURECZEK.

Samo wspomnienie św. Cecylii przypada w poniedziałek, w środę św. męczenników Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy, w czwartek św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a za tydzień będzie już pierwsza niedziela Adwentu.

Jutro w 22 dzień listopada będzie nabożeństwo do św. Rity o godz. 17.00. Przynosimy prośby i podziękowania do tej patronki spraw trudnych wypisane na kartkach. To w tych intencjach będzie sprawowana Msza św. W przedsionku będzie można nabyć róże, zarówno do domu jak i do ofiarowania na ołtarz św. Rity.

Polecamy do poczytania Gościa Niedzielnego z dokumentalnym filmem w środku o tragicznych losach bł. ks. Jana Machy. Jest też już nowy Mały Gość dla dzieci, z którym łatwiej będzie wyruszyć na roratnią drogę do Betlejem. W środku tekturowy lampion. Wszyscy mamy ostatni tydzień na przygotowanie lampionów i wieńców adwentowych. Uroczyste ich poświęcenie będzie za tydzień na Mszy o 12.15 (wieńców i lampionów). Kazania na roratach przybliżać nam będą w tym roku Ziemię świętą.

Za tydzień będą już dostępne wigilijne świece Caritas w cenie od 7 zł.

Od pierwszej niedzieli Adwentu będzie można uczestniczyć w internetowych rekolekcjach adwentowych Archidiecezji Krakowskiej. Nauki o budowaniu relacji do Boga, drugiego człowieka i samego siebie poprowadzą ks. Jacek Bernacik i ks. Michał Kania, a kolejne odcinki rozważań dostępne będą co niedzielę o godz. 20.00 na stronie internetowej, kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej. Zapraszamy do włączenia się w taką formę przeżywania czasu adwentowego oczekiwania!

14.11.2021 

   Jest XXXIII niedziela zwykła, obchodzona jako V Światowy Dzień Ubogich. Przed kościołem można dorzucić się do puszek na organizowanie pomocy dla ludzi ubogich w naszej diecezji. W środę św. Elżbiety Węgierskiej, w czwartek bł. Karoliny Kózkówny, w sobotę św. Rafała Kalinowskiego, a w niedzielę uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata i diecezjalny Dzień Młodzieży.

   Zapraszam członków Rady Parafialnej na spotkanie we wtorek o godz. 18.00.

   W trzeci piątek miesiąca po Mszy św. o 17.00 będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z modlitwą za wszystkich zmarłych zgłoszonych do tegorocznych wypominków niedzielnych, a następnie Adoracja Najsw. Sakramentu w ciszy aż do godz. 21.00. Przez cały ten czas będzie dyżur w konfesjonale i możliwość przystąpienia do spowiedzi. To nabożeństwo jest trwałym owocem przeżytych przez nas Misji Parafialnych.

   Dzisiaj w naszej parafii jest ostatni dzień akcji „Zwierzaki dla Afryki”. Z zebranych pieniążków będzie zakupionych na Madagaskarze 90 kurek, 6 świnek, oraz jedna krówka. To właśnie na tę krówkę można jeszcze dzisiaj się dorzucić, bo pewną kwotę założyliśmy z kasy parafialnej. Dajemy „wędkę a nie rybę”, bo kurki, zanim zostaną zjedzone, będą znosić jajka, krowa nawet u nas, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, była nazywana „żywicielką rodziny”, a świnki, po oprosieniu, mają według programu wrócić po jednej sztuce do Organizatorów i zostaną przekazane następnym rodzinom na odchowanie. To naprawdę pomoc długoterminowa. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję. Odpowiednie certyfikaty pomocników Misji roześlemy Wam do domów, jak tylko otrzymamy je od Organizatorów.

   Zarząd Stowarzyszenia „Mazureczek” ogłasza, że tegoroczne obchody święta św. Cecylii, które u nas przypadną w następną niedzielę, organizowane są po raz XVII. Na Mszy świętej o godz. 16.00, oprawę wokalno-instrumentalną zapewni Młodzieżowy Zespół „MAZURECZEK”, a po Mszy  świętej przy ołtarzu polowym będzie można wysłuchać koncertu Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic. Jak co roku Stowarzyszenie wydało okolicznościowy Kalendarz na 2022 rok, który będzie można otrzymać po każdej Mszy świętej niedzielnej przy kościele w Racławicach i przy kaplicy w Czubrowicach. Ewentualne środki finansowe pozyskane z kolportażu Kalendarza zostaną przeznaczone na dalszy rozwój Młodych Talentów. Organizatorzy dziękują za życzliwość, z jaką spotykają się od początku istnienia, oraz za wsparcie w organizacji obchodów.

   Znaleziono klucze od domu na skrzyżowaniu za cmentarzem. Po odbiór zapraszamy do zakrystii.

   Proszę wysłuchać jeszcze apelu arcybiskupa Gądeckiego ws. pomocy migrantom:

07.11.2021

Jest 32 Niedziela Zwykła i pierwsza niedziela listopada, dlatego dziś po Mszach św. będzie adoracja Najśw. Sakramentu. We wtorek święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, w środę św. Leona Wielkiego i 8 rocznica śmierci ks. Bolesława Kołacza. W czwartek św. Marcina z Tours a w Polsce Narodowe Święto Niepodległości – na Mszę św. za Ojczyznę zapraszamy do kościoła o 17.00. W piątek św. Jozafata, w sobotę św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski.

Za tydzień w niedzielę V Światowy Dzień Ubogich – przed kościołem będzie składka do puszek na organizowanie pomocy dla ludzi ubogich w naszej diecezji. Natomiast w Krakowie przez cały weekend dostępna będzie pomoc dla ubogich według programu podanego na plakacie w gablotce.

Sołtys Racławic informuje, że IV rata podatku i opłaty za śmieci będą przyjmowane w sołtysówce w dniach 8 do 15 listopada od 9.00 do 13.00, włącznie z sobotą, oraz dodatkowo w poniedziałek 15.XI. po południu od 15.00 do 17.00

Sołtys Czubrowic przyjmuje w pomieszczeniu komunalnym  w Szkole Podstawowej w Czubrowicach w dniach od 8 do 10 listopada i 16 listopada w godz. od 15:00 do 18.00, a  w poniedziałek 15  listopada w godz.  od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00.

Już za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z miesiąca października zebraliśmy na ten cel 10 720 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.

Przypominamy naszym Parafianom, że trzy lata temu przyjęliśmy nowe zasady naszej wspólnej troski o czystość i dekorację kwiatami naszego kościoła parafialnego. Polegają one na tym, że nie przychodzimy już całymi dziesiątkami domów co tydzień do sprzątania kościoła, ale każda rodzina składa dla sprzątającej pani za jej posługę i na zakup kwiatów po 20 zł na rok. Dobiega końca rok 2021 i dlatego chcemy przypomnieć wam o tym zobowiązaniu. Ponieważ wielu nie pamięta czy już wpłacili tego roku, w gablocie i w inernecie podajemy 122 numery domów z Racławic, oraz 133 numery z Czubrowic, z których jeszcze nie wpłynęła tego roku żadna wpłata. Z numerów nie umieszczonych na tej liście, też jest jeszcze wiele rodzin, które nie wpłaciły. Nie ma ich na liście, bo wpłaciła jakaś inna rodzina spod tego samego numeru. Przypominamy i prosimy aby w ciągu tych ostatnich dwóch miesięcy roku wywiązać się ze swoich zobowiązań. 

 

31.102021

Jest 31. Niedziela zwykła, obchodzona jako Rocznica Poświęcenia Kościoła Własnego. Z tej racji po Mszy św. o godz. 8.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i odśpiewamy Te Deum. Dzisiejsza składka jest przeznaczona na budownictwo sakralne w naszej diecezji.

Dziś na Mszy o 12.15 uroczyście zakończymy tydzień misyjny.  Jeszcze przez tydzień trwać będzie akcja pomocy misyjnej dla Madagaskaru pod hasłem: Zwierzaki dla Afryki.

Młodych ze szkół średnich oraz studentów i pracujących z naszej Parafii zapraszamy na Forum Młodych, które odbędzie się w Krakowie od 19 do 21  listopada. Podczas Forum uczestnicy będą dyskutować na temat religijności młodych ludzi. Wezmą także udział w integracyjnej grze miejskiej.  W Niedzielę Chrystusa Króla młodzież uda się do Królewskiej Katedry na Wawelu na Eucharystię, a potem wezmą udział w spotkaniu informacyjnym na temat wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony w 2023 roku, czyli już za półtora roku. Prosimy chętnych o zgłaszanie się w zakrystii.

We Wszystkich Świętych i w dzień zaduszny można uzyskać odpust za zmarłych za nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę, przyjęcie Komunii i modlitwę według intencji Ojca św. Natomiast za nawiedzenie cmentarza i modlitwę  myślną można uzyskać ten odpust codziennie nie tylko w dniach 1-8 listopada, ale w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad.

We Wszystkich Świętych nie będzie Mszy św. o 12.15 ani o 16.00. W zamian będzie Msza św. na cmentarzu o 14.00.

W dzień zaduszny będą trzy Msze św.: 7.00, 17.00 i w kaplicy 18.00.

W czwartek o 19.30 wszyscy księża z naszego dekanatu będą u nas odprawiać Mszę św. w intencji zmarłych kapłanów. Zapraszamy naszych parafian do wsparcia nas w tej modlitwie.

W czwartek będzie wspomnienie św. Karola Boromeusza. W I czwartek i I piątek spowiadamy od 16.00 w kościele i od 17.30 w kaplicy. Do chorych udamy się od godz. 9.00 w sobotę. Prosimy zgłaszać chętnych w zakrystii. Nabożeństwo Pierwszej soboty miesiąca zaczniemy już o 16.15 a potem Msza św. niedzielna o 17.00.

Prosimy zabrać sobie do poczytania nowy numer Dobrych Nowin. Gazeta jest bezpłatna, lecz można raz na jakiś czas wrzucić do skarbony jakąś ofiarę na pokrycie kosztów kolportażu.

Nie jest prawdą dość obiegowe stwierdzenie, że „znalezione – nie kradzione”. Zwłaszcza jeśli znamy prawdziwego właściciela. Po takiej kradzieży nie wystarczy się tylko wyspowiadać. By powrócić do stanu łaski trzeba również zadośćuczynić poszkodowanemu. Po raz kolejny mamy przypadek zagubienia portfela z dokumentami w okolicach kościoła lub sklepu. Prosimy znalazcę o zwrot do właściciela osobiście lub pocztą.

24.10.2021 

     Jest XXX niedziela zwykła, która zapoczątkowuje cały tydzień misyjny. Za misje będziemy się modlić codziennie na różańcu, ale oprócz tego mamy propozycję włączenia się w akcję „Zwierzaki dla Afryki” prowadzoną przez siostry i księży Orionistów. Dzieci zachęcamy, by stały się właścicielami kury na Madagaskarze. Twoja kura będzie znosiła po kilka jaj na tydzień, którymi będzie można ubogacić ubogą dietę dzieci z Madagaskaru. Koszt kury na Madagaskarze to ok. 20 zł. Dorosłych zachęcamy do akcji „Świnki dla malgaskiej rodzinki”. Tu koszt jednej świnki to 450 zł, ale może ją nabyć zbiorowo po kilka rodzin. Możesz wpłacić ile chcesz, a my połączymy chętnych do zakupu jednego zwierzaka. Akcja „Mućka dla Kenii” opiera się na podobnych zasadach, ale tu cena zakupu krowy to już 4000 zł. Bardzo prosimy, aby chętni przynosili aż do następnej niedzieli koperty z pieniążkami opisane na zewnątrz nazwiskiem i adresem oraz na jakie zwierzę ma iść twoja ofiara. Każdy ofiarodawca otrzyma w zamian imienny certyfikat uczynku miłosierdzia.

     Na zakończenie tygodnia misyjnego prosimy dzieci aby przebrały się w stroje z różnych części świata i tak przyszły na Mszę św. o 12.15. Wtedy może będziemy już wiedzieli ile kur udało się nam ofiarować dzieciom na Madagaskarze.

      W czwartek będzie św. apostołów Szymona i Judy Tadeusza, a w niedzielę obchodzić będziemy symbolicznie Rocznicę Poświęcenia naszego Kościoła.

      Aż do soboty będzie w naszym kościele wystawa o naszym rodaku ks. Józefie Pyrku. W sobotę wieczorem przyjedzie do nas przełożony księży Salwatorianów z Krakowa by odprawić w jego intencji Mszę św. o 17.00, dokładnie w pierwszą rocznicę jego śmierci,  a potem zabierze wystawę do Krakowa.

     Codziennie w dniach od 1 do 8 listopada będzie można uzyskać odpust zupełny ofiarowany za konkretnego zmarłego, za nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej. Dlatego w tym tygodniu będziemy spowiadać codziennie na pół godziny przed nabożeństwami czyli w Racławicach od 16.00 a w Czubrowicach od 17.30.

17.10.2021

 

Jest 29. Niedziela zwykła i wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, jutro św. Łukasza ewangelisty, w środę św. Jana Kantego, w piątek św. Jana Pawła II, a w niedzielę rozpoczniemy Tydzień Misyjny w Kościele.

W poniedziałek na 19.00 zapraszamy na plebanię na pierwsze spotkanie członków nowo wybranej Rady Parafialnej.

W piątek 22.X. jak co miesiąc będziemy mieć nabożeństwo za wstawiennictwem św. Rity z poświęceniem róż. Proszę przynieść wypisane na kartkach do odczytania prośby i podziękowania.

Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach organizuje dziś w naszym  kościele o godz. 17.00 koncert pt.: „Pieśń nad Pieśniami” w wykonaniu „Trio Eufonia”. To bardzo piękny projekt muzyczny w oparciu o wierność biblijnemu tekstowi. Cała Księga zawarta jest w 22 utworach pełnych emocji i zaangażowania bohaterów. Zapraszamy.

10.10.2021 

    Jest 28. Niedziela zwykła obchodzona jako XXI Dzień Papieski. Przed kościołem można złożyć ofiarę do puszek na Fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia czyli stypendia dla zdolnej młodzieży, jako żywy pomnik dla św. Jana Pawła II.

    Dzisiaj na Mszy św. o 11.00 modlić się będziemy w intencji śp. naszego Rodaka ks. Józefa Pyrka w 1 rocznicę jego śmierci oraz w 65 rocznicę jego święceń kapłańskich. Towarzyszyć nam będzie również wystawa przybliżająca życie i postać ks. Józefa,  dostępna również w zakładce „Galeria” na naszej stronie internetowej. Razem z nami modlić się będą księża ze Zgromadzenia Salwatorianów, do którego ks. Józef należał. Patronatem objęli tę uroczystość: ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, pan wojewoda Łukasz Kmita oraz pan marszałek Witold Kozłowski. Obecność na naszej modlitwie potwierdzili również Rodzice pana Prezydenta RP. Niech śp. ks. Józef Pyrek pozostanie zawsze u nas we wdzięcznej pamięci.

    W środę wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, w czwartek św. Małgorzaty Marii Alacoque, w piątek św. Teresy i w sobotę św. Jadwigi Śląskiej – to dzień pielgrzymki  Duszpasterstwa Trzeźwości do Kalwarii Zebrzydowskiej. Więcej na plakacie w gablocie.

    W piątek w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie o 18.00 odbędą się diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego. Jest to dzień, kiedy otaczamy modlitwą Rodziców, którzy utracili swoje dziecko przed jego narodzinami. Organizatorzy proszą o przyniesienie karty z zapisanym imieniem dziecka (może to być imię symboliczne) i imionami Rodziców. Dzieci będą wpisane do Księgi Dzieci Utraconych. Rodzice otrzymają świece, które zostaną w czasie odmawiania Aktu zapalone od paschału.

     U nas, w piątek po Mszy św. wieczornej, dodatkowe nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy aż do godz. 21.00. Podczas adoracji będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi św. Przypominamy, że ta modlitwa wieczorna jest pokłosiem przeżytych przez nas Misji Parafialnych we wrześniu. Zapraszamy do modlitwy.

    Za tydzień będzie składka inwestycyjna do kopert. Z poprzedniego miesiąca wyniosła ona 8 770 zł.  Bóg zapłać ofiarodawcom.

    W niedzielę 17.X. Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach organizuje w naszym kościele o godz. 17.00 koncert pt.: „Pieśń nad Pieśniami” w wykonaniu „Trio Eufonia”. To bardzo piękny projekt muzyczny w oparciu o wierność biblijnemu tekstowi. Cała Księga zawarta jest w 22 utworach pełnych emocji i zaangażowania bohaterów. Zapraszamy.

    Zachęcamy do obejrzenia w kinach nowego filmu „Fatima”. Więcej o tym filmie można się dowiedzieć z lektury „Dobrych Nowin”, których nowy numer prosimy zabrać sobie  z przedsionka kościoła do domu do poczytania, a nawet zanieść sąsiadom.

03.10.2021

Dziś mamy XXVII niedzielę zwykłą i pierwszą w październiku dlatego po Mszach św. będzie adoracja Najśw. Sakramentu. Obchody tegorocznej Niedzieli św. Franciszka, podobnie jak program Zielonych Parafii, koordynowane przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska objęła swoim patronatem Konferencja Episkopatu Polski. Więcej informacji o tegorocznej Niedzieli św. Franciszka  można znaleźć na stronie internetowej http://zieloneparafie.pl/niedziela-sw-franciszka-czwarty-krokzielonych-parafii/

Dziś Różaniec będzie o 15.30 w kościele. Jutro św. Franciszka z Asyżu, we wtorek św. Faustyny, w czwartek NMP Różańcowej. Tego dnia o 16.30 przed nabożeństwem różańcowym będzie uroczyste poświęcenie różańców i rozdanie ich dzieciom pierwszokomunijnym. W sobotę bł. Wincentego Kadłubka a w niedzielę obchodzić będziemy kolejny XXI ju

Msze św. w niedziele:


8.00,    11.00,   16.00

dodatkowo 12.15 od listopada do Wielkanocy


Kaplica w Czubrowicach:

sobota 18.00, niedziela 9.30

 

 

Dni powszednie:
             

W  Racławicach:

w poniedziałki, środy i piątki:
      17.00 (bądź 19.00)

(17.00 od września do Wielkanocy 

19.00 od Wielkanocy do sierpnia)

wtorki, czwartki i soboty:
       7.00 (przez cały rok)

 

KANCELARIA: czynna codziennie w dni powszednie, po Mszy św. w Racławicach

Wirtualny spacer